Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΠΑΠΙΟΓΚΑΝΤΕΜΙΕΣ

  1. #1

    ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΠΑΠΙΟΓΚΑΝΤΕΜΙΕΣ

    καλήσπερα εχω ενα crypton r115.
    ξαφνικα στα καλα καθουμενα καηκε η πισω λαμπα, και μου εκανε καποια ρεταρισματα οταν ζεσταινονταν. νομιζα πως δεν συνδεονταν αυτα τα δυο και το εριξα στο καρμπ, η σε κακη ποιοτητα καυσιμου.
    ωσπου τελικα μια μερα με αφησε μια κ εξω. και σταματησε να δινει ρευμα στα λαμπακια του καντραν.
    να μην τα πολυλογω εβαλα κινεζικα πηνια τα οποια δεν δουλευαν, εβαλά κινεζικη ηλεκτρονικη που δεν δουλευε σωστα,αλλαξα πολαπλασιαστη και υστερα ανορθωτη.
    υστερα εβαλα τα εργοστασιακα πηνια, τον μανισιο πολαπλασιαστη, δυστηχως πεταξα την μανισια ηλεκτρονικη οποτε και αγορασα ξανα μια ταιβαν.
    αρα το μηχανακι εχει ουσιαστικα καινουργια ηλεκτρονικη και ανορθωτη.
    λυθηκε το προβλημα? σχεδον, αλλα οχι.
    δηλαδη το μηχανακι κινειται αλλα δεν δουλευει η μιζα, το ρευμα που μετρησα στις βιδες της μπαταριας ηταν περιπου 8,5 βολτ και μολις γκαζωνα επεφτε στα 7.
    τελικα ειναι πηνια? μηπως εχω απο καπου διαρροη ρευματος? γιατι οντως οταν δουλευει και το σβυσω βλεπω τα λαμπακια του κοντερ νεκρα, μολις κρυωσει φωτιζουν.
    εχει κανεις καμια ιδεα στο τι να ψαξω?
    γιατι εχω κουραστει με τα λυσε δεσε και ειναι το μονο μου μεταφορικο αυτη την στιγμη.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Οταν γκαζωνεις πρεπει να δείχνει παραπάνω ~14V -15V DC. Με τα 8.5V DC που δείχνει πιστεύω δεν λειτουργεί ο ανoρθωτης η τα πηνια .Πρεπει να μετρήσεις τα πηνία ξεχωριστά πόσο AC παράγουν .

  3. #3
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panoulis222 Προβολή μηνύματος
    το ρευμα που μετρησα στις βιδες της μπαταριας ηταν περιπου 8,5 βολτ και μολις γκαζωνα επεφτε στα 7.
    Συνηθως γινεται το αντιθετο..

    Οπως ειπε και ο παραπανω, ή τα πηνια σου ταχουν παιξει (δεν δινουν αρκετο ρευμα οποτε αναγκαστικα γονατιζει η ταση) ή ο ανορθωτης σου εχει γινει ΗΜΙανορθωτής..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.540
    Γεροντα, σε ολους ερχεται αυτη η στιγμη που πλεον η ΗΜΙαναορθωσις θα προκυψει.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Γι αυτο, καλο θα ειναι να μπορουμε να κανουμε κατακορυφο (handstand, Ελληνιστί..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    συγνωμη ετρεχα και σημερα καταφερα να μπω.
    ανορθωτης μπηκε καινουργιος και δεν το αποκλειω να υπολειτουργει αλλα πιστευω πως ειναι ενταξει για την ωρα.
    για τα πηνια τι νουμερα θα πρεπει να δω αν γνωριζει κανεις?
    επισης υπαρχει καποια λυση για να αφαιρεσω την παλια εργοστασιακη φλαντζα?

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Καμιά 25αρια volt AC πανω κατω απο τα πηνια ,οσο γκαζωνεις πρεπει να ανεβαινουν και τα volt .
    Βαλε λιγο λαδι να μαλακωσουν η καθαριστικο φρενων και με ενα κοπιδι προσεχτικα να μην κανεις χαρακιες.

  8. #8
    δυστηχως δεν μπορω να βγαλω ακρη. αλλαχτηκε ανορθωτης και πηνια.
    το προβλημα παραμενει ομως.
    μολις ζεσταθει η ανεβουν ψηλα οι στροφες το μηχανακι σβηνει και δεν ξαναπαιρνει μεχρι να κρυωσει.
    θα δοκιμασω αυριο και εναν πολλαπλασιαστη που εχω, αλλα μαλλον με νικησε η παπια.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Αλλάχτηκαν χωρίς να μετρήσεις καν ; Καλύτερα πήγαινε το σε ένα μάστορα γιατί το να αλλάζεις απλά ότι νομίζεις ότιπορει να φταίει είναι σαν να παίζεις τζόκερ ..βέβαια αν έχεις λεφτά για πέταμα καλώς !

  10. #10
    το σκεφτηκα μπακαλιστικα οτι το κυκλωμα αποτελειται απο 4 μερη οποτε θα αλλαζω 1 καθε φορα μεχρι να βρεθει ο ενοχος. (ευτυχως προκειται για παπι οποτε δεν ειναι τοσο κοστοβορο, + οτι μου αρεσει να ασχολουμαι +οτι ειμαι σχετικα νεος στην περιοχη και ο προηγουμενος μαστορας ειναι κεντρο)
    φυσικα δεν ειναι τοσο απλο οποτε ο μαστορας ειναι πλεον η μονη επιλογη.
    μετρησα βεβαια απλα επειδη δεν μπορουσα να βαλω μπροστα γιατι η μπαταρια πεθανε και με μιζα δεν παιρνει, κοιταξα απλα τα ωμ και δειχνουν οκ.
    βασικα το μονο που μενει ειναι το βολαν? η να υπαρχει καπου καποια διαρροη.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    818
    Το βολάν δεν παίζει να έχει καμία σχέση με το ηλεκτρικό κομμάτι που σε απασχολεί.
    Εκτός αν αποφάσισες να αλλάζεις random πράγματα στο παπί σου έτσι για τη φάση.
    Πάτα το 0

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF