Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 60

Θέμα: Πρόστιμα με το κιλό στον Πειραιά

  1. #1

    Πρόστιμα με το κιλό στον Πειραιά

    Έχετε λίγο το νου σας στον Πειραιά,ο δήμαρχος μαζεύει ευρο τον τελευταιο καιρο,χτες γράψανε πάνω απο 20 μοτο που ηταν στο πεζοδρόμιο στη Ναυάρχου Βότση,παρανομα μεν δεν ενοχλούσαν δε,πόσο μάλλον 12 το βράδυ,απλα κατά καιρούς και ιδίως τώρα που σφίξανε τα ζωνάρια η δημοτική αστυνομία είπε να τιμήσει τα λεφτά της.
    Τελευταία τροποποίηση από pkpl; 19/09/2022 στις 21:03.
    Η ζωή μου όλη

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της aetomenios
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    139
    Πολύ χρήσιμη ενημέρωση και καλό είναι να προσέχουμε γενικά που αφήνουμε την αγαπημένη μας μοτό έστω και για έναν «καφε».
    Μ'ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι'αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    225
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pkpl Προβολή μηνύματος
    Έχετε λίγο το νου σας στον Πειραιά,ο δήμαρχος μαζεύει ευρο τον τελευταιο καιρο,χτες γράψανε πάνω απο 20 μοτο που ηταν στο πεζοδρόμιο στη 2ας Μεραρχίας,παρανομα μεν δεν ενοχλούσαν δε,πόσο μάλλον 12 το βράδυ,απλα κατά καιρούς και ιδίως τώρα που σφίξανε τα ζωνάρια η δημοτική αστυνομία είπε να τιμήσει τα λεφτά της.
    Που; απέναντι απο το CHE ; Γιατι ειναι σημειο που γεμίζει το πεζοδρόμιο χωρίς να εχοχλει ομως.

  4. #4
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Στον Πειραιά είναι κάπως συνηθισμένο αυτό. Δεν είναι τόσο συχνό αλλά έχει μια περιοδικότητα. Όχι μόνο στις moto αλλά και στα αυτοκίνητα όπου συμβαίνει το τραγικό η κλήση να έχει το 1/3 της αξίας συγκριτικά με το κόστος του parking (που στο βάζουν αφού το έχουν σηκώσει με τον γερανό και το έχουν πάει στο πάντα ίδιο "φιλικό" τους parking).
    Φυσικά -επειδή το έχω πάθει και το έχω δει να γίνεται αρκετές φορές- δε θα αρνηθώ τη προσωπική μου ευθύνη, έβαλα μυαλό πάντως.

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    δε θα αρνηθώ τη προσωπική μου ευθύνη, έβαλα μυαλό πάντως.
    Αυτό, μόνο.
    Όταν εν γνώσει σου, παρανομείς, (το αν ενοχλείς η όχι, ουδεμία σημασία έχει) να περιμένεις και τις όποιες τυχόν συνέπειες.....
    Δεν πάει προσωπικά σε σένα, Γενικώς ομιλώ, βάζω και τον εαυτό μου μέσα.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    Δε διαφωνω απλά έχει μια μεγάλη διαφορά,όταν σε γράφουν για κρανος-κοκκινο κλπ έχει κατασταλτικο χαρακτηρα για να μην το ξανακανεις,οι δημοτικες αστυνομίες δημιουργήθηκαν μονο για εισπρακτικο σκοπο.
    Η ζωή μου όλη

  7. #7
    χίλια συγνώμη επειδη μου μεταφέρθηκε λάθος ήταν στη Ναυαρχου Βότση,δεν την εφαγα εγω,απλα εγω θα την πληρωσω
    Η ζωή μου όλη

  8. #8
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αυτό, μόνο.
    Όταν εν γνώσει σου, παρανομείς, (το αν ενοχλείς η όχι, ουδεμία σημασία έχει) να περιμένεις και τις όποιες τυχόν συνέπειες.....
    Δεν πάει προσωπικά σε σένα, Γενικώς ομιλώ, βάζω και τον εαυτό μου μέσα.
    Μα και επί προσωπικού να αναφερόσουν δε θα υπήρχε καμία παρεξήγηση. Αυτό μου έλλειπε να είμαι παραβάτης και να βγαίνω και από πάνω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pkpl Προβολή μηνύματος
    Δε διαφωνω απλά έχει μια μεγάλη διαφορά,όταν σε γράφουν για κρανος-κοκκινο κλπ έχει κατασταλτικο χαρακτηρα για να μην το ξανακανεις,οι δημοτικες αστυνομίες δημιουργήθηκαν μονο για εισπρακτικο σκοπο.
    Να πω την αλήθεια εγώ στις 4-5 φορές που τους έχω βρει να μαζεύουν μηχανάκια και αυτοκίνητα με γερανό δεν ήταν η δημοτική αστυνομία, η Τροχαία Πειραιά ήταν. Δεν ξέρω καν αν ο Πειραιάς έχει Δημοτική Αστυνομία, νομίζω -με κάθε επιφύλαξη- πως δεν έχει. Δεν είμαι Πειραιώτης αλλά εργάζομαι και στον Πειραιά.

  9. #9
    Έχω τη κλήση :ΔΗΜΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ-ΔΗΜ.ΑΣΤ.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    623
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pkpl Προβολή μηνύματος
    Δε διαφωνω απλά έχει μια μεγάλη διαφορά,όταν σε γράφουν για κρανος-κοκκινο κλπ έχει κατασταλτικο χαρακτηρα για να μην το ξανακανεις,οι δημοτικες αστυνομίες δημιουργήθηκαν μονο για εισπρακτικο σκοπο.
    Καλα οχι. Οταν παρκαρουμε στο πεζοδρομιο ειμαστε παρανομοι. Αν ενοχλουμε κιολας τους περαστικους ειμαστε και γαιδουρια.

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Καλα οχι. Οταν παρκαρουμε στο πεζοδρομιο ειμαστε παρανομοι. Αν ενοχλουμε κιολας τους περαστικους ειμαστε και γαιδουρια.
    Έτσι ακριβώς!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Άσχετα με τις καγκουριες κλπ σπάνια με έχει ενοχλήσει μότο σε πεζοδρόμιο σαν πεζός.Δε διαφωνώ ότι είναι παράνομο αλλά δε γινεται να κυνηγάμε αυτόν που δε πληρώνει την εφορία και να μην κυνηγάμε το δολοφόνο,γιατί παραβάτες όλοι ναι ,αλλά όταν η παράβαση μπορεί να αφαιρέσει ζωή έχει μεγάλη διαφορά και έχει μεγάλη διαφορά να σε γράφει η Ελ.Αστ., απο τους υπαλλήλους που μπήκαν με μέσο της Δημοτικής.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    623
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pkpl Προβολή μηνύματος
    Άσχετα με τις καγκουριες κλπ σπάνια με έχει ενοχλήσει μότο σε πεζοδρόμιο σαν πεζός.Δε διαφωνώ ότι είναι παράνομο αλλά δε γινεται να κυνηγάμε αυτόν που δε πληρώνει την εφορία και να μην κυνηγάμε το δολοφόνο,γιατί παραβάτες όλοι ναι ,αλλά όταν η παράβαση μπορεί να αφαιρέσει ζωή έχει μεγάλη διαφορά και έχει μεγάλη διαφορά να σε γράφει η Ελ.Αστ., απο τους υπαλλήλους που μπήκαν με μέσο της Δημοτικής.
    Κλασικη δικαιολογια επιπεδου δημοτικου "κυρια δεν μιλουσα μονο εγω και ο Λαλακης μιλουσε"

    Οτι υπαρχουν σοβαρες παραβασεις -εγκληματα που μενουν ατιμωρητα δεν σημαινει οτι δεν θα γινεται καμια απολυτως αστυνομευση μεχρι να πιαστουν ολοι αυτοι.

    Εμενα ως πεζο με εχουν ενοχλησει παρα πολλες φορες οι μηχανες στο πεζοδρομιο. Ειδικα οταν ειναι πεζοδρομος, οταν ειχα το καροτσι με το παιδι μου μεσα, οταν το πεζοδρομιο ειναι στενο ή οταν αφηνουν ενα μετρο να περασουν οι πεζοι. Δεν ειμαι υποχρεωμενος να κανω ζιγκ ζαγκ για να πιει τον καφε του ο αλλος.

    Ασχετο αλλα με αφορμη την κουβεντα, αληθεια αν αυριο απαγορευοταν αυστηρα το παρκαρισμα σε πεζοδρομια, η κινηση αναποδα και η διηθηση με συνεχεις ελεγχους και προστιμα, ποσοι αραγε θα χρησιμοποιουσαν μηχανη απο οσους το κανουν σημερα;
    Υποθετω ουτε 1 στους 10

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Σωστά.

    Στο τελευταιο ομως οχι, δεν το πιστευω αυτό. Δεν μπορώ να φανταστώ να παίρνει κάποιος μηχανακι για να παρανομεί. Παρανομεί γιατί μπορει.
    Και τα αυτοκινητα παρανομούν και μάλιστα με χειρότερες συνέπειες, τέτοιοι έλεγχοι θα έβαζαν ένα τέλος στην αταξία και ασυδοσία που υπάρχει στους δρόμους.

  15. #15
    Ξεκίνησα το θεμα για να ξέρουν όσοι πάνε προς τα εκεί να έχουν το νου τους.Το τι πρέπει να γίνει ας το βρουν αυτοί που ψηφίζει ο κυρίαρχος λαός.Εφοσον λοιπόν ο κυρίαρχος λαός ψηφίζει κάποιους που δε θέλουν ,τα τελευταία 40 χρόνια,δε γίνεται τίποτα.Προσωπικα και μόνο με κόκκινα και ανάποδα δεν οδηγώ,σε πεζοδρόμιο παρκάρω χωρίς να ενοχλώ και πάντα προσπαθώ η συμπεριφορά μου με το αυτοκίνητο να μην επηρεάζει τους δικυκλιστες και το ανάποδο και με τα δύο τους πεζούς. Τελειος δεν είμαι αλλά έχω την θέληση να γίνω και ζω με την ελπίδα να γίνονται έλεγχοι σε όλους και για τα παντα και η εφαρμογή του νομου να γίνει πραγματικότητα.Απλα στην Ελλάδα την τελευταία φορά το 1831 που κάποιος πήγε να κάνει κάτι σωστό τον δολοφόνησαν "Έλληνες"
    Τελευταία τροποποίηση από pkpl; 23/09/2022 στις 07:01.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. το ξεφτυλισαν με την πολυμετοχικοτητα στον ΠΑΟ
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2009, 18:30
  2. συγχαρητηρια στον βλακα με το σκυλο....
    από zzr2005 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2008, 18:39
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2008, 01:00
  4. Στον έξυπνο με το Tdm στην εθνική σήμερα το πρωί
    από satel στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2008, 16:09
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2006, 17:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF