Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 49

Θέμα: Στη Βοϊβοντίνα με το Er6-n

  1. #31
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.182
    Θέλουμε και το χάρτη Παντελή!

  2. #32
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.648
    Για ένα φίλο μας, από το χωριοδετονξερετε...
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #33
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.182

  4. #34
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    εξαιρετικη περιγραφη και μια περιοχη της σερβιας που τη συνανταμε σπανια σε μοτοσυκλετιστικα ταξιδιωτικα.
    ευχαριστουμε για ολα
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  5. #35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια

    Ήμουν φοιτητής στη Φιλοσοφική του Βελιγραδίου για ένα εξάμηνο το μακρινό 1997...απίστευτο μου φαίνεται πώς πέρασαν τόσα χρόνια.

    Μετά έφυγα για σπουδές στην Αγγλία και την Αμερική αλλά η Σερβία και οι άνθρωποί της είναι και θα είναι στην καρδιά μου.

    Ανταμώνω με τους φίλους μου και ενίοτε με φιλοξενούν στα ταξίδια μου, τα ξενοδοχεία για τους προορισμούς που ανέβασα είναι τα εξής:

    Zlatna Ribica - Golubac

    Villa 1880 - Sremski Karlovski

    Center Deluxe Garni Hotel - Nis

    Έχω τη Nikon D3300 με τον kit lens 18 -55, τον prime Nikkor 35άρη και εσχάτως τον υπέρ-ευρυγώνιο Nikkor 10 - 20.

    Φέτος πήρα τον kit και τον 10-20 και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

    Στο θέμα "Φωτογραφίες που τραβήξαμε" μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες επί του θέματος
    hvala ti puno kolega
    τι θα γινω οταν μεγαλωσω?

    συνταξιουχος................

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    εξαιρετικη περιγραφη και μια περιοχη της σερβιας που τη συνανταμε σπανια σε μοτοσυκλετιστικα ταξιδιωτικα.
    ευχαριστουμε για ολα
    Εγώ ευχαριστώ και εκτιμώ αφάνταστα τα καλά σου λόγια.

    Όσοι ανεβαίνουν συχνά Βαλκάνια ή κεντρική Ευρώπη αντιμετωπίζουν συνήθως τη διαδρομή μέσα από Σκόπια και Σερβία ως βαρετό βραχνά
    και παρόμοια μέρη μπορούν να διανθίσουν τη διαδρομή και να κάνουν αυτό το μέρος του ταξιδιού πιο ενδιαφέρον πιστεύω

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giovani64 Προβολή μηνύματος
    hvala ti puno kolega

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Θέλουμε και το χάρτη Παντελή!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Vojmap.jpg 
Προβολές:	319 
Μέγεθος:	89,5 KB 
ID:	438315

    Αυτή είναι η διαδρομή που παρουσιάζεται στο ταξιδιωτικό, η συνολική απόσταση
    είναι γύρω στις 2000χλμ καθώς πέρασα και από κάποιους φίλους στα περίχωρα του
    Βελιγραδίου - Λάζαρεβατς

    Μερικά δικά μου συμπεράσματα: το Γκόλουμπατς είναι ιδανική εναλλακτική του Βελιγραδίου αλλά
    και καλή επιλογή για όσους πηγαίνουν ή έρχονται από τη Ρουμανία. Επίσης μπορεί
    να συνδυαστεί με προορισμούς στη Βουλγαρία.

    Το Σρέμσκι μπορεί να αποτελέσει μεμονωμένη στάση για όσους κινούνται προς
    Κεντρική Ευρώπη και έχουν ήδη δει Βελιγράδι - Νόβι Σαντ ή να συνδυαστεί με
    το ένα ή και με τα δύο ή και με τον εθνικό δρυμό και τη γύρω περιοχή γενικά.

    Το Όπλενατς εξαιρετικό stopover είτε πηγαίνεις - είτε έρχεσαι.

    Και το Νις κλασικά ιδανικό για όσους θέλουν να αποφύγουν μαζεμένα χιλιόμετρα
    βαρετού αυτοκινητοδρόμου.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    652
    Ταξιδεύουμε και εμείς μαζί σου, με το καλό και το επόμενο.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ratamahatta Προβολή μηνύματος
    Ταξιδεύουμε και εμείς μαζί σου, με το καλό και το επόμενο.
    Τέλεια, σ' ευχαριστώ αδερφέ, καλή συνέχεια σε όλα να έχουμε

  11. #41
    Νέο μέλος Το avatar του/της NickBel
    Εγγραφή
    07/11/2021
    Μηνύματα
    16
    Μπράβο παλικάρι μου πόσο αληθινά αυτά που γράφεις στην αρχή. Κάποια εκεί ψηλά θα είναι περήφανη για σένα.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NickBel Προβολή μηνύματος
    Μπράβο παλικάρι μου πόσο αληθινά αυτά που γράφεις στην αρχή. Κάποια εκεί ψηλά θα είναι περήφανη για σένα.
    Να είσαι καλά, σε ευχαριστώ πολύ.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Δύο λόγια για τον νέο εξοπλισμό που δοκίμασα και κάποιες προτάσεις για αξεσουάρ που διευκόλυναν πολύ το ταξίδι μου, με την ελπίδα να φανούν χρήσιμα σε κάποιους τώρα ή στο μέλλον

    Παντελόνι Nordcode Senegal https://www.motomarket-shop.gr/eksop...-senegal-mayro

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Nordcode-Senegal-Παντελόνι-Black-3-800x800.jpg 
Προβολές:	236 
Μέγεθος:	41,0 KB 
ID:	438754

    Τριών – τεσσάρων εποχών, ποιοτικό, άνετο και τεχνικότατο. Καλή εφαρμογή και προστασίες ακλόνητες, ποιοτική, χοντρή κορντούρα. Η εύκολα αφαιρούμενη με φερμουάρ εσωτερική αδιάβροχη επένδυση είναι αποτελεσματική και η θερμική too much και μόνο για πολικές συνθήκες. Οι οπές εξαερισμού δουλεύουν άψογα με καλοκαιρινά ισοθερμικά και χωρίς την εσωτερική αδιάβροχη επένδυση σε κανονικές προς ζεστές θερμοκρασίες, για φουλ καλοκαίρι απλώς βοηθούν αλλά είναι αρκετά βαρύ (περισσότερα πιο κάτω). Με πολύ κρύο δεν το δοκίμασα ακόμη αλλά δείχνει ότι με ένα χειμερινό ισοθερμικό θα είναι απροβλημάτιστο από 0 -10 βαθμούς. Πολύ καλό και όχι μόνο για τα λεφτά του, με κάλυψε πλήρως και το συνιστώ!


    Αμιγώς καλοκαιρινά - cooling ισοθερμικά και λοιπά παρελκόμενα...

    Οι απόψεις διίστανται, αλλά για εμένα υπάρχουν τρεις κατηγορίες:

    Θερμοεσώρουχα τύπου σκελέα στρατού για στατική χρήση (σκοπιά - ψάρεμα) ή κίνηση (περίπολα - κυνήγι). Πολύ χοντρά και με χαμηλή σχετικά διαπνοή, όχι ό,τι καλύτερο για μοτοσυκλέτα.

    Κανονικά/χειμερινά ισοθερμικά, σχετικά λεπτά με τέλεια εφαρμογή και καλή διαπνοή, κάποια έχουν ετικέτες τύπου Antifreeze κλπ, ιδανικά για μοτοσυκλέτα όλο τον χρόνο εκτός από το καλοκαίρι όπου με τις υψηλές θερμοκρασίες ζορίζουν.

    Αμιγώς καλοκαιρινά - cooling ισοθερμικά, πολύ λεπτά και άνετα, με χαλαρή εφαρμογή και άψογη διαπνοή, απορροφούν τον ιδρώτα και τον εξατμίζουν άμεσα από μεγαλύτερη επιφάνεια προσφέροντας αίσθηση δροσιάς.

    Φέτος λοιπόν βρήκα τα τελευταία σε προσφορά και αγόρασα παντελόνι, μπλούζα, κάλτσες και σκουφάκι. Θα έπαιρνα μέχρι και μποξεράκι αλλά εξαντλήθηκαν

    https://www.louis.eu/artikel/fastway...5342780f570c9b

    https://www.louis.eu/artikel/fastway...5342780f570c9b

    https://www.louis.eu/artikel/vanucci...umber=20917590

    https://www.louis.eu/artikel/vanucci...8cfcbb61f9b490

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Θα γράψω πρώτα τις καλοκαιρινές εντυπώσεις για όσους ενδιαφέρονται:

    Άναψα το κλιματιστικό, τα φόρεσα όλα με καλοκαιρινό παντελόνι, μπουφάν και παπούτσια μηχανής και βγήκα ντάλα μεσημέρι με 34 βαθμούς, Ιούλιο μήνα με τον ήλιο κάθετα. Και δούλεψαν τέλεια! Δεν ίδρωσα πουθενά εκτός από αγκώνες και γόνατα για ελάχιστα δευτερόλεπτα όταν σταματούσα και έσωσα το εσωτερικό του κράνους από πολλά κιλά ιδρώτα. Επίσης κάλτσες στεγνές και χωρίς της αίσθηση λάσπης μέσα στο παπούτσι. Και φυσικά όταν έφτασα έβγαλα τα ρούχα μου σαν άνθρωπος χωρίς να κολλάνε τόσο που να χρειάζομαι κάποιον να τα τραβήξει από πάνω μου. Τα δοκίμασα επίσης και με το προαναφερθέν παντελόνι τεσσάρων εποχών χωρίς την εσωτερική αδιάβροχη επένδυση και με τα φλαπς ανοιχτά αλλά ήταν απλά ανεκτή η κατάσταση σε σχέση με την άνεση της πλήρους καλοκαιρινής στολής.

    Διευκρινήσεις: δυστυχώς ή ευτυχώς είμαι άτομο που ιδρώνει ελάχιστα το καλοκαίρι και σχεδόν καθόλου τον χειμώνα. Επίσης το πόσο δροσερό είναι ένα εσώρουχο το καλοκαίρι είναι αντίστοιχο του πόσο ζεστό είναι ένα γάντι τον χειμώνα, δηλαδή επί της ουσίας δεν είναι – είναι απλώς η αίσθηση που προσφέρει! Απλά το ένα δεν σε αφήνει να βράσεις και το άλλο να ξυλιάσεις.

    Αποφάσισα λοιπόν να τα πάρω και στο ταξίδι με δροσερές, μη καλοκαιρινές συνθήκες και τα ευχαριστήθηκα ακόμα πιο πολύ. Δεν ζορίστηκα ούτε τα κρύα πρωινά, ούτε τα ζεστά μεσημέρια και απογεύματα και επιπλέον επειδή είναι πλήρως συνθετικά πλένονται και στεγνώνουν πολύ γρήγορα. Οπότε τα χειμερινά μου ισοθερμικά θα τα δουλεύω μόνο με αμιγώς χειμερινές συνθήκες από ‘δω και πέρα. Μόνο μειονέκτημα η ακριβή τιμή για το καπελάκι, που ουσιαστικά είναι μισή καλοκαιρινή μπαλακλάβα, και για τις κάλτσες...

    Sygic

    Κανένα gps δεν είναι τέλειο προφανώς, το αντίθετο μάλλον, όμως μετά από τρία χρόνια χρήσης συστήνω το Sygic γιατί εξελίσσεται διαρκώς, έχει αξιόπιστα updates και η κυρά του μιλάει λίγο και μόνο όταν πρέπει

    Δεν ξέρω αν ισχύει και σήμερα, εγώ πάντως είχα αγοράσει μόνο με δέκα ευρώ το Premium πακέτο με ισόβια συνδρομή και ανανεώσεις για όλη την Ευρώπη, κάτι που αξίζει 100%. Φέτος ήταν η πρώτη φορά που δεν άνοιξα το Maps όταν έμπαινα σε πόλη ή κατοικημένη περιοχή και ήταν άψογο σε όλα του.

    Γενικά υπάρχει φανερή ενασχόληση και εξέλιξη και ίσως για αυτό το επιλέγουν πλέον και μεγάλες εταιρείες αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών για τα συστήματα πλοήγησής τους, οπότε το συνιστώ και αυτό.

    Motorex Helmet Care

    Καθαριστικό αφρός για το κράνος αλλά εξαιρετικός και για γάντια, μπότες και ό,τι άλλο χρειάζεται καθάρισμα και φρεσκάρισμα μετά από κάποια χιλιόμετρα. Εγώ το έβαζα ακόμα και πάνω σε έντομα κατευθείαν πάνω στην κορντούρα ή στο δέρμα του τζάκετ. Ψεκάζεις, αφήνεις για ένα λεπτό, σκουπίζεις με καθαρό πανί και την άλλη μέρα όλα είναι στεγνά και ευωδιαστά. Καθαρίζει πραγματικά τουλάχιστον επιφανειακά και είναι τέλειο για το ταξίδι και λόγω του μικρού και πρακτικού μεγέθους του

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	302306_HELMET_CARE_SPRAY_200ml_D00.jpg 
Προβολές:	230 
Μέγεθος:	55,6 KB 
ID:	438756

  15. #45
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2019
    Μηνύματα
    1
    Μας χάρισες άλλο ένα εξαιρετικό ταξιδιωτικό με εικόνες και περιγραφή από τα χαρακτηριστικό βαλκανικό τοπίο που είναι και αγαπημένο. Καλούς δρόμους και σύντομα το επόμενο!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τοσκάνη - Γαλλία με το Er6-n
    από Tsber στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2023, 10:44
  2. Μαγικά Βαλκάνια με το Er6-n
    από Tsber στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2021, 10:22
  3. Στη Ρουμανία με το Er6-n - μέρος δεύτερον
    από Tsber στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 07/08/2020, 10:27
  4. Στη Ρουμανία με το Er6-n
    από Tsber στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2019, 19:18
  5. Ζητείται μοτο-βοήθεια στη Χαλκίδα (με το αζημίωτο)
    από ptc στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2016, 14:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF