Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 25 από 25

Θέμα: Λάστιχα για Transalp 700

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Ρίξε μια ματιά και στο Dunlop Trailmax mission. Είναι ενισχυμένο οπότε θα κρατάει αρκετά περισσότερο αλλά τελευταία φορά που ρώτησα ήταν λίγο τσιμπημένο. Είναι ένα λάστιχο που έχει πολύ καλές κριτικές στο δρόμο απο τους κατόχους του και θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή (καλοκαιρινούς μήνες όμως).
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #17
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Ρίξε μια ματιά και στο Dunlop Trailmax mission. Είναι ενισχυμένο οπότε θα κρατάει αρκετά περισσότερο αλλά τελευταία φορά που ρώτησα ήταν λίγο τσιμπημένο. Είναι ένα λάστιχο που έχει πολύ καλές κριτικές στο δρόμο απο τους κατόχους του και θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή (καλοκαιρινούς μήνες όμως).
    Δεν έχω μείνει καθόλου ευχαριστημένος από την Dunlop σαν σύνολο.
    Τα Trailsmart ήταν τσόκος , μέχρι να ζεσταθούν έφτασες.
    Τα Trailmax είναι για τους αρχόντους, κάθε χρόνο αλλαγή.
    Δεν πολυ εμπιστεύομαι ξανά Dunlop
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  3. #18
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.044
    Έχω τα bridgestone AX41S, Είμαι πολύ ευχαριστημένος σε στεγνό και σε βρεγμένο.
    Τα έχω περίπου 11Κ km και δε δείχνουν σημεία κόπωσης. Χωματόδρομους που έχω περάσει, ρίχνοντας την πίεση, είναι μια χαρά για τις δυνατότητες μου.

    Νομίζω θα τα ξαναβάλω, αν και σκέφτομαι και τα Scorpion που ειπώθηκαν παραπάνω αν βγαίνουν για 17αρι μπροστινό.

    ΥΓ: Τα έχω 13 μήνες πάνω στο μηχανάκι

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω μείνει καθόλου ευχαριστημένος από την Dunlop σαν σύνολο.
    Τα Trailsmart ήταν τσόκος , μέχρι να ζεσταθούν έφτασες.
    Τα Trailmax είναι για τους αρχόντους, κάθε χρόνο αλλαγή.
    Δεν πολυ εμπιστεύομαι ξανά Dunlop
    τα dunlop ειναι φοβερα αλλα μονο αν κυνηγας το μηχανακι. βασικα δεν ειναι για τρανσαλπ. καιγονται και γρηγορα. στις στροφες ομως ειναι φοβερα

  5. #20
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    τα dunlop ειναι φοβερα αλλα μονο αν κυνηγας το μηχανακι. βασικα δεν ειναι για τρανσαλπ. καιγονται και γρηγορα. στις στροφες ομως ειναι φοβερα
    Στην αρχή που τα πήρα, έκανα 1500 χλμ περιξ του Καρπενησίου σε 3 μέρες.
    Ηταν άριστα, δεν με άφησαν ούτε σε κοκκινόχωμα φρέσκο από βροχή ούτε στα στροφιλίκια.
    Ωστόσο το πίσω έχει φθορά μέσα σε ούτε ένα χρόνο, σε βαθμό που ενώ μπορώ να ''πλαγιάσω'' το μηχανάκι (ξέρω προφανώς ότι δεν πλαγιάζω στην ουσία μην με φάτε) περισσότερο, αισθάνομαι να γλιστρά ο πίσω τροχός. Κάτι που όταν τα είχα πρωτοβάλει δεν το αισθανόμουν.
    Παρατήρηση για το λάστιχο έφαγα και από τον μάστορα, που όταν είδε το DOT σκάλωσε.
    Οι πιέσεις είναι αυτές που αναφέρονται στο ελαστικό συναρτήσει του φορτώματος και γενικά είμαι αρκετά επιμελής σε ότι αφορά την μηχανή.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω μείνει καθόλου ευχαριστημένος από την Dunlop σαν σύνολο.
    Τα Trailsmart ήταν τσόκος , μέχρι να ζεσταθούν έφτασες.
    Τα Trailmax είναι για τους αρχόντους, κάθε χρόνο αλλαγή.
    Δεν πολυ εμπιστεύομαι ξανά Dunlop



    Αυτό ακούγεται σαν να λες '' ααα πήρα ένα παπάκι Honda astrea supra πριν πολλά χρόνια και δε βγήκε καλό, δεν εμπιστεύομαι τη Χοντα ξανά''


    Κάθε εταιρεία βγάζει όχι μόνο λάστιχα για κάθε μοντέλο, βγάζει και διαφορετικές κατηγορίες ελαστικών! Μην κρίνεις την εταιρεία απο ένα απλό ελαστικό του κιλού το οποίο δούλεψες κυρίως μέσα στην πόλη. Αμέτρητα λάστιχα θα ξεβρακωθούν σε αυτές τις συνθήκες ειδικά μετά τα 5.000km που ξεκινά και γίνεται αισθητή η γήρανση. 15.000km είναι μια χαρά πάντως σαν αντοχή, απο εκεί και πάνω ξεκινάς και ρισκάρεις. Μπορεί οπτικά να υπάρχει πέλμα στο λάστιχο μεν αλλά όταν το χρειαστείς δε θα έχεις πρόσφυση.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #22
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Αυτό ακούγεται σαν να λες '' ααα πήρα ένα παπάκι Honda astrea supra πριν πολλά χρόνια και δε βγήκε καλό, δεν εμπιστεύομαι τη Χοντα ξανά''


    Κάθε εταιρεία βγάζει όχι μόνο λάστιχα για κάθε μοντέλο, βγάζει και διαφορετικές κατηγορίες ελαστικών! Μην κρίνεις την εταιρεία απο ένα απλό ελαστικό του κιλού το οποίο δούλεψες κυρίως μέσα στην πόλη. Αμέτρητα λάστιχα θα ξεβρακωθούν σε αυτές τις συνθήκες ειδικά μετά τα 5.000km που ξεκινά και γίνεται αισθητή η γήρανση. 15.000km είναι μια χαρά πάντως σαν αντοχή, απο εκεί και πάνω ξεκινάς και ρισκάρεις. Μπορεί οπτικά να υπάρχει πέλμα στο λάστιχο μεν αλλά όταν το χρειαστείς δε θα έχεις πρόσφυση.
    Κοίτα θα το δεχτώ για τα Trailsmart Που ουσιαστικά είναι πιο ''ταξιδιάρικα'' .
    Αλλά τα Trailmax έχουν παρουσιάσει προβλήματα το τελευταίο τρίμηνο σε άλλους 4 γνωστούς μου με την ίδια μηχανη , οι δυο από τους οποίους έστειλαν Email στην εταιρεία ζητώντας εξηγήσεις γιατί δεν είχαν τα ελαστικά ούτε 6μηνο.
    Από ραγάδες/σκασίματα στα πλάγια του ελαστικού εως ιδιαίτερη φθορά στο πέλμα του ελαστικού στα 8000 χλμ.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  8. #23
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Ανακινώ το θέμα.
    Έχουμε κάποιο Site αξιόπιστο(ιδανικά χωρίς τοποθέτηση προιόντος) για συγκριτικό ελαστικών?
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Ανακινώ το θέμα.
    Έχουμε κάποιο Site αξιόπιστο(ιδανικά χωρίς τοποθέτηση προιόντος) για συγκριτικό ελαστικών?

    Και να υπάρχει θα είναι απο εξωτερικό, δηλαδή σε άσφαλτο επιπέδου Αττικής οδού. Θεωρείς πως θα σε βοηθήσει ένα πόρισμα που βγήκε απο ένα τέτοιο σάιτ? Επιπλέον, πολύ δύσκολα θα βρεις αμεροληψία. Κάπως πρέπει να βγάλουν το ψωμί τους!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #25
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Bridgestone Battlax Adventure Trail AT41 ηταν η τελική επιλογή μου.
    Κατόπιν παραίνεσης του Βουλκανιζατερ φυσικά.
    Έχει βάλει κανείς άλλος το συγκεκριμένο να ξέρω τι να περιμένω?
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Λάστιχα για Transalp 650 του 2002 ! ! !
    από sakisvolos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2009, 01:30
  2. Λαστιχα για Transalp;
    από el_hymador στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2008, 23:18
  3. Λαστιχα για transalp..
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2004, 11:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF