Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Σε χτύπημα από πίσω τι οφείλει να ελέγξει ο μηχανικός?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2022
    Μηνύματα
    8

    Σε χτύπημα από πίσω τι οφείλει να ελέγξει ο μηχανικός?

    Καλησπέρα σε όλους!

    Τις προάλλες με χτύπησε από πίσω ένα αυτοκίνητο, το οποίο ερχόμενο από πίσω μου, δεν σταμάτησε στο στοπ που είχα σταματήσει και μόλις ξεκινήσει από αυτό, με αποτέλεσμα να με χτυπήσει. Επειδή μόλις είχα ξεκινήσει και είχα λίγο γκαζάκι ανοιχτό σαν να εκτονώθηκε λίγο το χτύπημα και δεν είχα πτώση. Ο γδούπος ήταν πολύ δυνατός. Έγινε δήλωση και πήρε την ευθύνη.

    Οπτικά, έχω σπασμένο άκρο πλαστικού ουράς, αυτό που κρατά την πινακίδα και τα πίσω φλας καθώς και έσπασε η πινακίδα κατά 3/4 κατά μήκος, οπότε και σπασμένη-λυγισμένη πινακίδα (Την βίδωσα προσωρινά). Την οδήγησα τη μοτό μετά και νοιώθω ένα μικρό τρέμουλο κατά το πίσω φρενάρισμα.

    Θα κλείσω ραντεβού για πραγματογνώμονα ώστε να έρθει στο συνεργείο του μηχανικού μου, αλλά θέλω να ξέρω τι οφείλει να ελέγξει ο μηχανικός για να είμαι ήσυχη ότι δεν έχω κάποιο λύγισμα, ράγισμα, σπάσιμο σε μέρη του τροχού, αλυσιδογράναζα, ανάρτηση, πλαίσιο κ.λ.π. πέρα φυσικά από πινακίδα και πλαστικό ουράς.

    Έχει κανείς εμπειρία από κάτι τέτοιο?

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.181
    Αν πεις του μηχανικού τι ακριβώς συνέβη θα ξέρει τι να ελέγξει.Επιπροσθέτως πες του να κοιτάξει επίσης το ψαλίδι,και αν στράβωσε ο τροχός.
    Καλύτερα πήγαινε στο μηχανικό πριν το ραντεβού με τον εμπειρογνώμονα για να αποφασίσετε εκ των προτέρων τι θα αντικαταστήσεις στη μηχανή.Δεν έχει "θα το φτιάξουμε-θα το ισιώσουμε-θα το μπαλώσουμε" κλπ.Απαιτείς από τον εμπειρογνώμονα να αλλαχθούν με καινούργια!

    Σιδερένια και ποτέ ξανά.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2022
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Αν πεις του μηχανικού τι ακριβώς συνέβη θα ξέρει τι να ελέγξει.Επιπροσθέτως πες του να κοιτάξει επίσης το ψαλίδι,και αν στράβωσε ο τροχός.
    Καλύτερα πήγαινε στο μηχανικό πριν το ραντεβού με τον εμπειρογνώμονα για να αποφασίσετε εκ των προτέρων τι θα αντικαταστήσεις στη μηχανή.Δεν έχει "θα το φτιάξουμε-θα το ισιώσουμε-θα το μπαλώσουμε" κλπ.Απαιτείς από τον εμπειρογνώμονα να αλλαχθούν με καινούργια!

    Σιδερένια και ποτέ ξανά.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ουσιαστικά, πρέπει να λυθεί όλο το πίσω μέρος και να ελεγχθεί. Θα συνεννοηθώ πρώτα με τον μηχανικό όπως λες και κατόπιν κλείνω το ραντεβού.

    Δυστυχώς μου είπαν ότι θα πρέπει να καταβάλλω εγώ το όποιο κόστος ελέγχου, επισκευής των ζημιών και κατόπιν με όλα τα αποδεικτικά να με αποζημιώσει η ασφαλιστική. Αν δηλαδή το κόστος είναι μεγάλο και δεν έχει κάποιος χρήματα στην άκρη, τι κάνει? Δεν το καταλαβαίνω αυτό με τίποτα. Σε χτυπάνε, αγχώνεσαι, τρέχεις για τα πάντα, πληρώνεις κι από πάνω και ο άλλος που σε χτύπησε απλά πήγε σπίτι του και συνέχισε τη ζωή του σαν να μην τρέχει τίποτα. Πραγματικά, θα έπρεπε να υπάρχει κάποια ποινή για τον άλλο ή έστω να βοηθήσει στην ολοκλήρωση της όποιας διαδικασίας επισκευής. Ας τα πληρώσει ο άλλος από την τσέπη του και ας τα ζητήσει από την ασφαλιστική του, αφού αυτός φταίει.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Katerina10 Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ουσιαστικά, πρέπει να λυθεί όλο το πίσω μέρος και να ελεγχθεί. Θα συνεννοηθώ πρώτα με τον μηχανικό όπως λες και κατόπιν κλείνω το ραντεβού.

    Δυστυχώς μου είπαν ότι θα πρέπει να καταβάλλω εγώ το όποιο κόστος ελέγχου, επισκευής των ζημιών και κατόπιν με όλα τα αποδεικτικά να με αποζημιώσει η ασφαλιστική. Αν δηλαδή το κόστος είναι μεγάλο και δεν έχει κάποιος χρήματα στην άκρη, τι κάνει? Δεν το καταλαβαίνω αυτό με τίποτα. Σε χτυπάνε, αγχώνεσαι, τρέχεις για τα πάντα, πληρώνεις κι από πάνω και ο άλλος που σε χτύπησε απλά πήγε σπίτι του και συνέχισε τη ζωή του σαν να μην τρέχει τίποτα. Πραγματικά, θα έπρεπε να υπάρχει κάποια ποινή για τον άλλο ή έστω να βοηθήσει στην ολοκλήρωση της όποιας διαδικασίας επισκευής. Ας τα πληρώσει ο άλλος από την τσέπη του και ας τα ζητήσει από την ασφαλιστική του, αφού αυτός φταίει.
    Σε μια πτωση που ειχα με το παλιο μου νιντζακι το πηγα στην αντιπροσωπεια το φτιαξανε ,και τα 890 ευρώ της ζημιάς τα πηρανε απευθειας απο
    την ασφαλιστικη του υπευθύνου
    Εγώ δεν πλήρωσα τιποτα,ετσι και αλλιως αφραγκος ημουν τοτε.

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Katerina10 Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ουσιαστικά, πρέπει να λυθεί όλο το πίσω μέρος και να ελεγχθεί. Θα συνεννοηθώ πρώτα με τον μηχανικό όπως λες και κατόπιν κλείνω το ραντεβού.

    Δυστυχώς μου είπαν ότι θα πρέπει να καταβάλλω εγώ το όποιο κόστος ελέγχου, επισκευής των ζημιών και κατόπιν με όλα τα αποδεικτικά να με αποζημιώσει η ασφαλιστική. Αν δηλαδή το κόστος είναι μεγάλο και δεν έχει κάποιος χρήματα στην άκρη, τι κάνει? Δεν το καταλαβαίνω αυτό με τίποτα. Σε χτυπάνε, αγχώνεσαι, τρέχεις για τα πάντα, πληρώνεις κι από πάνω και ο άλλος που σε χτύπησε απλά πήγε σπίτι του και συνέχισε τη ζωή του σαν να μην τρέχει τίποτα. Πραγματικά, θα έπρεπε να υπάρχει κάποια ποινή για τον άλλο ή έστω να βοηθήσει στην ολοκλήρωση της όποιας διαδικασίας επισκευής. Ας τα πληρώσει ο άλλος από την τσέπη του και ας τα ζητήσει από την ασφαλιστική του, αφού αυτός φταίει.
    Αν και η δικη σου ασφαλεια αλλά και του υπαίτιου ειναι sτον φιλικό διακανονισμό, μπορεί να γινει οπως εγραψε παρακάτω ο rainmike.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Σε μια πτωση που ειχα με το παλιο μου νιντζακι το πηγα στην αντιπροσωπεια το φτιαξανε ,και τα 890 ευρώ της ζημιάς τα πηρανε απευθειας απο
    την ασφαλιστικη του υπευθύνου
    Εγώ δεν πλήρωσα τιποτα,ετσι και αλλιως αφραγκος ημουν τοτε.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αν και η δικη σου ασφαλεια αλλά και του υπαίτιου ειναι sτον φιλικό διακανονισμό, μπορεί να γινει οπως εγραψε παρακάτω ο rainmike.
    Μια χαρά γίνεται και χωρίς τον φιλικό, αρκεί το συνεργείο να δεχτεί να κάνει τα "τρεξίματα" (δεν το κάνουν όλα) το έχω κάνει κι εγώ σε 3 περιπτώσεις. Υπογράφεις εξουσιοδότηση που σου δίνει το συνεργείο (με γνήσιο υπογραφής) το δίνεις στο συνεργείο τη ημέρα που παίρνεις έτοιμο το όχημα σου πίσω.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2022
    Μηνύματα
    8
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Δεν είναι σε φιλικο διακανονισμό η εταιρεία του. Μία γαλλική άγνωστη ήταν που του είχε κάνει συμβόλαιο για 44 ευρώ το χρόνο (έλεος!!!). Έχει αντιπρόσωπο στην Ελλάδα και με τον αντιπρόσωπο γίνεται η όποια επικοινωνία.
    Το συνεργείο που το πάω, σε παλαιότερο περιστατικό δεν δέχτηκε να του κάνω αξουσιοδότηση και να πάρει τα λεφτά αυτός από την ασφαλιστική. Έτσι αναγκάστηκα να τα πληρώσω εγώ και μετά από κανά δίμηνο να μου τα βάλει η ασφαλιστική και μάλιστα κάτι λιγότερα.

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Katerina10 Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Δεν είναι σε φιλικο διακανονισμό η εταιρεία του. Μία γαλλική άγνωστη ήταν που του είχε κάνει συμβόλαιο για 44 ευρώ το χρόνο (έλεος!!!). Έχει αντιπρόσωπο στην Ελλάδα και με τον αντιπρόσωπο γίνεται η όποια επικοινωνία.
    Το συνεργείο που το πάω, σε παλαιότερο περιστατικό δεν δέχτηκε να του κάνω αξουσιοδότηση και να πάρει τα λεφτά αυτός από την ασφαλιστική. Έτσι αναγκάστηκα να τα πληρώσω εγώ και μετά από κανά δίμηνο να μου τα βάλει η ασφαλιστική και μάλιστα κάτι λιγότερα.
    Υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Katerina10 Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ουσιαστικά, πρέπει να λυθεί όλο το πίσω μέρος και να ελεγχθεί. Θα συνεννοηθώ πρώτα με τον μηχανικό όπως λες και κατόπιν κλείνω το ραντεβού.

    Δυστυχώς μου είπαν ότι θα πρέπει να καταβάλλω εγώ το όποιο κόστος ελέγχου, επισκευής των ζημιών και κατόπιν με όλα τα αποδεικτικά να με αποζημιώσει η ασφαλιστική. Αν δηλαδή το κόστος είναι μεγάλο και δεν έχει κάποιος χρήματα στην άκρη, τι κάνει? Δεν το καταλαβαίνω αυτό με τίποτα. Σε χτυπάνε, αγχώνεσαι, τρέχεις για τα πάντα, πληρώνεις κι από πάνω και ο άλλος που σε χτύπησε απλά πήγε σπίτι του και συνέχισε τη ζωή του σαν να μην τρέχει τίποτα. Πραγματικά, θα έπρεπε να υπάρχει κάποια ποινή για τον άλλο ή έστω να βοηθήσει στην ολοκλήρωση της όποιας διαδικασίας επισκευής. Ας τα πληρώσει ο άλλος από την τσέπη του και ας τα ζητήσει από την ασφαλιστική του, αφού αυτός φταίει.
    ολο το ζουμί στα ερωτήματα σου είναι να έκανε θετική δήλωση ο υπαίτιος στην ασφάλεια του οτι σε χτύπησε. Αν δε το έκανε δυσκολα να βρεις άκρη.
    Γιαυτό απαιτούμε αν δεν υπάρχει τραυματισμός με μονο υλικές ζημιές και ενώ είναι ξεκάθαρο οτι έκανε μαλακία ο υπαίτιος και αρχικά το παραδέχεται επιτόπου να καλεστουν οι ασφαλιστικές και των δύο και η τροχαία(θεσμικά, γιατί ειδικά δεν γράφουν τίποτα σωστό τις περισσότερες φορες για να ξεμπλοκαριστεί η κατάσταση).
    Αν φύγετε πάτε σπίτι με την υπόσχεσή οτι ΘΑ κάνει δήλωση ο υπαιτιος....τον ψιλοήπιες λογω νεοελληνικής νοοτροπίας και μπαμπεσιάς

    Περαστικά και ποτέ ξανα
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    ολο το ζουμί στα ερωτήματα σου είναι να έκανε θετική δήλωση ο υπαίτιος στην ασφάλεια του οτι σε χτύπησε. Αν δε το έκανε δυσκολα να βρεις άκρη.
    Γιαυτό απαιτούμε αν δεν υπάρχει τραυματισμός με μονο υλικές ζημιές και ενώ είναι ξεκάθαρο οτι έκανε μαλακία ο υπαίτιος και αρχικά το παραδέχεται επιτόπου να καλεστουν οι ασφαλιστικές και των δύο και η τροχαία(θεσμικά, γιατί ειδικά δεν γράφουν τίποτα σωστό τις περισσότερες φορες για να ξεμπλοκαριστεί η κατάσταση).
    Αν φύγετε πάτε σπίτι με την υπόσχεσή οτι ΘΑ κάνει δήλωση ο υπαιτιος....τον ψιλοήπιες λογω νεοελληνικής νοοτροπίας και μπαμπεσιάς

    Περαστικά και ποτέ ξανα
    Γράφει στο πρώτο ποστ ότι έγινε ήδη η δήλωση και πήρε την ευθύνη....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά από ιδιώτη, τι πρέπει να ξέρω;
    από Ins_gr στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2017, 15:41
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2009, 19:14
  3. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2009, 19:35
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2007, 11:25
  5. τι μπορεί να βρει κανείς σε μια εντουροβόλτα?
    από nimbus στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2007, 08:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF