Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: DHL - αποστολή κολλημένη στο "Arrived at DHL sorting facility"

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    199

    DHL - αποστολή κολλημένη στο "Arrived at DHL sorting facility"

    Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο παιδιά! Έχω το εξής θέμα: Έχω κάνει μια παραγγελία από εξωτερικό και από την 23η Σεπτεμβρίου στον εντοπισμό είναι κολλημένη στο "Arrived at DHL Sort Facility EINDHOVEN - NETHERLANDS". Eπικοινώνησα με τη DHL χθες και στη συνέχεια με κάλεσαν πίσω και μου είπαν ότι προώθησαν το αίτημα στους συναδέλφους τους στην Ολλανδία. Ο υπάλληλος είπε ότι είναι πιθανό να έφυγε από εκεί και να μη χτυπήθηκε το barcode καθώς σύμφωνα με τα λεγόμενα του αν είχε παραμείνει στην αποθήκη θα είχε "ξαναχτυπηθεί" και θα υπήρχε νεότερη ενημέρωση από το "απλά έφτασε εκεί", συνεπώς μάλλον θα είναι κάπου στο δρόμο. Δεν ανέφερε κάτι για απώλεια βέβαια αν και προσωπικά το θεωρώ λίγο δύσκολο επειδή είναι σχετικά μεγάλο δέμα, δεν είναι ένας φάκελος που μπορεί κάπου να παραπέσει. Η εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης είναι 5 Οκτωβρίου, απλά με θορύβησε το ότι μια εβδομάδα είναι στάσιμη η αποστολή. Υπάρχει κάποιος που είχε ανάλογη εμπειρία ή/και κάποιος που εργάζεται σε logistics να μας δώσει τα φώτα του;

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Καλά.... Είχα παραγγείλει ένα κοκοψίνι για την μπαταρία του νιπτήρα μπάνιου (δεν θέλω σχόλια ) από Ουγγαρία, το σύστημα το έδειχνε κολλημένο στα εκεί ταχυδρομεία επί έναν μήνα! Μέχρι που είπα ότι μας δούλεψαν, έχασα 20 ευρώ, οκ.
    Στην βδομάδα επάνω, μου παραδόθηκε στο σπίτι, το είχα στα χέρια μου και μάντεψε, βρισκόταν ακόμα στα εκεί ταχυδρομεία....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Υπομονή, θα έρθει, το πιο πιθανό είναι να μην το χτύπησαν ή να μην έχει γεμίσει ο σάκος για Ελλάδα.

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    199
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Καλά.... Είχα παραγγείλει ένα κοκοψίνι για την μπαταρία του νιπτήρα μπάνιου (δεν θέλω σχόλια ) από Ουγγαρία, το σύστημα το έδειχνε κολλημένο στα εκεί ταχυδρομεία επί έναν μήνα! Μέχρι που είπα ότι μας δούλεψαν, έχασα 20 ευρώ, οκ.
    Στην βδομάδα επάνω, μου παραδόθηκε στο σπίτι, το είχα στα χέρια μου και μάντεψε, βρισκόταν ακόμα στα εκεί ταχυδρομεία....
    Νομίζω είναι λίγο διαφορετική περίπτωση αν μιλάς για απλό ταχυδρομείο και όχι courier τύπου DHL με παραρτήματα παντού, διότι μετά από ένα σημείο το παραλαμβάνουν τα EΛΤΑ. Ακόμα και τώρα, αν χτυπήσεις τον κωδικό αποστολής στην ιστοσελίδα των EΛΤΑ μπορεί να εμφανίζει κανονικά την πορεία του. Κάτι αντίστοιχο μου είχε συμβεί σε ένα δέμα από aliexpress, όταν άλλαξε χέρια σταμάτησαν οι ενημερώσεις για την πορεία από το λινκ που μου είχαν δώσει και εμφανιζόταν στα ΕΛΤΑ. Στη δική μου περίπτωση το αναλαμβάνει από την αρχή μέχρι το τέλος η DHL και για αυτό μου κάνει εντύπωση αυτή η κατάσταση. Ελπίζω να γίνει κάτι αντίστοιχο με τη δική σου περίπτωση βέβαια (ας το παραλάβω αργά, δεν έγινε τίποτα) και να μην τρέχω για αποζημιώσεις.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Υπομονή, θα έρθει, το πιο πιθανό είναι να μην το χτύπησαν ή να μην έχει γεμίσει ο σάκος για Ελλάδα.
    Και εγώ κάτι τέτοιο πιστεύω ότι έχει γίνει γιατί θεωρώ δύσκολο να χάθηκε στην αποθήκη ένα σχετικά μεγάλο δέμα. Όπως και να 'χει, δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω από τη στιγμή που μίλησα με αυτούς και είπαν ότι θα το κοιτάξουν.

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Δεν έχουν επαληθεύσει από τα ΕΛΤΑ στο αεροδρόμιο. Κάνε υπομονή

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.261
    Μην ανησυχεις εφοσον υπαρχει tracking δεν θα εχεις θεμα.
    Θεωρω την dhl τοπ.
    Πεμπτη μου στειλανε δεμα απο Ιαπωνια το οποιο παρελαβα την επομενη Τριτη.
    Ειναι οτι πιο γρηγορα υπαρχει κατεμε.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Τα ίδια και σε μένα. Το δέμα έφυγε από Ισπανία, πήγε Βέλγιο και μετά Ολλανδία. Εκεί κόλλησε 2-3 μέρες αλλά και πάλι ήταν πολύ εντός περιθωρίου. Η καθυστέρηση ήρθε από Ελλάδα που ενώ το έδειχνε πως είχε φτάσει 3 μέρες πριν την ημερομηνία παράδοσης, παρέλαβα τελικά στις +3 μέρες. Οκ.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    199
    Update: Τέλος καλό, όλα καλά. Παρέλαβα την Τρίτη, μια ημέρα πριν την καταληκτική ημερομηνία παράδοσης. Τη Δευτέρα απλά "εμφανίστηκε" στην Αθήνα στο tracking, οπότε το πιθανότερο είναι ότι αφότου έφτασε στην αποθήκη της Ολλανδίας δεν σκαναρίστηκε ξανά έκτοτε. Όπως και να έχει βέβαια, θεωρώ μεγάλη καθυστέρηση να έρχεται Ελλάδα την 3η Οκτωβρίου ενώ βρισκόταν στην Ολλανδία την 23η Σεπτεμβρίου, ειδικά από τη στιγμή που δεν χρειαζόταν εκτελωνισμός ή κάποια άλλη διαδικασία.

Παρόμοια θέματα

  1. Γερμανία-Ελλάδα με DHL
    από Giorgos19 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2018, 09:04
  2. Πρώτη Ελληνική Αποστολή στο ΤΤ Isle Of Man
    από cornell στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 293
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2013, 10:18
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2011, 12:04
  4. Παιδες ερωτηση για κάγκελα στο transalp
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 09:20
  5. Χαμος στο wild thing!!!!!!!!!!!!!!!!!
    από BIKENEST στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2003, 13:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF