Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: "Μηδενικό διάκενο βαλβίδων, μετά από τρίψιμο"

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819

    "Μηδενικό διάκενο βαλβίδων, μετά από τρίψιμο"

    Πλησιάζοντας στο τελικό στάδιο της επισκευής του χάρχαλου μου KLR650 (βλ. εδώ) και αφού τοποθετήθηκαν εκκεντροφόροι, έγινε η απαραίτητη μέτρηση διάκενων βαλβίδων.

    Όλα τα διάκενα βρέθηκαν Μηδενικά και ένα στο 0.04.

    Η κεφαλή είχε πάει για έλεγχο, καθάρισμα, τρίψιμο βαλβίδων σε εξειδικευμένο μοτό μηχανουργείο.

    Τα διάκενα είχαν μετρηθεί 2 μήνες περίπου πριν την βλάβη και ήταν εντός προδιαγραφών και ήταν περίπου στη μέση του επιτρεπομένου φάσματος τιμών.

    Τo μηχανουργείο υποστηρίζει ότι είναι κάτι φυσιολογικό και αναμενόμενο, προσωπικά περίμενα ότι θα απαιτούνταν ρύθμιση, αλλά με τίποτα να σφίξουν τόσο.

    Η Kawasaki δίνει 0.10-0.20 για εισαγωγή, 0.15-0.25 για εξαγωγή.
    Καπελότα Φ29mm, shim over the bucket.
    Διπλός εκκεντροφόρος ρύθμιση με καδένα.
    Σημάδια χρονισμού σωστά.
    Καδένα ελεγμένη, ξεχειλωμένη, αλλά εντός ανοχών.
    Ο στρόφαλος με το χέρι γυρνάει ελεύθερα και δε ένοιωσα πουθενά σθεναρή αντίσταση για να υποθέσω ότι υπάρχει πιθανότητα να βρίσκουν οι βαλβίδες.

    Βρέθηκαν καπελότα και αρχίζω δοκιμές αλλά ξεκινώντας από την υπόθεση εργασίας ότι το διάκενο είναι 0 και όχι ακόμα λιγότερο.
    Παίζω λόττο με το καπελότο σε αυτή την φάση.

    Όχι τίποτα άλλο, αλλά αυτές οι γιαπωνέζικες μπαγκατέλες έχουν και πανάκριβα ανταλλακτικά.
    15€/καπελότο στην αντιπροσωπεία και γύρω στις 2 εβδομάδες αναμονή.
    Μεταχειρισμένο, αν σου κάτσει και βρεις το νουμεράκι που χρειάζεσαι είσαι τυχερός.

    Παρακαλώ αν προαιρείσθε καταθέστε την εμπειρία σας.

    Υπάρχει περίπτωση να έχω κάνει κάπου καμιά π@π@ρια;

    Είναι φυσιολογικό μετά από τρίψιμο να έχουμε μείωση υλικού της τάξης 1-2 δέκατα;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Τρίψιμο ή είχαν κάνει πατούρα και διαμορφώσαν τις έδρες;

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Η κεφαλή είχε πάει για έλεγχο, καθάρισμα, τρίψιμο βαλβίδων σε εξειδικευμένο μοτό μηχανουργείο.
    νομίζω εδω βρίσκεται η απαντηση στο θεμα που σε απασχολεί

    επίσης να ρωτησω...μετα την επισκευη το δουλεψες το μηχανακι χωμα; ποσα χλμ και ποσο προσεκτικος ησουν με το φιλτρο αερα;

    δεν ανοιγεις μια να βγαλεις τις βαλβιδες να δεις λιγο τα κεφαλια τους; εχουν οφθαλμοφανή φθορά; αν εχουν φαγωθει ελαχιστα πανω απο το κανονικο (δλδ χιλιοστο του χιλιοστού λεμε τωρα) παιζει να κλεινουν τελειως ανετα..δλδ μπορεί να ρυθμίζεις να πηγαινεις μια βολτα στο βουνο, να γραφεις 2-3 ωρες και να θελουν παλι γιατι...κλείσανε!

    απο συμπεριφορα πως ειναι το μηχανακι;

    πας για νεο σετακι βαλβιδες λογικα αν δεν τις ξεκανε το τριψιμο του μηχανουργειου.

    επίσης στο ριμπίλντ που εκανες και μαλιστα σε τοσο παλιο μηχανακι νομιζω προσωπικα θα αλλαζα και τις βαλβιδες ετσι κι αλλιως με νεο σετακι.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Τρίψιμο ή είχαν κάνει πατούρα και διαμορφώσαν τις έδρες;
    Τον ρώτησα, "έκοψες καινούργιες έδρες;"

    Η απάντηση ήταν αρνητική. (Αμφιβάλω αν θυμάται βέβαια για τι μιλούσαμε, γιατί οι εργασίες είχαν γίνει τέλη Μαρτίου).

    Αλλά και αρχικά όταν την πήγα δεν μου είπε κάτι σχετικό.

    Καρβουνίλα υπήρχε πολύ, πατούρα δεν είδα εγώ, σημείωση, του την πήγα λυμένη.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    νομίζω εδω βρίσκεται η απαντηση στο θεμα που σε απασχολεί

    επίσης να ρωτησω...μετα την επισκευη το δουλεψες το μηχανακι χωμα; ποσα χλμ και ποσο προσεκτικος ησουν με το φιλτρο αερα;

    δεν ανοιγεις μια να βγαλεις τις βαλβιδες να δεις λιγο τα κεφαλια τους; εχουν οφθαλμοφανή φθορά; αν εχουν φαγωθει ελαχιστα πανω απο το κανονικο (δλδ χιλιοστο του χιλιοστού λεμε τωρα) παιζει να κλεινουν τελειως ανετα..δλδ μπορεί να ρυθμίζεις να πηγαινεις μια βολτα στο βουνο, να γραφεις 2-3 ωρες και να θελουν παλι γιατι...κλείσανε!

    απο συμπεριφορα πως ειναι το μηχανακι;

    πας για νεο σετακι βαλβιδες λογικα αν δεν τις ξεκανε το τριψιμο του μηχανουργειου.

    επίσης στο ριμπίλντ που εκανες και μαλιστα σε τοσο παλιο μηχανακι νομιζω προσωπικα θα αλλαζα και τις βαλβιδες ετσι κι αλλιως με νεο σετακι.
    Το μοτέρ βρίσκεται ακόμα πάνω στον πάγκο, δεν τοποθετήθηκε πότε, τώρα κλείνει.

    Τα κεφάλια δεν φαίνονταν να έχουν εμφανή φθορά και ούτε ο μάστορας που έκανε τον έλεγχο ανέφερε κάτι σχετικό.

    Προσωπικά σε τόσο παλιό μηχανάκι που δεν καίγομαι και να κρατήσω για το υπόλοιπο του μοτοσυκλετιστικού μου βίου δεν ρίχνω άλλα φράγκα.
    Αν ξεκινήσω να αλλάζω βαλβίδες, καδένες, κλπ κλπ θα μου βγει ο κούκος αηδόνι.
    Το ζήτημα ήταν αν θα το φτιάξω, να μου μείνει για λίγα χρόνια ακόμα μέχρι να βρω αντικαταστάτη, αλλιώς κόψιμο και ανταλλακτικά.

  6. #6
    Monsieur Cannibale Το avatar του/της HelenKoR
    Εγγραφή
    16/01/2009
    Μηνύματα
    811
    Το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι, αν έχεις κάποιον δικό σου με πλάνη, να πας τα καπελώτα και να σου τα "κατεβάσει".
    I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Το μοτέρ βρίσκεται ακόμα πάνω στον πάγκο, δεν τοποθετήθηκε πότε, τώρα κλείνει.

    Τα κεφάλια δεν φαίνονταν να έχουν εμφανή φθορά και ούτε ο μάστορας που έκανε τον έλεγχο ανέφερε κάτι σχετικό.

    Προσωπικά σε τόσο παλιό μηχανάκι που δεν καίγομαι και να κρατήσω για το υπόλοιπο του μοτοσυκλετιστικού μου βίου δεν ρίχνω άλλα φράγκα.
    Αν ξεκινήσω να αλλάζω βαλβίδες, καδένες, κλπ κλπ θα μου βγει ο κούκος αηδόνι.
    Το ζήτημα ήταν αν θα το φτιάξω, να μου μείνει για λίγα χρόνια ακόμα μέχρι να βρω αντικαταστάτη, αλλιώς κόψιμο και ανταλλακτικά.
    Αστες ετσι να καούνε.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Αστες ετσι να καούνε.
    Όχι ρε αυτά τα κάνετε μόνο εσείς στα "νόμιμα" συνεργεία.


    Ρε "Τρολλόγονε" αυτό το οξυνόμενο αντιληπτικό προβληματάκι που έχεις, που δεν καταλαβαίνεις, ούτε το θέμα, ούτε τα ερωτήματα που τίθενται μήπως να το συζητούσες με έναν ειδικό.
    Δεν είναι ντροπή, μπορεί να είναι κάτι απλό και να λύνεται εύκολα.

  9. #9
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Σε αυτη την φάση που δεν ξερεις το πραγματικό διάκενο εχεις 2 επιλογες.
    - Να πάρεις ενα πολυ μικρό καπελότο και να το βαλεις διαδοχικά σε ολες τις βαλβίδες ωστε να μπορέσεις να μετρήσεις και να δεις ποιό καπελοτο θελεις για καθε βαλβίδα.
    - Το πας σε συνεργείο που να έχει τετοια καπελότα kawasaki ωστε να βαλουν αυτα που θέλει και να γινει ανταλλαγη με τα δικα σου. Ετσι δεν θα πληρωσεις καπελότα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Όχι ρε αυτά τα κάνετε μόνο εσείς στα "νόμιμα" συνεργεία.


    Ρε "Τρολλόγονε" αυτό το οξυνόμενο αντιληπτικό προβληματάκι που έχεις, που δεν καταλαβαίνεις, ούτε το θέμα, ούτε τα ερωτήματα που τίθενται μήπως να το συζητούσες με έναν ειδικό.
    Δεν είναι ντροπή, μπορεί να είναι κάτι απλό και να λύνεται εύκολα.
    Καλά άστες εσύ, που ο ίδιος γράφεις ότι δεν έχεις σκοπό να αλλάξεις κάτι, και πες μας σε λίγο καιρό τι έγινε, ή εσύ ή αυτός που κορόιδεψες και του το πούλησες.

    Χαρακτηρίζεις και τους άλλους, τρομάρα σου.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Γιατί ρε συ είσαι εριστικός;
    Αν θεωρείς ότι με αυτό τον τρόπο σε ζημιώνει σαν επαγγελματία, πες το ξεκάθαρα και στείλε του το ποσό
    που κοστίζει να ολοκληρωθεί η ρύθμιση, να δει και αυτός ότι δεν είναι κάτι ιδιαίτερο και να είναι λίγο πιο ασφαλής
    αν μένει μακριά ή να έρθει σε εσένα που είσαι δικός μας άνθρωπος να ησυχάσει.

    Στο λέω όπως το λέω και στους δικούς μου: σας πρήζουν και σας εξαντλούν εκατοντάδες απαίδευτοι και μετά κρίνετε τους πάντες
    εξαρχής με βάση αυτούς.

    Δεν ζείς φυσιολογικά έτσι.-

    υγ: το καλό με αυτό το θέμα είναι που ανακάλυψα ότι εκφράζω λάθος το καμάρι μου για την ρύθμιση που έκανε ο δικός μου μηχανικός.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Καλά άστες εσύ, που ο ίδιος γράφεις ότι δεν έχεις σκοπό να αλλάξεις κάτι, και πες μας σε λίγο καιρό τι έγινε, ή εσύ ή αυτός που κορόιδεψες και του το πούλησες.

    Χαρακτηρίζεις και τους άλλους, τρομάρα σου.
    Εισαι αρκετα εριστικος και δραττομαι της ευκαιριας να επιβεβαιωσω ξανα, αυτη τη φορα τα λεγομενα του Canardo.

    ΙΣΩΣ διαβαζεις στο ποδι απο ταμπλετ και κανεις αλλες δουλειες ταυτοχρονα..
    ΙΣΩΣ διαβαζεις τμηματικα τα ποστ και δεν μπορεις να συμμετασχεις στη ροη μιας κουβεντας..
    ΙΣΩΣ διαβαζεις και εχεις τελοσπαντων θεματακια απ'οτι φαινεται και απλα ως συνηθως θες να πεις τη μαλακια σου...

    Αλλα για να σε βοηθησω με μια ως τωρα περιληψη:

    1) Δενει κεφαλη η οποια πηγε για τριψιμο και καθαρισμα βαλβιδων
    2) Μετραει μικροτερα διακενα πλεον απ'οσο πριν, τα οποια ηταν in-spec προτου λυθει το μοτερ.
    3) ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΤΑΙ, οχι κατα ποσο αυτο ειναι φυσιολογικο να συμβαινει (ειναι!) ... αλλα ΣΕ ΤΙ ΒΑΘΜΟ!!
    4) Προβληματιζεται, αν φταιει κατι σοβαρο (cupping βαλβιδας, λαθος μηχανουργειου σε κοψιμο εδρων / προσωπου βαλβιδας κτλ...
    5) Ψαχνει να βρει ενα τροπο, ωστε να εξοικονομησει χρηματα απο τα καπελοτα και ΙΣΩΣ καποιος προθυμοποιηθει να δωσει ονομα, τηλεφωνο ή εστω καποιο στοιχειο καποιου, ο οποιος να ανταλλαζει καπελοτα μηπως και του βγει φθηνοτερα.

    Αν επι της ουσιας εχεις να πεις κατι και να βοηθησεις, καντο, αλλιως μην μπαινεις να πουλας εξυπναδα.
    9 στα 10 ποστ σου ειναι ειρωνικα και με γραμμενα με κακη διαθεση. Αν τραβας ζορια, μπαινε απλα να διαβαζεις και να ξεχνιεσαι, μην ζοχαδιαζεις και σπας μπαλες.


    @Canardo

    Απο προσωπικη εμπειρια -ΠΡΟΣΦΑΤΗ!- σε μονοκυλινδρη τετραχρονη κεφαλη με κοκορακια, επειτα απο ελαφρυ τριψιμο βαλβιδων (μονο ψιλη σμυριδαλοιφη) οι εξαγωγης επεσαν κατα 0,02-0,03 εχοντας ρυθμιστει πριν απο 14000χλμ.
    Προηγουμενο ανοιγμα για ρεγουλαρισμα, ειχε δειξει πως μονο οι εξαγωγης ειχαν κλεισει, εντος οριων μεν, αλλα αφου ειναι κοκορακια εννοειται προχωρας αφου κοντρα παξιμαδι!
    Σε 16βαλβιδο με καπελοτα, μετα απο τριψιμο ηθελαν ΟΛΕΣ, παλι κατα 0,01-0,02 ομως σε εκεινο το μοτερ, οι συνθηκες ηταν τελειως διαφορετικες.

    Πρωτα βεβαιωσου πως ολα στην κεφαλη ειναι ΟΚ ωστε να την κουμπωσεις και να την σφιξεις με τον προβλεπομενο τροπο (There's no way back).
    Επειτα αφου σφιξεις και τα καβαλετα, εχοντας βαλει λαδι συναρμολογησης ΠΑΝΤΟΥ ΕΚΤΟΣ απο τα καπελοτα - στελεχος βαλβιδας - κουβαδακι τοτε μετρησε ξανα εχοντας γυρισει το 2-3 φορες.

    Σε καποιες περιπτωσεις ειχα μικρες αποκλισεις οταν μετρουσα με την κεφαλη σε παγκο και μετα τοποθετημενη. Εντος οριων φυσικα οπως στοχευα, αλλα καποια διακενα πιο ανοιχτα.

    Ενα μελος απο εδω, ο csofos, ασχοληθηκε σχετικα προσφατα με βαλβιδες, μηχανουργειο και κουμπωμα κεφαλης σε Yamaha FZR1000 ...στειλτου ενα μηνυμα να σου πει τη δικη του εμπειρια και κατα ποσο μικρυναν τα διακενα.

    Best of luck.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  13. #13
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Εγω παντως δεν εχω καταλαβει ποτε και απο ποιους γιναν οι μετρησεις..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Εγω παντως δεν εχω καταλαβει ποτε και απο ποιους γιναν οι μετρησεις..
    Πάμε να τα κάνουμε τάλιρα.

    Όλες οι μετρήσεις έγιναν από εμένα πριν και μετά από το τρίψιμο βαλβίδων που έκανε το μηχανουργείο.
    Το γεγονός παραμένει ένα, ένα διάκενο της τάξης του 1 δέκατου (και πλέον) μηδενίστηκε.

    Αφύσικο για εμένα, φυσιολογικό και αναμενόμενο για το μάστορα (αυτόν του μηχανουργείου ντε), αφύσικο για τον βοηθό του.

    Τέσπα, νομίζω πως όποιος ήταν να καταλάβει και είχε κάτι να πει το κατάλαβε και είπε.
    Πολύ απλό ήταν το ερώτημα και τα "ελληνικά" μου αρκετά καλά κατά κοινή ομολογία.
    Τα άλλα είναι "να 'χαμε να λέγαμε".

    Cheers

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Οταν αφαιρεις υλικο, φυσικο και επομενο ειναι να μικρυνει το διακενο.
    Το ποσο να μικρυνει εξαρταται, εαν απο "υπερβαλλων ζηλο" κουμπωσε σε ενα δραπανο τη βεντουζα και με 5λεπτο headbanging το τερματισε με χοντρη σμυριδαλοιφη ... ή αν απλα εβαλε κοπτικο και την φρεζαρε σε 3 γωνιες τελειως #YOLO (αμφιβαλλω).
    Τα λεφτα μου στο 1ο σεναριο... αλλα και παλι, δεν ειναι κατι στανταρ. Εαν η βαλβιδα στον οδηγο της εχει παραπανω παιξιμο, ισως κανει οβαλ πατουρα. Εαν εσυ την περιστρεψεις μεχρι να πατησει ομοκεντρα στην εδρα, χανεις πολυ υλικο!!

    Τα ζητουμενα ομως ειναι τα εξης:
    1) να σφραγιζει σωστα
    2) το σημειο επαφης (προσωπο με την εδρα) να μην ειναι πολυ μικρο αλλα ουτε και πολυ μεγαλο (το παχος αναφερεται στο manual) - Για 3 γωνιες δεν μιλαμε καν εφοσον δεν κοπουν οι εδρες...
    3) τα καπελωτα που θα χρειαστει εκ νεου, να μην σε ριχνουν χαμηλα στο ευρος ρυθμισης, γιατι οταν τελειωσουν και αυτα, μαντεψε τι πρεπει να αλλαξεις?


    Το δικο μου ερωτημα ειναι το εξης: Τι καπελωτα φορας για να εισαι με μηδενικο διακενο και ποιο το μικροτερο της πιατσας;;
    pew pew pew pew pew pew !!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Θορυβος στο καρμπιρατερ μετα απο ρυθμιση βαλβιδων
    από JasonEV στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2019, 17:26
  2. Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2004, 05:46
  3. Μια βολτα μετα απο καιρο πρεπει να ειναι καλη
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 13:21
  4. Καλιμερα μετα απο πολυ καιρο!!!
    από ruyjin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 12:55
  5. Έετσι θα ειμαστε μετα απο 50 χρονια!!!
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2003, 19:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF