Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Μηχανάκι για delivery και περιστασιακά ταξίδια εκτός πόλης

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2022
    Μηνύματα
    2

    Μηχανάκι για delivery και περιστασιακά ταξίδια εκτός πόλης

    Καλησπέρα!
    Μετακομίζω για λίγα χρόνια στο Ηράκλειο, και θέλω να πάρω μηχανάκι (το πρώτο μου). Σκέφτομαι να δουλέψω delivery (όχι απαραίτητα μόνιμα, αλλά τουλάχιστον περιστασιακά, μιας και τα καλοκαίρια δουλεύω ως ναυαγοσώστης), και θα ήθελα επίσης και να μπορώ να γυρίσω σιγά-σιγά το νησί με την κοπέλα μου, αποφεύγοντας αν γίνεται τα έξτρα έξοδα ενός αυτοκινήτου (από τη στιγμή που βοηθάει και ο καιρός σε σχέση με την υπόλοιπη Ελλάδα), ιδίως με όλα τα υπόλοιπα έξοδα που παίζουν αυτόν τον καιρό.
    Προφανώς με ένα μέσο είναι δύσκολο να συνδυαστούν και οι δύο ανάγκες/επιθυμίες, οπότε προσπαθώ να βρω αν και τι μπορεί να τις καλύψει στον καλύτερο βαθμό.
    Από αυτά που βλέπω το CBF 125 μου φαίνεται ως η πιο φθηνή και οικονομική επιλογή, αλλά με προβληματίζει το πόσο εφικτό είναι το ντελιβερι με τα σταμάτα-ξεκινα, ανέβα-κατεβα, κτλ (ξαναλέω βέβαια ότι μπορεί να είναι για συγκεκριμένους μήνες το χρόνο, άρα λιγότερο κουραστικό).
    Μετά κοιτάω λίγο αυτόματα στα 150 κυβικά -όπως το sh, αλλά όχι μόνο- σαν μια μέση λύση, αλλά εκεί με προβληματίζουν τα μεγαλύτερα κόστη που έχουν όχι μόνο για καύσιμα, αλλά και σέρβις, ανταλλακτικά, κτλ, σε συνδυασμό με το τι προβλήματα μπορεί να προκύψουν σε ένα μεταχειρισμένο (ίσως όμως είμαι και υπερβολικός), ενώ από την άλλη δεν είμαι πολύ ζεστός να πάρω καινούρια μηχανή(/σκούτερ) για πρώτη μου και να δώσω 3.500-4.000€.
    Τέλος σκέφτομαι ότι ενδεχομένως και με ένα Crypton X να βολευομουν (και με το παραπάνω για τα εντός πόλης, για τα εκτός δεν είμαι σίγουρος για τίποτα από όσα σκέφτομαι), αλλά σκαλώνω πάλι με το κόστος, αφού φτάσαμε να βλέπουμε αγγελίες για μηχανάκια χωρίς χαρτιά στα 1500€, και στα 1800 για μηχανάκια που μπορείς όντως να αγοράσεις, κι αυτά με πόσα χρόνια χρήσης στην πλάτη τους.
    Προφανώς η σκέψη μου είναι λίγο μπερδεμένη, αλλά οποιοδήποτε σχόλιο/πρόταση (είτε πάνω σε αυτά που σκέφτομαι, όπως πχ αν βγαίνει ντελιβερι με cbf, αν όντως μπορώ να κάνω μικρά ταξίδια & με ποιες από τις παραπάνω επιλογές, είτε και σε κάτι τελείως διαφορετικό) εννοείται πως είναι καλοδεχούμενα.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Το εχω οδηγήσει το cbf και μάλιστα σε ντελιβερι επειδή το δικο μου ηθελε λάστιχο.Για βολτες και για να γυρισεις την Κρητη οικονομικά ειναι μια χαρά,για ντελιβερι δεν θα το λεγα Οχι οτι δεν γίνεται,απλα δεν ειναι το ιδανικό

  3. #3
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Καλώς να έρθεις στην όμορφη και πολιτισμένη πόλη μας. Αν έχεις περιορισμένο μπάτζετ, είτε επιλέγεις παπάκι και θυσιάζεις *πολλά* στα ταξίδια είτε κάποιο μονοκύλινδρο από 250κ.εκ. και άνω, με θυσίες στο delivery και αυξημένο κόστος συντήρησης. 125 δικάβαλο μου φαίνεται κάπως λίγο, δεδομένου και του ανάγλυφου στο νησί.

    Υπ'όψιν ότι τα μεταχειρισμένα στην Κρήτη είναι συγκριτικά ακριβότερα και λιγότερα.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    125 για να γυρνάς Κρήτη δε γίνεται είτε μηχανή είτε σκούτερ.
    Επίσης σκούτερ στα ίδια κυβικά αντί μηχανής όντως έχει αυξημένα έξοδα.
    Μηχανή με συμπλέκτη για delivery δε γίνεται.
    Ίσως κάτι σε μπεβερλυ σε 250-300 θα ήταν μέση λύση και για τα δύο που θες να κάνεις αλλά και πάλι θα είναι ακριβο σα μεταχειρισμένο.
    Ίσως κάνα cbf 250 και να τη παλέψεις με συμπλέκτη

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    CITYCOM300

    λογικές τιμες μεταχειρισμένων, λογικές τιμες στο σερβις του, σκυλί μοτερικα (αν τηρούνται τα προβλεπόμενα απο προηγούμενους) κάνεις τα στραβά μάτια για τ πλαστικά του που φθείρονται απο ήλιους αλμύρες και βροχες παραπανω απο τους ανταγωνιστες του. Μια χαρα θα κανεις ντελιβερι (δεν χρειάζεται και να βγάζεις κουτι για να βάλεις βενζίνη όπως στα παπιά) μια χαρά θα σε πάει δικαβαλο όπου γουστάρεις στο νησί και δεν θα καιει τον αμπακα σε βενζίνες και λάδια.

    εγω το δικο μου το πούλησα πρόσφατα (το χα δυο χρόνια από καινούργιο 12.000χλμ) κι έφυγε για πλάκα, πρωί έβαλα την αγγελία απόγευμα είχε φύγει. (αυτό το τελευταίο για σενάριο μεταπώλησης)
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Για ντελιβερι θες αποκλειστικά παπί. Οτιδήποτε άλλο, δεν θα βολεύει, θα καίει παραπάνω και θα έχει παραπάνω έξοδα σέρβις.

    Με συμπλέκτη στο χέρι κ 5-6 ταχύτητες εκτός του ότι θα δυσκολεύεσε να κρέμας πράγματα στο τιμόνι(καφέδες,φαι) θα πρέπει να αλλάζεις χιλιάδες φορές ταχύτητες ανά μέρα,χρησιμοποιούντας και το χέρι, και σχεδόν ξεχνάς το να πάρεις τηλ,δεις μια οδό στους χάρτες.

    Το να έχεις ντεπόζιτο ανάμεσα στα πόδια πάλι περιορίζει γιατί δεν μπορείς να κρεμασεις μια μεγάλη τσάντα από το τιμόνι να πιάσει τον κενό χώρο ανάμεσα στα πόδια και να βάλεις παραγγελίες μέσα. Με σκούτερ θα έχεις χώρο να τα βάζεις κάπως ανάμεσα στα πόδια κ δεν θα ασχολείσαι με αλλαγές ταχύτητας αλλά θα καίει πολύ παραπάνω από παπί,θα θέλει συχνά ιμάντες κ ακριβό σέρβις, πλαστικά,.

    Και για να κάνουμε μαθηματικά
    Αν το μαγαζί σου δίνει 4€ την ώρα και 4 € για βενζίνες στο 8ωρο παίρνεις 32 € καθαρά την μέρα αν έχεις παπι που καιει κοντά στα 2λιτρα/100 χιλιόμετρα και στο 8ωρο δεν κάνεις πάνω από 100 χιλιόμετρα,.

    Αν έχεις σκούτερ που καίει πχ 4 λίτρα στα 100
    Τότε θα σου μένουν 28€. Αν δουλεύεις 20 μέρες τον μήνα αυτό είναι διαφορά 80€ το μήνα μόνο από τις βενζίνες. Όσο για τα ταξίδια άμα αντέχεις πας παντού με παπι

  7. #7
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.708
    Να γυρισεις την Κρητη με παπι...αν εισαι μεχρι 20 χρονων μπορει κ να βρεις ορεξη...
    Οχι οτι θα ειναι κ ασφαλες.
    Βεβαια ο αλλος πηγε Ασια οποτε ειναι μαλλον υποκειμενικο.

    Delivery παντα πιο συμφερον με παπι αλλα αν δεν ειναι μονιμη δουλεια καλυτερα ενα σκουτερ να τα συνδυασεις ολα.
    Καπου χανεις κ καπου κερδιζεις σε αυτες τις φασεις.
    Ride(s) the wind of change...

  8. #8
    Νέο μέλος Το avatar του/της nikos6750
    Εγγραφή
    27/01/2016
    Μηνύματα
    41
    HONDA PCX150 αν βρεις.

  9. #9
    Από όσο θυμάμαι στο Ηράκλειο τα μαγαζιά δίνουν δικό τους μηχανάκι για delivery

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Ότι και θα το έλεγα τώρα.Αν θες να δουλέψεις εδώ ντελιβερι δε χρειάζεται να έχεις καν μηχανάκι.Τα περισσότερα μαγαζιά αν όχι όλα έχουν το δικό τους στόλο.
    Οπότε πάρε αυτό που σου αρέσει και μην υπολογίζεις το παράγοντα ντελιβερι.

    Έχω γυρίσει τη μισή Κρήτη με παπί πάντα διπλός.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2022
    Μηνύματα
    2
    Ωωω όντως;
    Δεν παίζει πλέον σχεδόν πουθενά αυτό Θεσσαλονίκη, οπότε ούτε που μου πέρασε από το μυαλό...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Νομίζω μόνο Αθήνα -Θεσσαλονίκη παιζει αυτό που ο οδηγός -διανομέας δουλεύει με το δικο του όχημα

Παρόμοια θέματα

  1. Μηχανή για πόλη και ταξίδια - Cruiser???
    από athina στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2013, 00:03
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2008, 07:35
  3. Μπαγκαζιέρα και οδήγηση εκτός πόλης
    από perastikos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2006, 23:20
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2004, 10:52
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2003, 09:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF