Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Νέος Οδηγός - Ερώτηση Σχετικά με Δίπλωμα και Ασφάλεια

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98

    Question Νέος Οδηγός - Ερώτηση Σχετικά με Δίπλωμα και Ασφάλεια

    Καλημέρα σε όλους/ες! Είναι το πρώτο μου post εδώ αν και διαβάζω το φόρουμ εδώ και αρκετό καιρό!

    Είμαι νέος οδηγός, (για την ακρίβεια πέρασα τις εξετάσεις πριν από 20 μέρες)! Δούλευα όλο το καλοκαίρι και παράλληλα έκανα μαθήματα οδήγησης και Δόξα τω Θεώ, όλα πήγαν καλά, πήρα τη Virago μου, πέρασα τα σήματα, τα κατάφερα στις δοκιμασίες και στη πορεία για Α2.

    Είχα μια απορία και ήθελα να ζητήσω τη συμβουλή σας.
    Το θέμα είναι πως δεν μου έχουν εκδόσει ακόμα το δίπλωμα. Μάλιστα χθες που πήρα τηλέφωνο για να ενημερωθώ μου είπαν πως αργεί 2 με 3 μήνες να το στείλουν.

    Για το διάστημα αυτό μέχρι να μου στείλουν το δίπλωμα, είμαι νομικά καλυμμένος ως ανασφάλιστος και με τη προϋπόθεση ότι δε θα κινώ σχεδόν καθόλου τη μηχανή? Γιατί εντάξει είναι κοροϊδία όχι μόνο να αργούν τόσο να σου εκδώσουν το δίπλωμα σου, αλλά να θέλουν να πληρώνουμε και από πάνω για ασφάλιση μηχανής που δεν μπορούμε τεχνικά να κινήσουμε.

    Εσείς τι λέτε παιδιά? Τι θα κάνατε στη θέση μου?

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2022
    Μηνύματα
    25
    Καλημέρα, κοίτα κι εδώ : https://drivers.services.gov.gr/ λογικά θα έχει εκδοθεί η προσωρινή σου άδεια, με την οποία μπορείς να ασφαλίσεις τη μηχανή σου και να κυκλοφορείς χωρίς κανένα πρόβλημα.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Πράγματι υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
    Αλλά θεωρητικά τι γίνεται στη περίπτωση που περιγράφω? Μήπως έχει κάνεις εμπειρία σε αυτό το ζήτημα?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    991
    Έχεις 2 δυνατότητες.
    Η μία είναι να εκδώσεις το προσωρινό διπλωμα απο το link που έστειλε ο φίλος παραπάνω και να το ασφαλίσεις και η δεύτερη είναι να θέσεις το όχημα σε προσωρινή ακινησία, απο το https://www.aade.gr/mycar και να το βγάλεις απο ακινησία όταν σου έρθει το δίπλωμα.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    225
    Απο τη στιγμη που μπορεις να βγαλεις αμεσα την προσωρινη αδεια, δεν βλεπω καποιο νομικο προβλημα. Για αυτο αλλωστε βγαινει η προσωρινη αδεια, για να μην περιμενεις την κάρτα.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2022
    Μηνύματα
    25
    Ασφάλισε το να έχεις το μυαλό σου ήσυχο και βγάλ' το βόλτα

  7. #7
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Άποψη μου,χωρίς να είμαι και σίγουρος αλλά εγώ αυτό θα έκανα,από την στιγμή που έδωσες τις εξετάσεις του κράτους και πέρασες με επιτυχία τι μπορεί να σου
    πει η ασφαλιστική αν (χτύπα ξύλο ,φτουφτουφτου κτλ) χρειαστείς κάτι ;
    Κατά τα άλλα από την στιγμή που μπορείς να εκδόσεις προσωρινή προς τι ο προβληματισμός ;;;
    Εγώ πχ έχω άδεια μηχανής σε κόλα Α4,δεν πήγα ακόμα να πάρω την κανονική
    Για πες τώρα , τι Virago πήρες ; 250 ή την 500ρα;;;
    porca miseria.

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Αν βοηθάει.... ογιος μου είχε βγάλει πέρσι δίπλωμα για αμάξι μεσούσης των θερινών διακοπών (sic) των υπουργείων (15αυγουστο....) του εκτύπωσα την προσωρινή άδεια, του έκανα επασφάλιστρο στο αμάξι ως νέος και κάτω των 23 ετών οδηγό και μια χαρά όλα.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Πέρυσι το καλοκαίρι έβγαλα δίπλωμα μηχανής, κατέβασα και εκτύπωσα λίγες μέρες αργότερα το προσωρινό που ισχύει για μερικούς μήνες. Λίγο πριν λήξει το προσωρινό πέρασα από το υπουργείο και παρέλαβα το κανονικό. Στο διάστημα αυτό οδηγούσα κανονικά και είχα ασφαλίσει τη μηχανή με την επιβάρυνση που υπάρχει για νέους οδηγούς.
    Επίσης αυτό το καλοκαίρι μου άνοιξαν το αυτοκίνητο και μου πήραν το πορτοφόλι που είχε και το δίπλωμα. Και πάλι έβγαλα προσωρινό μέχρι να επανεκδοθεί και φυσικά οδηγούσα κανονικά.
    Εφόσον έχεις επίσημο κρατικό έγγραφο (έστω και αν είναι προσωρινό ή περιορισμένης χρονικής ισχύος), που λέει ότι έχεις το απαιτούμενο δίπλωμα, για ποιο λόγο να μην οδηγάς;

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές.
    Όπως φαίνεται μπορώ να ασφαλίσω τη μηχανή και με τη προσωρινή άδεια οπότε αυτό θα κάνω και θα περιμένω
    να μου στείλουν το δίπλωμα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Για πες τώρα , τι Virago πήρες ; 250 ή την 500ρα;;;
    250!! Θέλω να αναβαθμίσω κάποια στιγμή σε 500άρα αλλά για αρχή είναι νομίζω καλύτερα με τη πιο μικρή.

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Είμαι έξω και πίνω μπύρες. Οπότε δεν διάβασα τις απαντήσεις. Θα σου πω την εμπειρία μου.

    Όντως υπάρχει προσωρινό δίπλωμα. Πριν ένα χρόνο που εμένα δεν μου έβγαινε το προσωρινό και μου ανέφερε ο δάσκαλος ότι αυτός ο εξεταστής δεν ανεβάζει τα αποτέλεσμα!!!!

    Γαβγισε και θα το πάρεις. Είναι δικαίωμα σου. Απλά πολλοί είναι καραπουτσαριά/ κηφηναριά.

    Μη βγεις στο δρόμο χωρίς δίπλωμα

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Ήμουν στην ίδια κατάσταση. Τα πράγματα είναι απλά:
    - Υπάρχει όντως προσωρινή άδεια η οποία μπορεί να επαληθευθεί από τα αστυνομικά όργανα από το qr code στο έγγραφο.
    - Ασφαλίζεις κανονικά το όχημα με την προσωρινή άδεια πληρώνοντας επισφάλιστρο λόγω νέου οδηγού.
    - Η προσωρινή άδεια δεν λήγει. Έχει μια τυπική ημερομηνία λήξης αλλά αν δεν έχεις πάρει την κανονική θεωρείται οτι παίρνει αυτόματα παράταση.
    - Το δίπλωμα ανάλογα την περιοχή που μένεις, μπορεί να καθυστερήσει εως και 4 μήνες.
    - Περίπου 2 με 3 εβδομάδες πριν σου έρθει το κανονικό δίπλωμα, θα εμφανιστεί στην εφαρμογή "gov.gr wallet" η άδεια σου. Έχοντας την άδεια στην εφαρμογή είναι σαν να έχεις το κανονικό δίπλωμα (δεν αναγνωρίζεται εκτός Ελλάδος)

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2022
    Μηνύματα
    6
    Καλησπέρα παιδιά επίσης και απο εμένα!
    Μόλις έγινα κάτοχος διπλωματος Α2 (περιμένω απλα να εκδοθει η προσωρινη αδεια διπλωματος) και μιάς και υπάρχει ηδη ανοιχτό θεμα για την ασφαλιση, θα ήθελα να ρωτήσω ποιά είναι η διαδικασία να ασφαλίσεις τη μηχανή σου, αλλά και αν έχετε να προτείνετε κάποια ασφαλιστική... Με τι κριτήρια να διαλέξω ασφαλιστική;

    Αν έχετε να προτείνετε κάτι θα το εκτιμούσα!


    Υγ: Αν υπάρχει ανοιχτό κάποιο θέμα σχετικά με τις ασφαλιστικές και υπάρχουν πληροφορίες εκεί, παρακαλώ γραψτε μου το link απο κάτω (πατησα στην αναζήτηση αλλα δεν βρήκα κατι περα απο ενα θεμα για την hellasdirect που δεν γραφονται τα καλυτερα απ'ότι καταλαβα).

    Ευχαριστώ, Νίκος

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Επειδή είσαι νέος, βρες ένα ασφαλιστικό γραφείο να μιλάς απευθείας με τον ασφαλιστή για ότι στο μέλλον προκύψει, τουλάχιστον μέχρι να μάθεις.
    Τα γραφεία αυτά συνεργάζονται με πολλές εταιρίες και λειτουργούν ως μεσολαβητές και θα σου κάνουν προτάσεις και προσφορές.
    Οι περισσότερες ασφαλιστικές λίγο πολύ ίδιες είναι, απέφυγε τα "βαριά" ονόματα τύπου Ιντεραμέρικαν βαράνε πολύ τις τιμές χωρίς ουσιαστικό αντίκρισμα.
    Εγώ π.χ. τώρα είμαι στην Anytime του χρόνου μπορεί αλλού, αν βρω πιο συμφέρουσα και να αξίζει τον κόπο, επιλογή.
    Υπολόγισε ένα +20% περίπου στο βασικό κόστος για νέο οδηγό η κάτω των 23 ετών. Αυτό είναι όλο....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Το πρώτο που πρέπει να αναρωτηθεις είναι αν θέλεις ασφάλεια κλοπής. Αν ναι, τότε έχεις μόνο δύο επιλογές Interamerican ή ΑΙG.

    Αν όχι, εχεις πολλές επιλογές.

    Μη ξεχάσεις το επασφαλιστρο νέου οδηγού γιατί αλλιώς είναι σαν να μην έχεις ασφάλιση

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ερώτηση σχετικά με εξετάσεις για δίπλωμα μηχανής - Λαμογιά?
    από trela στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2014, 18:57
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2008, 23:26
  3. Ερωτηση σχετικα με διπλωμα
    από NUKE στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2007, 00:49
  4. Μια ερώτηση σχετικά με παπί και καλάθι
    από Infini στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2006, 18:10
  5. Ερώτηση σχετικά με αξιοπιστία αντιπροσωπείας.
    από Infini στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF