Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 17 από 17

Θέμα: Πύργος Αγράφων 1.804m-Ασπρόρεμα 25-9-2022

  1. #16
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.096

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από azar41 Προβολή μηνύματος
    Πολύ ενδιαφέρουσα εξόρμηση σε αγαπημένα μέρη,τα Αγραφα απο όπου κι αν τα δεις ,δεν τα χορταίνεις!
    Ιδέα δεν είχα οτι πηγαίνει δρόμος στο δυσπρόσιτο Ασπρόρεμα ,είχα πάει πριν 20 και πλέον χρόνια με τον ΕΟΣ Αχαρνων απο τα Επινιανά,φανταστική διαδρομή και ατέλειωτο περπάτημα!
    Καλή συνέχεια Αγραφιόπληκτε φίλε μου,είσαι σε καλό δρόμο!

    Απο ότι μου είπε αυτός ο ντόπιος ο δρόμος είχε ανοιχτεί επι Πασόκ μέσα στη δεκαετία του 80 τέλη 90. Εγώ νόμιζα νωρίτερα επι χούντας. Να σημειωθεί ότι το gps δε μπορεί να σε οδηγήσει εκεί καθώς δε βλέπει δρόμο εκεί. Αρκετοί χάρτες δεν τον έχουν καν. Φυσικά θα επιστρέψω το επόμενο καλοκαίρι για το μονοπάτι απο τα Επινιανά μέχρι το Ασπρόρεμα καθώς θα έχει μεγάλη μέρα ώστε να προλάβω!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Βεβαίως και υπάρχει δρόμος που πάει στο Ασπρόρεμα από το Τροβάτο.Τον είδα σε καλή κατάσταση οπότε πιθανολογώ ότι ο Ζαρκαδούλας( η μοναδική οικογένεια που έμενε τους καλοκαιρινούς μήνες εκεί) μπορεί και να ήτανε εκεί για καλοκαίρι με το κοπάδι,αν βρήκες το σπίτι όμως έρημο δεν είμαι σίγουρος.

    Το φαράγγι από τα Επινιανά στο Ασπρόρεμα είναι απλά no miss,τό έκανα πριν χρόνια,έφαγα την πίπα της ζωής μου(120 κιλά απροπόνητο γαϊδούρι) με τις σάρες και τα χασίματα αλλά κατάφερα κι έφτασα ζωντανός αφού οι δύο συνοδοιπόροι έφτασαν καμμιά ώρα νωρίτερα στο σπίτι των Ζαρκαδουλαίων που μας κέρασαν γλυκό κουταλιού και ο γιός τους μας φόρτωσε στην καρότσα του αγροτικού και μας γύρισε στα Επινιανά,να είναι καλά όπου κι αν βρίσκεται.

    Η Αγραφιώτικη φιλοξενία είναι κάτι το απίστευτο,και γι αυτό παρότι μη έχων καμμιά καταγωγή από την περιοχή γράφτηκα και παραμένω υπερήφανος δημότης Δ.Αγράφων,Δ.Δ Επινινανών για το ελληνικό κράτος.

    Μακάρι να μπορέσω στα επόμενα χρόνια να βρώ την δυνατότητα να φτιάξω ένα μικρό ησυχαστήριο κάπου εκεί να έρχομαι λίγες μέρες και να ηρεμεί η ψυχή ακούγοντας μόνο τα πουλιά και το θρόϊσμα του αέρα ανάμεσα στα δέντρα.

    Ίντερνετ ήρθε στην ευρύτερη περιοχή οπότε είμαι κομπλέ

    Στο μυαλό μου είσαι ρε φίλε! Ένα ησυχαστήριο εκεί ό,τι πρέπει θα ήταν! Δυστυχώς τα σπίτια που είδα ήταν χρόνια ερειπωμένα, δε νομίζω ότι μένει κάποιος κάτω. Άλλωστε προς το τέλος ο δρόμος είναι τελείως χάλια. Τον δρόμο όμως μέχρι ένα σημείο τον ανοίγουν για τα γελάδια. Κάποιος τα ανεβάζει είτε απο το Τροβάτο είτε απο το Τρίδενδρο, ίσως και απο τα Επινιανά.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gaslion Προβολή μηνύματος
    Ωραίος!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Μπράβο ρε Βασίλη.Ποτε δεν έχω πάει άγραφα και θα ήθελα να πάω κάποτε.Ειναι ένας στόχος μου από 17χρονων.Τοτε που περνά το περιοδικό μοτό και είχε μια μέρα στο εξοφυλο οδοιπορικό στα Άγραφα Πρέσπες Αρκουδόρεμα κτλπ.
    Είσαι πολύ μάγκας Βασίλη.
    Να χαίρεσαι την οικογένεια σου και να είσαι πάντα καλά.
    Ευχαριστούμε για τις αποδράσεις


    Να είσαι καλά φίλε μου και εσύ να χαίρεσαι τη δική σου! Εύχομαι κάποια στιγμή να πετύχεις αυτόν τον στόχο. Έτσι ήταν και για μένα κάποτε. Μάλιστα έλεγα πότε θα πάρω κανένα ψηλό μηχανάκι (είχα R1 τότε) για να μπορέσω να πάω τουλάχιστον στα χωριά. Τελικά κατέληξα στο NC, ''ε θα μπορώ να περνάω κανέναν βατό χωματόδρομο αν χρειαστεί'' είπα τότε. Τώρα το που έφτασα τελικά είναι μεγάλη ιστορία! Δεν ήταν προσχεδιασμένο πάντως!

    Πάντα όρθιος φίλε!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2022, 00:43
  2. Ίταμος-Πύργος Ευρυτανίας (1.626m) 5-2-2022
    από billy84 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2022, 17:36
  3. Η ημερομηνια της εκδρομης εκλεισε στις 25/4....
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2004, 11:34
  4. Θεσσαλονίκη 25-28 Μαρτίου
    από Wizard13 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2004, 23:06
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2004, 21:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF