Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 120

Θέμα: Διαχείριση θυμού - για αρχάριους

  1. #61
    Πολλά χρόνια πίσω ο Αντώνης Πανούτσος έγραφε στο περιοδικό ΜΟΤΟ.
    Οι Έλληνες οδηγοί χωρίζονται σε δύο κατηγορίες.Στους καβλοτιμονους και στους κοιμησηδες.Δεν νομίζω να έχουν αλλάξει πολλά από τότε .

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Αφού γενικεύτηκε η κουβέντα, ένα σχετικά νέο "red flag" στην Ελλάδα είναι τα πλαίσια πινακίδων ή/και τα αυτοκόλλητα των εταιρειών leasing ...
    Δηλαδή;

  3. #63
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TONYBANDIT Προβολή μηνύματος
    Πολλά χρόνια πίσω ο Αντώνης Πανούτσος έγραφε στο περιοδικό ΜΟΤΟ.
    Οι Έλληνες οδηγοί χωρίζονται σε δύο κατηγορίες.Στους καβλοτιμονους και στους κοιμησηδες.Δεν νομίζω να έχουν αλλάξει πολλά από τότε .
    έτσι έβλεπε τα πράγματα πάντα ο Πανούτσος. Άσπρο - Μαύρο και εντελώς Out of context

  4. #64
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Σιγά την προσωπικοτητα
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Του Πανούτσου του πήραν συνέντευξη οι Μπεταράδες. Τον ρώτησαν ''τι μηχανή έχεις''?, τους είπε '' ένα Piaggio MP3''.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #66
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Του Πανούτσου του πήραν συνέντευξη οι Μπεταράδες. Τον ρώτησαν ''τι μηχανή έχεις''?, τους είπε '' ένα Piaggio MP3''.
    Νταξει παλαιοτερα (10+ χρονια) τoν εβλεπα δικαβαλο με τον Καρπετοπουλο με ενα Hornet 900 αν δεν κανω λαθος.
    Οχι οτι αλλαζει κατι...
    Τελευταία τροποποίηση από DoctoR_k6; 06/10/2022 στις 16:37.
    Ride(s) the wind of change...

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Νταξει παλαιοτερα (10+ χρονια) τoν εβλεπα δικαβαλο με τον Καρπετοπουλο με ενα Hornet 900 αν δεν κανω λαθος.
    Οχι οτι αλλαζει κατι...

    Κρίμα το Χορνετάκι ρε! Καρπετόπουλος και Πανούτσος μαζί πάνω?


    Εντάξει έχουν περάσει τα χρόνια για τον Πανούτσο και για μένα καλά έκανε και πήρε MP3. ΔΕΝ είναι να πέφτεις σε τέτοιες ηλικίες και νομίζω ότι έχει κάποιο πρόβλημα υγείας. Οπτικά δεν τον είδα πολύ καλά και σαν να έτρεμαν τα χέρια του.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Εύστοχο αυτό με τους καβλοτιμονους και τους κοιμησηδες.

    Το κακό είναι ότι οι κοιμήσηδες είναι πάρα πολλοί και σπάνε μπάλες σε εμάς τους καβλοτίμονους.

  9. #69
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    322
    Διάβασα όλες τις απαντήσεις προσεκτικά- μόλις γύρισα από βουνό 3ήμερο- και μπορώ να πω ότι εξεπλάγην πολύ θετικά με τις απαντήσεις που είδα σε γενικές γραμμές. Φυσικά και δεν είμαι σε καμία περίπτωση υπέρ της βίας ή της έκρηξης, απλώς είναι η αλήθεια ότι υπάρχουν κάποιες στιγμές που συμβαίνουν κραυγαλέα πράγματα- εκεί είναι και η αφετηρία του θέματος τούτου νομίζω.

    Σέβομαι πολύ την άποψη ότι τελικά η ψυχραιμία είναι μάλλον το χρησιμότερο ένστικτο αυτοσυντήρησης όπως και η εμπειρία που αποκτάει κάποιος με τα χρόνια στο να διαβάζει το δρόμο και την κίνηση και να αποφεύγει να βρεθεί σε δύσκολη θέση.

    Μεταξύ άλλων έχω ένα -υγιές θα πω- αίσθημα φόβου όπως προσεχώς θα βγω στο δρόμο πρώτη φορά δίτροχος, ευχαριστώ για άλλη μια φορά το φόρουμ και όλα τα παιδιά που ασχολήθηκαν ή θα ασχοληθούν να απαντήσουν στο θέμα αυτό.
    Πρώτα από όλα από ότι καταλαβαίνω αρκετά περισσότερο από έναν "κουτάκια" ο μοτοσυκλετιστής χρειάζεται καθαρό μυαλό. Αυτό μου φαίνεται η μεγαλύτερη πρόκληση..!
    Αν είσαι ότι τρως γιατί ρε τρως ψοφίμια;

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος

    Σέβομαι πολύ την άποψη ότι τελικά η ψυχραιμία είναι μάλλον το χρησιμότερο ένστικτο αυτοσυντήρησης όπως και η εμπειρία που αποκτάει κάποιος με τα χρόνια στο να διαβάζει το δρόμο και την κίνηση και να αποφεύγει να βρεθεί σε δύσκολη θέση.
    Ο,τι μα ο,τι κι αν κανεις, μην εμπλακεις ποτε με αλλον οδηγο. Δεν ξερεις ποτε τι ειναι ο αλλος και ποσα ειναι διατεθιμενος να κανει.


    Πριν 30 χρονια φιλος αντι για Κυριακατικη βολτα βρεθηκε στο νοσοκομειο για ραμματα με σκισιμο απο την βαση του αυτιου μεχρι σχεδον την καρωτιδα και αυτο το σχεδον του εσωσε την ζωη. Ο δραστης ηταν ενας 55ρης που γυριζε απο μνημοσυνο με την οικογενεια του, το κουστουμακι του, του μουστακακι του, την καραφλιτσα του. Ενας μπαρμπας θα λεγαμε σημερα που ομως επειδη ηταν αλητης προκαλεσε ολη αυτην την ζημια και μαλιστα καταφερε στην αναμπουμπουλα να εξαφανισει το ξυραφι.

    Ο φιλος εμπλεξε ενω δεν μπορουσε να διαφυγει και δεν τον ξαπλωσε γιατι φοβηθηκε μην εχει τιποτα και παθει καμια ανακοπη. Ειχε τα μισα του χρονια, του εριχνε ενα κεφαλι και σκεφτηκε μην παει φυλακη αν τον χτυπουσε.

    Απο τοτε μπορει να βριστηκα στον δρομο με αλλους αλλα ποτε δεν πηγα τα πραγματα προς τα εκει. Αν τον δω πολυ εριστικο ενω εχει κανει μ@λ@κια σηκωνομαι και φευγω. Δεν αξιζει. Ουτε θα του αλλαξεις τα μυαλα ακομα κι αν τον στειλεις στο νοσοκομειο. Εσυ θα μπλεξεις
    Τελευταία τροποποίηση από PaNick67; 07/10/2022 στις 09:35.

  11. #71
    Σκεφτείτε μόνο το πως θα θέλατε να σας συμπεριφερθούνε, ΟΤΑΝ εσείς κάνετε τη μλκ και κάντε το ίδιο.



    Υ.Γ. όποιος πει ότι δεν έχει κάνει μλκ...-> Τι είπες;

  12. #72
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Διάβασα όλες τις απαντήσεις προσεκτικά- μόλις γύρισα από βουνό 3ήμερο- και μπορώ να πω ότι εξεπλάγην πολύ θετικά με τις απαντήσεις που είδα σε γενικές γραμμές. Φυσικά και δεν είμαι σε καμία περίπτωση υπέρ της βίας ή της έκρηξης, απλώς είναι η αλήθεια ότι υπάρχουν κάποιες στιγμές που συμβαίνουν κραυγαλέα πράγματα- εκεί είναι και η αφετηρία του θέματος τούτου νομίζω.

    Σέβομαι πολύ την άποψη ότι τελικά η ψυχραιμία είναι μάλλον το χρησιμότερο ένστικτο αυτοσυντήρησης όπως και η εμπειρία που αποκτάει κάποιος με τα χρόνια στο να διαβάζει το δρόμο και την κίνηση και να αποφεύγει να βρεθεί σε δύσκολη θέση.

    Μεταξύ άλλων έχω ένα -υγιές θα πω- αίσθημα φόβου όπως προσεχώς θα βγω στο δρόμο πρώτη φορά δίτροχος, ευχαριστώ για άλλη μια φορά το φόρουμ και όλα τα παιδιά που ασχολήθηκαν ή θα ασχοληθούν να απαντήσουν στο θέμα αυτό.
    Πρώτα από όλα από ότι καταλαβαίνω αρκετά περισσότερο από έναν "κουτάκια" ο μοτοσυκλετιστής χρειάζεται καθαρό μυαλό. Αυτό μου φαίνεται η μεγαλύτερη πρόκληση..!

    Επίσης να θυμάσαι οτι η με τη μοτοσυκλέτα ναι μεν είσαι εκτεθειμένος περισσότερο αλλά δεδομένου των:

    - πολυ χαμηλό βάρος
    - πολύ χαμηλού βάρους ανά ίππο
    - 2 ρόδες έναντι 4 και πολύ μικρότερου όγκου

    έχει τεράστιες δυνατότητες συγκριτικά με τα αυτοκίνητα σε επιτάχυνση, επιβράδυνση και αλλαγή κατεύθυνσης. Δηλαδή τα περισσότερα προβλήματα που βλέπω οτι εκνευρίζουν τους δικυκλιστές στο δρόμο και τους δημιουργούν "θυμό" λύνονται πολύ πιο εύκολα με διαφορετική διαχείριση της γραμμής και του γκαζιού αντί να εμπλακούν στο

    "γιατι δεν με πρόσεξες είμαι εκτεθειμένος, πάς να μας σκοτώσεις παλιο-βλάκα Ελληνάρα, αμόρφωτε, απαίδευτε και αγενή που δεν κοιτάς στον καθρέπτη για να περιμένεις εμένα που μπορεί να έρχομαι απο πίσω σου να κάνω παράνομη διήθηση"

    Εγω στα φανάρια σε αντίστοιχες περιπτώσεις με δικυκλιστές που κορνάρουν και τρομοκρατούν τους φωνάζω " θα μας απαγορεύσουν και επίσημα την διήθηση και μετά θα κλαίμε - βάλτε μυαλό"

  13. #73
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    202
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Κρίμα το Χορνετάκι ρε! Καρπετόπουλος και Πανούτσος μαζί πάνω?


    Εντάξει έχουν περάσει τα χρόνια για τον Πανούτσο και για μένα καλά έκανε και πήρε MP3. ΔΕΝ είναι να πέφτεις σε τέτοιες ηλικίες και νομίζω ότι έχει κάποιο πρόβλημα υγείας. Οπτικά δεν τον είδα πολύ καλά και σαν να έτρεμαν τα χέρια του.
    Τώρα πάλι γιατί εγώ νόμιζα ότι ο Πανούτσος έχει πεθάνει??

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Τώρα πάλι γιατί εγώ νόμιζα ότι ο Πανούτσος έχει πεθάνει??

    Μήπως τον μπέρδεψες με τον Πανούση? Μοιάζουν τα ονόματα!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #75
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    202
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Μήπως τον μπέρδεψες με τον Πανούση? Μοιάζουν τα ονόματα!
    Με τον Πανούση, όχι αλλά σίγουρα με κάποιον άλλον τον έχω μπερδέψει! Νόμιζα ότι είχε πεθάνει χρόνια πριν. Τελοσπαντων, να ναι καλά ο άνθρωπος να ζήσει άλλα τόσα!

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διαχείριση θυμού
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2006, 08:49
  2. Διαχείριση Θυμού
    από Man7 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2006, 13:21
  3. Διαχείριση Θυμού
    από Λεωνίδας στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2006, 14:38
  4. τεχνικες οδηγησης για αρχαριους
    από Rezeguet στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2005, 19:15
  5. Προταση για Εδρομουλα για αρχαριους, Cbf250 και οχι μονο
    από oulas στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2005, 08:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF