Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 120

Θέμα: Διαχείριση θυμού - για αρχάριους

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    293

    Διαχείριση θυμού - για αρχάριους

    Αγαπητοί φίλοι και φίλες θα ήθελα την αποψινή να θέσω ένα ερώτημα το οποίο με ταλανίζει περισσότερο από κάθε άλλο, τώρα πια που έμαθα πού είναι ο μοχλός των ταχυτήτων, το γκάζι και το φρένο πάνω στη μοτοσυκλέτα και σε ένα μήνα θα κυκλοφορώ με δαύτη.

    Ένα μικρό μπακ στορι, ως οδηγός αυτοκινήτου τα τελευταία χρόνια αποφάσισα, για λόγους προφανείς, να στραφώ σε δίτροχο ως μέσο καθημερινής μετακίνησης στην βουλιαγμένη (από αυτοκινητα) Αθήνα.
    Όπως και σε όλους μας, μου έχει τύχει πάμπολλες φορές να διαπιστώσω πως δεν υπάρχει καμία προσοχή κάποιες φορές από ορισμένους έως αρκετούς οδηγούς, που πέρα από το να με κάνει να αναγκαστώ να αντιδράσω σαν τον Ταρζάν σε μίνι εγκεφαλικό επεισόδιο- σε αυτό το σημείο να πω πως έχω γλιτώσει και κάποιους μηχανόβιους ( συνήθως καμικάζι --εεεέ ντελίβερι ήθελα να πω!)από δική τους απροσεξία/πακέτωμα στοπ-προτεραιότητας/εκκίνηση σε δρόμο από στάση χωρίς έλεγχο κ.α. με έχει κάνει να αναρωτηθώ πολλές φορές τι θα γινόταν αν καβαλούσα μηχανή.

    Και η απάντηση συνήθως είναι ότι πιθανότατα να άφηνα τα κόκκαλα μου στην άσφαλτο φυσικά..
    Δε, -είπα θα είμαι εντελώς ειλικρινής- ντρέπομαι που το λέω αλλά σινάμα με αυτή τη σκέψη ορισμένες φορές σαν οδηγός αυτοκινήτου που έχουν πάει να με σκοτώσουν έχω αντιδράσει αρκετά προβληματικά- μια συγκεκριμένη περίπτωση μάλιστα που άνθρωπος μπήκε σε δρόμο κεντρικό από νησίδα σε σχεδόν μηδενική απόσταση χωρίς να ελέγξει, δεν ξέρω πώς δεν έριξα το αυτοκίνητο μου σε καμία κολώνα για να τον αποφύγω) δεν γύρισε καν να δει αν είμαι εντάξει - και φυσικά σκέφτηκα ότι αυτός ο άνθρωπος ένα μοτοσυκλετιστή θα τον είχε ρίξει ΚΑΙ θα τον άφηνε βαριά τραυματισμένο στη μοίρα του ή νεκρό!

    Ε μου γυρνάει και μένα το μάτι και αρχίζω να βαράω κόφτες μέχρι να τον προλάβω, ως και αφού τον πρόλαβα μαζί με κόρνες φώτα και ιστορίες. Δεν σταματάει ο άνθρωπος, μάλλον πρέπει να είχε πανικοβληθεί και λίγο, με τα πολλά προσπαθώντας να ηρεμήσω τον εαυτό μου τον εγκλωβίζω δίπλα μου και περιμένω τουλάχιστον να γυρίσει να μου πει ένα συγγνώμη!( Πάρτα θα πείτε τώρα, το ακούω..! Ήταν λάθος είμαι πίθηκος το παραδέχομαι!). Ο οδηγός ούτε που γύρισε να με κοιτάξει, σηκώθηκα και έφυγα σαν να μη συνέβη ποτέ τίποτα.

    Και εδώ είναι το μεγάλο μου ερώτημα.

    Πώς καταφέρνετε να διατηρείτε την ψυχραιμία σας ως αναβάτες όταν κάθε τόσο κάποιος απρόσεκτος πάει να σας σκοτώσει;
    !
    Διότι αναρωτιέμαι πραγματικά αν στην προκειμένη ήμουν επάνω σε δίτροχο και είχε συμβεί αυτό εκτός από το να σταματήσω δίπλα του και να περιμένω να φερθεί έστω και την τελευταία στιγμή σαν άνθρωπος θα είχα ανοίξει την πόρτα του και θα τον είχα κλωτσήσει στο πρόσωπο.

    Τώρα γιατί σας έβαλα να διαβάσετε έκθεση τρίτης λυκείου μεγέθους εξεταστικής θα με ρωτήσετε, ήθελα να είμαι περιγραφικός!

    Οποιαδήποτε εμπειρία, συμβουλή, σκέψη ή ότι άλλο φυσικά ευπρόσδεκτα!

    Και προς οποιονδήποτε μπορεί να αναρωτιέται, δεν είμαι υπέρ της βίας, όχι δεν είμαι χουλιγκάνος ούτε ποινικό μητρώο έχω, απλώς θα ήταν ενδιαφέρον πιστεύω να ακουστούν απόψεις σχετικά με το θέμα της διαχείρισης του θυμού διότι προφανώς και το να πάρεις στο κυνήγι έναν οδηγό είναι απαράδεκτο για πολλούς λόγους-βέβαια αν εκείνη τη στιγμή θα ήταν στο σκοινί η ζωή η δικιά σας, του αδερφού σας, του συντρόφου σας κ.ο.κ. είναι δύσκολο να διατηρηθεί η ψυχραιμία-όπως και πότε θεωρεί ο καθένας πως πρέπει να ορίζεται η κόκκινη γραμμή ότι μια δεδομένη στιγμή ΔΕΝ καβαλάμε τη μοτοσυκλέτα μας και την αφήνουμε στην άκρη για κάποια ώρα.
    Να είστε όλοι καλά, ευλόγησον τους απανταχού δικυκλιστές.
    Αμήν
    Τελευταία τροποποίηση από asxetost; 01/10/2022 στις 04:41.

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Δεν διαχειρίζομαι τίποτα εγώ, απλά τους "κατεβάζω" τον καθρέφτη για να μάθουν να τον χρησιμοποιούν...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Δεν διαχειρίζομαι τίποτα εγώ, απλά τους "κατεβάζω" τον καθρέφτη για να μάθουν να τον χρησιμοποιούν...
    Χαχαχα αρχηγέ μου εγώ είμαι επίσημα αδειούχος από σήμερον ( πρώτη άδεια για το '22!) για αυτό βρυκολακιάζω! Εσύ τι έγινε, είναι η ώρα που ξυπνάς για δουλειά;;
    Φυσικά και κάνω πλάκα!
    Να ήταν μόνο ο καθρέφτης!!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Αγαπητοί φίλοι και φίλες θα ήθελα την αποψινή να θέσω ένα ερώτημα το οποίο με ταλανίζει περισσότερο από κάθε άλλο, τώρα πια που έμαθα πού είναι ο μοχλός των ταχυτήτων, το γκάζι και το φρένο πάνω στη μοτοσυκλέτα και σε ένα μήνα θα κυκλοφορώ με δαύτη.

    Ένα μικρό μπακ στορι, ως οδηγός αυτοκινήτου τα τελευταία χρόνια αποφάσισα, για λόγους προφανείς, να στραφώ σε δίτροχο ως μέσο καθημερινής μετακίνησης στην βουλιαγμένη (από αυτοκινητα) Αθήνα.
    Όπως και σε όλους μας, μου έχει τύχει πάμπολλες φορές να διαπιστώσω πως δεν υπάρχει καμία προσοχή κάποιες φορές από ορισμένους έως αρκετούς οδηγούς, που πέρα από το να με κάνει να αναγκαστώ να αντιδράσω σαν τον Ταρζάν σε μίνι εγκεφαλικό επεισόδιο- σε αυτό το σημείο να πω πως έχω γλιτώσει και κάποιους μηχανόβιους ( συνήθως καμικάζι --εεεέ ντελίβερι ήθελα να πω!)από δική τους απροσεξία/πακέτωμα στοπ-προτεραιότητας/εκκίνηση σε δρόμο από στάση χωρίς έλεγχο κ.α. με έχει κάνει να αναρωτηθώ πολλές φορές τι θα γινόταν αν καβαλούσα μηχανή.

    Και η απάντηση συνήθως είναι ότι πιθανότατα να άφηνα τα κόκκαλα μου στην άσφαλτο φυσικά..
    Δε, -είπα θα είμαι εντελώς ειλικρινής- ντρέπομαι που το λέω αλλά σινάμα με αυτή τη σκέψη ορισμένες φορές σαν οδηγός αυτοκινήτου που έχουν πάει να με σκοτώσουν έχω αντιδράσει αρκετά προβληματικά- μια συγκεκριμένη περίπτωση μάλιστα που άνθρωπος μπήκε σε δρόμο κεντρικό από νησίδα σε σχεδόν μηδενική απόσταση χωρίς να ελέγξει, δεν ξέρω πώς δεν έριξα το αυτοκίνητο μου σε καμία κολώνα για να τον αποφύγω) δεν γύρισε καν να δει αν είμαι εντάξει - και φυσικά σκέφτηκα ότι αυτός ο άνθρωπος ένα μοτοσυκλετιστή θα τον είχε ρίξει ΚΑΙ θα τον άφηνε βαριά τραυματισμένο στη μοίρα του ή νεκρό!

    Ε μου γυρνάει και μένα το μάτι και αρχίζω να βαράω κόφτες μέχρι να τον προλάβω, ως και αφού τον πρόλαβα μαζί με κόρνες φώτα και ιστορίες. Δεν σταματάει ο άνθρωπος, μάλλον πρέπει να είχε πανικοβληθεί και λίγο, με τα πολλά προσπαθώντας να ηρεμήσω τον εαυτό μου τον εγκλωβίζω δίπλα μου και περιμένω τουλάχιστον να γυρίσει να μου πει ένα συγγνώμη!( Πάρτα θα πείτε τώρα, το ακούω..! Ήταν λάθος είμαι πίθηκος το παραδέχομαι!). Ο οδηγός ούτε που γύρισε να με κοιτάξει, σηκώθηκα και έφυγα σαν να μη συνέβη ποτέ τίποτα.

    Και εδώ είναι το μεγάλο μου ερώτημα.

    Πώς καταφέρνετε να διατηρείτε την ψυχραιμία σας ως αναβάτες όταν κάθε τόσο κάποιος απρόσεκτος πάει να σας σκοτώσει;
    !
    Διότι αναρωτιέμαι πραγματικά αν στην προκειμένη ήμουν επάνω σε δίτροχο και είχε συμβεί αυτό εκτός από το να σταματήσω δίπλα του και να περιμένω να φερθεί έστω και την τελευταία στιγμή σαν άνθρωπος θα είχα ανοίξει την πόρτα του και θα τον είχα κλωτσήσει στο πρόσωπο.

    Τώρα γιατί σας έβαλα να διαβάσετε έκθεση τρίτης λυκείου μεγέθους εξεταστικής θα με ρωτήσετε, ήθελα να είμαι περιγραφικός!

    Οποιαδήποτε εμπειρία, συμβουλή, σκέψη ή ότι άλλο φυσικά ευπρόσδεκτα!

    Και προς οποιονδήποτε μπορεί να αναρωτιέται, δεν είμαι υπέρ της βίας, όχι δεν είμαι χουλιγκάνος ούτε ποινικό μητρώο έχω, απλώς θα ήταν ενδιαφέρον πιστεύω να ακουστούν απόψεις σχετικά με το θέμα της διαχείρισης του θυμού διότι προφανώς και το να πάρεις στο κυνήγι έναν οδηγό είναι απαράδεκτο για πολλούς λόγους-βέβαια αν εκείνη τη στιγμή θα ήταν στο σκοινί η ζωή η δικιά σας, του αδερφού σας, του συντρόφου σας κ.ο.κ. είναι δύσκολο να διατηρηθεί η ψυχραιμία-όπως και πότε θεωρεί ο καθένας πως πρέπει να ορίζεται η κόκκινη γραμμή ότι μια δεδομένη στιγμή ΔΕΝ καβαλάμε τη μοτοσυκλέτα μας και την αφήνουμε στην άκρη για κάποια ώρα.
    Να είστε όλοι καλά, ευλόγησον τους απανταχού δικυκλιστές.
    Αμήν
    Εγώ πιστεύω πως είναι να το έχει ο άνθρωπος.
    Και στη μηχανή και στο αυτοκίνητο δε ξέρω τι θα πει κόρνα.Πραγματικα δε τη χρεισιμοποιω ποτέ.Οταν θα γίνει κάτι ανάλογο με αυτό το περιστατικό που αναφέρεις απλά δίνω τόπο στην οργή και φεύγω.
    Η γυναίκα από την άλλη όταν θα οδηγήσει το αυτοκίνητο ξεκινά και πατάει κόρνες και βρίζει τους ανθρώπους.Το κακό είναι ότι τους τη λέει και συνοδηγός όταν είναι.Εχω πει επανειλημμένα να προσέχει πως συμπεριφέρεται γιατί κάποιος μπορεί να διαβάσει τα χείλη της από τό παμπριζ και να αναγκαστώ να παίζω ξύλο.Γιαυτο σου λέω ότι είναι να το έχει ο άνθρωπος.

    Αλλά δεν μπορώ να μη το πω....Η γυναίκα μου σπίτι πλένει τα πιάτα τέλεια.....
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    534
    Συμφωνώ με τον πάτερ. Είναι θέμα ανθρώπου, κι εγώ έχω τις ίδιες αντιδράσεις. Σπάνια κορνάρω και προσπαθώ να μη φέρομαι σαν ορκ. Αν ποτέ με δείτε στις ειδήσεις ότι κάποιον καθάρισα στο δρόμο θα είμαι με αυτοκίνητο. Εκνευρίζομαι με το παραμικρό, όταν κάποιος περνάει την ουρά και μπαίνει πρώτος στο φανάρι, όταν σφάζει το κόκκινο εν ψυχρώ, όταν αφήσω 2 μέτρα απόσταση από τον μπροστινό και μου χωθεί από δίπλα για να μπει μπροστά μου. Με τη μηχανή τσατίζομαι στιγμιαία αλλά έχω ήδη φύγει από τον παπάρα και πρέπει έτσι κι αλλιώς να είμαι συγκεντρωμένος για τον επόμενο που σίγουρα περιμένει λίγο παρακάτω.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Συμφωνώ ότι είναι θέμα ανθρώπου/ψυχοσύνθεσης/χαρακτήρα. Και επαυξάνω ότι παίζει ρόλο και η "ωρίμανση" του καθενός που κατά κανόνα έρχεται με την ηλικία...Πιτσιρικάς με θυμάμαι να αντιδρούσα πιο έντονα και επιθετικά σε τέτοιες καταστάσεις - με τα χρόνια και την συσσώρευση εμπειρίας και σοφίας εξομαλύνθηκε κατά πολύ.
    Όπως επίσης είναι και θέμα στιγμής. Αν σου κάτσει η στραβή σε φάση που "δεν είσαι καλά" και είσαι ήδη "φορτωμένος" από άλλα άσχετα πράγματα μια φάση στον δρόμο μπορεί να δράσει και ως "η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι"...

  7. #7
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    είναι θέμα δυναμικών χαρακτηριστικών αλλά και εμπειρίας...το δεύτερο "τρέφει" το πρώτο

    όταν κουτάκιας παει να σε σκοτώσει: την πρώτη φορά μπορεί να πας να τον κατεβάσεις απο το αυτοκίνητο για σαπάκιασμα, την δέυτερη να βγάλεις σωψηχα, την τρίτη θα του κάνεις άκομψη χειρονομία, την τέταρτη βρίσεις μέσα απο το κράνος, την πέμπτη, θα μονολογήσεις μόνος σου, την........εκατοστή θα πεις -ουφ παναγίσα μου πέρασα και αυτό το "ταμπλό"....

    είναι διάφορες οι φάσεις που περνάει ο μηχανάκιας, όσο πιο καινούργιος στον χώρο ενεργοποιείται η ευαισθησία αυτοσυντήρησης και προστασίας με την εκθεση πανω σε μοτοσυκλέτα στις παραβιάσεις κοκ που δεν την είχε πριν ως οδηγός αυτοκινήτου.


    Βέβαια πολλές φορές γίνεται παράκρουση, παράδειγμα σε στενό στην γειτονιά μου μπάρμπας αγόρασε σκουτερακι για να γλιτώσει βενζίνες απο το αυτοκίνητο, φυσικά καμία οδηγική κουλτούρα yolo ακράνοβιτσ και έτσι.
    είναι μια διαστάυρωση που επειδή στο ελλάντα δεν μπορούμε να καταλάβουμε την προτεραιότητα απο τα δέξια όταν δεν υπάρχει σήμανση, πολλές φορές το κάνω επιδεικτικά κάνοντας τους νόημα οτι εχω προτεραιότητα.
    Εγώ με το κουτί νά σου και ο παππους με το σκουτερ που παραβιάζει την εκ δεξιών προτεραιότητα αλλά και τη νεο εγκαταστημένη σήμανση stop(μιας και δεν νιώθουμε απο κοκ).
    Διασχίζω εγώ με το κουτί και βλέπω οτι ο μπαρμπας δε κόβει, ανοιχτό το παραθυρο του κάνω νευμα οτι εγώ πρέπει να περάσω, πάραυτα δε με αφήνει μπάινει μπροστά πρώτος κάνοντας μου το παλινδρομκό χεράκι(οτι τον παιζω κοινώς).
    Χαμογελάω και τον ρωτάω -παππού μου ξέρεις οτι παραβίασες στοπ και σου κάνω νόημα για την προτεραιότητα.
    απαντηση - ωραία και?? τι θα κάνεις εσύ με το αυτοκίνητο θα με σκοτώσεις???

    απλά έφυγα

    Εχει διάφορα "ωραία", κάνουμε μαλακίες και εμείς με τα δίκυκλα αλλά θέλει ωριμότητα να το παραδεχτούμε, ο δρόμος ανήκει σε όλους πρέπει να ακολουθούμε τον κοκ όλοι όσα προβλήματα και να έχει ορισμένες φορές
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    604
    Οπως ο doctoras κι εγω. Απο ενα σημειο και μετα λες "ουφ την περασα την πιστα και σημερα"
    Αν και πλεον επειδη κινουμαι καθε μερα με αμαξι η λυση που εχω βρει προσωπικα ειναι....το GPS.

    Επειδη περα απο αυτα που κανουν οι υπολοιποι στον δρομο αυτο που εκνευριζει ειναι η κινηση, εχω το gps παντα ανοιχτο να μπου δειχνει ποση ωρα θελω να φτασω οποτε αφου ξερω οτι θελω Χ χρονο ειμαι πιο ηρεμος γενικα και πιο ανεκτικος στην π@π@ρια του αλλου.

    Σαν οδηγος πλεον και οχι αναβατης τρομαζω με αυτα που κανουν δικυκλοι, πεζοι πατινατοι, ποδηλατες.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Απ ότι θυμάμαι τα χρόνια που οδηγώ... μια φορά έβαλα το μηχανάκι στο πίσω κάθισμα μιας κοπελίτσας σε ένα corolla και εγώ έφυγα από πάνω,
    δεν θύμωσα καθόλου, το ομολόγησε και η ίδια τι καλός και ευγενικός που ήμουν, ενω ο προηγούμενος που είχε πατήσει με μια vaspa παραλίγο να την δείρει.
    ... μια κοπέλα που έστριψε στην Δοϊράνης στο αντίθετο ρεύμα την ώρα που πέρναγα και κόλλησα σα την μύγα στο παρμπρίζ, έκανα μισή ώρα να την ηρεμίσω που έμπηξε τα κλάματα...
    Προσωπικά όταν γίνεται η στραβή θα έλεγα ότι διατηρώ την ψυχραιμία μου.
    Αντίθετα έχω ξεφύγει εντελώς σε περίπτωση καραμπόλας, που ουσιαστικά την πάτησε το αυτοκίνητο μπροστά μου που καρφώθηκε στον κοτσαδόρο του γέρου, ο οποίος βγήκε να ζητήσει το λόγο,
    στην οποία είχα απλά μια στατική περίπου πτώση. Και σε αυτή την περίπτωση βέβαια δεν μπορώ να πώ ότι είχα χάσει την ψυχραιμία μου ή έδρασα παρορμητικά και αργότερα το μετάνιωσα.
    Μάλλον είναι στον άνθρωπο.

  10. #10
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Η γυναίκα από την άλλη όταν θα οδηγήσει το αυτοκίνητο ξεκινά και πατάει κόρνες και βρίζει τους ανθρώπους.Το κακό είναι ότι τους τη λέει και συνοδηγός όταν είναι.Εχω πει επανειλημμένα να προσέχει πως συμπεριφέρεται γιατί κάποιος μπορεί να διαβάσει τα χείλη της από τό παμπριζ και να αναγκαστώ να παίζω ξύλο.Γιαυτο σου λέω ότι είναι να το έχει ο άνθρωπος.

    Αλλά δεν μπορώ να μη το πω....Η γυναίκα μου σπίτι πλένει τα πιάτα τέλεια.....

    https://www.youtube.com/watch?v=BMjtt8pWS34
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    με τη μηχανη λογω ευλυγισιας αποφευγω τους σπασαρχιδηδες ειτε με ελιγμο ειτε με ανοιγμα γκαζιου
    στο αμαξι εχω σκεφτει να βαλω ενα κανονι στο καπω και να το δουλευω με το κουμπι για τα πιτσιλιστηρια
    αυτο που δεν μπορω να διαχειριστω ακομα ειναι να σερνεται ο μπροστινος με πρασινο και να περναει τελικα με κοκκινο

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Εγώ πιστεύω πως είναι να το έχει ο άνθρωπος.
    Και στη μηχανή και στο αυτοκίνητο δε ξέρω τι θα πει κόρνα.Πραγματικα δε τη χρεισιμοποιω ποτέ.Οταν θα γίνει κάτι ανάλογο με αυτό το περιστατικό που αναφέρεις απλά δίνω τόπο στην οργή και φεύγω.
    Η γυναίκα από την άλλη όταν θα οδηγήσει το αυτοκίνητο ξεκινά και πατάει κόρνες και βρίζει τους ανθρώπους.Το κακό είναι ότι τους τη λέει και συνοδηγός όταν είναι.Εχω πει επανειλημμένα να προσέχει πως συμπεριφέρεται γιατί κάποιος μπορεί να διαβάσει τα χείλη της από τό παμπριζ και να αναγκαστώ να παίζω ξύλο.Γιαυτο σου λέω ότι είναι να το έχει ο άνθρωπος.

    Αλλά δεν μπορώ να μη το πω....Η γυναίκα μου σπίτι πλένει τα πιάτα τέλεια.....
    Ελπίζω οι γυναίκες των ανθρώπων γενικά να μην μπαίνουν στα φόρα γιατί μας βλέπω όλους στον καναπέ

    Καλά και το να έχει και ένα κουμπούρι ο άλλος δεν είναι κάτι εντελώς απίθανο. Το θέμα είναι πόσο έξω από τα ρούχα σου θα σε έχει βγάλει για να μην σε νοιάζει να πεθάνεις για το δίκιο σου!!
    Αστεΐζομαι φυσικά, μακάρι να είχαμε όλοι έμφυτη την ψυχραιμία..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ ότι είναι θέμα ανθρώπου/ψυχοσύνθεσης/χαρακτήρα. Και επαυξάνω ότι παίζει ρόλο και η "ωρίμανση" του καθενός που κατά κανόνα έρχεται με την ηλικία...Πιτσιρικάς με θυμάμαι να αντιδρούσα πιο έντονα και επιθετικά σε τέτοιες καταστάσεις - με τα χρόνια και την συσσώρευση εμπειρίας και σοφίας εξομαλύνθηκε κατά πολύ.
    Όπως επίσης είναι και θέμα στιγμής. Αν σου κάτσει η στραβή σε φάση που "δεν είσαι καλά" και είσαι ήδη "φορτωμένος" από άλλα άσχετα πράγματα μια φάση στον δρόμο μπορεί να δράσει και ως "η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι"...
    Άστο αδερφέ, ειδικά τώρα που δουλεύουμε όλη μέρα και όλη νύχτα οι περισσότεροι και πάλι δεν φτάνουν τα νεύρα είναι τσίτα.
    Το κρίμα είναι γιατί να σπάσεις τα δόντια καποιανού και να τρέχεις και στα δικαστήρια/ κρατητήρια κτλ.
    Τώρα αν ο άλλος βρίσει οικογένεια - δεν μου έχει τύχει -εκεί πραγματικά παιδιά δεν νομίζω οτι μπορεί κανείς να προβλέψει την αντίδραση του..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Έκλαψα να ξέρεις

    Σε ένα γενικό πλαίσιο καταλαβαίνω ότι πολλοί οδηγοί Και θα κάνουν την βλακεία τους Και θα ζητήσουν και ρέστα από εσένα ενώ φταίνε αυτοί. Πρέπει να βρω καναν Yogi να με κάνει λίγο zen master μου φαίνεται..
    Τελευταία τροποποίηση από asxetost; 01/10/2022 στις 11:20.
    Αν είσαι ότι τρως γιατί ρε τρως ψοφίμια;

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    αυτο που δεν μπορω να διαχειριστω ακομα ειναι να σερνεται ο μπροστινος με πρασινο και να περναει τελικα με κοκκινο
    Εντωμεταξύ αυτό είναι ό,τι χειρότερο ρε, μαζί με αυτούς που κοιμούνται σε φανάρι που το πράσινο κρατάει 10 δευτερόλεπτα με το ζόρι. Όσον αφορά το αρχικό θέμα συζήτησης, στα 2-3 πρώτα χρόνια που οδηγούσα νευρίαζα μέσα μου και μπορεί να έριχνα κανένα σιχτίρι αλλά μετά μάλλον το αποδέχτηκα σιγά σιγά και πλέον απλά συνεχίζω τη μέρα μου. Το πολύ να ρίχνω κανένα επικριτικό βλέμμα ή να κάνω χειρονομία αγανάκτησης σε αυτούς που κάνουν χοντράδα με την ελπίδα ότι μπορεί να καταλάβουν ότι έκαναν μαλακία. Ποτέ όμως δεν σκέφτηκα να κάνω τσαμπουκά/φασαρία, αν και τον τελευταίο 1,5 χρόνο που οδηγώ μοτοσυκλέτα έχω μπει πολλές φορές στον πειρασμό να κατεβάσω καθρέφτη.

  14. #14
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Τεράστια κουβέντα, θα προσπαθήσω να σου αναφέρω κάποια πράγματα αλλά μην μείνεις σε αυτά.

    Πρώτα απο όλα, νούμερο ένα και σημαντικότερο όσον αφορά το πως λειτουργούν τα πράγματα άσχετα από εμάς!

    Με την μοτοσυκλέτα ή το ποδήλατο, δεν έχουμε χρόνο να εκνευριστούμε.
    2 δευτερόλεπτα για να γυρίσω να σε κοιτάξω άγρια; το τοπίο όταν επιστρέψω το βλέμμα εμπρός είχε χρόνο να
    αλλάξει δραματικά. Θα μπορέσω πλεον να ανταπεξέλθω; εκνευρισμένος, εν κινήσει, με λιγότερα στοιχεία προς όφελος μου;

    Είναι το σημαντικότερο μάθημα για εμένα.
    Πρέπει να κατανοήσουμε πως η κίνηση με δίκυκλο είναι μια μάχη πάνω στην ροή της κίνησης με τους κανόνες που ισχύουν.
    Αν για οποιοδήποτε λόγο κινηθώ ενάντια στους κανόνες που ισχύουν, ο κίνδυνος πολλαπλασιάζεται γεωμετρικά.

    Αν έχεις την εμπειρία απλού arcade παιχνιδιού θα το καταλάβεις και μέσω αυτού σαν παράδειγμα.
    Κινούμαι προς τα εμπρός - αποφεύγω εμπόδια με ταχύτητα που κινούνται και οι γύρω μου και τους κανόνες που ισχύουν στο συγκεκριμένο πεδίο.
    Οποιαδήποτε αλλαγή σε αυτά με κάνει και κινδυνεύω.

    Αν για κάποιο λόγο δεν κατανοώ τα παραπάνω, δεν χρησιμοποιώ δίκυκλο.


    Ένα μεγάλο προτέρημα που μάλλον δεν έχεις προλάβει να αντιληφθείς, είναι ο βασικός λόγος που συνειδητά ή όχι
    οδηγούμε μοτοσυκλέτα: έχουμε πολύ καλύτερη διάθεση σε σχέση με την διάθεση που έχουμε οδηγώντας αυτοκίνητο.

    Μετα από το παραπάνω, που σε παρακαλώ διάβασε τα ξανά και ξανά υπάρχουν τόνοι εφαρμοσμένης γνώσης που μόνο
    με την ανάγνωση θα διαμορφώσουν την αντίληψη σου.
    Προφανώς θα λείπουν πολλά, δεν είναι δυνατόν να γράψω βιβλίο όπως θα ήταν αδύνατον να το διαβάσεις εδώ.

    Είμαστε αδύναμοι.
    Οποιαδήποτε επαφή με άλλο όχημα, κακοτεχνία κ.λπ. επιβαρύνει εμάς.
    Παραδείγματα άπειρα. Εκπαίδευση εύκολη, πχ κινήσου με 15-20 km/h δίπλα από λεωφορείο - φορτηγό και χτύπησε το με λίγη δύναμη
    με το πλάι της αριστερής σου γροθιάς. Αυτό που θα συμβεί θα σε εκπαιδεύσει όσον αφορά την διαφορά στο "εκτόπισμα" που έχουμε.

    Εκπαιδευόμαστε να χρησιμοποιούμε την λογική και οχι το συναίσθημα.

    Παράδειγμα: με κλείνεις προσπαθώντας να με σκοτώσεις ενώ με έχεις δεί και το έχεις αποφασίσει συνειδητά. (έστω)
    Η πρώτη σκέψη μου είναι (λογική) να σε αποφύγω, να ελέγξω πίσω αν μπορώ να επιβραδύνω.

    Οποιαδήποτε άλλη σκέψη είναι περιττή και λάθος! Πρέπει να λειτουργήσω άμεσα σώζοντας εμένα την συγκεκριμένη στιγμή.
    Το αν είσαι αλήτης, φραγκάτος, αν θα σκοτώσεις παιδιά, κουτάβια, ηλικιωμένους σε μελλοντικό χρόνο είναι συναίσθημα, θα με σκοτώσω το πιθανότερο.

    Καλό είναι να συντηρούμε εκπαίδευση που μας δίνει την δυνατότητα ψυχραιμίας (λογική) υπό συνθήκες στρες.
    Κάποιοι γνωρίσαμε τέτοια εκπαίδευση στο στρατό, κάποιοι σε σχολές πολεμικών τεχνών.
    Αν έχεις καλούς φίλους με επίπεδο αυτοδιαχείρισης μπορείς και σε ένα δωμάτιο.
    Παράδειγμα: ανεβάζεις σφυγμούς κάνοντας σχοινάκι και οι γύρω σου κοροϊδεύουν πραγματικές αδυναμίες σου
    χωρίς ίχνος ηθικής και σε κτυπούν σε επίπεδο πραγματικής ενόχλησης.

    Δυστυχώς στους φυσιολογικούς ανθρώπους, που προσπαθούμε κάθε στιγμή να γίνουμε καλύτεροι, πιο λογικοί
    να ζούμε προσφέροντας, χωρίς να γεμίζουμε τοξίνες κ.λπ. η εκπαίδευση αυτή φθίνει με τον χρόνο και χρειάζεται συντήρηση.
    Αν έχεις μια σχολή πολεμικών τεχνών κοντά σου αξίζει να το συζητήσεις με τον δάσκαλο χωρίς την παρουσία άλλων.

    Επέλεξε ένα βιβλίο διαχείρισης θυμού.
    Κατα την γνώμη μου όποιο δεις ότι είναι με λιγότερες σελίδες. Είναι τεράστια η γνώση - μέθοδοι που θα σου προσφέρει
    και δεν θα λειτουργήσει αποτρεπτικά όπως ένα μεγάλο βιβλίο που θα σου δημιουργούσε την εντύπωση κόπωσης.

    Όταν θα έχεις διαβάσει το μικρότερο διαθέσιμο βιβλίο για την διαχείριση θυμού, θα μπορείς να αντιληφθείς λίγο ή πολύ
    αν χρειάζεσαι την βοήθεια κάποιου ειδικού.

    Μην ξεχνάς πως δεν είναι κατακριτέο να θυμώσεις, έχεις κάθε δικαίωμα και είναι πολύ φυσιολογικό.


    Το πως θα αντιδράσεις έχει να κάνει με το προσωπικό σου συμφέρον.

  15. #15
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    το ζήτημα που θέτεις είναι πολύπλευρο και καθόλου απλό στην ανάλυση του αφού εμπλέκονται συμπεριφορές ανθρώπων και μάλιστα καμιά περίπτωση στραβής δεν είναι ίδια με κάποια άλλη.

    ας ξεκινήσουμε από το ποιο απλό. όση χοντρή και αν είναι η μαλακία που θα μου κάνουν στον δρόμο αν δω τον άλλον οδηγό να ζητά αμέσως συγνώμη, να δαγκώνετε για το λάθος που έκανε , να κοκκινίζει από ντροπή , να κουνάει χέρια παραδεχοντας το λάθος του, το θέμα έχει λήξει αμέσως, δεν κάνω καμιά φασαρία.

    σε αντίθετη περίπτωση παλαιότερα και οντάς πιο νέος αντιδρούσα,πίστευα ότι θα συνετίσω όλους τους κακούς οδηγούς , ότι θα πιάσουν τόπο τα λογία μου είτε με φωνές είτε μιλώντας ευγενικά. με τα χρονιά κατάλαβα ότι οποίος θέλει να γίνει καλύτερος θα το κάνει μόνος του,δεν με χρειάζεται.

    η χειρότερη μερίδα είναι αυτή που θα περάσει τελευταίος με κόκκινο , θα τον έχεις δει και έντεχνος θα βρεθείς στην πορεία του με την μηχανή και αυτός θα αναγκαστεί να σταματήσει. θα του μιλήσεις ευγενικά ότι πέρασε με κόκκινο και η απάντηση του θα είναι " όχι όχι με πράσινο πέρασα"!!!! εδώ έχεις πέσει σε έναν ευθυνόφοβο άνθρωπο,δεν θα το παραδεχτεί πότε. η απάντηση μου καυστική αλλά δεν πιάνει τόπο. " το κακό δεν είναι ότι πας να κοροϊδέψεις έμενα αλλά ότι προσπαθείτε να κοροϊδέψετε τον εαυτό σας και τα καταφέρνετε" . ακόμα και αυτό όμως το έχω περιορίσει πάρα πολύ αφού δεν ακούνε ,δεν μαθαίνουν.

    θα πρέπει όμως να έχουμε στον νου μας αυτό που λέγετε ενσυναίσθηση. δύστυχος εκεί έξω δεν οδηγούμε όλοι με καθαρό μυαλό. ποτέ δεν ξέρεις τι ζόρι τραβάει ο άλλος , τι του τριβελίζει το μυαλό , σε τι ψυχική κατάσταση είναι. σε αυτήν την κατάσταση έχω βρεθεί και για αρκετό καιρό ( ένα διαζύγιο μπορεί κάποιους να τους καταρρακώσει ) .ευτυχώς κατάλαβα την κατάσταση μου με αποτέλεσμα να κάνω τον διπλάσιο χρόνο να φτάσω αλλά έφτανα με ασφάλεια και χωρίς να ενοχλώ κανέναν γύρο μου.
    θυμάμαι μια κυρία που κάποτε της έφυγε το αμάξι απαλά προς τα δεξιά και καβάλησε την μεσαία όπου οδηγούσα εγώ , στο φανάρι μου ζήτησε συγνώμη με ένα χαμένο βλέμμα εξηγώντας μου ότι κάτι κακό έχει συμβεί στην οικογένεια της και βούρκωσαν τα μάτια της.

    κάτι ακόμα είναι το άγνωστο περιβάλλον - νέα περιοχή. εγώ το παραδέχομαι , όταν είμαι σε περιοχή που δεν την ξέρω και καθοδηγούμε από το gps γίνομαι σίγουρα ενοχλητικός. οδηγώ αργά για να μπορώ να έχω το νου μου στο gps αλλά και να ελέγχω τον δρόμο. θα βγάλω ίσως τελευταία στιγμή φλας για να στρίψω γιατί κόλλησε το gps , μέχρι και stop παραλίγο να περάσω κάποτε.


    τέλος θα αναφέρω κάτι πολύ σημαντικό και πολύ προσωπικό για τον καθένα. πόσο ενοχλούμαστε εμείς από περιστατικά που δεν μας εκθέτουν άμεσα σε κίνδυνο.????

    βράδυ και το προπορευόμενο αυτοκίνητο έχει αναμμένα τα φωτά ομίχλης πίσω. δεν μπορώ να προσπεράσω καθώς ήμουν σε στενά και τα μάτια μου έχουν γκαβοθει. σε κάποιο stop πλευρίζω τον νεαρό οδηγό και ευγενικά του λέω ότι έχει ανέμενα τα ομίχλης και ενοχλούν καθώς και είναι επικίνδυνα. ο τύπος σάστισε και τα έσβησε άμεσος λέγοντας μου " συγνώμη ,το είχα πάει για πλύσιμο και πιθανόν πατήθηκε ο διακόπτης ". τι θα γινόταν αν γινόμουν έξαλλος,έχανα την ψυχραιμία μου και έκανα επίθεση φραστική σε αυτόν τον άνθρωπο??? θα επιβεβαίωνα σε αυτόν τον μύθο ότι όσοι οδηγούν μηχανή είναι άξεστοι και οξύθυμοι ,ένας μύθος που έχει βγει από ανθρώπους που δεν έχουν ενσυναίσθηση ,που δεν μπορούν να καταλάβουν ότι πριν λίγα δευτερόλεπτα απείλησαν την ζωή μας και ότι η αντίδραση μας αυτή είναι μια άμυνα.

    πόσο σε ενοχλεί ένα αμάξι που σου έχει κλείσει την διήθηση? αν δεν με έχει αντιληφθεί και μόλις με καταλάβει κάνει άκρη δεν με ενοχλεί . αντίθετα αν ξέρει ότι είμαι εκεί και δεν κάνει άκρη με ενοχλεί, αλλά να κάτσω πια να μαλώσω μαζί του ξέρω ότι δεν θα του αλλάξει συμπεριφορά, έχει δικούς του λόγους για αυτό που κάνει και μόνο με την βοήθεια ψυχολόγου θα αλλάξει .


    σε μια κατ’ ιδίαν συζήτηση πίνοντας έναν καφέ ,10 να είμαστε θα παρουσιαστούν τόσες πολλές γνώμες , απόψεις και περιστατικά που η κουβέντα μπορεί να διαρκέσει πολλές ώρες.

    κράτα ότι κάθε περίπτωση δεν είναι ίδια, ότι κάθε περίπτωση πρέπει να έχεις καθαρό μυαλό για την αναλύσεις μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα , ότι κάθε κίνηση - λάθος του άλλου οδηγού σου γεννά μια συμπεριφορά ανάλογα με το πως ΕΣΎ θα την δεχτείς.
    σε κάθε περίπτωση η ευγένεια μόνο κερδισμένο θα σε βγάλει και θα σε κάνει να αποφύγεις πιθανόν πολύ άσχημες καταστάσεις !!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διαχείριση θυμού
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2006, 09:49
  2. Διαχείριση Θυμού
    από Man7 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2006, 14:21
  3. Διαχείριση Θυμού
    από Λεωνίδας στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2006, 15:38
  4. τεχνικες οδηγησης για αρχαριους
    από Rezeguet στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2005, 20:15
  5. Προταση για Εδρομουλα για αρχαριους, Cbf250 και οχι μονο
    από oulas στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2005, 09:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF