Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Yamaha dt 125r

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    12

    Yamaha dt 125r

    Γεια σας στην ομάδα καινούργιος εδώ κ άσχετος στις μοτο ,έχω ένα dt125r μοντελο1995 από συγγενή το παράτησε 15χρονια έξω ,8500χιλ ήταν αδουλευτο τώρα όμως καταλαβαίνετε πως είναι!θα μπορούσατε να με βοηθήσετε να το επαναφέρω;

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.183
    Καλώς ήρθες στο moto.gr.
    Τα 15 χρόνια παρατημένο έξω είναι δοκιμασία ακόμα και για έναν γνώστη,πόσο μάλλον για σένα που δεν γνωρίζεις.
    Η σκουριά θα έχει ποτίσει σίγουρα όλα τα σιδερένια μέρη ενώ τα αλουμίνια θα έχουν πιάσει ψωρίαση.Πρώτα θα τα καθαρίσεις αυτά και επίσης θα αλλάξεις τσιμούχες στα πηρούνια μπροστά.
    Τα ηλεκτρικά είναι επίσης άλλο κεφάλαιο,οι διακόπτες θέλουν έλεγχο στις επαφές τους καθώς και λιωμένα/πολυκαιρισμένα καλώδια.
    Μοτέρ σίγουρα καθάρισμα το κάρτερ να φύγουν τα παλιά λάδια (που θα χουν γίνει μούργα),ενώ ο κύλινδρος μπορεί και να είναι σε πιο καλή κατάσταση αν παρέμεινε στεγανός.

    Αλυσίδα-γρανάζια κλπ τα πετάς και βάζεις καινούρια.Επίσης κοιτάς το ψαλίδι πίσω αν δουλεύει ομαλά ή θέλει αλλαγή το ρουλεμάν,παρόμοια και το τιμόνι (αν και εκεί θα θέλει σίγουρα).

    Κοντολογίς το παίρνεις όπως είναι το πας σε ένα συνεργείο και ρωτάς το μάστορα αν φτιάχνεται και πόσο θα κοστίσει!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Ωραίο προτζεκτάκι να το πιάσεις και να το επαναφέρεις μόνος σου, αν το πας σε συνεργείο πιθανόν να σου κοστίσει όσο ένα καινουργιο.
    Μπορείς να ρωτήσεις πόσο θα κοστίσει, στο τέλος όμως υπολόγισε κάτι παραπάνω γιατί πάντα προκύπτουν διάφορα.....εξτραδάκια!

    Αν έχεις όρεξη και χώρο στο σπίτι και πιάνουν τα χέρια σου ξεκινα να το λύνεις μόνος σου και να πηγαίνεις σε μάστορα συγκεκριμένα κομμάτια που σε δυσκολευουν ή θέλουν ιδιαίτερη τεχνικη στο χέρι (μοτέρ, βαφη κλπ)

    Δεν ξέρω αν είναι η ασχετοσύνη μου που με κάνει τόσο αφελή αλλά τα βλέπω στο γιουτουμπ και ζηλεύω. Πρόσφατα ο αδερφός μου έλυσε τα πάντα (εκτός από μοτέρ) στο παπι του και το ξαναέδεσε που αν και δεν ηταν παρατημένο είχε τις φθορές του και το αποτέλεσμα τον δικαίωσε.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    12
    Δεν βιάζομαι κ χώρο έχω θα προσπαθήσω μόνος μου όπως αναφέρει ο motojojo έχω βγάλει πλαστικά ντεπόζιτο ψυγείο καρμπυρατέρ...και εδώ έχω πρόβλημα είναι χάλια θα το καθαρίσω αλλά έχουν σπάσει δύο εξοδοι για την προθέρμανση (mikuni28 τετράγωνο) κ δεν ξέρω αν πρέπει να αλλάξω πιστόνι..έλεγα να το βάλω μπροστά κ να μην πειράξω κινητήρα αλλά τα περιφερειακά κ εδώ σας χρειάζομαι.Συμβουλη να βάλω κανένα κινέζικο καρμπ αν δεν δουλεύει το μαμά .Ρώτησα μάστορα του το πήγα το καρμπ κ μου είπε θα δουλέψει αν το καθαρίσω καλά κ όσο για τα σπασίματα είναι για την προθέρμανση απλά να ταπωσω τα νερά ...αν υπάρχει κανένα βίντεο σχετικό; Για καθάρισμα ντεπόζιτο, ψυγείο νερού, λαδιού μίξης τρόμπα φίλτρα ότι μπορείτε παιδιά θα βοηθούσε ...το κάνω κ σαν ψυχοθεραπεία

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Μη βαλεις κινεζικο καρμπ.καθαρισε το γνησιο και θα εισαι οκ.Σε ποια περιοχη εισαι?

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    12
    Είμαι Βόλο

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Η αλήθεια είναι ότι όταν μιλάμε για δίχρονο είναι λίγο πιο εύκολα τα πράγματα.Καλη συνέχεια.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της aetomenios
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    139
    Εφοσον πιάνουν τα χέρια σου και έχεις χρόνο,μην σταματάς με τπτ.
    Μ'ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι'αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    243
    Για 15 χρόνια ακινησία θα κοιτούσα και τσιμούχες στροφάλου.
    Θα έχεις διαρροές και δεν θα ξέρεις από που είναι.
    Όλα τα υπόλοιπα, αφού έχεις χώρο, είναι σταγόνα στον ωκεανό.
    Αντισκουριακά σπρέι, σπρέι επαφων, συρματόβουρτσες, γυαλόχαρτα, πετρέλαιο και λεκάνες για να πλύνεις.
    Καλά μαστορέματα και περιμένουμε νέα σου με φωτογραφίες να χαζέψουμε.
    Τελευταία τροποποίηση από D3300; 03/10/2022 στις 07:05.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Σε μοτοσυκλέτα παρατημένη 15 χρόνια (φαντάζομαι την έσβησαν μια φορά και δεν την έβαλαν μπρος ποτέ ξανά) όλο το μοτέρ είναι μύλος.

    Αν δε ήταν εκτεθειμένη στα στοιχεία της φύσης, πιθανότητα να έχει φτάσει σε σημείο που δεν υπάρχει επιστροφή. .

    Όχι ότι δεν θα φτιάχνεται, απλά το κόστος θα είναι υπέρογκο για μια μοτοσυκλέτα 40 ετών.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Εγώ λέω όρμα.

    Χώρο έχεις, χειμώνας έρχεται, δεν βιάζεσαι να τελειώσεις, ιδανικό ξεκίνημα το διχρονάκι για να μπεις στην φάση "σκαλίζω και μαθαίνω".

    Αν έχεις λογική σκέψη και δεν είσαι τσαπατσούλης δεν βλέπω γιατί να μην τα καταφέρεις.

    Κατέβασε και διάβασε μια όλο το service manual, να έχεις μια πρώτη ιδέα τι σε περιμένει.

    Το κόστος είναι κάτι που μπορείς να το εκτιμήσεις στην πορεία, αφού εντοπίσεις και καταγράψεις φθορές ή τυχόν ελλείψεις.

    Αν έχεις σκοπό να το επαναφέρεις σε πραγματικά λειτουργική κατάσταση, προσωπικά θα ξεκινούσα από τον κινητήρα και θα πήγαινα σιγά σιγά στα περιφερειακά.

    Αν θες ανέβασε και καμία φωτογραφία να δούμε σε τι κατάσταση είναι.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    12
    Γίνεται να στείλω φωτο από κινητό;

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    12
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20221006_234507.jpg 
Προβολές:	165 
Μέγεθος:	101,6 KB 
ID:	438625

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    12
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20221006_235307.jpg 
Προβολές:	164 
Μέγεθος:	109,2 KB 
ID:	438626

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    12
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20221006_235113.jpg 
Προβολές:	164 
Μέγεθος:	62,0 KB 
ID:	438627

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha Dt 200 manual wanted plz...
    από SwAToNeR στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2022, 15:23
  2. Yamaha - Xt 125r
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2006, 12:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF