Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: LIFAN 110 αμιζο[ΠΡΟΒΛΗΜΑ overheating]

  1. #1

    LIFAN 110 αμιζο[ΠΡΟΒΛΗΜΑ overheating]

    καλησπέρα,
    εχω 2,5 χρόνια ενα lifan 110 αμιζο το οποιο ζεστένεται αμέσως πολύ και σβήνει .... δεν βαστάει ουτε 4 λεπτά
    το ανοιξα λοιπόν και βρήκα απίστευτη καρβουνίλα σε βαλβίδες , στο πάνω μέρος του πιστονιού και λιγο στο επανω μέρος του κυλίνδρου
    ολα καθαρίστηκαν βαλβιδες , κυλινδρος και πιστόνι και καρπυρατέρ , η μπιελα ευτυχώς γερή
    δεν βρίσκω manual με τιποτα....
    και ηθελα να ρωτήσω πόσα Νm σφιγγεις τις τεσσερις βίδες της κεφαλής , του ψυγείου λαδιού 2 βιδες , μια βίδα του καπακιού της κεφαλής
    την βίδα που βαστάει τον κυλινδρο, και την βίδα που βασταει την κεφάλη και γενικως αν ξεχασα καποια αλλη βίδα που εχει σχεση με την κεφαλή
    τα διακένα ειναι εισαγωγής 0.05 και εξαγωγης 0.08 ( αυτο τουλάχιστον το βρήκα)

    μου κανει εντύπωση τι το προκάλεσε ολο αυτο και υπάρχει service manual για αυτο το lifan ?
    ηξερα οτι τα λιφαν τα αμιζα βαστάνε


    ευχαριστώ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Είσαι σίγουρος οτι έβαζες την απαιτούμενη ποσότητα λαδιού στο κινητήρα;

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Είχα πολλές φορές και έχω κ τώρα το εν λόγο μοτέρ, ποτέ δεν είχα τετειο πρόβλημα, βέβαια τα λειτουργώ με φτωχό μίγμα. Στην μέτρηση λαδιού το βάζω να δείχνει max η ελάχιστα ποιο πάνω με την τάπα ξεβιδωτη,,. Να ζεσταίνεται και να σβήνει ακούγεται λίγο άκυρο, δλδ τι? Κωλουσε-φρακαρε το μοτερ?


    Η καρβουνιλα εκτως άλλων προκαλεί και αύξηση συμπίεσης κ ίσως πειρακια .

    Για τις ροπές έχω δέσει πολλές φορές στην τύχη με το χέρι χωρίς πρόβλημα, κ πολλές φορές με ίσως παραπάνω ροπή,.

    Αν θες ακολούθησε ροπές σύσφιξης παρόμοιου honda μοτέρ, αν δεν βρεθεί μανουαλ

  4. #4
    ρωτησα στο μαγαζι που το αγόρασα και μου ειπαν...... δεν ειμαι σίγουρος γιατι δεν εχω το service manual οτι μου ειπαν για το λαδι .

  5. #5
    οκ... θα το σφιξω ανάλογα με το honda εχω το manual του c50 . το λαδι ετσι το ειχα και εγω με βαση το μετραρι του με την ταπα τελειως ξεβιδωτη....... πραγματι ακουγεται ακυρο , το μηχανακι εμεινε στο νησι , το μονο που μπορούσα να κάνω ηταν καθαρισμα καρπυρατερ το οποιο και εγινε κράτησε γύρω στον μηνα και λιγο μετα εμεινε........ γενικός ειχε "ξερασει" γύρω απο φλάτζες καρπυρατέρ - και στην εισαγωγής στην πλευρά της μηχανής - και το φίλτρο του ηταν μαυρο και βρώμικο.Πρίν πάει στο νησι για διακοπές τα ειχε ειδη αυτά αλλα δεν του εκανα service και το περίμενα να μεινει καποια στιγμή... οταν ειδα τα λαδια του ειδα καρβουνίλα ΚΑΙ μεσα στο λάδι.Δεν φράκαρε το μοτερ ειχε καρβουνίλα(μιλάμε για πολύ πράγμα) γενικά στα λαδια του και μετα που το ειδα στην αθηνα κυρίως οι βαλβιδες του , κυλινδρος , πανω μερος πιστονι .Πρώτη φορά βλέπω τετοιο πράγμα σε μηχανάκι και τα εχω ανοίξει παρα πολλές φορές(οχι Lifan αλλα honda,yamaha κτλ) . - ελπίζω να βρεθει το manual του - .
    ευχαριστω
    Τελευταία τροποποίηση από spectrum1982gr; 02/10/2022 στις 11:51.

Παρόμοια θέματα

  1. lifan 110 αμιζο και ρέυματα
    από spectrum1982gr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2020, 02:00
  2. lifan 110 αμιζο σε honda c50 12v
    από flush4901 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2019, 21:39
  3. Προβλημα με lifan 110
    από Wrench33 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2018, 21:18
  4. Lifan 110 αμιζο, σε μιζατο γλχ
    από Val98 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2016, 15:30
  5. περι lifan 110 αμιζο
    από MegaMix στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2016, 11:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF