Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 55

Θέμα: Υπερβιλικα μεγαλη καταναλωση καινουριου σκουτερ

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    818
    Βέβαια θα αλλάξει η κατανάλωση προς τα κάτω όταν το μοτέρ στρωθεί. Αλλά κ εμένα μου φαίνεται υπερβολική η κατανάλωση που γράφεις.

    Ps: Τι τρόπο στρωσιματος ακολουθείς και του πίνεις το αίμα από την αρχή?
    Πάτα το 0

  2. #17
    Δεν το σκιζω το μεκανακι.
    Πανω απο καποιο φασμα στροφων δεν εχει παει και δεν εχει περασει τα 100χλμ/ω, που οταν τα βλεπει ειναι στις 6Κ σαλ.
    Μεσα στην πολη ομως αυτα 0-60, 0-80 τα κανω συχνα ....παντα δηλ.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Στο στρώσιμο ,καλό θα ηταν το γκάζι να ανοίγει μέχρι το ένα τέταρτο, άντε ένα τρίτο τις μέγιστης περιστροφής γκαζιού, και αυτό προσεκτικά και γλυκά σαν να οδηγάς 1000 σε βρεγμένο.

    Και με πολλούς θερμικούς κύκλους, ζέσταμα πριν ξεκινήσεις και όχι ανηφόρες η δικαβαλο. Με μικρή ταχύτητα και συνεχείς απαλές αυξομειώσεις του γκαζιού, κλεισίματα κτλ.

    το μοτέρ είναι ακόμα σφιχτό και έχει πολύ μεγάλες τριβές,για αυτό και μεγάλη κατανάλωση,. (Και μεγαλητερη θερμότητα από τις τριβές)

    Το πώς έγινε το στρώσιμο θα παίξει ρόλο στην μετέπειτα κατανάλωση, απόδοση και αξιοπιστία,

    Παντος τόσο καίνε super sport 600αρια , ktm690, ss δίχρονα του 1990 και πολλά άλλα δυνατότερα, παλαιότερα μηχανάκια με περισσότερα κυβικά.
    Η καίει παραπάνω από 3 φορές από ότι ένα παπί.

    Ας στρωθεί, να γίνει και το πρώτο σερβίς αντιπροσωπεία (ίσως θέλει κάποια ρύθμιση) και λογικά θα πέσει.

  4. #19
    Σε citycom 300ρι του 18, που μάλλον είναι ολόιδιος κινητήρας με τον δικό σου ,
    η κατανάλωση είναι από 3.8 μέχρι 4.2 L/100 km από τα 8χιλ χλμ μέχρι τα 32χιλ χλμ που το έχω κ το δουλεύω.

  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Στο στρώσιμο ,καλό θα ηταν το γκάζι να ανοίγει μέχρι το ένα τέταρτο, άντε ένα τρίτο τις μέγιστης περιστροφής γκαζιού, και αυτό προσεκτικά και γλυκά σαν να οδηγάς 1000 σε βρεγμένο.

    Και με πολλούς θερμικούς κύκλους, ζέσταμα πριν ξεκινήσεις και όχι ανηφόρες η δικαβαλο. Με μικρή ταχύτητα και συνεχείς απαλές αυξομειώσεις του γκαζιού, κλεισίματα κτλ.

    το μοτέρ είναι ακόμα σφιχτό και έχει πολύ μεγάλες τριβές,για αυτό και μεγάλη κατανάλωση,. (Και μεγαλητερη θερμότητα από τις τριβές)

    Το πώς έγινε το στρώσιμο θα παίξει ρόλο στην μετέπειτα κατανάλωση, απόδοση και αξιοπιστία,

    Παντος τόσο καίνε super sport 600αρια , ktm690, ss δίχρονα του 1990 και πολλά άλλα δυνατότερα, παλαιότερα μηχανάκια με περισσότερα κυβικά.
    Η καίει παραπάνω από 3 φορές από ότι ένα παπί.

    Ας στρωθεί, να γίνει και το πρώτο σερβίς αντιπροσωπεία (ίσως θέλει κάποια ρύθμιση) και λογικά θα πέσει.
    Το στρώσιμο πλέον, με την εξέλιξη της μεταλλουργίας, αφορά περισσότερο την εξοικείωση του αναβάτη με το δίκυκλο και όχι τόσο τα μέταλλα. Τα μοτέρ είναι ήδη στρωμένα από το εργοστάσιο.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Αν είναι το πρώτο σου σκουτερ, ίσως θα πρέπει να επαναπρογραμματίσεις το δεξί σου χέρι να μην ζητάει πράγματα που δεν μπορεί να δώσει το 300αρι

    Σίγουρα όσο είναι άστρωτο θα καίει λίγο παραπάνω αλλά τόσο παραπάνω είναι αδικαιολόγητα πολύ, υπάρχει περίπτωση να μην μέτρησες καλά? Σε ότι 300αρι είχα (2 beverly και 1 ΧΜΑΧ250i) οι καταναλώσεις κυμαίνονταν στα +/-4λτ/100χλμ.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  7. #22
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Καλοτάξιδο μαν , βάλε στη συνάρτηση ότι παρόλο που τα μοτέρ έχουν δουλέψει και στα εργοστάσια όταν βγουν στη κυκλοφορία έχουν πάντα στην αρχή λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση μέχρι το πρώτο σέρβις....
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  8. #23
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Αν είναι το πρώτο σου σκουτερ, ίσως θα πρέπει να επαναπρογραμματίσεις το δεξί σου χέρι να μην ζητάει πράγματα που δεν μπορεί να δώσει το 300αρι

    Σίγουρα όσο είναι άστρωτο θα καίει λίγο παραπάνω αλλά τόσο παραπάνω είναι αδικαιολόγητα πολύ, υπάρχει περίπτωση να μην μέτρησες καλά? Σε ότι 300αρι είχα (2 beverly και 1 ΧΜΑΧ250i) οι καταναλώσεις κυμαίνονταν στα +/-4λτ/100χλμ.
    Έχω δει και 4,5 στο sh350i, αλλά είχα βγει εθνική και καρφώθηκε ο δείκτης στα 147...
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    623
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Δεν το σκιζω το μεκανακι.
    Πανω απο καποιο φασμα στροφων δεν εχει παει και δεν εχει περασει τα 100χλμ/ω, που οταν τα βλεπει ειναι στις 6Κ σαλ.
    Μεσα στην πολη ομως αυτα 0-60, 0-80 τα κανω συχνα ....παντα δηλ.
    Αυτο λεγεται σκισιμο ομως. Καλυτερα να ανοιξεις χαλαρα το γκαζι σε ανοιχτο δρομο και να πιασεις 110χαω παρα αυτο που κανεις 0-60 και 0-80 συνεχεια. Αποτομο ανοιγμα γκαζιου δεν θελει στο στρωσιμο κανενας κινητηρας, ποσο μαλλον κινητηρας που λογω μετδοσης πρωτα ανεβαζει στροφες και μετα ξεκιναει.

    Τωρα για την καταναλωση αν υπολογιστουν και οι μικρες διαδρομες μοιαζει λογικη

  10. #25
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Δεν προκειται να δεις ποτε καλη καταναλωση αν εχεις χερι βαρυ...
    Εγω απο εποχες Runner 200 μεχρι beverly 300/350 κατω απο 4 δεν ξερω τι ειναι...
    Μονιμως στο 4.5 κ βαλε...κ 5αρακια ευκολα.

    Οσοι βλεπουν κατι 3.5 κλπ δεν στριβουν το χερι δεξια καθολου.
    Ride(s) the wind of change...

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    855
    μικρές αποστάσεις και μοτερ κρύο και απότομα ανοίγματα κλεισίματα= κατανάλωση που βλέπεις.

    Εγω με το σιτικομ που ουσιαστικά ειναι ιδιο μοτέρ μετα το στρώσιμο όποτε το πήγαινα πολεμικά μέσα στο κέντρο Αθήνας μου βγαζε με το ζορι 190χλμ απο γεμάτο σε λαμπακι...
    αντιθέτως όταν πήγαινα εκκλησία εφτανα 210-220 χλμ για να μπει ρεζερβα (που σημαίνει φυσικά οτι ειχε ακόμα καμιά 40αρια χλμ για να μείνει)

    καλά στο στρώσιμο δεν το συζητώ ειχα δει και 230+χλμ για λαμπάκι, αλλα εκεί μιλάμε το έστρωσα απόλυτα ευλαβικά σε σημείο σπαστικό, τέρμα δεξιά και μεχρι 60 τα πρώτα 500 χλμ και μεχρι 90κατι τα υπόλοιπα μεχρι τα 1000, κατοστάρες βενζίνες, ποτέ απότομο άνοιγμα αποφυγή ανηφόρας και δικάβαλου κτλ.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    εγω με το Cruisym, το οποιο καιτο πηρα αρχες Ιουνιου, μετα απο 7000κμ περιπου που του εχω κανει, και με ευλαβικο στρωσιμο, ειμαι στο περιπου 3.5-3.8 λιτρα τα 100 κμ.
    Το θετικο ειναι βεβαια οτι απο τα 120κμ την ημερα που περιπου κανω, τα 80 ειναι σε ανοιχτο δρομο χωρις πολλα ξεκινα-σταματα.... ωσπου να μπω στο αστικο κλοιο.
    οι ταχυτητες που κινουμε ειναι μαχιμουμ 110 κμ, και συνηθως τουριστικες ( 90-100κμ), ακομα και σε ανοιχτο δρομο.

    Το "κακο" με τον δεικτη της βενζινης του ειναι οτι δεν ειναι ακριβειας ( ακριβως το ιδιο θεμα ειχα και με το SYM GTS250 που ειχα), οποτε κινουμε παντα με τα χιλιομετρα που κανω( συνηθως με το που περασω τα 320κμ βαζω βενζινη)...στο συγκεκριμενο εχω παει και 348 πριν ξαναβαλω.

    Το λαμπακι του μπορει να αναψει στα 260 κμ, και ο μονος λογος που μου την δινει ειναι ο καθαρα ψυχολογικος.

    Στο GTS250, αναβε το λαμπακι, και μετα αναβοσβήνε ολη η μπαρα μαζι, οποτε καπου εκει εβαζα βενζινη....στο καινουργιο, εχω αφησει να φτασω σε οριακο σημειο να δω αν αναβοσβυνει η μπαρα με το καυσιμο, αλλα στο τελος κολωνω και βαζω .....ξερει κανενας να μου πει αν ειναι το ιδιο και στο Cruisym?

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Γιαννη τσεκαρε καλυτερα το owner's manual, σιγουρα θα το αναφερει αν αναβοσβηνει και η μπαρα. Πολυ καλη αυτονομια παντως, πρεπει να εχει μεγαλουτσικο ντεποζιτο.

  14. #29
    5 sym εχω αλλαξει και ξερω απο σκουτερ ομως ειμαι κατι σαν τον doctor πιο πανω με το γκαζι .

    Ενα 150αρι καρμπ
    2 200αρια joyride
    1 300 cruisym
    Και τουτο τωρα

    Σαν το νεο joyride 300, ειχα το cruisym 300 προπερσυ, αλλα δεν υπαρχει μετρο συγκρισης μιας και με εκεινο δουλευα εκτος πολης και η ζελατινα του ηταν πιο αεροδυναμικη απο την καθετη σχεδον των citycom και joyride.

    Συμφωνα με αυτα που διαβασα απο σας και τα ολιγα που ηξερα εχω βγαλει ακρη και οπως ειπα εχω ξεκινησει και παω σαν κουλομαρια .
    Ισως θα επρεπε και απο την αρχη αυτο , αλλα οπως ειπωθηκε εχω και εγω την εντυπωση πως το παδαδοσιακο παλιο πασοκικο στρωσιμο δεν υπηρχε πια .
    Θα επανελθω με τις επομενες μετρησεις και μετα την αλλαγη λαδιων στα 400και το σερβις των 1000.

    Τη μερα το βαζω μπρος απο 10 μεχρι 15 φορες και η μεγαλυτερη αποσταση μπορει να μην ξεπερασει το χιλιομετρο

    Επισης για την ιστορια , ο υπολογισμος εγινε απο φουλ τεποζιτο και με τριπ μηδενισμενο , γεμισμα με 9 λιτρα και 160 χλμ τριπ .

    9/160= 0,56 χ100=5.62.

    Επισης να αναφερω για τον τροπο οδηγησης και να γινω πιο κατανοητός ...
    Στην πολη μεσα ,οποιος με βλεπει κανει στην ακρη .
    Μονο εγω και τα ντελιβερι παμε ετσι.
    Πολλα ντελιβερι στραβωνουν κιολας αμα τους περναω γιατι δεν το περιμενουν και τους κανω νοημα να βαλουν καθρεπτη .
    Τελευταία τροποποίηση από Lioulios; 03/10/2022 στις 14:01.

  15. #30
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Τη μερα το βαζω μπρος απο 10 μεχρι 15 φορες και η μεγαλυτερη αποσταση μπορει να μην ξεπερασει το χιλιομετρο
    μάλλον εδώ κρύβεται η απάντηση
    θεσμοδυναμικά δεν ολοκληρώνει το μοτερ τον κύκλο του, συνεπώς και η αυξημένη κατανάλωση
    you rise you fall you're down then you rise again

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μεγαλη καταναλωση σκουτερ
    από Traveler01 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2020, 07:03
  2. Μεγάλη κατανάλωση -->Πρόβλημα στο καρμπ?
    από astrapogiannos7 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2017, 20:18
  3. μεγαλη κατανάλωση βενζίνης
    από gioris στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2013, 18:00
  4. μεγαλη καταναλωση
    από teetnnb στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2009, 22:16
  5. μεγαλη καταναλωση
    από teetnnb στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2009, 02:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF