Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 55 από 55

Θέμα: Υπερβιλικα μεγαλη καταναλωση καινουριου σκουτερ

  1. #46
    Τον τροπο οδηγησης τον εχω αλλαξει εντελως.
    Η επομενη μετριση θα γινει απο αλλο βενζυναδικο.
    Εως τωρα γινοταν με 95αρα απο εταιρικο ΕΚΟ

    Σε 675 που ειχα το νουμερο 5 δεν το χα δει ποτε και με το 950 της φωτο τα 10/100 ηταν η μεση μου καταναλωση.

    Τωρα οσο αναφορα το σκουτερ ,περισσοτερο με ενδιαφερει το αν εχει καποιο θεμα και συμβαινει αυτο παρα το νουμερο σαν απολυτος αριθμος ,γιατι αν το μεταφρασουμε σε χρημα ...δεν μου κανει διαφορα .
    Ενας καφες παραπανω καθε 20 μερες .
    Αυτα που μου προσφερει σε σχεση με το 200αρι που αντικατεστησε ,αξιζει καθε ευρω .
    Με εχει βολεψει και νιωθω περισσοτερο ασφαλης .
    Αν δεν συμβει κατι απροοπτο κανω περιπου 5-6 χλμ πολη τη μερα
    Τελευταία τροποποίηση από Lioulios; 22/10/2022 στις 13:55.

  2. #47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορείς να συγκρίνεις σταθερή πορεία με 6η ταχύτητα του Triumph, με τις επιταχύνσεις και τις στάσεις της πόλης του Sym για να καταλήξεις ότι μία μοτοσυκλέτα είναι πιο οικονομική. Αν δώσεις το Daytona στον Λιούλιο, θα γράψει περί τα 10 L/100km με τη χρήση που κάνει.

    Δεν θεωρώ εξωπραγματικά τα 5,6 L/100 km για τα δεδομένα που περιγράφει ο Λιούλιος:
    - Άστρωτος κινητήρας (δυστυχώς τον έχεις σκίσει σε περίοδο που δεν έπρεπε).
    - Πολλές μικρές διαδρομές.
    - Μεγάλο άνοιγμα του γκαζιού με 0-60, 0-80 km/h.

    Η κατανάλωση στην περίπτωσή σου είναι περισσότερο θέμα του τρόπου οδήγησης, παρά του οχήματος. Είναι στο χέρι σου να την μειώσεις, αν πραγματικά το θέλεις.

    Θεωρώ ότι τους επόμενους μήνες θα δεις μείωση στην κατανάλωση, επειδή θα έχει ανοίξει ο κινητήρας. Θα δοκίμαζα να αλλάξω και βενζινάδικο. Δυστυχώς τα περιστατικά απάτης έχουν αυξηθεί. Έχει καταντήσει γραφικό να πηγαίνει κόσμος σε βενζινάδικο πριν ανάψει το λαμπάκι, και να βάζει περισσότερη βενζίνη από τη συνολική χωρητικότητα του δοχείου καυσίμου. Μάλιστα το πρόβλημα δεν είναι μόνο στην ποσότητα, αλλά και στην ποιότητα. Τι να τα κάνεις τα σωστά λίτρα, αν είναι νοθευμένο το καύσιμο, είτε με υγρό που μειώνει την πυκνότητα ενέργειας, είτε αραιωμένο με υγρό που προκαλεί φθορές στον κινητήρα και στο σύστημα τροφοδοσίας.
    Επισης να πω πως δεν νομιζω να παιζει κατι με το βενζυναδικο ,μιας και στην 1η μετριση με 1μπαρα πριν την τελευταια της ρεζερβας πηρε 9λιτρα και στην 2η με μια παραπανω παυλα πηρε 7λιτρα σε συνολο 11.5 που βαζει το τεποζιτο

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Ένα φόλου απ περί κατανάλωσης.

    Έβαλα προχθές βενζίνη στο δικό μου (Piaggio Beverly 300i 2020 - euro4), 9,15lt για 272χλμ από το προηγούμενο γέμισμα, ήτοι περίπου 3,4λτ/100χλμ. Αστική χρήση, νορμάλ ρυθμοί, έκανα όμως και αρκετά χλμ (περίπου 80-100) σε ΑΟ/ΕΟ. Γενικά φαίνεται ότι καίει λιγότερο από το προηγούμενο beverly 300i (2013) που είχα κατά περίπου 0,5λτ/100χλμ σε γενικές γραμμές.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  4. #49
    Το δικο μου εν το μεταξυ απο δυο απανωτα 5.6/100 ,επεσε στα 5,2 για την ιδια χριση

  5. #50
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2022
    Μηνύματα
    17
    Καίει στο φουλ ρε συ! με xmax ανοιχτό στο δρόμο δεν μου πήγε πάνω από 3,3

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Συνεχιζει να μου φαινεται πολυ ρε συ. Το δικο μου το κασονι, ανεβηκε λιγο σε καταναλωση τωρα που επεσε η θερμοκρασια αλλα και παλι δυσκολα περναω τα 4 - 4.1 λιτρα στα 100.. Ιδια κυβικα, euro 5, ταφος βεβαια με σκαρτα 24 αλογα και διακοσια κιλα αηδια χωρις αναβατη. Και σιγουρα δεν ειμαι το πιο αργο διτροχο στον δρομο.

    Κανω βεβαια 20+ χιλιομετρα ανα διαδρομη που εχουν και ανοιχτο ( λεμε τωρα) δρομο αλλα και πηξιμο... Δεν εχω αυτο το σταματα ξεκινα το δικο σου με πολυ μικρες αποστασεις.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  7. #52
    Αυτο το σταματα ξεκινα ειναι που με ανεβαζει εμενα .
    Καθημερηνα κανω απο 2 εως 5 χλμ μαξ και αυτα ειναι ετσι ....Δεν εχει κανει πανω απο 2 χλμ σερι ποτε του το μηχανακι .

  8. #53
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Αυτο το σταματα ξεκινα ειναι που με ανεβαζει εμενα .
    Καθημερηνα κανω απο 2 εως 5 χλμ μαξ και αυτα ειναι ετσι ....Δεν εχει κανει πανω απο 2 χλμ σερι ποτε του το μηχανακι .
    Ε ενταξει ρε συ τι συζηταμε τωρα. Δεν ειναι χρηση αυτη για να βγαλεις συμπερασμα.
    Κανε καμια μεγαλη βολτα να μετρησεις κανονικα κ εκει θα δεις τι καιει.
    Ride(s) the wind of change...

  9. #54
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2022
    Μηνύματα
    1
    Έκανα 2700 kmh με το joyridee 300, εντός Αθήνας όλα. στην αρχή έιχε κατανάλωση 6,2 λιτρα/100km, αλλά όταν άλλαξα βενζινάδικο, η κατανάλωση έπεσε στα 5 l/100km, δεν άλλαξε κάτι στην οδήγηση μου, 'ηπια θα την έλεγα με ξεσπάσματα αραιά. Βέβαια παίζει ρόλο και το βάρος που κουβαλάει το μηχανάκι.. 115 κιλά εγώ και περίπου 40 κιλά τα εργαλεία που μεταφέρω, όσο να 'ναι ζορίζεται!

  10. #55
    80 κιλα εγω παντα μονος.

    Αν θες γραψε μια τα βανζυναδικα (εταιριες)πριν και μετα

    Εγω παντα βαζω σε εταιρικο εκο ,αλλα θα αλλαξω για δοκιμη .

    Επισης διαβαζα στο σκουτερφορουμ πως εχει τυχει σε αλλους να αναψει λαμπακι λογω 100αρας βενζυνης και ετσι προτεινουν 95αρα.
    Τελευταία τροποποίηση από Lioulios; 31/12/2022 στις 11:39.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Μεγαλη καταναλωση σκουτερ
    από Traveler01 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2020, 08:03
  2. Μεγάλη κατανάλωση -->Πρόβλημα στο καρμπ?
    από astrapogiannos7 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2017, 21:18
  3. μεγαλη κατανάλωση βενζίνης
    από gioris στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2013, 19:00
  4. μεγαλη καταναλωση
    από teetnnb στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2009, 23:16
  5. μεγαλη καταναλωση
    από teetnnb στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2009, 03:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF