Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Λαστιχά για CB125 F 2022

  1. #1
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256

    Λαστιχά για CB125 F 2022

    Καλησπέρα.

    Εχω βγει στην γύρα on line να αλλάξω τα μαμά λάστιχα . Μέχρι στιγμής σε 700 χλμ εχώ νιώσει 3 φορές να χάνω το μηχανάκι χωρίς ιδιαίτερη πίεση ή ταχύτητα με πολύ ελαφρές κλίσεις .
    Φοράει 80/100 και 90/90 όλα 18αρια . Για κάποιο περίεργο λόγο δεν βρίσκω on line το μπροστινό ειδικά . Δεν ξέρω αν υπάρχει κρίση και στα λάστιχα ή είναι περίεργη διάσταση η το 18 .
    Η βασική μου απορία είναι το εξής . Βρίσκω σχετικά πιο εύκολα το 90/90 . Αυτό πρακτικά σημαίνει θεωρητικά 90 mm φάρδος και 81 mm ύψος . Η μαμά διάσταση βγαίνει 80 mm , 80 mm . Δηλαδή με 90/90 το μηχανάκι δεν ψηλώνει αλλά φαρδαίνει 10% . Υπάρχει περίπτωση να ξεζαντάρει το μπροστινό ; Θα βαζα και πίσω ένα κλικ πιο φαρδύ με χαμηλότερο προφίλ για να μην ψηλώσει αλλά βλέπω μετά πάμε στα 110 και φοβάμαι οτι θα το γονατίσω .

    Πως το βλέπετε το πράγμα .
    Υπάρχει πήγη από έξω σε λογικές τιμές ;

    Ευχαριστώ
    Modenas Kriss 125

  2. #2
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Μαλλον θα βάλεις παραγγελία, πολύ περίεργη διάσταση και εντελώς νέα, συνεπώς μέχρι να υπάρξει μεγάλη ζήτηση θα είναι δύσκολο να βρεις ετοιμοπαράδοτα

    έτσι γρήγορα, η metzeler βγάζει

    https://www.metzeler.com/en-ww/catal...uct/roadtec-01
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2022-10-03 08-01-43.jpg 
Προβολές:	114 
Μέγεθος:	18,3 KB 
ID:	438539
    you rise you fall you're down then you rise again

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Η κατασταση ειναι τραγικη με τα λαστιχα (αναφερομαι τουλαχιστον σε μικρες διαμετρους που το κοιταω εδω και 2-3 μηνες απλα το καθυστερω). Εχω ρωτησει σε 3-4 καταστηματα, εκ των οποιων τα 2 πολυ γνωστα, και μου λενε απιθανα πραγματα. Συγκεκριμενα το Σαββατο, μου ειπαν οτι τα μονο διαθεσιμα, ειναι αλλο μπροστα αλλο πισω, αν θελω ζευγαρι, να περασω τον επομενο μηνα, και οτι δεν μπορυν να εγγυηθουν ουτε τιμες ουτε διαθεσιμοτητα ουτε τοτε γιατι δεν ξερουν τι θα τους παραδοσουν απο τις παραγγελιες τους.

    Επισης κοιτωντας τα δικα μου, δεν βρισκει κανεναν λογο να τα αλλαξω (πλην του δικου μου ψυχολογικου) και μαλιστα μου λεει οτι ειμαι τυχερος γιατι εχει πελατες του που εχουν ελαστικα σε αθλια κατασταση και απλα δεν εχει για να τους δωσει. Περιμενουν εδω και εβδομαδες.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  4. #4
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Α ωραία . Τι να πω . Το συγκεκριμένο μοντέλο περύσι κυκλοφόρησε . Φαντάζομαι το έχει κυκλοφορήσει η Honda παγκόσμια , έστω με άλλα ονόματα . Και περίμενα να υπάρχει μια σχετική υποστήριξη .
    Δεν με βοηθάτε όμως . Αν βάλω μπροστά 90/90 αλλάζει κάτι σε σχέση με το μαμά 80/100 αλλάζει κάτι ;
    Modenas Kriss 125

  5. #5
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Δεν μπορώ να σου απαντήσω υπεύθυνα όπως καταλαβαίνεις αλλά σε δικιά μου περίπτωση μεγάλης μοτοσυκλέτας που φορούσε 120/70 αντί για 110/80 δεν είχα κάποιο πρόβλημα, είχα και το πίσω
    λάστιχο αντίστοιχα ένα ''νούμερο'' μεγαλύτερο . ( Διαστάσεις Tdm900 σε Tdm850) .
    Στην αλλαγή ο λαστιχάς μου είπε βάλε τα δικά του ,όντως η μηχανή έγινε πολύ πιο ευκίνητη.
    Κατά τα άλλα η διάσταση 18'' είναι μπελάς στην εύρεση ελαστικών , στις μοτοσυκλέτες μεγάλου κυβισμού τουλάχιστον.
    porca miseria.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Δεν τίθεται θέμα να ξεζαντάρει αν αυτό είναι που φοβάσαι. Όσον άφορα για τη διάσταση κάποιος επαγγελματίας του χώρου θα σε κατατοπίσει καλύτερα στο τι διάσταση να βάλεις και για ποιο λόγο.
    Γενικά τα λάστιχα έχουν πάει στο θεό και είναι θέμα να βρεις. Κ εγώ που άλλαξα φέτος έκανα συμβιβασμούς και για να βρω και η τιμή ήμουν απλά πολύ τυχερός που ήταν λογική και ελάχιστα τσιμπημένη (φίλος λαστιχάς που έχουμε και επαγγελματικές σχέσεις του ξέμεινε από λάθος συνεννόηση ένα σετ και από το να το στείλει πίσω μου το πρότεινε).
    Πάτα το 0

  7. #7
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορώ να σου απαντήσω υπεύθυνα όπως καταλαβαίνεις αλλά σε δικιά μου περίπτωση μεγάλης μοτοσυκλέτας που φορούσε 120/70 αντί για 110/80 δεν είχα κάποιο πρόβλημα, είχα και το πίσω
    λάστιχο αντίστοιχα ένα ''νούμερο'' μεγαλύτερο . ( Διαστάσεις Tdm900 σε Tdm850) .
    Στην αλλαγή ο λαστιχάς μου είπε βάλε τα δικά του ,όντως η μηχανή έγινε πολύ πιο ευκίνητη.
    Κατά τα άλλα η διάσταση 18'' είναι μπελάς στην εύρεση ελαστικών , στις μοτοσυκλέτες μεγάλου κυβισμού τουλάχιστον.
    Το ξέρω το έργο . Ειχα παλιά BROS το PGM με την 18αρα πίσω την χρυσή και ήταν δράμα .
    Modenas Kriss 125

  8. #8
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Α ωραία . Τι να πω . Το συγκεκριμένο μοντέλο περύσι κυκλοφόρησε . Φαντάζομαι το έχει κυκλοφορήσει η Honda παγκόσμια , έστω με άλλα ονόματα . Και περίμενα να υπάρχει μια σχετική υποστήριξη .
    Δεν με βοηθάτε όμως . Αν βάλω μπροστά 90/90 αλλάζει κάτι σε σχέση με το μαμά 80/100 αλλάζει κάτι ;
    Θα γίνει λίγο πιο αργό στις αλλαγές κατευθύνσεων και αν το κοντέρ παίρνει από τον μπροστινό τροχό θα γράφει ελάχιστα πιο λίγα χλμ από αυτό το στοκ
    https://www.tacomaworld.com/tirecalc...00r18-90-90r18

    Γιατί όμως να μη δεις τα μετζελερ που σου πρότεινα παραπάνω με τις μαμά διαστάσεις;
    άντε και να πάρει 3 εβδομάδες η παραγγελία, λάστιχα έχεις

  9. #9
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Να τα δω τα Μετζελερ σαν λύση ανάγκης και οχι ότι τα εκτιμώ. Αλλα λες να τα παραγγείλω απο Αγγλία και όχι να τα παραγγειλω στον εδώ dealer ; Μην πληρώσω και τον κούκο αηδόνι...

  10. #10
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    οχι μπορείς να ρωτήσεις ντίλερ απο ελλάδα να σου βάλει παραγγελία
    ο σαλονικιός tyrepro λέει οτι τα έχει πάρε ενα τηλ. να μάθεις περισσότερα. Αν θες και περαστικά θα ρωτήσε για παραγγελία σε λαστιχάδικο της αττικής

    Εγώ το έκανα παλιά αυτό που είπες, υπήρχε θέμα σε μια εντουραδικη διάσταση που ήθελα και ο μονος στην ελλάδα που έβαλε παραγγελία απο έξω και μου τα έστειλε θεσσαλονίκη ήταν ο λυρής απο πάτρα

    Πάντως ναι είναι είναι μαλακία της χοντα με τα 18ρια, δεν είναι εμπορικά λάστιχα πρεπει να πουληθούν πολλά εκ.μηχανάκια για να δημιουργηθεί η ανάγκη και να κατασκευάσουν οι λαστιχοβιομηχανίες, ενώ όπως θα δεις τα περισσότερα είναι mixed (δηλαδή να κάνουν είτε για μπρος είτε για πίσω).
    Ενω με 17ρια θα έβρισκες 10 επιλογές με 100ρικο το ζέυγος

    edit:
    τώρα που είπα λυρής δες τα παρακάτω
    https://www.lyris.gr/index.php?route...ch=80%2F100-18
    https://www.lyris.gr/index.php?route...ch=80%2F100-18
    https://www.lyris.gr/index.php?route...oduct_id=47890
    https://www.lyris.gr/index.php?route...oduct_id=59106
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #11
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Tyrepro γιοκ . Περιμένω απάντηση από τον Λυρή που δείχνει στο site οτι έχει contispeed αλλά δεν ήξερε να μου πει αν έχει τελικά απόθεμα και ποιας χρονιάς .
    Μαδάω μαργαρίτες προς το παρόν ...
    Modenas Kriss 125

Παρόμοια θέματα

  1. Λαστιχα για on off μηχανες εν ετη 2022
    από Spar1991 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2021, 18:23
  2. Λαστιχα για transalp..
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2004, 11:05
  3. λαστιχα για KTM LC4 SM
    από dez στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2004, 16:26
  4. λαστιχα για cbr400-RR
    από PALADIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 18:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF