Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 48

Θέμα: καταναλωση λαδιου στα μηχανακια μας.

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ....πρεπει να πω και γω;

  2. #17
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Εχετε υπ όψιν οτι καποιες μοτοσυκλέτες οταν δουλευουν ψηλα για μεγαλα διαστηματα κι εχουν τα λαδια στο High θα βγαλουν λαδια απο τις αναθυμιάσεις του κάρτερ.
    Ετσι μπορεί να σε μπερδεψει οτι τα καίει ενω δεν ισχύει.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    Εγω δεν μπερδευομαι...εχω για μαρτυρα τον καπνο

  4. #19
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Εγω δεν μπερδευομαι...εχω για μαρτυρα τον καπνο


    E αυτα τα μοτερ Yamaha το εχουν όλα αυτό το θεμα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Καιει το μηχανακι σας λαδια?Και αν ναι,ποσο καιει με νορμαλ χρηση στα χιλια χιλιομετρα?
    Απαντησεις πραγματικες και οχι υποθετικες.
    Οπαδικες απαντησεις του στυλ ΄΄χοντα ειναι ,τα χοντα δεν καινε'' και ''εγγλεζικη ή ιταλικη λαδιερα ειναι ,τι περιμενεις να μην καιει??? θα στηλιτευονται ασυζητητι.
    Το δικο μου VOGE ds500 καταναλωνει με νορμαλ προς ηρεμη οδηγηση τα 10-40 ημισυνθετικα bel ray του,με ρυθμο 150 ml ανα 1000 χλμ.Θα επιβεβαιωθει στο σερβις των 10000 σε 1500 χλμ.
    Το βιβλιο χρηστη αναφερει οτι μεχρι 200 ml ανα 1000 χλμ ειναι αποδεκτο.
    150ml/1000χλμ και μάλιστα με ήρεμη οδήγηση δεν μου φαίνεται λίγο, ότι παπαριά και να λέει το μάνουαλ... Ναι μεν είναι αλήθεια ότι τα τελευταία χρόνια είναι της μόδας τα μαλακά ελατήρια πιστονιών για μείωση τριβών με αποτέλεσμα τσιμπημένες καταναλώσεις λαδιού, αλλά πάλι μπόλικα μου φαίνονται.... ΑΝ είναι έτσι όπως τα λες, άμα το κυνηγήσεις θα φθάσεις να μην αλλάζεις λάδια ποτέ από το συνεχές συμπλήρωμα...

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εχετε υπ όψιν οτι καποιες μοτοσυκλέτες οταν δουλευουν ψηλα για μεγαλα διαστηματα κι εχουν τα λαδια στο High θα βγαλουν λαδια απο τις αναθυμιάσεις του κάρτερ.
    Ετσι μπορεί να σε μπερδεψει οτι τα καίει ενω δεν ισχύει.
    Έχω ένα μπλιμπλίκι αντι για πάνω τάπα λαδιού που (υποτιθεται) μετράει θερμοκρασία λαδιού. Βοηθαει; Πόσο ακριβές είναι;
    Εγω το κοιτάω συχνά είτε εντός είτε εκτός πόλης για να παιρνω μια ιδέα του πότε ζεστάθηκε και πότε φτάνει στα όρια του.
    Σε σκίσιμο ή πορεία αυτοκινητοδρομο με αρκετά χαω φτάνει 100, 110 έχω δει 2-3 φορές με ζεστη πηγμενος σε κινηση.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.142
    Δεν ειναι της μόδας τα μαλακά ελατήρια αλλά τα λάδια με χαμηλό ιξώδες, αυτό μειώνει κυρίως τις τριβές και την κατανάλωση.
    Καλό ειναι να αναφέρεται και τι ιξώδες προτείνει ο κατασκευαστής.

    Και καλά το δικό μου ειναι ολίγον αρχαίο, στα καινουργια τι λένε;

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Ωραίο θέμα

    Μότο γκούζι v85tt καινούριο. Οδήγηση νορμάλ προς σβέλτη σε επαρχιακούς και εθνική. Παίρνει 10-60 φουλ συνθετικά και η χωρητικότητα 1760 ml μαζί με φίλτρο. Ακανόνιστη κατανάλωση, πρέπει να κάνω αρκετά χλμ ακόμα για να μάθω τα χούγια του. Σε διάστημα 4000 χλμ έκαψε 250 ml. Μετά, στα επόμενα 1500 χλμ έκαψε άλλα 200 ml. Μου έκανε εντύπωση μιά φορά που άνοιξα την τάπα ενώ ήταν ζεστό και έβγαζε ατμό· δεν θυμάμαι να το έχω ξαναδεί σε μηχανή αυτό σε έλεγχο λαδιών ό,σο ζεστή και να ταν. Οπότε δεν ξέρω αν πρόκειται για εξάτμιση, καύση ή και τα δύο.

    Honda sh150. Δεν έχει κάψει ποτέ σταγόνα.

  9. #24
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    150ml/1000χλμ και μάλιστα με ήρεμη οδήγηση δεν μου φαίνεται λίγο, ότι παπαριά και να λέει το μάνουαλ... Ναι μεν είναι αλήθεια ότι τα τελευταία χρόνια είναι της μόδας τα μαλακά ελατήρια πιστονιών για μείωση τριβών με αποτέλεσμα τσιμπημένες καταναλώσεις λαδιού, αλλά πάλι μπόλικα μου φαίνονται.... ΑΝ είναι έτσι όπως τα λες, άμα το κυνηγήσεις θα φθάσεις να μην αλλάζεις λάδια ποτέ από το συνεχές συμπλήρωμα...
    Τώρα άμα γράψω τίποτα για τον Κινέζο, θα φάω την κατάρα του Παναβούρ ή όχι ;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Τα λάδια είναι καλό να δουλεύουν πάνω από τους 100⁰c ώστε ότι υγρασία υπάρχει να εξατμιστεί. Οι αναθυμιάσεις λαδιού είναι ελάχιστες όσον αφορά την κατανάλωση. Καινούργιοι κινητήρες έχουν ελαφρώς μεγαλύτερες ανοχές έως ότου στρωθούν. Επίσης αυτό που γράφετε πολλοί ότι οι κινητήρες στρώνεται στο εργοστάσιο προφανώς και δεν ισχύει. Οι κινητήρες σε ακριβά μοντέλα μοτο και αυτοκινήτων μεγάλης ισχύος δοκιμάζονται για την απόδοση τους πριν βγουν από την γραμμή παραγωγής. Οι υπόλοιποι δοκιμάζονται ότι δουλεύουν σωστά χωρίς θορύβους και εμφανή ελατωματα διαρροές κλπ. Πριν βγουν από την γραμμή παραγωγής
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Μεγαλητερη ανοχή ένας καινούριος δεν μπορεί να έχει, δλδ τι βγαίνει ένα γκρεμλιν και συγκολαει γεμίζει τα κενά; Μικρότερες ναι,. Στο εργοστάσιο σιγά μην καινε βενζίνη για να το στρώσουν, μια δοκιμή 5-10 λεπτά και τέλος.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Δεν ειναι της μόδας τα μαλακά ελατήρια αλλά τα λάδια με χαμηλό ιξώδες, αυτό μειώνει κυρίως τις τριβές και την κατανάλωση.
    Κι όμως…Για τις μοτό δεν ξέρω αλλά για τα αυτοκίνητα έχει βουίξει το σύμπαν… Κάπου μετά το 2000 ξεκίνησε η μόδα με τα μαλακότερα ελατήρια στα πιστόνια. Από τότε μετά από λίγες δεκάδες χιλιάδες χλμ (ή και από καινούργια) πολλά επώνυμα-γνωστά-αξιόπιστα μοτέρ (πχ Toyota) άρχισαν να καίνε πολύ λάδι - κάτι ανήκουστο στις προηγούμενες γενιές…
    Οι κατασκευαστές στα παράπονα αυτά αντέδρασαν με το να το θεωρούν "φυσιολογικό" και απλά ενσωμάτωσαν στα μάνουαλ πολύ ψηλές "αποδεκτές" καταναλώσεις…
    Μάλιστα στην Αμερική κυρίως έχουν εμφανιστεί από τρίτους κατασκευαστές αρκετά κιτ "βελτιωμένων ελατηρίων" για όσους θέλουν να λύσουν οριστικά το πρόβλημα…
    Για τις μοτό δεν έχω κάτι αντίστοιχο υπ' όψιν αλλά δεν θα μου έκανε έκπληξη αν ακολουθούν κατά πόδας τα ίδια...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Στο εργοστάσιο σιγά μην καινε βενζίνη για να το στρώσουν, μια δοκιμή 5-10 λεπτά και τέλος.
    Και πολλά λες… ίσα –ίσα να περάσουν το ειδικά σχεδιασμένο διαγνωστικό τέστ. Σε αυτοκίνητα ευρείας μαζικής παραγωγής είναι-δεν είναι 2-3 λετπά

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.142
    Πάλι όμως δεν αναφέρουν ιξώδες! Για το δικό μου το εργοστάσιο προτείνει 0w20! Που πας με 0w20; Δεν ειναι λάδι για πίεση αυτό, λογικό να το καιει.

    Αν τωρα χρησιμοποιεις τοσο λεπτά λάδια, τα αλλάζεις στα 20+ χιλ χλμ που σου λέει ο κατασκευαστής, στο ενδιάμεσο δεν ζεσταινεις ποτέ το μοτέρ και πας ταπα στην εθνική, λες να μην καιει λάδι με τον κουβά μετά από μερικές δεκάδες χλμ;

    Ουτε αυτά ειναι υπερβολες, όπως ο άλλος λέει είναι στρωμένα τα μοτέρ κάποιος άλλος λέει ελα μωρε τι ζεσταμα; Εχουν βελτιωθεί τα λάδια.
    Και μετά μόνο συμπληρώνει.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Μεγαλητερη ανοχή ένας καινούριος δεν μπορεί να έχει, δλδ τι βγαίνει ένα γκρεμλιν και συγκολαει γεμίζει τα κενά; Μικρότερες ναι,. Στο εργοστάσιο σιγά μην καινε βενζίνη για να το στρώσουν, μια δοκιμή 5-10 λεπτά και τέλος.
    Το gremlin που αναφέρεις:
    https://www.google.com/amp/s/blog.am...equipment/amp/
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Ανοχή είναι το κενό άναμεσα στα μέταλλα, αυτό μόνο μεγαλώνει όσο δουλεύει ο κινητήρας από την φθορά η αλλάζει λόγο θερμοκρασιών και διαφορετικής διαστολής διαφορετικών μετάλλων. Ότι έχει ανάμεσα λάδι κτλ δεν αλλάζει το διάκενο,

    τα ελατήρια αυτοκινήτων εκτός από ποιο μαλακά σε υλικό κάτι μου λέει ότι θα μπορούσαν να έχουν διαφορετικό tension, δλδ να το λυγίσεις με το χέρι αλλάζοντας το κενό που έχει στο κόψιμο, εγκοπή του, με απλά λόγια. ποιο μικρό η ποιο μεγάλο διάκενο ώστε να αλλάζει η δύναμη που εφαρμόζει στον κύλινδρο.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. "Κατανάλωση" σκληρού στα Vista ???
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2007, 23:54
  2. καταναλωση λαδιου
    από gelo στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2007, 19:55
  3. Και αερα στα πανια μας
    από Meni0s στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2007, 13:41
  4. Και στα δικά μας
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2005, 09:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF