Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 48

Θέμα: καταναλωση λαδιου στα μηχανακια μας.

  1. #31
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Έχω ένα μπλιμπλίκι αντι για πάνω τάπα λαδιού που (υποτιθεται) μετράει θερμοκρασία λαδιού. Βοηθαει; Πόσο ακριβές είναι;
    Εγω το κοιτάω συχνά είτε εντός είτε εκτός πόλης για να παιρνω μια ιδέα του πότε ζεστάθηκε και πότε φτάνει στα όρια του.
    Σε σκίσιμο ή πορεία αυτοκινητοδρομο με αρκετά χαω φτάνει 100, 110 έχω δει 2-3 φορές με ζεστη πηγμενος σε κινηση.
    Σε υγρόψυκτο μηχανακι δεν νομιζω οτι εχει πολυ νόημα αυτο το θερμομετρο.
    Εχω τετοιο στο μονοκυλινδρο Yamaha SR500 του 82 και όποτε το ανοίγω καλά κι εχει ζέστη παει 120 με τη μια. Σε αυτες τις συνθηκες το μηχανακι αυτό καίει και αρκετό λάδι απο φυσικού του.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Καιει το μηχανακι σας λαδια?Και αν ναι,ποσο καιει με νορμαλ χρηση στα χιλια χιλιομετρα?
    Απαντησεις πραγματικες και οχι υποθετικες.
    Οπαδικες απαντησεις του στυλ ΄΄χοντα ειναι ,τα χοντα δεν καινε'' και ''εγγλεζικη ή ιταλικη λαδιερα ειναι ,τι περιμενεις να μην καιει??? θα στηλιτευονται ασυζητητι.
    Το δικο μου VOGE ds500 καταναλωνει με νορμαλ προς ηρεμη οδηγηση τα 10-40 ημισυνθετικα bel ray του,με ρυθμο 150 ml ανα 1000 χλμ.Θα επιβεβαιωθει στο σερβις των 10000 σε 1500 χλμ.
    Το βιβλιο χρηστη αναφερει οτι μεχρι 200 ml ανα 1000 χλμ ειναι αποδεκτο.

    Σε καμία περίπτωση δε θεωρώ νορμάλ τα 150ml στα 1000km με χαλαρή οδήγηση. Το 150 θα γίνει 500ml σε μια πιο μεγάλη εξόρμηση με το γκάζι ανοιχτό. Απο την άλλη, σου πέτάει ένα 200ml φυσιολογική κατανάλωση και είσαι με δεμένα τα χέρια.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #33
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    200ml στα 1000χλμ αποδεκτό? Ουαου...
    Αν το πιέζεις κ το σκίζεις τι θα γίνει δηλαδή?
    ανωτατη αποδεκτη καταναλωση συμφωνα με το μανουαλι,προφανως αν το πιεζεις.μεχρι εκει.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #34
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    ανωτατη αποδεκτη καταναλωση συμφωνα με το μανουαλι,προφανως αν το πιεζεις.μεχρι εκει.
    Eγω θα ανησυχούσα αν πριν τις 10.000 χλμ εκαιγε 150ml στα 1000 χλμ.
    Γιατι αν καίει τόσο τωρα πόσο θα καίει οταν θα εχει 50000 χλμ η και παραπάνω?
    Επίσης πόσο λάδι παίρνει?
    Γιατι αν παίρνει πχ 2 λιτρα τότε θα εισαι συνεχεια στην διαδικασία να συμπληρώνεις λάδια σε καινουριο μηχανακι αφού δεν βγαζεις τις 5000 χλμ που συνηθως αλλαζουμε λαδια χωρις συμπληρωμα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #35
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Σε καμία περίπτωση δε θεωρώ νορμάλ τα 150ml στα 1000km με χαλαρή οδήγηση. Το 150 θα γίνει 500ml σε μια πιο μεγάλη εξόρμηση με το γκάζι ανοιχτό. Απο την άλλη, σου πέτάει ένα 200ml φυσιολογική κατανάλωση και είσαι με δεμένα τα χέρια.
    η μετρηση μου ειναι προφανως μπακαλιστικη απ το τζαμακι,και πιθανωτατα αναξιοπιστη,επηρεαζομενη απο αδιορατη κλιση της μηχανης στον καθετο αξονα.Ειναι ομως ορατη,και ειναι μεγαλυτερη απο ολα τα προηγουμενα μηχανακια μου -πλην καποιων με πολλλλλλα χλμ-.
    Π.χ. Χοντα ντωβιλ,απριλια σκαραβαιος,καβασακι ερ-5,μηδενικες εως ανεπαισθητες καταναλωσεις στα χιλια χλμ.Σε 1500 χλμ που θα παει για το σερβις των 10000 θα μου λυθουν φανταζομαι οι οποιες αποριες ,απ το εξυσιοδοτημενο συνεργειο που το παω.Παντως σιγουρα η καταναλωση ειναι μικροτερη απ την αναφερομενη,ως δικαιολογημενη στο μανουαλι
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #36
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Τώρα άμα γράψω τίποτα για τον Κινέζο, θα φάω την κατάρα του Παναβούρ ή όχι ;
    γραψε οτι θες τεκνον μου,μονο την ευλογια μου θα εχεις.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #37
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    μεχρι στιγμης το υπολογιζω απ το τζαμακι.
    Με χωρικά ολοκληρώματα και ογκομετρικές αποκλισεις λογω δυνάμεων συναφειας, να υποθέσω..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #38
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Με χωρικά ολοκληρώματα και ογκομετρικές αποκλισεις λογω δυνάμεων συναφειας, να υποθέσω..
    λυπαμαι αλλα στα μαθηματικα ειχα μεινει,2 χρονιες μετεξεταστεος.και την φυσικη στο τσακ την περνουσα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #39
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    λυπαμαι αλλα στα μαθηματικα ειχα μεινει,2 χρονιες μετεξεταστεος.και την φυσικη στο τσακ την περνουσα.
    Αρα @@ υπολογιζεις καταναλωση απο το ματακι..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #40
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Αρα @@ υπολογιζεις καταναλωση απο το ματακι..
    υπολογιζω οσο νομιζω,και υπολογιζω και σε σχεση με τα αλλα μηχανακια που ειχα.Τωρα αν ειναι λαθος η μετρηση ,τα ειπα πιο πανω.Παντως η εταιρια σιγουρα δικαιολογει ,πιο πανω απ οτι εγω υπολογιζω-νομιζω-κανω λαθος.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    η μετρηση μου ειναι προφανως μπακαλιστικη απ το τζαμακι,και πιθανωτατα αναξιοπιστη,επηρεαζομενη απο αδιορατη κλιση της μηχανης στον καθετο αξονα.Ειναι ομως ορατη,και ειναι μεγαλυτερη απο ολα τα προηγουμενα μηχανακια μου -πλην καποιων με πολλλλλλα χλμ-.
    Π.χ. Χοντα ντωβιλ,απριλια σκαραβαιος,καβασακι ερ-5,μηδενικες εως ανεπαισθητες καταναλωσεις στα χιλια χλμ.Σε 1500 χλμ που θα παει για το σερβις των 10000 θα μου λυθουν φανταζομαι οι οποιες αποριες ,απ το εξυσιοδοτημενο συνεργειο που το παω.Παντως σιγουρα η καταναλωση ειναι μικροτερη απ την αναφερομενη,ως δικαιολογημενη στο μανουαλι


    Όπως είπαν και οι φίλοι πιο πάνω ''με το μάτι'' δε μπορείς να είσαι σίγουρος για την ποσότητα. Απλά απο την πάνω γραμμή στο τζαμάκι σε 1000km πήγε στη μέση ξερω γω? Η λογική λέει ότι στα 1500-2000km δε θα βλέπεις καθόλου λάδι στο τζαμάκι. Σε κάθε περίπτωση αν όντως παίρνει περίπου 2 λιτρα λάδι θα θέλει συμπλήρωμα πριν την κανονική αλλαγή λαδιών ειδικά αν πεις ότι το πας και πιο γρήγορα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  12. #42
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    205
    Αποκλείεται καινούρια μηχανή να καίει 150ml τα 1000 χμ. Και αν τα καίει δεν θα έπρεπε να είναι αποδεκτό. Η δικιά μου 15χρονη er6n με 30k χμ δεν καίει σταγόνα. Αδειάζω τα παλιά λάδια σε ογκομετρικο δοχείο και είναι όσα έβαλα πριν 7k km. Τις επόμενες μέρες είναι για αλλαγή με 5k km και 2 μέρες πίστα. Είμαι περίεργος να δω αν έχει κάψει κάτι!

  13. #43
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Αποκλείεται καινούρια μηχανή να καίει 150ml τα 1000 χμ. Και αν τα καίει δεν θα έπρεπε να είναι αποδεκτό. Η δικιά μου 15χρονη er6n με 30k χμ δεν καίει σταγόνα. Αδειάζω τα παλιά λάδια σε ογκομετρικο δοχείο και είναι όσα έβαλα πριν 7k km. Τις επόμενες μέρες είναι για αλλαγή με 5k km και 2 μέρες πίστα. Είμαι περίεργος να δω αν έχει κάψει κάτι!
    Το αυτό. Ο Πήγασος μέχρι που τον έδωσα, σε 11 χρόνια και 80 σχεδόν χιλιάδες χλμ. Δεν έκαιγε σταγόνα!
    Για το voge είναι πολύ νωρίς ακόμα για έχω ασφαλή συμπεράσματα...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Από το τζαμάκι βλέπεις ΑΝ έκαψε, όχι πόσο έκαψε.

    Για να δεις πόσο έκαψε συμπληρώνεις μέχρι το μαξ και βλέπεις πόσο πήρε.

  15. #45
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Νεα ογκομετρηση απωλειας λαδιων με αφαιρεση και ογκομετρηση αυτη την φορα,60ml απωλεια καθε 1000 χλμ.Τελικον αποτελεσμα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. "Κατανάλωση" σκληρού στα Vista ???
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2007, 23:54
  2. καταναλωση λαδιου
    από gelo στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2007, 19:55
  3. Και αερα στα πανια μας
    από Meni0s στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2007, 13:41
  4. Και στα δικά μας
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2005, 09:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF