Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 46

Θέμα: Μπέρδεμα μετα από τροχαίο

  1. #31
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Όχι δεν έφθασαν στα δικαστήρια.
    Εξώδικο για συμβιβασμό ( αν το λένε έτσι) .
    Πήγε σε εξωτερικό δικηγόρο ( ύστερα από παρότρυνση του συνεργείου - ο ιδιοκτήτης του οποίου του είχε πει στις αρχές ότι λογικά θα πάρει αυτά που θέλει και πως επειδή είναι μικρό το ποσό δεν θα του πάρει έξτρα χρήματα για την δουλειά του , τώρα δεν ξέρω αν θα ισχύσει αυτό).
    Άρα εξώδικη πρόταση έγινε, αναμείνατε
    where was Gondor when the Westfold fell?

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Από όσο ξέρουμε όλα τα υπόλοιπα έχουν τελειώσει για να γίνει αυτή η πρόταση , όπως πχ γιατροί έξοδα πραγματογνώμονες κτλ , έτσι δεν είναι ;

    Αυτό έγινε πριν 2 εβδομάδες. υπάρχει περίπτωση η απάντηση να έρθει σύντομα;;;; Του είπαν από το δικηγορικό γραφείο ότι αυτή την εβδομάδα λογικά θα έρθει η απάντηση.

  3. #33
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Από όσο ξέρουμε όλα τα υπόλοιπα έχουν τελειώσει για να γίνει αυτή η πρόταση , όπως πχ γιατροί έξοδα πραγματογνώμονες κτλ , έτσι δεν είναι ;

    Αυτό έγινε πριν 2 εβδομάδες. υπάρχει περίπτωση η απάντηση να έρθει σύντομα;;;; Του είπαν από το δικηγορικό γραφείο ότι αυτή την εβδομάδα λογικά θα έρθει η απάντηση.
    μέχρι και 1 μήνα μπορεί να χρειαστεί. Βέβαια , ξαναλέω και είναι σημαντικό. Πολλά κονδύλια ,ειδικά αυτά που αφορούν σωματικές βλάβες/ηθική βλάβη, είναι τρομερά τσεκουρωμένα ή ακόμα και μηδενικά ΕΞΩΔΙΚΩΣ.
    Ας ακούσει τον συνάδελφο και ότι του προτείνει από την στιγμή που τον εμπιστεύεται. Μην βιαστεί είναι κρίμα , έχει ήδη ταλαιπωρηθεί.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    μέχρι και 1 μήνα μπορεί να χρειαστεί. Βέβαια , ξαναλέω και είναι σημαντικό. Πολλά κονδύλια ,ειδικά αυτά που αφορούν σωματικές βλάβες/ηθική βλάβη, είναι τρομερά τσεκουρωμένα ή ακόμα και μηδενικά ΕΞΩΔΙΚΩΣ.
    Ας ακούσει τον συνάδελφο και ότι του προτείνει από την στιγμή που τον εμπιστεύεται. Μην βιαστεί είναι κρίμα , έχει ήδη ταλαιπωρηθεί.
    Άρα το πολύ σε δύο εβδομάδες από τώρα θα έχει απάντηση σύμφωνα με τα λεγόμενα σας . ( Διότι ήδη έχουν περάσει 2 εβδομάδες από τότε που κατέθεσαν την πρόταση .)

    Μακάρι να είναι έτσι ώστε να τελειώσει η ταλαιπωρία αυτή και μακάρι να γίνει με τον δίκαιο και σωστό τρόπο.

    Σωματικές και ηθικές βλάβες αν δεν τις εισπράξει αλλά εισπράξει τα χρήματα της μηχανής είναι οκ ....

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Επανέρχομαι στο θέμα.
    Η όλη διαδικασία αργεί γιατί δεν μπορούν να βρουν αυτόν που προκάλεσε το ατύχημα ώστε να δώσει κατάθεση.
    Η δικογραφία έχει φύγει εδώ και μήνα και έχει πάει στην επαρχία όπου μένει.

    Έχει περάσει αρκετός καιρός από το ατύχημα και από την τροχαία λένε ότι προσπαθούν να πάρουν κατάθεση από αυτόν για να μην στείλουν την δικογραφία στον εισαγγελέα και τους την ξανά στείλει και γιατί μπορεί να έχει μπλεξίματα αυτός αν δεν εμφανιστεί.
    Γνωρίζει κανείς ποια είναι τα χρονικά όρια για όλο αυτό;

    Το αναφέρω εδώ....
    Ο CorpseAlive μου απάντησε σε προσωπικό μήνυμα που του έστειλα για να μου πει την γνώμη του ( παρόλο που γνώριζε ότι άλλο δικηγορικό γραφείο έχει " αναλάβει " την υπόθεση) να με βοηθήσει.
    Όμως λόγω ντροπής δεν τον κάλεσα εγώ !

  6. #36
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Επανέρχομαι στο θέμα.
    Η όλη διαδικασία αργεί γιατί δεν μπορούν να βρουν αυτόν που προκάλεσε το ατύχημα ώστε να δώσει κατάθεση.
    Η δικογραφία έχει φύγει εδώ και μήνα και έχει πάει στην επαρχία όπου μένει.

    Έχει περάσει αρκετός καιρός από το ατύχημα και από την τροχαία λένε ότι προσπαθούν να πάρουν κατάθεση από αυτόν για να μην στείλουν την δικογραφία στον εισαγγελέα και τους την ξανά στείλει και γιατί μπορεί να έχει μπλεξίματα αυτός αν δεν εμφανιστεί.
    Γνωρίζει κανείς ποια είναι τα χρονικά όρια για όλο αυτό;

    Το αναφέρω εδώ....
    Ο CorpseAlive μου απάντησε σε προσωπικό μήνυμα που του έστειλα για να μου πει την γνώμη του ( παρόλο που γνώριζε ότι άλλο δικηγορικό γραφείο έχει " αναλάβει " την υπόθεση) να με βοηθήσει.
    Όμως λόγω ντροπής δεν τον κάλεσα εγώ !
    Να μην έχεις καμία ντροπή, χαρά μου να βοηθήσω σύντροχο και το εννοώ και μπορούν και άλλα παιδιά εδώ μέσα να το επιβεβαιώσουν που έχω βοηθήσει χωρίς να με ενδιαφέρει να τους αναλάβω.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  7. #37
    Μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2016
    Μηνύματα
    106
    Μια ερώτηση θέλω να κάνω
    Την προπερασμενη Πέμπτη είχα τροχαίο αφού πέρασε μια κοπέλα με κόκκινο και με πέταξε
    Ήρθε ασθενοφόρο πήγα νοσοκομείο εκεί έκαναν όλες τις εξετάσεις να δουν ότι δεν υπάρχει κάτι σπασμένο ή κάποιο αιμάτωμα και το βραδάκι έφυγα για το σπίτι πονοντας όμως πολύ αφού είχα μελανιές σε πόδια χέρια και γδαρσίματα και δεν μπορούσα να πατήσω το πόδι
    Τέλος πάντων αφού έχει κάνει ήδη θετική δήλωση η άλλη στην τροχαία, ο αξιωματικός που έχει αναλάβει την υπόθεση με περνάει τηλέφωνο κάθε δεύτερη μέρα να με ρωτήσει πώς πάει η υγεία μου αλλά και να με ρωτήσει στο τέλος πάντα αν επιθυμώ την ποινική δίωξη της άλλης
    Εγώ την τελευταία φορά που μιλήσαμε του απάντησα ότι θά ρωτήσω τον δικηγόρο μου (χωρίς να έχω)
    Με ξαναπήρε σήμερα καί μου είπε θα περάσει από τό σπίτι μου το απόγευμα να γράψει την κατάθεση μου και να του απαντήσω αν επιθυμώ την ποινική δίωξη της.
    Δεν ξέρω τι να του απαντήσω και αν αυτό επιρεασει ή όχι το ύψος της αποζημίωσης μου
    Αν δηλαδή είναι σχετικό η άσχετο η αποζημίωση από την ασφαλιστική που θα λαβω αν δηλώσω ναι ή όχι
    Έχει κάποιος εμπειρία??

  8. #38
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johnstef33 Προβολή μηνύματος
    Μια ερώτηση θέλω να κάνω
    Την προπερασμενη Πέμπτη είχα τροχαίο αφού πέρασε μια κοπέλα με κόκκινο και με πέταξε
    Ήρθε ασθενοφόρο πήγα νοσοκομείο εκεί έκαναν όλες τις εξετάσεις να δουν ότι δεν υπάρχει κάτι σπασμένο ή κάποιο αιμάτωμα και το βραδάκι έφυγα για το σπίτι πονοντας όμως πολύ αφού είχα μελανιές σε πόδια χέρια και γδαρσίματα και δεν μπορούσα να πατήσω το πόδι
    Τέλος πάντων αφού έχει κάνει ήδη θετική δήλωση η άλλη στην τροχαία, ο αξιωματικός που έχει αναλάβει την υπόθεση με περνάει τηλέφωνο κάθε δεύτερη μέρα να με ρωτήσει πώς πάει η υγεία μου αλλά και να με ρωτήσει στο τέλος πάντα αν επιθυμώ την ποινική δίωξη της άλλης
    Εγώ την τελευταία φορά που μιλήσαμε του απάντησα ότι θά ρωτήσω τον δικηγόρο μου (χωρίς να έχω)
    Με ξαναπήρε σήμερα καί μου είπε θα περάσει από τό σπίτι μου το απόγευμα να γράψει την κατάθεση μου και να του απαντήσω αν επιθυμώ την ποινική δίωξη της.
    Δεν ξέρω τι να του απαντήσω και αν αυτό επιρεασει ή όχι το ύψος της αποζημίωσης μου
    Αν δηλαδή είναι σχετικό η άσχετο η αποζημίωση από την ασφαλιστική που θα λαβω αν δηλώσω ναι ή όχι
    Έχει κάποιος εμπειρία??
    Έχει γίνει δήλωση από την απέναντι πλευρά?
    Έχεις πάρει αριθμό φακέλου?
    Έχει καταγραφεί το ατύχημα από την Τροχαία?
    Αν δεν είσαι σίγουρος για την δήλωση (θετική ή αρνητική ή αν δεν έχει λάβει γνώση η ασφαλιστική να κάνεις την έγκληση και παραιτήσου μετά από αυτή )
    Η αποζημίωση θα εξαρτηθεί από πολλά πράγματα και είναι σχετική της ζημίας και του τι απώλεσες ένεκα αυτής.
    Ειδικά για σωματικές βλάβες καλύτερα απευθύνσου σε δικηγόρο. Ειδικά αν η ζημιά σου είναι εκτεταμένη ή επικίνδυνη για να αφήσει ζημιά για το μέλλον π.χ. αρθρώσεις , σκαφοειδές καρπού , γόνατο , αστράγαλοι κλπ .
    where was Gondor when the Westfold fell?

  9. #39
    Μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2016
    Μηνύματα
    106
    Ευχαριστώ για την απάντηση πρώτον
    1)ναι
    2)όχι θα έρθει ο αξιωματικός υπηρεσίας το απόγευμα να μου πάρει καταθεση
    3)ναι
    Όταν εννοείς έγκληση τι σημαίνει και μετά να παραιτηθείς??
    Εγώ απλά ρώτησα μήπως γνωρίζει κάποιος για το αν εξαρτάται η αποζημίωση και το ύψος αυτής αν δηλώσω "επιθυμώ ποινική δίωξη" η όχι
    Αν δηλαδή δηλώσω "δεν επιθυμώ ποινική δίωξη" και το πάρει ως ευκαιρία η άλλη ασφαλιστική και μου κόψει στο μίνιμουμ το ποσό αυτό ή είναι άσχετο αυτό με το τι θα δηλώσω εγώ στην κατάθεση της τροχαίας

  10. #40
    Νέο μέλος Το avatar του/της GoFigure
    Εγγραφή
    22/06/2016
    Μηνύματα
    11
    Νομικός δεν είμαι αλλά γενικά νομίζω πως η αστική διαδικασία (αποζημίωση) διαφέρει απο τη ποινική και δεν συσχετίζονται. Στο ποινικό δικαστήριο θεωρητικά είναι Πολιτεία vs κοπέλας ένω στο αστικό johnstef33 vs κοπέλας. Ό,τι αφορά τις αποζημιώσεις καλύπτεται απο τα αστικά δικαστήρια και τις ασφαλιστικές εταιρείες εφόσον έχει κάνει και θετική δήλωση. Δηλαδή σε μία πιθανή ποινική δίκη εσύ θα παρίστασαι για να υποστηρίξεις την καταδίκη της κοπέλας/θύτριας και η όποια χρηματική ποινή καταβάλλεται στο κράτος και δεν αφορά το θύμα/εσένα.

  11. #41
    Μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2016
    Μηνύματα
    106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GoFigure Προβολή μηνύματος
    Νομικός δεν είμαι αλλά γενικά νομίζω πως η αστική διαδικασία (αποζημίωση) διαφέρει απο τη ποινική και δεν συσχετίζονται. Στο ποινικό δικαστήριο θεωρητικά είναι Πολιτεία vs κοπέλας ένω στο αστικό johnstef33 vs κοπέλας. Ό,τι αφορά τις αποζημιώσεις καλύπτεται απο τα αστικά δικαστήρια και τις ασφαλιστικές εταιρείες εφόσον έχει κάνει και θετική δήλωση. Δηλαδή σε μία πιθανή ποινική δίκη εσύ θα παρίστασαι για να υποστηρίξεις την καταδίκη της κοπέλας/θύτρια και η όποια χρηματική ποινή καταβάλλεται στο κράτος και δεν αφορά το θύμα/εσένα.
    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε
    Μου δίνεις πολύ κουράγιο
    Θα απευθυνθώ στο δικηγόρο αλλά σήμερα δεν απαντά.
    Περιμένοντας τον αξιωματικό της τροχαίας για κατάθεση μου κίνησε υποψίες ότι θέλει νά του κλείσω την κατάθεση απαντώντας άμεσα, χωρίς να μπορώ βέβαια

  12. #42
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GoFigure Προβολή μηνύματος
    Νομικός δεν είμαι αλλά γενικά νομίζω πως η αστική διαδικασία (αποζημίωση) διαφέρει απο τη ποινική και δεν συσχετίζονται. Στο ποινικό δικαστήριο θεωρητικά είναι Πολιτεία vs κοπέλας ένω στο αστικό johnstef33 vs κοπέλας. Ό,τι αφορά τις αποζημιώσεις καλύπτεται απο τα αστικά δικαστήρια και τις ασφαλιστικές εταιρείες εφόσον έχει κάνει και θετική δήλωση. Δηλαδή σε μία πιθανή ποινική δίκη εσύ θα παρίστασαι για να υποστηρίξεις την καταδίκη της κοπέλας/θύτριας και η όποια χρηματική ποινή καταβάλλεται στο κράτος και δεν αφορά το θύμα/εσένα.
    Κατά βάση έτσι είναι τα πράγματα.
    Ωστόσο , αν δεν έχει γίνει θετική δήλωση από την απέναντι μεριά για λόγους σκοπιμότητας είναι ΠΑΝΤΑ σωστό να γίνει και έγκληση, ειδικά αν θεωρεί ο δικηγόρος ότι παίζεται η υπαιτιότητα και μπορεί να αρνηθεί μια ασφαλιστική την ευθύνη .
    Δεν αφορά την αποζημίωση ΕΥΘΕΩΣ αλλά αλλιώς πας σε αστικό δικαστήριο με καταδίκη του αντιδίκου για σωματικές βλάβες και αλλιώς με ένα μισογραμμένο ΔΟΤΑ.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  13. #43
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johnstef33 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για την απάντηση πρώτον
    1)ναι
    2)όχι θα έρθει ο αξιωματικός υπηρεσίας το απόγευμα να μου πάρει καταθεση
    3)ναι
    Όταν εννοείς έγκληση τι σημαίνει και μετά να παραιτηθείς??
    Εγώ απλά ρώτησα μήπως γνωρίζει κάποιος για το αν εξαρτάται η αποζημίωση και το ύψος αυτής αν δηλώσω "επιθυμώ ποινική δίωξη" η όχι
    Αν δηλαδή δηλώσω "δεν επιθυμώ ποινική δίωξη" και το πάρει ως ευκαιρία η άλλη ασφαλιστική και μου κόψει στο μίνιμουμ το ποσό αυτό ή είναι άσχετο αυτό με το τι θα δηλώσω εγώ στην κατάθεση της τροχαίας
    το 2ο αφορά τον φάκελο ζημιάς στην ασφαλιστική όχι τον αριθμό δικογραφίας(που δεν θα σχηματισθεί αν δεν ζητήσεις ποινική δίωξη)

    Όταν ζητάς την ποινική δίωξη κάποιου είναι έγκληση (αφού δεν μιλάμε για αυτεπάγγελτη δίωξη)
    Μπορείς να την ζητήσεις μέσα σε 3 μήνες από το ζημιογόνο συμβάν και μπορείς να παραιτηθεί μέχρι και κατά τη συζήτηση της υπόθεσης στο ακροατήριο.

    Το ύψος της αποζημίωσης δεν έχει σχέση με αυτή την κίνηση, η αποζημίωση καθαυτή σε ΚΑΠΟΙΕΣ περιπτώσεις έχει.

    Μην δώσεις καμία κατάθεση αν δεν μιλήσεις με τον δικηγόρο σου.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  14. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2016
    Μηνύματα
    106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Κατά βάση έτσι είναι τα πράγματα.
    Ωστόσο , αν δεν έχει γίνει θετική δήλωση από την απέναντι μεριά για λόγους σκοπιμότητας είναι ΠΑΝΤΑ σωστό να γίνει και έγκληση, ειδικά αν θεωρεί ο δικηγόρος ότι παίζεται η υπαιτιότητα και μπορεί να αρνηθεί μια ασφαλιστική την ευθύνη .
    Δεν αφορά την αποζημίωση ΕΥΘΕΩΣ αλλά αλλιώς πας σε αστικό δικαστήριο με καταδίκη του αντιδίκου για σωματικές βλάβες και αλλιώς με ένα μισογραμμένο ΔΟΤΑ.
    Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε
    Έχει γίνει θετική δήλωση από την κοπέλα, αν αυτό μου προδικάζει νά μήν κινηθώ εναντίον της.
    Όπως μου είπες και εσύ δεν θα δώσω κατάθεση αν δε μιλήσω με το δικηγόρο .
    Καλή συνέχεια σε όλους με προσοχή στην ζούγκλα εκεί εξω

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    εγω φίλε ΞΕΚΑΘΑΡΑ θα ζητούσα την ποινική της δίωξη ,αυτη ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ για εμάς τους υπόλοιπους πεζούς η μηχανόβιους κλπ ,πέρασε με ΚΟΚΚΙΝΟ δηλαδή εκανε σκόπιμα καθαρά εγκληματική ενέργεια (ποιός ξέρει μηπως μίλαγε η εστελνε sms με το κινητό της...η εβαφε τα μάτια της και τα χείλη της οπως συνέβη σε συγγενικό μου ατομο και τον εστειλε για 3 μήνες στο κατ η οποία και τον εγκατέλειψε και ευτυχώς ενας ντελιβεράς την πήρε απο πίσω και την επιασαν σε 2χλμ απόσταση ???? ) και απλά ησουν πολύ τυχερός και την γλύτωσες αυτη την φορά εσύ ...ισως αν ΔΕΝ τιμωρηθεί για να βάλει μυαλό ...και για να ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ τι εκανε εστω με τις γελοίες ποινές που ρίχνουν τα δικαστήρια ...ισως ο επόμενος να ειναι ατυχος ...

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2020, 19:15
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2015, 19:02
  3. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΟΧΑΙΟ
    από chico82 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2010, 20:50
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2010, 15:58
  5. Έετσι θα ειμαστε μετα απο 50 χρονια!!!
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2003, 19:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF