Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: Μπέρδεμα μετα από τροχαίο

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263

    Μπέρδεμα μετα από τροχαίο

    Μακριά από εμάς και τα τροχαία και τα μπερδέματα τους !

    Φίλος μου είχε πρόσφατα τροχαίο και ο οδηγός του άλλου οχήματος του είχε πει ότι θα αναλάβει την ευθύνη.
    Εκείνος πήγε στο νοσοκομείο για τις πρώτες βοήθειες και ο υπαίτιος οδηγός δεν κάλεσε ποτέ την τροχαία.

    Μετά από πόσα τηλεφωνήματα σε συνεργεία, δικηγορικό γραφείο για αποζημίωση και ασφαλιστική μαθαίνει ότι ο άλλος οδηγός έκανε φιλική δήλωση φταίει αλλά έγραψε επίσης ότι ο φίλος μου είχε κάνει επικίνδυνο ελιγμό ( κάτι που δεν ισχύει) .

    Ο φίλος μου πήγε στην τροχαία να δηλώσει το τροχαίο μετά από μέρες γιατί δεν μπορούσε να πάει άμεσα και εκεί τον ενημέρωσαν ότι ο οδηγός που ήταν καλά στην υγεία του έπρεπε να καλέσει τροχαία είτε έφταιγε είτε όχι από την στιγμή που υπήρξε τραυματισμός. Αυτός νομίζοντας ότι ο άλλος οδηγός έχει πάρει όλη την ευθύνη επάνω του προσπάθησε να τον βοηθήσει μη ζητώντας την ποινική του τιμωρία. Από την τροχαία του είπαν ότι δεν παίζει τόσο ρόλο αυτό μιας και έπρεπε αναγκαστικά να την καλέσει.......

    Έπειτα το δικηγορικό γραφείο τον ενημέρωσε ότι μάλλον θα έχει κάποια μικρή συνυπαιτιοτητα και θα πάρει μικρότερο ποσό λόγω αυτής της συνυπαιτιοτητας, μιας και οι ασφαλιστικές κόβουν από όπου μπορούν .

    Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να περιμένει; Ποιο θα είναι αυτό το ποσοστό της συνυπαιτιοτητας αν ισχύσει;;;; Μπορεί να κάνει κάτι ώστε να το γλιτώσει μιας και δεν φταίει;;;

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Θα υποστηρίξει ότι ο άλλος οδηγός ήταν 100% υπαίτιος και δε θα κάνει πίσω για κανένα λόγο.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Αυτό όμως λογικά θα κρατήσει πάρα πολύ ως διαδικασία σωστά ;

    Χρειάζεται όχημα το παλικάρι είτε το δικό του φτιαγμένο μιας και δεν έχει κάποιο μηχανικό πρόβλημα είτε με την πλήρη αποζημίωση να πάρει άλλο....

    Αυτό που ανέφερε ο άλλος οδηγός , το φταίω αλλά έκανε ελιγμό στέκει;;; Η φταίω έπρεπε να πει ή έκανε ελιγμό και έπεσα επάνω του , έτσι δεν είναι ;;;

  4. #4
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Αν η υπαιτιότητα του άλλου οδηγού είναι ξεκάθαρη (κάτι το οποίο δεν μπορώ να γνωρίζω με τα στοιχεία που έχω), δεν υπάρχει κανένας τρόπος να αποδειχθεί ο "επικίνδυνος ελιγμός". Δε θα το κυνηγήσει ποτέ η ασφαλιστική. Αλλά θέλει πυγμή και αυτοπεποίθηση. Αν ο φίλος "βιάζεται", "έχει ανάγκη", "δε θέλει να ταλαιπωρηθεί", θα χάσει.

    Η συνυπαιτιότητα, γενικά, ναι, στέκει. Είναι τυπική καραμέλα των ασφαλιστικών.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Εκείνος που δεν χτύπησε και ενώ ήταν υποχρεωμένος να καλέσει την τροχαία και δεν την κάλεσε, δεν φέρει καθόλου ευθύνη;

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Το χτύπημα έγινε από πίσω αλλά δεν υπάρχουν ούτε κάμερες ούτε τίποτα.

    Η τροχαία του είπε ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι επειδή δεν την κάλεσε κανείς ώστε να μετρήσει, να κάνει αλκοτεστ κτλ κτλ . Το μόνο που είπε στον φίλο μου είναι ότι από την στιγμή που υπάρχει τραυματισμός και δεν καλεί την τροχαία αυτός που είναι καλά στην υγεία του , άσχετα αν φταίει η όχι , έχει ποινική ευθύνη για εγκατάλειψη

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Το χτύπημα έγινε από πίσω αλλά δεν υπάρχουν ούτε κάμερες ούτε τίποτα.

    Η τροχαία του είπε ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι επειδή δεν την κάλεσε κανείς ώστε να μετρήσει, να κάνει αλκοτεστ κτλ κτλ . Το μόνο που είπε στον φίλο μου είναι ότι από την στιγμή που υπάρχει τραυματισμός και δεν καλεί την τροχαία αυτός που είναι καλά στην υγεία του , άσχετα αν φταίει η όχι , έχει ποινική ευθύνη για εγκατάλειψη
    Aν τον χτυπησε απο πισω καποιος δεν μπορω να φανταστω πως θα βγει με συνυπαιτιοτητα ο φιλος σου. Ο απο πισω φταιει παντα.

    Τα της εγκαταλειψης επισης ειναι αυτεπαγγελτα εφοσον υπαρχει τραυματισμος αρα ο φιλος σου δεν κανει κατι επ' αυτου.

    Οσο για την διαδικασια, ναι αργει. Πρεπει ο φιλος σου να γινει απολυτως καλα, να κανει αγωγη για αποζημιωση αυτου, της μηχανης, των εξοδων που κατεβαλε για μετακινηση, για το διαστημα που δεν δουλευε και λιγο πριν την πρωτη εκδικαση θα ερθει η ασφαλιστικη να τα βρουν εξωδικαστικα. Εκεινος θα κρινει αν τον συμφερει η προταση.

    Το κομματι το ποινικο εξεταζεται σε δευτερη φαση και δεν αφορα χρηματα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Τι να σου πω και γω .

    Αυτός είχε μηχανή και ο υπαίτιος αυτοκίνητο.

    Δεν ξέρω κάτι άλλο

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Μάλιστα τι δικηγορικό γραφείο του απάντησε ότι λογικά θα βγει κάποια συνυπαιτιοτητα ....

    Δεν του είπε κάτι άλλο ... Πχ ότι θα τον βοηθήσει και ότι δεν στέκει αυτό που λέει ο οδηγός του οχήματος

  10. #10
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.842
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Μακριά από εμάς και τα τροχαία και τα μπερδέματα τους !

    Φίλος μου είχε πρόσφατα τροχαίο και ο οδηγός του άλλου οχήματος του είχε πει ότι θα αναλάβει την ευθύνη.
    Εκείνος πήγε στο νοσοκομείο για τις πρώτες βοήθειες και ο υπαίτιος οδηγός δεν κάλεσε ποτέ την τροχαία.

    Μετά από πόσα τηλεφωνήματα σε συνεργεία, δικηγορικό γραφείο για αποζημίωση και ασφαλιστική μαθαίνει ότι ο άλλος οδηγός έκανε φιλική δήλωση φταίει αλλά έγραψε επίσης ότι ο φίλος μου είχε κάνει επικίνδυνο ελιγμό ( κάτι που δεν ισχύει) .

    Ο φίλος μου πήγε στην τροχαία να δηλώσει το τροχαίο μετά από μέρες γιατί δεν μπορούσε να πάει άμεσα και εκεί τον ενημέρωσαν ότι ο οδηγός που ήταν καλά στην υγεία του έπρεπε να καλέσει τροχαία είτε έφταιγε είτε όχι από την στιγμή που υπήρξε τραυματισμός. Αυτός νομίζοντας ότι ο άλλος οδηγός έχει πάρει όλη την ευθύνη επάνω του προσπάθησε να τον βοηθήσει μη ζητώντας την ποινική του τιμωρία. Από την τροχαία του είπαν ότι δεν παίζει τόσο ρόλο αυτό μιας και έπρεπε αναγκαστικά να την καλέσει.......

    Έπειτα το δικηγορικό γραφείο τον ενημέρωσε ότι μάλλον θα έχει κάποια μικρή συνυπαιτιοτητα και θα πάρει μικρότερο ποσό λόγω αυτής της συνυπαιτιοτητας, μιας και οι ασφαλιστικές κόβουν από όπου μπορούν .

    Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να περιμένει; Ποιο θα είναι αυτό το ποσοστό της συνυπαιτιοτητας αν ισχύσει;;;; Μπορεί να κάνει κάτι ώστε να το γλιτώσει μιας και δεν φταίει;;;
    Τα στοιχεία που δίνεις δεν θα μπορούσαν να μας δώσουν πάτημα για σοβαρή απάντηση.
    Σε ποιο σημείο έγινε?
    Τι σήμανση είχε το σημείο ?
    Ποια σημεία των οχημάτων συγκρούστηκαν?
    Τι τραύματα φέρει?
    Με τι οχήματα έγινε το τροχαίο?
    Πότε έγινε και πότε αναγγέλθηκε στην τροχαία?
    ----------------------------------------------------
    Edit.
    Τώρα διάβασα τις υπόλοιπες απαντήσεις.
    Δεν είναι εγκατάλειψη αν αντάλλαξαν στοιχεία και αν περίμενε να πάρει ο άλλος το ασθενοφόρο.
    Η εγκατάλειψη δεν τον αφορά τον φίλο σου για την αποζημίωση του.
    Ο φίλος σου να απευθυνθεί σε δικηγόρο είτε πάει δικαστικά είτε όχι.
    Κατά πάσα πιθανότητα ιδιαίτερα αν έχει τραυματιστεί σοβαρά μπορεί να αναζητήσει κονδύλια που η ασφαλιστική δεν παίζει να του δώσει από μόνη της.
    Τελευταία τροποποίηση από CorpseAlive; 07/10/2022 στις 17:26.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Δεν είχε σήμανση. Την στιγμή του ατυχήματος η μηχανή του ήταν μπροστά και λίγο δεξιά ( δηλαδή όχι στο κέντρο ακριβώς) της κοινής λωρίδας των δύο οχημάτων.....

    Η τροχαία του είπε ότι από την στιγμή που υπάρχει τραυματισμός ( έφυγε με το ασθενοφόρο ο φίλος μου ) είναι εγκατάλειψη αν δεν καλέσει τροχαία αυτός που είναι καλά είτε φταίει είτε όχι . Έτσι του είπαν από την τροχαία.

    Έχει απευθύνει σε δικηγορικό γραφείο αλλά είναι αρκετά τα ζώα μου αργά και μάλιστα του είπαν ότι λογικά πάει προς συνυπαιτιοτητα ( χωρίς να αναφέρουν το ποσοστό)

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Aν τον χτυπησε απο πισω καποιος δεν μπορω να φανταστω πως θα βγει με συνυπαιτιοτητα ο φιλος σου. Ο απο πισω φταιει παντα.
    ...
    Ο πισω φταιει παντα αλλα οχι 100% παντα. Παραδειγμα ο μπροστινος κανει αναστροφη αριστερα ενω απαγορευεται και ο πισω κοπαναει πανω του καθώς δεν περιμενε να κοψει τελειως. Εκει πας σε συνυπαιτιοτητα. Τα ποσοστα ευθυνης τωρα κυμαινονται, ειναι στον δικαστή αν φτασει σε δικαστηριο.

  13. #13
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.842
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Δεν είχε σήμανση. Την στιγμή του ατυχήματος η μηχανή του ήταν μπροστά και λίγο δεξιά ( δηλαδή όχι στο κέντρο ακριβώς) της κοινής λωρίδας των δύο οχημάτων.....

    Η τροχαία του είπε ότι από την στιγμή που υπάρχει τραυματισμός ( έφυγε με το ασθενοφόρο ο φίλος μου ) είναι εγκατάλειψη αν δεν καλέσει τροχαία αυτός που είναι καλά είτε φταίει είτε όχι . Έτσι του είπαν από την τροχαία.

    Έχει απευθύνει σε δικηγορικό γραφείο αλλά είναι αρκετά τα ζώα μου αργά και μάλιστα του είπαν ότι λογικά πάει προς συνυπαιτιοτητα ( χωρίς να αναφέρουν το ποσοστό)
    Έστω και αν διωχθεί για εγκατάλειψη δεν υπάρχει πιθανότητα να τιμωρηθεί. Αν και ξαναλέω αυτό που αναφέρεται παραπάνω δεν είναι εγκατάλειψη.
    Η εγκατάλειψη θέλει δόλο διαφυγής για να στοιχειοθετηθεί ως αδικήμα. (εγκαταλείπω για να μην αναλάβω ευθύνες ποινικές και αστικές από το τροχαίο που συμμετείχα)
    Όσον αφορά την συνυπαιτιότητα μου φαίνεται παράξενο να συζητούν για αυτή αν το μόνο που συνέβη είναι χτύπημα από πίσω. Ωστόσο χωρίς να έχω πρόσβαση στον φάκελο διατηρώ επιφυλάξεις.
    Όπως το βλέπω θα αναγκαστεί να εγείρει αγωγή και πιθανολογώ πως τον συμβούλευσαν να ασκήσει έγκληση αν είναι εντός του 3 μήνου από το ατύχημα.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Μήνυση έχει κάνει στην τροχαία όπου και του είπαν ότι σας μετέφερα αλλά δεν ζήτησε την ποινική δίωξη μιας και πίστευε πως όντως έχει αναλάβει την ευθύνη ο άλλος !!!

    Το δικηγορικό γραφείο τον ενημέρωσε ότι ο άλλος στην φιλική δήλωση είπε φταίω αλλά έκανε ελιγμούς ! Επίσης του είπαν ότι λογικά θα πάει συνυπαιτιοτητα και όχι ότι δεν μπορεί στοιχειοθετηθεί....

    Ούτε εγώ , ούτε αυτός δεν μπορούμε να καταλάβουμε πως γίνεται να λες φταίω αλλά έκανε ελιγμούς.

    Ή έκανε επικίνδυνους ελιγμούς και φταίει η μηχανή ή φταίει ο οδηγός του αυτοκινήτου. Το ατύχημα έγινε σε κοινή λωρίδα.. δεν μπορεί να φταίνε και οι δύο...

  15. #15
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.842
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Μήνυση έχει κάνει στην τροχαία όπου και του είπαν ότι σας μετέφερα αλλά δεν ζήτησε την ποινική δίωξη μιας και πίστευε πως όντως έχει αναλάβει την ευθύνη ο άλλος !!!

    Το δικηγορικό γραφείο τον ενημέρωσε ότι ο άλλος στην φιλική δήλωση είπε φταίω αλλά έκανε ελιγμούς ! Επίσης του είπαν ότι λογικά θα πάει συνυπαιτιοτητα και όχι ότι δεν μπορεί στοιχειοθετηθεί....

    Ούτε εγώ , ούτε αυτός δεν μπορούμε να καταλάβουμε πως γίνεται να λες φταίω αλλά έκανε ελιγμούς.

    Ή έκανε επικίνδυνους ελιγμούς και φταίει η μηχανή ή φταίει ο οδηγός του αυτοκινήτου. Το ατύχημα έγινε σε κοινή λωρίδα.. δεν μπορεί να φταίνε και οι δύο...
    Δεν γίνεται να κάνεις μήνυση χωρίς να ζητήσεις ποινική δίωξη του υπαιτίου.
    Η μήνυση είναι ουσιαστικά ο τρόπος να ζητήσεις την ποινική δίωξη κάποιου.
    Εγώ μίλησα για στοιχειοθέτηση εγκατάλειψης όχι συνυπαιτιότητας.
    Η συνυπαιτιότητα μπορεί να στοιχειοθετηθεί αν ο φίλος έθεσε με επικίνδυνη οδήγηση τον εαυτό του σε δυσμενή θέση επί του οδοστρώματος ξαφνιάζοντας τον άλλο οδηγό που και αυτός έθεσε τον εαυτό του σε δυσμενή θέση καθώς δεν κρατούσε την νόμιμη απόσταση από το προπορεύομενο όχημα, δεν έκανε αμυντική οδήγηση κλπ κλπ.
    where was Gondor when the Westfold fell?

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2020, 19:15
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2015, 19:02
  3. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΟΧΑΙΟ
    από chico82 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2010, 20:50
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2010, 15:58
  5. Έετσι θα ειμαστε μετα απο 50 χρονια!!!
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2003, 19:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF