Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 24 από 24

Θέμα: Led λάμπα στο πίσω φανάρι

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Όλα τα λεντ ανεξαιρετως είναι κινέζικα με την έννοια ότι είναι made in china όπως κάθε τι ηλεκτρονικό. Αλλά δεν είναι εκεί η ουσία.

    Η ουσία είναι το λεντ να ειναι από επώνυμη εταιρεία (philips, osram κλπ) που εγγυάται ότι θα λειτουργεί σωστά, όμως δεν κοστίζει 2 ευρώ το κομμάτι αλλά 20.
    (τυχαίο το 20)

    Επίσης μια ακόμα λεπτομέρεια. Στο δικό μου παπι τουλ (καζερ) η λαμπα του φρένου φαίνεται να παίρνει ρευμα από την μπαταρία ενώ της πορείας από τον ανορθωτη (αν το λέω σωστά).
    Η διαφορά είναι ότι με το φρένο η φωτεινότητα ειναι εντονη μεν αλλά σταθερή ενώ της πορειας η φωτεινότητα παίζει με το γκαζι, πχ στο ρελαντι σαν να αναβοσβηνει.

    Εκεί δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται το λεντ και δεν ξέρω τι συμβαίνει με το μηχανακι στις φωτογραφιες
    .
    Μερικες LED λειτουργουν αλλες οχι , καποιες εχουν ενσωματωμενο συστημα για εξομάλυνση της τασης. Στα περισσοτερα παπια το πισω φως θεσης παιρνει απο τον ανορθωτη και οταν πατας το φρενο παιρνει απο την μπαταρια , το ιδιο πρεπει να ισχυει και στο δικο σου. Κανονικα θελει εναν πυκνωτη για εξομαλυνση της τασης απο τον ανορθωτη, ετσι το εχω κανει στο cbf 125 και εχω led μπρος πισω χωρις τρεμουλο κτλπ

  2. #17
    Αν θες να δεις διαφορα, επικεντρωσου σε επωνυμες λαμπες και οχι κινεζικες των 1,2 γιουρο. οι κινεζικες ειναι ο ορισμος του "τσαμπα καιει η λαμπα"

    π.χ.
    https://www.skroutz.gr/c/1241/car_bu...99491/LED.html
    ΛΑΛΑΚΗΣ Ο ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΟΣ

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Έχω πάρει μια LED για το μπροστά φανάρι της Novsight. Είναι πολύ φωτεινή και μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Τι λέτε για αυτήν εδώ, επίσης της Novsight; https://www.electronicaeshop.eu/auto...-novsight.html

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JasonEV Προβολή μηνύματος
    Έχω πάρει μια LED για το μπροστά φανάρι της Novsight. Είναι πολύ φωτεινή και μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Τι λέτε για αυτήν εδώ, επίσης της Novsight; https://www.electronicaeshop.eu/auto...-novsight.html
    Και εγω της novsight ( κινεζικη εταιρεια ) εχω το προηγουμενο μοντελο αυτης https://www.electronicaeshop.eu/auto...e-eyyuese.html αρκετα ικανοποιημενος .. το μονο αρνητικο ειναι οτι μετα απο κανα μισαωρο ζεστενεται επειδη δεν εχει ανεμιστηρα και κατεβαζει την φωτεινοτητα ( ευθυνεται και το φαναρι μου προφανως γιατι δεν εχει καποιου ειδους ψυξη αφου ειναι για αλογονου ) .. γενικοτερα δεν τυλφωνει εφοσον ρυθμιστει στο σωστο υψος και φωτιζει αρκετα μακρια.Καποια στιγμη ισως παρω το καινουργιο μοντελο που εχει και ανεμιστηρα.

    Και στο αμαξι novsight εχω και ειναι κομπλε , γενικοτερα πρεπει να σταματησει η καραμελα οτι τα κιζενικα ειναι μουφα γιατι δεν ισχυει.Yπαρχουν πολλα κινεζικα προιοντα που ειναι μαπα αλλα αλλα τοσα που ειναι καλυτερα και απο τα "επωνυμα" το θεμα ειναι να ξερεις να ψαχνεις!
    Τελευταία τροποποίηση από sapphire; 12/10/2022 στις 16:16.

  5. #20
    Νέο μέλος Το avatar του/της Chris_symphony
    Εγγραφή
    17/05/2022
    Μηνύματα
    65
    Η Novsight είναι πολλή αξιόλογη!! Προσοχή στις θερμοκρασίες, γνωστού μου είχε καεί επειδή ανέβαζε θερμοκρασία. Αλλά ήταν κινέζικη της πλάκας!

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Ρε φιλε τα έβαλες όλα σε μια σειρά και αρχικά νόμισα ότι η κινέζικη της πλάκας αναφέρεται στη Novsight που ειναι πολυ αξιόλογη!

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Η συγκεκριμένη λάμπα για να μην καεί και γενικότερα να αυξήσει την διάρκεια ζωής όταν ζεσταίνεται παραπάνω από όσο ορίζει ο κατασκευαστής αρχίζει να τραβάει λιγότερα αμπέρ και ρίχνει την φωτεινότητα.

  8. #23
    Νέο μέλος Το avatar του/της Chris_symphony
    Εγγραφή
    17/05/2022
    Μηνύματα
    65
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Ρε φιλε τα έβαλες όλα σε μια σειρά και αρχικά νόμισα ότι η κινέζικη της πλάκας αναφέρεται στη Novsight που ειναι πολυ αξιόλογη!
    Χαχαχ σόρρυ. Το έγραψα βιαστικά λόγο δουλειάς

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Έβαλα της λάμπα της Novsight και το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό. Παραθέτω φωτογραφίες με το φρένο πατημένο και χωρίς. Να αναφέρω οτι οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες με τι ίδιες ρυθμίσεις κλείστρου και διαφράγματος.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0745.jpg 
Προβολές:	54 
Μέγεθος:	17,7 KB 
ID:	438854
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0744.jpg 
Προβολές:	55 
Μέγεθος:	22,8 KB 
ID:	438855
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0742.jpg 
Προβολές:	55 
Μέγεθος:	29,3 KB 
ID:	438856
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0743.jpg 
Προβολές:	55 
Μέγεθος:	29,2 KB 
ID:	438857

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Led για το πίσω φανάρι για Vtec
    από ermisVFR στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2010, 23:16
  2. LED ΠΙΣΩ ΦΑΝΑΡΙ ΜΕ ΕΝΣΩΜΑΤΟΜΕΝΑ ΦΛΑΣ gia gsr 600
    από Giannis24 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2008, 13:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF