Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Ψάχνω συγκολλητή MIG / TIG

  1. #1
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124

    Ψάχνω συγκολλητή MIG / TIG

    Ψάχνω συγκολλητή με εμπειρία σε λεπτές λαμαρίνες (1mm - 2mm) με Mig - Τig η οξυγόνο - προπάνιο.

    Αν γνωρίζετε κάποιον στην Αττική ή αν ακόμα καλύτερα, υπάρχει κάποιος συνφορουμίτης.

    Οι κατασκευές που αναφέρομαι είναι απλές, χωρίς υπερβολικές ανάγκες να στηρίξουν φορτία αλλά η μία απο αυτές (tank)
    θα ήθελα να γίνει από κάποιον που έχει κάποια εμπειρία σε τεπόζιτα και αν δείξει ότι χρειάζεται, σε κόλληση μπρούτζου πάνω απο τις ραφές σιδήρου
    για στεγανοποίηση.

    Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τους "δικούς μου" συγκολλητές είναι ότι δυστυχώς παραγνωριστήκαμε και πλέον οι χρεώσεις
    που δεν μπορώ να αρνηθώ, γίνονται με βάση "πόσο κάνει αυτό να το αγοράσεις", προφανώς αγνοώντας ότι το έχω σχεδιάσει
    έχω διαμορφώσει τα τμήματα και τους έρχεται τακαρισμένο έτοιμο για κόλλημα.

    Έτσι λοιπόν καταλήγουμε να ψάχνω άλλον γιατί δεν μπορώ να δεχθώ οποιαδήποτε "υπεραξία" θεωρεί κάποιος ότι έχουν τα δικά μου δημιουργήματα
    και θέλει να την καρπωθεί ο ίδιος.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    661
    Το 2020 κάποιες δουλειές τις είχα πάει για κόλλημα στον Hercules parts.
    Ήταν σωληνώσεις αλουμινίου που κολλήθηκαν με τιγκ για ενα diy turbo project του αυτοκινητου μου.
    Η χρέωση ήταν φιξ (αν θυμαμαι καλά) της ταξεως 10€/κομμάτι

    Δεν ξερω αν σε βολευει η περιοχή, αλλά αξίζει ενα τηλαφώνημα.
    Μέχρι τωρα όλα καλα.
    - Triumph Daytona 675 (Track Bike)
    - Ducati Multistrada 1200s

  3. #3
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Ευχαριστώ! θα τον ρωτήσω.
    Δεν παίρνω τηλέφωνο εύκολα να τρώω το χρόνο του κάθε επαγγελματία, οργανώνομαι με φωτογραφίες και λεπτομέρειες
    και τότε καλώ έτσι ώστε να έχουμε πλήρη επικοινωνία και να μην χρειαστεί να τον ενοχλήσω ξανά.

    Η περιοχή είτε με βολεύει είτε όχι, με τέτοιες χρεώσεις, πηγαίνω και με βροχή

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    661
    Εγω τα είχα κόψει, καθαρισει και σημαδεψει ακριβώς
    Τα πήρα παραμάσχαλα και τα πηγα εκεί για κόλλημα.

    Φαντάζομαι για ολοκληρο τεπόζιτο θα είναι λιιιιιγο πιο ακριβός
    - Triumph Daytona 675 (Track Bike)
    - Ducati Multistrada 1200s

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Nαι, δεν λεω να πληρώσει ο μάστορας την δουλειά μου. Λογική ψάχνω.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της aetomenios
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    139
    Δεν υπάρχει λογική σε αυτές τις ειδικότητες φίλε μου,ότι θέλουν ζητάνε.
    Με 50-70€ μεροκάματο δεν έρχονται,θέλουν 200€ με τον βοηθό τους και μόλις δούνε κάποιο βαθμό δυσκολίας (σκάλες,ταράτσες,μάνδρες κλπ) δεν αναλαμβάνουν και φεύγουν.
    Πάνω από 10 μαστόρους έφερα περσυ (συστημένους) και κανεις δεν αναλάμβανε γαλβανιζέ κοιλιοδοκούς για να φτιαξω μιά γαλβανιζέ κατασκευή για να βάλω επάνω 1100λιτρα μια δεξαμενή νερού και έναν ηλιακό με διπλά τζάμια,γιατί από την μιά πλευρά έπρεπε να πατήσει η κατασκευή στην μάνδρα και από την άλλη στην ταράτσα.
    Το θεωρούσαν δύσκολο να κολλάνε πάνω σε σκάλα,ταράτσα,μάνδρα και να δουλεύουν με το αλφάδι...
    Και έναν που βρήκα ξεκίνησε την μιά μέρα μου ζήτησε 80€ (τουδωσα 100€) ειμουνα και βοηθός του (είχα και ηλεκτροκόλληση+δισκοπρίονο κοπής) και την άλλη μέρα δεν ξανάρθε,ούτε σήκωνε ξανά τηλέφωνο.
    (Ίσως επειδή όλα τα σίδερα τα φέρνω χρόνια τώρα μόνος μου από αποθήκη και τα παίρνω λίγο φθηνότερα από όσο τα αγοράζουν αυτοί και έτσι δεν βγάζουν και από αυτά).
    Αναγκάστικα να αποτελειώσω μόνος μου αν και δεν έπρεπε (γιατί έχω κάνει χειρουργείο αποκόλλησης στο μάτι)
    Τώρα θέλω πάλι καμμιά δεκαριά μέρες έναν σιδερά (με μεροκάματο) αλλα δεν βρίσκω κάποιον να είναι συνεργάσιμος και με λογικές τιμές (Γαλάζια Ακτή Λαγονήσι) όλοι έχουν καβαλήσει το καλάμι και θέλουν μόνο το εύκολο,γρήγορο χρήμα.
    Μου φαίνεται πάλι μόνος μου θα ξεκινήσω,αλλα έλα που θες και βοήθεια...(και για ανειδίκευτο βοηθό κάτω από 50€ πλέον δεν έρχεται κανεις,χώρια που ζητάνε και να τους πηγαινοφέρνεις,σάντουιτς,καφέδες,φαΐ,κλπ).
    Μ'ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι'αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Αρνούνται τα 50-60 και 100€ και θέλουν 200?
    Και 100 πες είναι 2000€ το μήνα αν δουλέψει 20 μέρες..

    Άρα υπαρχει-βρίσκουν δουλειά η κάπως βγάζουν λευτά?

Παρόμοια θέματα

  1. ηλεκτροκολληση tig mig κλπ...
    από stam2 στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 440
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2024, 20:48
  2. Ψάχνω μοτό
    από matfren στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 23:52
  3. Ψαχνω Gsxr600......---->
    από Todi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2004, 12:34
  4. ΨαΧνω ΜηΧανημα
    από ntamigio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 17:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF