Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 32

Θέμα: Αγορά Yamaha XJ6 Naked

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Εγώ θα στηρίξω την επιθυμία σου και ας είναι δύσκολες οι συνθήκες, εάν δεν έχεις άλλο δανεισμό σε κάρτες εφορίες και τα λοιπά και αφού έχεις ένα σταθερό εισόδημα και όχι παιδιά σχολεία δραστηριότητες και τα λοιπά που έχουμε οι λίγο μεγαλύτεροι προχωρήσετε το. Με 3.000 ευρώ δανεισμό δεν καταστράφηκε κανεις, στο κάτω κάτω αν τα βρεις τόσο σκούρα πούλησε την όσο όσο και κάλυψε το χρέος σου. Αν πας στο επόμενο στάδιο στην ζωή σου θα είναι πιο δύσκολα τα πράγματα για να πάρεις μηχανή

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...955-yamaha-xj6
    Και θα ξεκίνησα να κοιταγα από εδώ

  3. #18
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George911 Προβολή μηνύματος
    Αρχικά, σας ευχαριστώ όλους σας , τον καθένα ξεχωριστά για τη γνώμη του. Όπως είπατε και εσείς, οι καιροί είναι δύσκολοι για δάνεια, ενοίκια, βενζίνες κλπ. Το μόνο καλό είναι ότι έχω σταθερή δουλειά στο δημόσιο, αλλά αύξηση δεν πρόκειται να έχω καλώς ή κακώς. Ίσως αν φτιάξουν τα πράγματα για όλους εκεί έξω να την ξανακάνουμε αυτή την κουβέντα. Δυστυχώς, όσα χρόνια δουλεύω, τα χρήματα που βάζω στην άκρη φεύγουν σε υποχρεώσεις (βλάβες στο παπί, ΔΕΗ , γενικά λογαριασμοί) , οπότε πολύ δύσκολο να τα συγκεντρώσω όλα αυτά τα χρήματα. Εύχομαι καλές και ασφαλείς βόλτες σε όλους!!
    Όπως βλέπεις, απάντησες μόνος σου...
    Λες για βλάβες στο παπί. Δεν θες να ξέρεις τα κόστη για ανάλογες βλάβες σε μεγάλη μοτό.... Πίκρα λέμε!
    Χώρια τα κόστη χρήσης, ασφάλειες, τέλη, σέρβις λάστιχα... Με τα χρήματα που παίρνεις 2 καλά λάστιχα για το παπί δεν παίρνεις ούτε το μισό μπροστινό σε μεγάλη.
    Πάντως, υπάρχει και η εναλλακτική που λέγεται κινέζικο 250-300 κυβικά, με τα ίδια λεφτά το παίρνεις κούτα και έχεις έστω για 3 χρόνια τουλάχιστον ήσυχο το κεφάλι σου. Και με κόστη λίγο μεγαλύτερα από παπί και πάντως όχι όσο μια 600...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Πόσα μπορείς να βάζεις στην άκρη σταθερά χωρίς να φεύγουν σε υποχρεώσεις,λογαριασμούς? Δλδ μπαίνουν τράπεζα και δεν ξοδεύονται?

    Τα 1000 τώρα είναι σαν 900 πριν τον πληθορισμο,
    Βάλε -300 ενοίκιο μένουν περίπου 600, τα μισά θα είναι λογαριασμοί,έξοδα, βάλε και κάτι να τρως οριακά να μένουν 200€-100€. Αν η δοση είναι 50€ οκ θα βγαίνεις ακόμα και αν αυξηθεί ο πληθορισμος η αυξηθεί το νοίκι,χρειαστεί να αλλάξεις σπίτι, και αν τύχει κάτι μικρό έκτακτο... Αν όμως είναι παραπάνω και σκάσει μεγάλος λογαριασμός,ΔΕΙ,θέρμανση,χαλάσει κινητό, η ότι άλλο θα πρέπει να κόψεις το ρεύμα η το ίντερνετ η να πουλήσεις το κινητό σου για να πληρώσεις την δόση αν δεν έχεις κάτι στην άκρη.

    Κ εγώ με ss 600αρι είμαι και παπί,. Ντελιβερας αλλά δεν έχω νοίκια ούτε πολλά εξοδα-λογαριασμους.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    3 χιλιάρικα δάνειο με δόση 50 ευρώ δεν υφίσταται. Όχι μόνο τώρα με τον πληθωρισμό που έχουμε, ποτέ. Ειδικά τώρα δεν θα ξεπληρωθεί ποτέ. Όλα τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες.

    Η καλύτερη λύση για αναβάθμιση ειναι η αγορά 300αριου με 3 χιλιάρικα. Με μια καλή προκαταβολή και κανα κατοστάρικο δόση θα ξεμπερδέψει πριν αρχίσει να "ζητάει" η μηχανη.
    Κατά τα άλλα λειτουργικά έξοδα ελαφρώς αυξημενα μεν αλλα με μεγαλύτερη ελευθερία εκτός πόλης δε.

    Τι ζημιές βγάζει το παπάκι για να είναι τόσο θέμα και να τρώει λεφτά;

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/10/2012
    Μηνύματα
    72
    Άμα το θέλεις παρτο φίλε. Σταθερό εισόδημα έχεις θα κάνεις κουμάντο. 3000 δεν είναι κ πολλά δεν θα πάνε πολλά οι τόκοι. Νομίζω αν είσαι μόνος σου μια χαρά βγαίνεις. Εννοείται η μηχανή έχει έξοδα όλοι το ξέρουμε αυτό. Τίποτα δεν είναι τζάμπα. Πάρε κάτι με abs ομως

  7. #22
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    [tl;dr: Δάνειο κακό.]
    [Bonus: Τετρακύλινδρο για πόλη δεν έχει πολύ νόημα.]

    Το δάνειο είναι για να αυξήσεις το εισόδημά σου, να μειώσεις τα έξοδά σου, ή, στο κακό σενάριο, για να καλύψεις κάποια έκτακτη ανάγκη. Δεν είναι για να βγάζεις γούστα.

    Το καλό είναι ότι έχεις σταθερό εισόδημα, το κακό ότι με το ζόρι βγαίνεις (δεν είσαι ο μόνος). Προσπάθησε να έχεις σταθερά κάποιο επαρκές περίσσευμα για τουλάχιστον 3-4 μήνες. Αν δε μπορείς, το δάνειο είναι πολύ κακή ιδέα.

    Αν είσαι εργένης/δεν εξαρτάται κανείς από εσένα μπορείς να πάρεις το ρίσκο - μια ζωή την έχουμε και όταν έρθουν περισσότερες υποχρεώσεις το τι θέλεις μπαίνει σε δεύτερη μοίρα. Εγώ ΔΕΝ θα το πρότεινα.

  8. #23
    Νέο μέλος Το avatar του/της George911
    Εγγραφή
    14/10/2022
    Μηνύματα
    14
    Παιδια 25 ειμαι, δεν εχω σκεφτει να κανω οικογενεια (αυτο ειναι θεμα που αρμοζει σε αλλα forum ) . Απλα το παπι το εχω βαρεθει αρκετα. Το πηρα μονο για να πηγαινω στη δουλεια μου. Η τραπεζα μου με δανειο ανω των 3.000 παρεχει τη δυνατοτητα αποπληρωμης σε 72 δοσεις και τοτε η δοση βγαινει 42€ περιπου, χωρις αυτο να σημαινει οτι θα μου κανουν τη χαρη να μου δωσουν τις 72 δοσεις λογω σταθερου εισοδηματος. Εχω ενα Crypton T110 του '10 , μεχρι στιγμης με εχει καλυψει σε ολα. Εχω κανει δρομολογια απο Κηφισια μεχρι Σαλαμινα. Αλλα καποια στιγμη θελεις κατι καλυτερο και μεγαλυτερο. Ο αγαπητος kostaskk τα εθεσε πολυ σωστα, καπως ετσι ειμαι καθε μηνα. Μολις πληρωθω βγαζω ενοικια, ιντερνετ, ΔΕΗ, κοινοχρηστα κλπ και μενουν λιγα χρηματα. Εχω σκεφτει βεβαια και το Sym Wolf και το Suzuki Inazuma (τεινω πιο πολυ στο 2ο) και πιστευω θα ειναι μια καλη μεση λυση. Σε καθε περιπτωση ομως , παλι θα πρεπει να παρω δανειο για να το παρω....

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Το ποσο αποπληρωμης που αναφερεις ειναι χωρις τους τοκους για αυτους τους 72 μηνες. Με τους τοκους σχεδον διπλασιαζεται.

    Τωρα γιατι να παρεις δανειο 6 ετων για μια μηχανη που θα ειναι 6+Χ ετων, που οταν το εξοφλησεις δεν θα παρεις ουτε τα μισα απο οσα σου κοστισε αν την πουλησεις, εσυ το ξερεις.

    Να στο πω απλα, ναι στο δανειο γιατι το μετρητο δυσκολα μαζευεται αλλα οχι πανω απο 36 μηνες και αυτοι πολλοι ειναι, θα ελεγα 24.

    Αν δεν μπορεις αστο καλυτερα για οταν θα μπορεις.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    εγω φιλε θα αγοραζα αυτο ,https://www.car.gr/classifieds/bikes...-honda-cbr250r
    λογικα λεφτα ζηταει κ το σημαντικοτερο εχει ABS που για αρχαριο σημαινει ασφαλεια ,δεν το ξερω το συγκεκριμενο απλα τυχαια αγγελια ειναι ,το εχει φιλος μου (5 χρονια κ το αγορασε μετ/νο) κ ειναι πολυ ευχαριστημενος ,και τα κοντινα ταξιδακια του κανει τακτικα , το σαβ/κο που περασε π.χ. ειχε παει λουτρακι με την γυναικα του ,μια χαρα πηγε κ γυρισε ,αν σου αρεσει σκεψου το...επισης ειναι πολυ οικονομικο σε βενζινη ,ειναι μονοκυλινδο με 2 εκκεντροφορους κ 4 βαλβιδες (που σημανει πολυ οικονομικο service λογω του 1 κυλινδρου) κ εχει ψεκασμο της keihin ,εχει τελικη γυρω στα 160 χλμ ,μια χαρα δηλ. για 250cc
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 01/11/2022 στις 12:36.

  11. #26
    Νέο μέλος Το avatar του/της George911
    Εγγραφή
    14/10/2022
    Μηνύματα
    14
    Φιλε Νικο, μακαρι να μην ειχα τοσες υποχρεωσεις να το αποπληρωνα πιο γρηγορα και πιο ανετα! Προσωπικα, δεν ειμαι απο αυτους που λενε θα παρω τωρα πχ μια 600αρα για να τη δωσω σε 5-10 χρονια για μια μεγαλυτερη. Θελω να εχω μια καλη μηχανη που θα με κρατησει οσο παει. Αυτοκινητο δε σκεφτομαι να αγορασω προς το παρον με τα τωρινα δεδομενα.

    Αλεξη καλο το Honda,αλλα μου αρεσει κατι σε πιο Naked (οπως το Inazuma που ανεφερα, επισης μονοκυλινδρο),παρολο που σκεφτομαι και εγω κοντινα ταξιδακια , μεχρι Ναυπλιο ας πουμε. Καλη επιλογη ωστοσο και σε ευχαριστω για την προταση!

  12. #27
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Στο είπε ο Παππάς, 72 δόσεις για 3 χιλιάρικα, επί της ουσίας είναι....

    Μην μπλέξεις....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George911 Προβολή μηνύματος
    Φιλε Νικο, μακαρι να μην ειχα τοσες υποχρεωσεις να το αποπληρωνα πιο γρηγορα και πιο ανετα! Προσωπικα, δεν ειμαι απο αυτους που λενε θα παρω τωρα πχ μια 600αρα για να τη δωσω σε 5-10 χρονια για μια μεγαλυτερη. Θελω να εχω μια καλη μηχανη που θα με κρατησει οσο παει. Αυτοκινητο δε σκεφτομαι να αγορασω προς το παρον με τα τωρινα δεδομενα.
    Ειμαι σιγουρος.

    Αυτα που δεν σκεφτεσαι ομως γιατι δεν τα ξερεις ειναι τα εξης. Για τα επομενα 6 χρονια θα δινεις περιπου 75€ τον μηνα για αποπληρωμη. Καθε μηνα. Καθε 2 χρονια θα θες περιπου 250-300€ για λαστιχα. Καθε χρονο ενα σερβις. Η μηχανη που θα παρεις μπορει να θελει λαστιχα και αλυσιδογραναζα αμεσα, τακακια σε 3 μηνες, κλπ
    Ολα αυτα ειναι παγιες δαπανες για μια μηχανη αν θες να ειναι ασφαλης για χρηση και απροβληματιστη. Συγκρινε με το παπι που εχεις τωρα. Σε παιρνει; Ποσα πραγματα που κανεις τωρα θα σταματησεις να κανεις για να βγει το πλανο; Αντεχεις;

    Περα απο αυτο θα θες καυσιμα περιπου ενα 12ρι € καθε 100 χλμ. Καθε ποτε τα κανεις αυτα; Πολλαπλασιασε για να βρεις ποσα θα θες τον μηνα. Προσθεσε τα στα παραπανω.
    Και ολα αυτα χωρις να χαλσει κατι, να εχεις μια μικρο πτωση, μια ζημια.
    Δεν σου βαζω καν το σεναριο να σου την φανε και εσυ να πληρωνεις κερατιατικα στην τραπεζα και οχημα να μην εχεις.


    Εσυ εισαι 25 και εχεις την φλογα εγω ειμαι 55 και τα εχω δει να γινονται, οποτε επιμενω. Δανειο ναι αλλα μονο αν ειναι μικρης διαρκειας. Να ζοριστεις αλλα για λιγο.

  14. #29
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Ειμαι σιγουρος.

    Αυτα που δεν σκεφτεσαι ομως γιατι δεν τα ξερεις ειναι τα εξης. Για τα επομενα 6 χρονια θα δινεις περιπου 75€ τον μηνα για αποπληρωμη. Καθε μηνα. Καθε 2 χρονια θα θες περιπου 250-300€ για λαστιχα. Καθε χρονο ενα σερβις. Η μηχανη που θα παρεις μπορει να θελει λαστιχα και αλυσιδογραναζα αμεσα, τακακια σε 3 μηνες, κλπ
    Ολα αυτα ειναι παγιες δαπανες για μια μηχανη αν θες να ειναι ασφαλης για χρηση και απροβληματιστη. Συγκρινε με το παπι που εχεις τωρα. Σε παιρνει; Ποσα πραγματα που κανεις τωρα θα σταματησεις να κανεις για να βγει το πλανο; Αντεχεις;

    Περα απο αυτο θα θες καυσιμα περιπου ενα 12ρι € καθε 100 χλμ. Καθε ποτε τα κανεις αυτα; Πολλαπλασιασε για να βρεις ποσα θα θες τον μηνα. Προσθεσε τα στα παραπανω.
    Και ολα αυτα χωρις να χαλσει κατι, να εχεις μια μικρο πτωση, μια ζημια.
    Δεν σου βαζω καν το σεναριο να σου την φανε και εσυ να πληρωνεις κερατιατικα στην τραπεζα και οχημα να μην εχεις.


    Εσυ εισαι 25 και εχεις την φλογα εγω ειμαι 55 και τα εχω δει να γινονται, οποτε επιμενω. Δανειο ναι αλλα μονο αν ειναι μικρης διαρκειας. Να ζοριστεις αλλα για λιγο.
    Συμφωνώ πλήρως.
    Και να προσθέσω πως πλέον, παίζουν καινούρια σε καλές τιμές και χρηματοδοτήσεις/εγγύησεις κλπ κλπ. Είναι κρίμα να ζοριστείς και τελικώς να πάρεις μτχ και να κάνεις τον κλουζώ στο τι θα ζητήσει. Παθών.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Η πιο ώριμη και ορθολογιστική σκέψη.

    Προσωπικά θα σκεφτόμουν το ενδεχόμενο δευτερης δουλειάς παρά 6ετες δάνειο.

    Ένα μεσαίου κυβισμού (250-300κε) θα σε καλύψει στα πάντα και μπορεί να αντικαταστήσει το παπι στην καθημερινή χρήση χωρις αισθητη επιβάρυνση.
    Μιας και το δάνειο δεν μπορεί να αποφευχθεί, υποθέτω καλύτερα δάνειο από καποια αντιπροσωπεία για αγορά καινουριου παρά καταναλωτικό για αγορά μτχ.

    Σε κάθε περίπτωση κι εγώ μαξ τα 2 έτη θα υπολόγιζα.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. yamaha xj6 (diversion naked)- γνωμες?
    από stefkeft στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 1053
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2023, 10:31
  2. αγορά καινούριας Yamaha MT07 vs Yamaha XJ6 vs Suzuki Gladius
    από yannisk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2015, 13:50
  3. Yamaha Xj6 Naked....ανταλλακτικά
    από raven_g20 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2012, 11:12
  4. Yamaha XJ6 (Diversion) Naked
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2008, 20:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF