Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: Αγορά Yamaha XJ6 Naked

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της George911
    Εγγραφή
    14/10/2022
    Μηνύματα
    14

    Αγορά Yamaha XJ6 Naked

    Καλησπέρα σε όλους τους μηχανοβιους της ομάδας.
    Μένω στο κέντρο της Αθήνας και είμαι κάτοχος ενός παπιου Crypton και καθημερινά μετακινούμαι με αυτό για τη δουλειά και για βόλτες. Μου έχει μπει το μικρόβιο να αγοράσω τη συγκεκριμένη μηχανή κυρίως για τα γούστα μου, σκέφτοντας παράλληλα να πουλήσω το παπί για 1000€ και να πάρω ένα δάνειο περίπου 3.000€ (με δόσεις 30-40€ το μήνα). Έχω μια σταθερή δουλειά με 1000€ μισθό και ενοίκιο στα 300€. Η ερώτηση είναι η εξής : Αξίζει να πάρω το δάνειο για μια τέτοια μηχανή για τις καθημερινές μετακινήσεις εντός πόλης ; Δεν αποκλείω το ταξίδι εκτός , απλά τη θέλω πιο πολύ για τα γούστα μου. Μου άρεσε και η Fazer 600 Naked απλά επιλέγω αυτήν γιατί είναι χαμηλόστροφη και πιο οικονομική στην κατανάλωση. Ποια η γνώμη σας;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.144
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George911 Προβολή μηνύματος
    ...και να πάρω ένα δάνειο περίπου 3.000€ (με δόσεις 30-40€ το μήνα).
    Εδώ σταμάτησα να διαβάζω.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Η παρούσα χρονική περίοδος είναι η πλέον ακατάλληλη για δανεισμό χρημάτων.

    Το να αγοράσεις μια τετρακύλινδρη μηχανή για να την έχεις σαν παπάκι δεν είναι και ότι πιο έξυπνο.

    Τα δύο παραπάνω σε συνδυασμό εξάγουν ως αποτέλεσμα ένα ΟΧΙ ίσα με αυτό που είπε ο Μεταξάς στον Γκράτσι.

  4. #4
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Αν τα γουστα σου,ειναι πανω απο την τσεπη σου παρτην.Μην ξεχνας ομως την ρηση των αρχαιων ημων προγονων.
    Χρέος ,αρχή δουλείας.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Καθαρά ορθολογιστικά, επειδή είναι δύσκολοι οι καιροί και ίσως γίνουν δυσκολότεροι και εφόσον μιλάμε για δάνειο με σκοπό το "γούστο" όπως λες, θα πρότεινα να μην προχωρήσεις. Περί μηχανής τώρα, επειδή δεν πούλησε ιδιαίτερα (μιας και πουλούσε το αντίστοιχο fazer), αν το μετανιώσεις θα την δώσεις πιο δύσκολα. Τέλος, τα κόστη χρήσης και συντήρησης στο παπί, σε σχέση με μια τετρακύλινδρη μοτό, δεν συγκρίνονται, πόσο δε μάλλον για μια μεταχειρισμένη όπου και συμμάζεματα θα θέλει, και η φθορά του χρόνου θα θέλει χρήμα για να την έχεις "άψογη"

    Αν παρόλα αυτά αποφασίσεις για αγορά, να ψάξεις μοντέλο με abs και όσο το δυνατόν πιο καλοσυντηρημενο. Στη θέση σου όμως όπως είπα και παραπάνω, θα απέφευγα μια τέτοια αγορά. Κάνε υπομονή και θα έρθουν καλύτερες μέρες (ελπίζουμε για όλους μας)

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Η παρούσα χρονική περίοδος είναι η πλέον ακατάλληλη για δανεισμό χρημάτων.

    Το να αγοράσεις μια τετρακύλινδρη μηχανή για να την έχεις σαν παπάκι δεν είναι και ότι πιο έξυπνο.

    Τα δύο παραπάνω σε συνδυασμό εξάγουν ως αποτέλεσμα ένα ΟΧΙ ίσα με αυτό που είπε ο Μεταξάς στον Γκράτσι.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από man25 Προβολή μηνύματος
    Καθαρά ορθολογιστικά, επειδή είναι δύσκολοι οι καιροί και ίσως γίνουν δυσκολότεροι και εφόσον μιλάμε για δάνειο με σκοπό το "γούστο" όπως λες, θα πρότεινα να μην προχωρήσεις. Περί μηχανής τώρα, επειδή δεν πούλησε ιδιαίτερα (μιας και πουλούσε το αντίστοιχο fazer), αν το μετανιώσεις θα την δώσεις πιο δύσκολα. Τέλος, τα κόστη χρήσης και συντήρησης στο παπί, σε σχέση με μια τετρακύλινδρη μοτό, δεν συγκρίνονται, πόσο δε μάλλον για μια μεταχειρισμένη όπου και συμμάζεματα θα θέλει, και η φθορά του χρόνου θα θέλει χρήμα για να την έχεις "άψογη"

    Αν παρόλα αυτά αποφασίσεις για αγορά, να ψάξεις μοντέλο με abs και όσο το δυνατόν πιο καλοσυντηρημενο. Στη θέση σου όμως όπως είπα και παραπάνω, θα απέφευγα μια τέτοια αγορά. Κάνε υπομονή και θα έρθουν καλύτερες μέρες (ελπίζουμε για όλους μας)


    @george911 αυτά τα 2 αρκούν νομίζω. Σαφώς και ΟΧΙ, μην το κάνεις.
    Ωραία τα γούστα, δεν αντιλέγω, αλλά για αυτούς που έχουν να τα πληρώσουν κιόλας και μάλιστα αδρά....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Εσυ ξερεις τα οικονομικα σου κ ποσο σε παιρνει.
    Αν πιστευεις οτι βγαινεις προψωρα το.
    ΜΙα ζωη την εχουμε...

    Αλλα καλυτερα μαζεψε κανα ψιλο κ πηγαινε με μεγαλυτερο ποσο στα χερια.
    Ride(s) the wind of change...

  8. #8
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Να την πάρεις εφόσον θεωρείς πως η δουλειά σου είναι σταθερή.
    Ειδικά αν δεν έχεις παιδιά και λοιπά εξαρτημένα μέλη από τα οικονομικά σου.
    Συμφωνώ και εγώ να μαζέψεις μια καλή προκαταβολή και τα υπόλοιπα δάνειο.
    Ωραία μηχανή ,σε τραβάει και στο άσχετο να πεις πάω βόλτα στο Χ-Ψ μέρος χωρίς λόγο έτσι γιατί μ'αρέσει.
    Η ζωή είναι μικρή για τόση μιζέρια, σε τελική 3 χιλιάρικα σιγά το χρέος
    porca miseria.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Δε γίνεται να πάρεις 3.000 δάνειο με 40 ευρώ δόση....

  10. #10
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    σε τελική 3 χιλιάρικα σιγά το χρέος
    ξερεις ποσοι την πατησανε ετσι?????χιλιαδες.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    ξερεις ποσοι την πατησανε ετσι?????χιλιαδες.
    Έτσι ακριβώς... Γνωρίζω προσωπικά 3 τέτοιες περιπτώσεις. Στην μια, έχασε την γκαρσονιέρα που είχε....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Υπάρχει αρκετός πληθωρισμός (12% αυτό το μηνα) ετήσιος δεν ξέρω πόσο πάει.
    και οι μισθοί μένουν σταθεροί, έτσι χάνεις χρήμα, η αγοράζεις λιγότερα με τον ίδιο μισθο. και τα επιτόκια καταθεσεων σχεδόν μηδενικά,.
    Το 1980-90 είχες μεν πληθωρισμό ας πουμε 10%
    Αλλά και το επιτόκιο καταθέσεων ήταν 10% έτσι δεν έχανες από αυτά που ήταν τραπεζα,. Αν αυξανόταν και ο μισθός ανάλογα όλα καλά.

    Σήμερα δεν το βλέπω να γίνεται αυτό, αυξάνουν μόνο κάτι επιτόκια που από όσο κατάλαβα αυξάνουν και το επιτόκιο αν κάποιος δανειστεί,. Δλδ θα δανειστείς για να πληρώνεις 5-10% επιτόκια?
    Η πολύ αυξημένο σε σχέση με πριν 1 χρόνο. Και θα αυξηθούνε και άλλο. Δεν συμφέρει δηλαδή.

    Πόσο θα βγει το τελικό ποσό όταν και αν το ξεπληρώσεις σωστά? Αξίζει? Τι επιπτώσεις ,η τι θα σου πάρουν αν δεν το ξεπληρώσεις?

    Ο δανεισμός είναι κακός και τον αποφεύγω παντα , είτε να δώσω είτε να πάρω.

    Πόσο καιρό πληρώνεσαι αυτά τα λευτά? Αν είναι αρκετός πως και δεν κατάφερες να τα μαζέψεις στην άκρη κάνοντας οικονομία?

    Μάζεψε τα και πάρε ότι θες, αυτό είναι το ποιο καλο


    Όπως τα υπολόγισα αν έχεις στην άκρη 10.000 κάθε χρόνο χάνεις 1000 λόγο πληθορισμου.
    Αν είναι ο ετήσιος 10%.
    Οπότε συμφέρει να επενδύσεις πχ σε ένα σπάνιο συλλεκτικό μηχανάκι που θα αυξάνει την αξία του όσο περνάει ο καιρός, η ένα εμπορικό που δεν χάνει αξία μεταπώλησης, που θα το πουλήσεις όσο το πήρες η και παραπάνω. Η τρακαρισμένο και να δίνεις ανταλλακτικά,. Οτιδήποτε έχει σχέση με μοτό θα αυξηθεί η τιμή, από παράγωγα πετρελαίου,λάδια, λάστιχα, αναλώσιμα,ανταλλακτικά ακόμα και το να πας συνεργείο λόγο αύξησης ρεύματος και αρκετών άλλων.

    Το πάπι εννοείται το κρατάς,,.
    Μπορεί να μην βγαίνεις οικονομικά αν συμβεί κάτι,η μεγάλη ζημιά στην μηχανή,η πάει η βενζίνη 3€.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    Αν τελικα θα παρεις που θα παρεις μηχανη.....και θελεις σε αυτα τα κυβικα και να ειναι χαμηλοροπο,καβαλα πρωτα το XJ6 και μετα καβαλα και ενα πχ honda hornet...θα παθεις πλακα ποσο ''τραβαει'' απο χαμηλα το ενα και ποσο το αλλο.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Τα τετρακιλυνδρα ρουφάνε τον αμπακα σε συνθήκες κέντρου φίλε και λειτουργίας παπιού (σταματά ξεκινά, πρώτη δευτέρα κτλ)
    Μόνο τη βενζίνη να κοιτάξεις σε τι επίπεδα αισχροκερδιας κυμαίνεται και με χαώδη ακρίβεια στα πάντα όλα γύρω μας τότε το εγχείρημα κρίνεται ασύμφορο με τα δεδομένα που έθεσες. Από κει και πέρα εσύ ξέρεις εσύ αποφασίζεις.Εγω θα περίμενα κάνα εξάμηνο ακόμα να δούμε που παει η δουλεια.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  15. #15
    Νέο μέλος Το avatar του/της George911
    Εγγραφή
    14/10/2022
    Μηνύματα
    14
    Αρχικά, σας ευχαριστώ όλους σας , τον καθένα ξεχωριστά για τη γνώμη του. Όπως είπατε και εσείς, οι καιροί είναι δύσκολοι για δάνεια, ενοίκια, βενζίνες κλπ. Το μόνο καλό είναι ότι έχω σταθερή δουλειά στο δημόσιο, αλλά αύξηση δεν πρόκειται να έχω καλώς ή κακώς. Ίσως αν φτιάξουν τα πράγματα για όλους εκεί έξω να την ξανακάνουμε αυτή την κουβέντα. Δυστυχώς, όσα χρόνια δουλεύω, τα χρήματα που βάζω στην άκρη φεύγουν σε υποχρεώσεις (βλάβες στο παπί, ΔΕΗ , γενικά λογαριασμοί) , οπότε πολύ δύσκολο να τα συγκεντρώσω όλα αυτά τα χρήματα. Εύχομαι καλές και ασφαλείς βόλτες σε όλους!!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. yamaha xj6 (diversion naked)- γνωμες?
    από stefkeft στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 1053
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2023, 10:31
  2. αγορά καινούριας Yamaha MT07 vs Yamaha XJ6 vs Suzuki Gladius
    από yannisk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2015, 13:50
  3. Yamaha Xj6 Naked....ανταλλακτικά
    από raven_g20 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2012, 11:12
  4. Yamaha XJ6 (Diversion) Naked
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2008, 20:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF