Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 69

Θέμα: bridgestone s22 vs michelin road 5

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    973
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Γλιστράει το πίσω, το μπρος, ή και τα δύο μετά από αυτά τα χιλιόμετρα;

    Επί του θέματος, S22 με κλειστά τα μάτια.
    προφανώς μιλάμε για πίσω

  2. #32
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Θα συμφωνήσω με μερικούς από πάνω. BT-023 παλαιάς τεχνολογίας sport-touring, δεν μου έδιναν μεγάλη αίσθηση ασφάλειας σε καθημερινή μετακίνηση, ακόμα και μετά από 10 χιλιόμετρα οδήγησης.

    Τα Bridgestone S21 σαφώς καλύτερα, έβγαλαν μπόλικα χιλιόμετρα. Για να αποδώσουν καλά, ειδικά το χειμώνα, ήθελαν μερικά χιλιόμετρα οδήγησης. Αυτό με πείραζε, διότι σε καθημερινή οδήγηση θέλεις πρόσφυση από την αρχή. Αν ελίσσεσαι στην κίνηση, δεν επιλέγεις πότε θα σου πεταχτεί κάποιος.

    Το ABS δούλευε υπερωρίες με κρύα S21 και πιο συχνά με τα BT-023, σε δυνατό φρενάρισμα σε ολισθηρό οδόστρωμα.

    Τώρα είμαι με Pirelli Diablo Rosso Corsa II. Δεν έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα, αλλά μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος από την πρόσφυση.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zygos30 Προβολή μηνύματος
    Τα s21 ήταν τα λάστιχα με την μεγαλύτερη διάρκεια που έχω φορέσει. Τα είχα περίπου 3 χρόνια και 21.000 χλμ. Τα ΤΤ τα έβαλα τέλος του 2019 και με την καραντίνα έκανα περίπου 8000χλμ.
    Και τελείωσαν (τα ΤΤ)? Δηλαδή βγάζουν 2μιση φορές λιγότερα χλμ?

    @doctor_k6 πόσα χλμ πάνε τα d212?
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #34
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Και τελείωσαν (τα ΤΤ)? Δηλαδή βγάζουν 2μιση φορές λιγότερα χλμ?

    @doctor_k6 πόσα χλμ πάνε τα d212?
    Αυτο ειναι υποκειμενικο ρε συ.
    Αν βολταρεις (προφανως για δρομισια χρηση μιλαμε παντα, οχι πιστα) χωρις τελικιασματα* μπορει να δεις με το endurance κ 8Κ.
    Αλλα μιλαμε να το φχαριστιεσαι εξω (στριβοντας) κ να μην εισαι σουζα/παντιλικι/τελικη ολη την ωρα.
    Εκει τελειωνει πριν κλεισεις το γκαζι.


    *Ταξιδι/α με 200+ χλμ για αρκετη ωρα.
    Ride(s) the wind of change...

  5. #35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Και τελείωσαν (τα ΤΤ)? Δηλαδή βγάζουν 2μιση φορές λιγότερα χλμ?

    @doctor_k6 πόσα χλμ πάνε τα d212?
    Συνήθως κάθε δύο χρόνια αλλάζω λάστιχα. Τα ΤΤ εκτός από την χάλια και επικίνδυνη πρόσφυση τώρα που κρύωσε λίγο ο καιρός, είχαν πολλά "σκασίματα" στα πλαϊνά. Ειδικά το μπροστινό, έκανε ένα "δόντι" και με τραβούσε δεξιά-αριστερά. Σκέτη απογοήτευση. Τελικά σήμερα το πρωί έβαλα τα road 5...... θα επανέλθω μετά από κάποια χλμ.

  6. #36
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.501
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zygos30 Προβολή μηνύματος
    Συνήθως κάθε δύο χρόνια αλλάζω λάστιχα. Τα ΤΤ εκτός από την χάλια και επικίνδυνη πρόσφυση τώρα που κρύωσε λίγο ο καιρός, είχαν πολλά "σκασίματα" στα πλαϊνά. Ειδικά το μπροστινό, έκανε ένα "δόντι" και με τραβούσε δεξιά-αριστερά. Σκέτη απογοήτευση. Τελικά σήμερα το πρωί έβαλα τα road 5...... θα επανέλθω μετά από κάποια χλμ.
    και σίγουρα με χαμογελά

    καλές βόλτες.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  7. #37
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2012
    Μηνύματα
    112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zygos30 Προβολή μηνύματος
    Συνήθως κάθε δύο χρόνια αλλάζω λάστιχα. Τα ΤΤ εκτός από την χάλια και επικίνδυνη πρόσφυση τώρα που κρύωσε λίγο ο καιρός, είχαν πολλά "σκασίματα" στα πλαϊνά. Ειδικά το μπροστινό, έκανε ένα "δόντι" και με τραβούσε δεξιά-αριστερά. Σκέτη απογοήτευση. Τελικά σήμερα το πρωί έβαλα τα road 5...... θα επανέλθω μετά από κάποια χλμ.
    Με γειές, καλά χλμ.
    Θα ενδιέφερε μια αρχική αποτίμηση σε σύγκριση με τα S21,
    σχετικά με το χρόνο ζεστάματος, σπορ αίσθηση κτλ
    /// Β

  8. #38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vassat Προβολή μηνύματος
    Με γειές, καλά χλμ.
    Θα ενδιέφερε μια αρχική αποτίμηση σε σύγκριση με τα S21,
    σχετικά με το χρόνο ζεστάματος, σπορ αίσθηση κτλ
    /// Β
    Μετά το στρώσιμο και την επόμενη Κυριακή που θα κάνω την πρώτη βόλτα, θα σας πω εντυπώσεις.

  9. #39
    Επανέρχομαι μετά από 1000 περίπου χλμ με τα road5. Mε τα dunlop TT δεν θα ασχοληθώ, μιας και ήταν ότι πιο απογοητευτικό έχω βάλει, ίσως δεν κάνουν για την μηχανή και τον τρόπο οδήγησης μου. Εντός πόλης έδειξαν από την αρχή ότι μάλλον ήταν αυτό που χρειαζόμουν. Πολύ γρήγορο ζέσταμα και άψογα στο φρενάρισμα. Πρώτη φορά είδα να βυθίζεται τόσο το μπροστινό και να μπλοκάρει ο τροχός χωρίς να γλιστράει. Στον τομέα εντός πόλης σαφώς καλύτερα από τα s21. Σε βόλτα και επαρχιακό δίκτυο έδειξαν να μου εμπνέουν μεγάλη ασφάλεια χωρίς εκπλήξεις αλλά πιο ''αργά'' στις απότομες αλλαγές πορείας σε σχέση με τα s21,προφανώς λόγω πιο αργής κορώνας. Τα road θέλουν λίγο παραπάνω προσπάθεια στις στροφές ενω τα bridgestone έστριβαν σχεδόν μόνα τους. Παρ'όλα αυτά είναι εξαιρετικά! Μένει να τα δοκιμάσω και σε βροχή, όπου έχω ακούσει τα καλύτερα και να δούμε και την διάρκεια τους στον χρόνο.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.584
    Εντελώς φιλικά,για να λες αυτά για τα ττ κάνεις κάτι τελείως λάθος.στο λέει κάποιος που έχει αλλάξει 3 σετ σε επαρχιακούς-πόλη και πίστα.ισως το καλύτερο ελαστικό!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Δεν υπαρχει κακο ελαστικο. Υπαρχει η λαθος χρηση.
    Τα sportsmart TT δεν προκειται να ζεσταθουν σε χαλαρη βολτουλα, ποσο μαλλον εντος πολης με ασφαλτο γυαλι και χαμηλες ταχυτητες.
    Τα S21/2 ειναι η χρυση τομη του all around γι'αυτο που χρειαζοσουν, ενω τα Pilot road 5 που εβαλες, ειναι ανωτερα σε βροχινες και χειμερινες συνθηκες αλλα υποδεεστερα των πρωτων, σε ολα τα αλλα.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  12. #42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Εντελώς φιλικά,για να λες αυτά για τα ττ κάνεις κάτι τελείως λάθος.στο λέει κάποιος που έχει αλλάξει 3 σετ σε επαρχιακούς-πόλη και πίστα.ισως το καλύτερο ελαστικό!
    Φίλε μου, δεν διαφωνώ, αλλά τί μηχανή έχεις; Για το δικό μου το 600 που 70% το δουλεύω πόλη, δεν μου έκατσαν. Ούτε πίστα μπαίνω.

  13. #43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zygos30 Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου, δεν διαφωνώ, αλλά τί μηχανή έχεις; Για το δικό μου το 600 που 70% το δουλεύω πόλη, δεν μου έκατσαν. Ούτε πίστα μπαίνω.
    Είναι στην κατηγορία 50/50 τα ΤΤ . Για γρήγορες βόλτες (με την αντικειμενική έννοια) και για track day.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  14. #44
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Τα S21/2 ειναι η χρυση τομη του all around γι'αυτο που χρειαζοσουν,
    Ήθελα να προσθέσω για τον προκάτοχο των s20/21/22 τα bt016pro σε cbf1000 κακή εμπειρία δε βρίσκουν πρόσφυση μέσα στην πόλη ακόμη και μετά το ζέσταμα βέβαια η Θεσσαλονίκη εντός πολεοδομικού φημίζεται για τους δρόμους σαπουνάδα καλοκαίρι και παγοδρόμιο τον χειμώνα. Σημείωση τα s20 που είχα φορέσει παλαιότερα έβρισκαν πρόσφυση και σε αυτούς τους δρόμους.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Εγώ κόλησα στο "μπλοκάρει ο μπροστινός τροχός χωρίς να γλυστράει"

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Anakee 2 vs Bridgestone Battlewing Vs Dunlop TR 91
    από Slane στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2014, 10:48
  2. Bridgestone Bt003r Vs Bt003rs
    από junkier6 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2012, 00:19
  3. On Vs Off Road
    από Hillbilly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2010, 15:55
  4. pirelli diablo Vs brigeston bt012 Vs michelin
    από GTZ750 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2006, 16:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF