Σελίδα 10 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 179

Θέμα: NC750X Manual VS V-Strom 650

  1. #136
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.848
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    Οι υποψήφιοι αγοραστές του nc θα πρέπει να γνωρίζουν ότι πρόκειται για μια βαριά, αργή μοτοσυκλέτα με μέτρια ποιότητα πλαστικών και όχι μόνο μερών. Τρισάθλια πίσω ανάρτηση και με 14αρι μόνο ντεπόζιτο καυσίμου. Η όποια οικονομία καυσίμου ευαγγελίζεται η χόντα περιορίζεται σε πραγματικές ταχύτητες των 100 -110 km/h.
    Τα μόνα πλαστικά που έχω δει σε καινούριο μηχανάκι και να είναι όντως Premium είναι της Moto guzzi και της Ducati στα ακριβά της μοντέλα (όχι στο V2S πάντως)
    Όλα τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε να είχαμε να πούμε
    where was Gondor when the Westfold fell?

  2. #137
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Τα μόνα πλαστικά που έχω δει σε καινούριο μηχανάκι και να είναι όντως Premium είναι της Moto guzzi και της Ducati στα ακριβά της μοντέλα (όχι στο V2S πάντως)
    Όλα τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε να είχαμε να πούμε
    Έχει και η Honda στις 'ακριβές' της σειρές,Crosstourer και Crossrunner,ακόμα και το παλιό.

  3. #138
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Τα μόνα πλαστικά που έχω δει σε καινούριο μηχανάκι και να είναι όντως Premium είναι της Moto guzzi και της Ducati στα ακριβά της μοντέλα (όχι στο V2S πάντως)
    Όλα τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε να είχαμε να πούμε
    Καλα δωσε μερικα χρονια αβατζο κ μετα θα δεις ποιοι εχουν ποιοτικα πλαστικα...κ ποιοι οχι.
    Ride(s) the wind of change...

  4. #139
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    Οι υποψήφιοι αγοραστές του nc θα πρέπει να γνωρίζουν ότι πρόκειται για μια βαριά, αργή μοτοσυκλέτα με μέτρια ποιότητα πλαστικών και όχι μόνο μερών. Τρισάθλια πίσω ανάρτηση και με 14αρι μόνο ντεπόζιτο καυσίμου. Η όποια οικονομία καυσίμου ευαγγελίζεται η χόντα περιορίζεται σε πραγματικές ταχύτητες των 100 -110 km/h.
    Γενικά προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός, ειδικά όταν γράφω σε φόρουμ γιατί θέλω να μεταδώσω όση περισσότερη πληροφορία (είτε καλή είτε κακή) για τον μελλοντικό αγοραστή. Κατ'αρχήν το έχεις οδηγήσει;

    Δεν το λέω επειδή έχω το NC αλλά πραγματικά αυτά που γράφεις δεν αντιστοιχούν στην πραγματικότητα, πέραν του ότι είναι αργή. Κι αυτό εξαρτάται από την εμπειρία του καθενός. Βαριά είναι στα χαρτιά, αλλά λόγω χαμηλού κέντρου βάρους πραγματικά τα κιλά δεν φαίνονται. Τα πλαστικά της τουλάχιστον εμένα μου φαίνονται πολύ καλά (μοντέλο '23 έχω δεν έχω δει παλαιότερα). Και τέλος για την κατανάλωση, όντως καίει πολύ λίγο.

    Τώρα για την πίσω ανάρτηση που λες ότι είναι τρισάθλια, μπορείς να μου εξηγήσεις το λόγο που το λες; και γιατί συγκεκριμένα η πίσω; με τις μπροστά είσαι ευχαριστημένος;
    Τελευταία τροποποίηση από sam4g; 29/03/2023 στις 16:04.

  5. #140
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Χωρίς να ξέρω πώς είναι οι αναρτήσεις σου, έχω την εντύπωση ότι το χαμηλό κέντρο βάρους παίζει μεγαλύτερο ρόλο στη συμπεριφορά της μηχανής απ όσο φαντάζεσαι. Έτσι το αισθάνομαι εγώ τουλάχιστον στο Integra. Είναι λες και έχεις ένα μαγνήτη που σε τραβάει προς την άσφαλτο. Το νιώθω έντονα σε στροφές όπου υπάρχουν λακκούβες/σαμαράκια και πιστεύω πως είναι μεγάλο κομμάτι της σταθερότητας και πληροφόρησης που αναφέρεις.

    Να το χαίρεσαι το εργαλείο!
    Μπορεί, όντως, να παίζει ρόλο το χαμηλό κέντρο βάρους. Δεν πήγε εκεί το μυαλό μου. Θεώρησα ότι επειδή είναι σκληρή η ανάρτηση, μου δίνει αυτή την αίσθηση.

  6. #141
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    417
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    Οι υποψήφιοι αγοραστές του nc θα πρέπει να γνωρίζουν ότι πρόκειται για μια βαριά, αργή μοτοσυκλέτα με μέτρια ποιότητα πλαστικών και όχι μόνο μερών. Τρισάθλια πίσω ανάρτηση και με 14αρι μόνο ντεπόζιτο καυσίμου. Η όποια οικονομία καυσίμου ευαγγελίζεται η χόντα περιορίζεται σε πραγματικές ταχύτητες των 100 -110 km/h.
    Γιατί οι υπόλοιποι κατασκευαστές δίνουν τιμές κατανάλωσης για 160 και 200χλμ/ω??? Οι περισσότεροι ούτε με 80 και ούριο άνεμο δεν τα μετράνε.

    Η χαμηλή κατανάλωση, η ελάχιστη συντήρηση και η αξιοπιστία του NC κάνουν κλικ σε πολλούς. Και με τις νέες τιμές των περισσότερων μοτοσυκλετών βρίσκω τα 9300 του manual και τα 10300 του DCT ως μια πολύ τίμια και καλή πρόταση για πάρα πολλούς αναβάτες που δεν ψάχνουν 80-90-100 άχρηστα άλογα στα χάλια των ελληνικών δρόμων.

  7. #142
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    βρίσκω τα 9300 του manual και τα 10300 του DCT ως μια πολύ τίμια και .
    9.600€ πλέον κι αυτό.. Πάει για 10αρικο του χρόνου..

    Συμφωνώ για τις χάρες του NC παρ όλα αυτά

  8. #143
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Γενικά προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός, ειδικά όταν γράφω σε φόρουμ γιατί θέλω να μεταδώσω όση περισσότερη πληροφορία (είτε καλή είτε κακή) για τον μελλοντικό αγοραστή. Κατ'αρχήν το έχεις οδηγήσει;

    Δεν το λέω επειδή έχω το NC αλλά πραγματικά αυτά που γράφεις δεν αντιστοιχούν στην πραγματικότητα, πέραν του ότι είναι αργή. Κι αυτό εξαρτάται από την εμπειρία του καθενός. Βαριά είναι στα χαρτιά (20 κιλά ελαφρύτερη απο το V strom), αλλά λόγω χαμηλού κέντρου βάρους πραγματικά τα κιλά δεν φαίνονται. Τα πλαστικά της τουλάχιστον εμένα μου φαίνονται πολύ καλά (μοντέλο '23 έχω δεν έχω δει παλαιότερα). Και τέλος για την κατανάλωση, όντως καίει πολύ λίγο.

    Τώρα για την πίσω ανάρτηση που λες ότι είναι τρισάθλια, μπορείς να μου εξηγήσεις το λόγο που το λες; και γιατί συγκεκριμένα η πίσω; με τις μπροστά είσαι ευχαριστημένος;
    Το έχω το μηχανάκι , και σε dct. 240 κιλά είναι λίγα ή πολλά για σένα;
    Και φαίνονται στις κλειστές στροφές, όπως και το πίσω αμορτισέρ. Το μπροστινό, αν δεν έχει ρυθμίσεις δεν σε απασχολεί τόσο.
    MM#93

  9. #144
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Γιατί οι υπόλοιποι κατασκευαστές δίνουν τιμές κατανάλωσης για 160 και 200χλμ/ω??? Οι περισσότεροι ούτε με 80 και ούριο άνεμο δεν τα μετράνε.

    Η χαμηλή κατανάλωση, η ελάχιστη συντήρηση και η αξιοπιστία του NC κάνουν κλικ σε πολλούς. Και με τις νέες τιμές των περισσότερων μοτοσυκλετών βρίσκω τα 9300 του manual και τα 10300 του DCT ως μια πολύ τίμια και καλή πρόταση για πάρα πολλούς αναβάτες που δεν ψάχνουν 80-90-100 άχρηστα άλογα στα χάλια των ελληνικών δρόμων.
    Καλή αγορά λοιπόν!
    MM#93

  10. #145
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    Το έχω το μηχανάκι , και σε dct. 240 κιλά είναι λίγα ή πολλά για σένα;
    Και φαίνονται στις κλειστές στροφές, όπως και το πίσω αμορτισέρ. Το μπροστινό, αν δεν έχει ρυθμίσεις δεν σε απασχολεί τόσο.
    Το δικό μου είναι 214 κιλά. Και ναι δεν μου φαίνονται πολλά. Μιλάω μόνο για το manual. DCT δεν έχω οδηγήσει ποτέ. Κάνε ένα κόπο και γράψε κι εσύ την άποψη σου σ ένα άλλο θέμα να αναφέρεις τα θετικά και αρνητικά για το DCT μοντέλο

  11. #146
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    417
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    9.600€ πλέον κι αυτό.. Πάει για 10αρικο του χρόνου..

    Συμφωνώ για τις χάρες του NC παρ όλα αυτά
    Με λίγο μπίρι μπίρι 9300 το παίρνεις. Ακόμη τουλάχιστον. Ή σου βάζουν 1-2 πράγματα όπως πχ διπλό σταντ στην τιμή και βγαίνει το ίδιο.

  12. #147
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Καλα δωσε μερικα χρονια αβατζο κ μετα θα δεις ποιοι εχουν ποιοτικα πλαστικα...κ ποιοι οχι.
    Δοκτωρ μην μιλας με υπονοουμενα ,δωσε την γνωση σου και σε εμας που δεν εχουμε την εμπειρια σου.
    κουκουρουκουκου

  13. #148
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Γενικά προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός, ειδικά όταν γράφω σε φόρουμ γιατί θέλω να μεταδώσω όση περισσότερη πληροφορία (είτε καλή είτε κακή) για τον μελλοντικό αγοραστή. Κατ'αρχήν το έχεις οδηγήσει;

    Δεν το λέω επειδή έχω το NC αλλά πραγματικά αυτά που γράφεις δεν αντιστοιχούν στην πραγματικότητα, πέραν του ότι είναι αργή. Κι αυτό εξαρτάται από την εμπειρία του καθενός. Βαριά είναι στα χαρτιά (20 κιλά ελαφρύτερη απο το V strom), αλλά λόγω χαμηλού κέντρου βάρους πραγματικά τα κιλά δεν φαίνονται. Τα πλαστικά της τουλάχιστον εμένα μου φαίνονται πολύ καλά (μοντέλο '23 έχω δεν έχω δει παλαιότερα). Και τέλος για την κατανάλωση, όντως καίει πολύ λίγο.

    Τώρα για την πίσω ανάρτηση που λες ότι είναι τρισάθλια, μπορείς να μου εξηγήσεις το λόγο που το λες; και γιατί συγκεκριμένα η πίσω; με τις μπροστά είσαι ευχαριστημένος;
    Το manual NC είναι 214kg, ενώ το V-Strom 650 είναι 213 kg το απλό και 216 kg το ΧΤ..

  14. #149
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Το manual NC είναι 214kg, ενώ το V-Strom 650 είναι 213 kg το απλό και 216 kg το ΧΤ..
    Έχεις δίκιο, το διορθώνω

  15. #150
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.534
    Αν δεν κανω λαθος ο ποπαυ ειναι σβελτος αναβατης με εμπειρια σε ss και πιστα. Οπως και να εχει ο καθενας με τις εμπειριες του μπορει να βρισκει ανθρακα τον θησαυρο του αλλου.

    Ο billy επισης σβελτος αναβατης με εμπειρια απο ss πινει νερο στο ονομα του για μια σειρα απο πλυ συγκεκριμενους λογους..

    Το μοτοσακο ειναι σουπερ αν ξερεις τι θελεις.
    Quod me nutrit... me destruit.....

Σελίδα 10 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Tiger 955i VS Varadero MK1 VS V-Strom 650(without ABS)
    από panoswolf στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2011, 08:22
  2. V-Strom 650 vs Fazer 600 vs TDM 900
    από Raoulh79 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2009, 11:25
  3. Manual V Strom 650
    από table920 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2008, 21:17
  4. V-Strom 650 vs Multistrada 620
    από FILIPPOS στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2006, 06:45
  5. V strom 650 Vs FZ6 fazer
    από zoudis στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2004, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF