Σελίδα 2 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 179

Θέμα: NC750X Manual VS V-Strom 650

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Επειδή μιλάμε για πολλά χλμ η ζυγαριά γέρνει προς NC. Αποδεδειγμένα έχει τη χαμηλότερη κατανάλωση και υψηλή αξιοπιστία.

    Η μετάβαση από το κλασσικό χειροκινητο στο αυτόματο σε μοτοσυκλέτα, ξενίζει. Και η εμμονή στο χειροκίνητο αποδεινκύεται ότι είναι απλά εμμονή! Γιατί κατά τα άλλα ένα αυτόματο κιβώτιο υπερτερεί του χειροκινητου σε συγκεκριμενες συνθήκες.

    Έτσι εφόσον μιλάμε για πολλά αστικά χλμ, ή έστω σε βεβαρυμένες κυλοφοριακές συνθήκες όπου οι αλλαγές ταχυτήτων θα είναι πολλές, θα έλεγα να ληφθεί υπόψη και η αυτόματη έκδοση του nc. Έχω οδηγήσει για λίγα χλμ το forza 750 φίλου και ομολογώ με εντυπωσίασε (εκτός από τις καταναλώσεις που έγραφε).

    Έπίσης εντυπωσιακές ήταν και οι επιταχύνσεις που είχε, θα έλεγα ότι το αυτόματο υπερκαλύπτει την διαφορά στην ιπποδύναμη με αποτέλεσμα να κινείται πιο γρήγορα απότι στη θεωρία.

    Ένα test ride με το αυτοματο, ειτε nc ειτε forza, πιστεύω θα άλλαζε εντελώς τα κριτήρια επιλογής.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και οδήγησε ένα οποιοδήποτε dct πριν κρίνεις.

    Με τα χιλιόμετρα που λες το nc θα σου κάνει μια οικονομία της τάξης των 250-300€ το χρόνο μόνο από καύσιμο. Με λίγα λόγια δώρο τα τέλη, η ασφάλεια και ένα μικρό σέρβις. Δεν το λες και λίγο.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.170
    Είχα Hornet 600 ABS του '08
    Έχω οδηγίσει το NC750 τελευταίας και προτελευταίας γενιάς DCT.
    Δεν ξέρω πως είναι το V-Strom

    Τα δικά μου συμπεράσματα
    Θετικά
    DCT δαγκωτό
    Ανεμοκάληψη πολύ καλή (είμαι 1,70 75 κιλά)
    Κατανάλωση πολύ χαμηλή ακόμα και οταν τον δουλευεις τον καρπό.
    Από αναρτήσεις πολύ άνετο και δεν είναι σομιές, τσουλάει πολύ ποιοτικά
    Αρνητικά
    Τα φρένα του NC με τρόμαξαν, δεν ένιωσα αμπιστοσύνη καθόλου. Κακή αίσθηση και πολύ μέτριο φρενάρισμα.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    πολυ καλο το nc αλλα ειναι αργο. αν αντεχεις παρτο. εγω που εχω παλιο στρομ το σκεφτομαι γιατι κοιταω σκουτερ. απο σκουτερ ειναι καλυτερο, απο το στρομ οχι. μιλαω για δυναμη κυριως και υποθετω και οδηγικη συμπεριφορα. ποιοτητα δεν μπορω να πω οτι ειναι εφαμμιλο του στρομ αλλα αξιοπιστο ειναι...και λογικα, το μοτερ του ειναι φτιαγμενο για τετοια δουλεια.

    απορω παντως με τα νουμερα καταναλωσης που διαβαζω. 4λ ακομα για και nc μου φαινονται λιγα. βεβαια καποιοι λενε οτι καινε 5 με στρομ

  5. #20
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    πολυ καλο το nc αλλα ειναι αργο. αν αντεχεις παρτο. εγω που εχω παλιο στρομ το σκεφτομαι γιατι κοιταω σκουτερ. απο σκουτερ ειναι καλυτερο, απο το στρομ οχι. μιλαω για δυναμη κυριως και υποθετω και οδηγικη συμπεριφορα. ποιοτητα δεν μπορω να πω οτι ειναι εφαμμιλο του στρομ αλλα αξιοπιστο ειναι...και λογικα, το μοτερ του ειναι φτιαγμενο για τετοια δουλεια.

    απορω παντως με τα νουμερα καταναλωσης που διαβαζω. 4λ ακομα για και nc μου φαινονται λιγα. βεβαια καποιοι λενε οτι καινε 5 με στρομ
    Από πρώτη μέρα, καινούριο, και πάντα φουλ γέμισμα. Καθημερινή χρήση. Έχω και πιο αναλυτική φώτο (ανά γέμισμα) και όσοι με ξέρουν οδηγικα δε με λένε και τον πιο ήρεμο οδηγό του κόσμου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20221025-133635_FillUp.jpg 
Προβολές:	251 
Μέγεθος:	87,1 KB 
ID:	438920
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Από πρώτη μέρα, καινούριο, και πάντα φουλ γέμισμα. Καθημερινή χρήση. Έχω και πιο αναλυτική φώτο (ανά γέμισμα) και όσοι με ξέρουν οδηγικα δε με λένε και τον πιο ήρεμο οδηγό του κόσμου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20221025-133635_FillUp.jpg 
Προβολές:	251 
Μέγεθος:	87,1 KB 
ID:	438920
    εντυπωσιακο

  7. #22
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Να προσθέσω μόνο ότι χρήστες που καταγράφουν συστηματικά την κατανάλωση του οχήματος τους, έχουν αυξημένη πιθανότητα να ανήκουν σε υποσύνολο οδηγων ευαισθητοποιημένων ως προς την οικονομική οδήγηση.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #23
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    εντυπωσιακο
    Και μιλάμε για χειροκίνητο όχι dct. Έχω μια αίσθηση (όχι γνώση) ότι το dct είναι ελαααααχιστα πιο πάνω σε κατανάλωση, ωστόσο ορκο δεν παίρνω.

    Χμμμ νεοσσε εν μέρη δίκιο έχεις, απλώς είναι πολυπαραγοντικο το ζήτημα της οικονομικής οδήγησης. Που πως γιατί κλπ.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  9. #24
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Καλά ναι, αλλά ο Νίκος δε ανήκει σε αυτούς...

  10. #25
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Δεν μπορω να με φανταστω να καιω τοσα λιγα λιτρα...
    Αν δεν το καβαλησω να κανω τα χλμ μου μου φαινεται κ μενα απιστευτο!!
    (Οχι οτι δεν πιστευω αυτα που λενε οι υπολοιποι)

    Κ γω μαλλον στο NC θα πηγαινα στα στου θεματος...
    Ride(s) the wind of change...

  11. #26
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Έδώ είναι το δικό μου, που κάνει κατά κύριο λόγο Πειραιά - Αθήνα και μπόλικο κέντρο στα ενδιάμεσα και χωρίς να έχω την οικονομία μέσα μου.
    Πάνω από 5l/100km δε μπορεί να γράψει.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fuelly_NC750x.png 
Προβολές:	227 
Μέγεθος:	58,9 KB 
ID:	438924

  12. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2016
    Μηνύματα
    106
    Δεν είστε καλοί κύριοι....
    Εγώ κάτοχος εδώ και 14 μήνες και έχω 3,3 έως 3,5 το καλοκαίρι και 3,6 έως 3,8 το χειμώνα με καθημερινή μετακίνηση 22 χιλιομέτρων με νορμάλ οδήγηση

  13. #28
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Καλά ναι, αλλά ο Νίκος δε ανήκει σε αυτούς...


    "spam on" Ζαννή μου, βόλτa καφέ μπύρα, πρέπει, εχω υποσχεθεί και στον Θωμά, αλλά δεν ειμαι φερέγγυος! Πρέπει ΝΑ οργανωθεί. "spam off"

    Doctora βοηθάει το Nc να κάψεις λίγο. Είναι φτιαγμένο γιαυτό το πράγμα. Δεν ειναι για επιδόσεις. Ξεκάθαρα. Ειναι για οικονομία. Αλλά ακόμα και "σπασμένος" που ηρθα μια φορά απο Ναύπακτο Αθήνα, ε ρε φιλε 5,77 εκαψε. Το δέχομαι σαν νούμερο.


    johnstef33 σίγουρα εισαι το ενδεικτικό - κατάλληλο άτομο για το NC, αυτό είναι η χρήση του. Εμένα, που νιώθω όντως κάπως να έχω κάνει συμβιβασμό, προσπαθώ να το οδηγώ κάπως να το ευχαριστιέμαι. Σιγουρα οχι ενδεικτικά. Επιβεβαιώνει ο Ζαννής! αχαχαχαχαχ
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  14. #29
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    πολυ καλο το nc αλλα ειναι αργο. αν αντεχεις παρτο. εγω που εχω παλιο στρομ το σκεφτομαι γιατι κοιταω σκουτερ. απο σκουτερ ειναι καλυτερο, απο το στρομ οχι. μιλαω για δυναμη κυριως και υποθετω και οδηγικη συμπεριφορα. ποιοτητα δεν μπορω να πω οτι ειναι εφαμμιλο του στρομ αλλα αξιοπιστο ειναι...και λογικα, το μοτερ του ειναι φτιαγμενο για τετοια δουλεια.

    απορω παντως με τα νουμερα καταναλωσης που διαβαζω. 4λ ακομα για και nc μου φαινονται λιγα. βεβαια καποιοι λενε οτι καινε 5 με στρομ
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Από πρώτη μέρα, καινούριο, και πάντα φουλ γέμισμα. Καθημερινή χρήση. Έχω και πιο αναλυτική φώτο (ανά γέμισμα) και όσοι με ξέρουν οδηγικα δε με λένε και τον πιο ήρεμο οδηγό του κόσμου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20221025-133635_FillUp.jpg 
Προβολές:	251 
Μέγεθος:	87,1 KB 
ID:	438920

    Μπραβο για τις μετρήσεις! Εχω καταγραψει κάθε γέμισμα στο vstrom 650 2021 (κούτα), τα περισσότερα δεν είναι φουλ, αλλα στα πολλά χιλιόμετρα το σφαλμα που προκυπτει απο το μισογεματο τεποζιτο όλο και μικραίνει.

    Στα νούμερα λοιπον για τα 8192 KM χρειάστηκα 412,47 litres που βγαίνει avg 5,04l/100KM. Τη μια απο τις 2 avg μετρησεις των οργανων δεν τις εχω μηδενισει απο τοτε που το πηρα ώστε να δείχνει το συνολικό και όντως δειχνει 5l/100km και αυτο, που σημαινει max σφαλμα στο όργανο +-0,1l/100KM αφού δεν εχει δευτερο δεκαδικό.

    Βεβαια ακομα και ετσι, τα παντα μετράνε στο τι χερι εχεις και που πας. Γιατι εγω πχ κεντρο κεντρο Αθηνα δεν παω. Αλλος παει μεγαλες αρτηριες, αλλος αυτοκινητοδρομο, αλλος επαρχιακο δρόμο, αλλος κεντρο Αθηνας. Το ιδιο μοτόρι να εχουν 5 άτομα, μπορουμε να δουμε 5 διαφορετικές avg καταναλώσεις.

  15. #30
    ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της jpk chios
    Εγγραφή
    09/05/2007
    Μηνύματα
    460
    Καλησπέρα παιδιά. Από πλευράς συνοδηγού τι λέει? Σπάει κόκκαλα ή είναι άνετα?

Σελίδα 2 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Tiger 955i VS Varadero MK1 VS V-Strom 650(without ABS)
    από panoswolf στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2011, 08:22
  2. V-Strom 650 vs Fazer 600 vs TDM 900
    από Raoulh79 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2009, 11:25
  3. Manual V Strom 650
    από table920 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2008, 21:17
  4. V-Strom 650 vs Multistrada 620
    από FILIPPOS στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2006, 06:45
  5. V strom 650 Vs FZ6 fazer
    από zoudis στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2004, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF