Σελίδα 3 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 179

Θέμα: NC750X Manual VS V-Strom 650

  1. #31
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Υπέρ του NC κι εγώ. Εμπειρία μόνο από ένα test ride, διάρκειας μιας ώρας.

    Στα reviews -από όλες τις γωνιές του πλανήτη- λένε ότι η σέλα του νέου μοντέλου είναι σαφώς ανώτερη από των προηγούμενων μοντέλων, κι εγώ κούμπωσα μια χαρά επάνω της με ύψος 1.80.
    Όταν μιλάμε για NC δεν ασχολούμαστε με την ιπποδύναμη, ασχολούμαστε όμως με την ροπή του η οποία έχει κορυφαία νούμερα με 7 κιλά στις 4750 στροφές έναντι ιδίων κιλών στο V-Strom 650, αλλά στις 6300 στροφές. 1500 στροφές χαμηλότερα μεταφράζεται σε μεγάλη διαφορά σε αίσθηση στο χέρι όπου αυτό χρειάζεται π.χ. σε ανηφορικά στροφιλίκια ή σε φόρτωμα.
    Οι τελικές ταχύτητες είναι παρόμοιες.
    Η οικονομία καυσίμου είναι παροιμιώδης -δε χωράει συζήτηση- συν το γεγονός ότι αυτό αποκτάει όλο και μεγαλύτερη σημασία στην εποχή μας. Επίσης είναι ότι καλύτερο για κάθε φορά που υπάρχει η σκέψη για βόλτα.
    Εγώ θα έπαιρνα με DCT αλλά αυτό είναι μια ξεκάθαρα προσωπική επιλογή.

  2. #32
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    684
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jpk chios Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά. Από πλευράς συνοδηγού τι λέει? Σπάει κόκκαλα ή είναι άνετα?
    Με δυο συνεπιβάτιδες που είχα για αρκετά χλμ η καθεμία αντιμετώπισε δύο διαφορετικά προβλήματα. Η μία κοντούλα μου είπε ότι την ενόχλησαν τα γονατα και η θέση των μασπιε.
    Η δεύτερη ψηλότερη αλλά κιλά παραπάνω παραπονέθηκε για το πόσο σκληρή είναι η σελα κ δευτερευοντως ότι είναι λίγο μικρή. Σκέψου σε διακοπές τώρα τώρα το καλοκαίρι έβαζε μια πετσέτα διπλωμένη για να κάθεται.

    Επιβεβαίωσα ότι είναι αρκετά σκληρή όταν έκατσα εγώ συνοδηγός στο μηχανάκι μου για μερικά χιλιόμετρα..

    Επίσης έχω την αίσθηση ότι χρειάζεται κάποιο ρυθμισμα στην ανάρτηση ειδικά για τον συνοδηγό γιατί σν πέσει σε λακκούβα και δεν έχει τον νου του θα του βγει η σπονδυλική από το στόμα.. (στην υπερβολή του αλλά έχω ακούσει καντήλια γιατί δεν απέφυγα κάποια λακκούβα...)
    Τελευταία τροποποίηση από Nik0s_Dk; 28/10/2022 στις 22:58.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  3. #33
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Με δυο συνεπιβάτιδες που είχα για αρκετά χλμ
    Ε μα κι εσύ λογικό ήταν ρε συ να παραπονεθούν για την άνεση ,που να χωρέσετε τρικαβαλλο.??

  4. #34
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    684
    [QUOTE=panavour;3146192]Ε μα κι εσύ λογικό ήταν ρε συ να παραπονεθούν για την άνεση ,που να χωρέσετε




    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  5. #35
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Με δυο συνεπιβάτιδες που είχα για αρκετά χλμ η καθεμία αντιμετώπισε δύο διαφορετικά προβλήματα. Η μία κοντούλα μου είπε ότι την ενόχλησαν τα γονατα και η θέση των μασπιε.
    Η δεύτερη ψηλότερη αλλά κιλά παραπάνω παραπονέθηκε για το πόσο σκληρή είναι η σελα κ δευτερευοντως ότι είναι λίγο μικρή. Σκέψου σε διακοπές τώρα τώρα το καλοκαίρι έβαζε μια πετσέτα διπλωμένη για να κάθεται.

    Επιβεβαίωσα ότι είναι αρκετά σκληρή όταν έκατσα εγώ συνοδηγός στο μηχανάκι μου για μερικά χιλιόμετρα..

    Επίσης έχω την αίσθηση ότι χρειάζεται κάποιο ρυθμισμα στην ανάρτηση ειδικά για τον συνοδηγό γιατί σν πέσει σε λακκούβα και δεν έχει τον νου του θα του βγει η σπονδυλική από το στόμα.. (στην υπερβολή του αλλά έχω ακούσει καντήλια γιατί δεν απέφυγα κάποια λακκούβα...)
    Έχει αλλάξει σημαντικά η σέλα οδηγού/συνοδηγού στο νέο μοντέλο. Δεν έχει γίνει μόνο φαρδύτερη (και για τον συνοδηγό) αλλά έχουν αλλάξει και οι γωνίες (ειδικά στου οδηγού). Αυτό λένε οι διάφορες παρουσιάσεις και νομίζω πως φαίνεται και δια γυμνού οφθαλμού.

  6. #36
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    684
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Έχει αλλάξει σημαντικά η σέλα οδηγού/συνοδηγού στο νέο μοντέλο. Δεν έχει γίνει μόνο φαρδύτερη (και για τον συνοδηγό) αλλά έχουν αλλάξει και οι γωνίες (ειδικά στου οδηγού). Αυτό λένε οι διάφορες παρουσιάσεις και νομίζω πως φαίνεται και δια γυμνού οφθαλμού.
    Δυστυχώς δεν το έχω οδηγήσει έχω ανέβει μόνο σε μια έκθεση, οπότε δεν έχω καθόλου εικόνα! Το ακούω από πολλούς αυτό που λες και πιστεύω έτσι θα είναι. Και μεταξύ μας έπρεπε να έχει γίνει η αλλαγή αυτή και νωρίτερα..
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  7. #37
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Επιστρέφω στο θέμα για να αλλάξω λίγο τα δεδομένα. Τλκα, επειδή πάω μόνο για καινούριο, το V-Strom το αποκλείω λόγω τιμής. Μου φαίνονται υπερβολικά τα 10000 για μηχανή με κινητήρα του 2004.

    Είδα από κοντά το CB500X το καινούριο του 2022 και πλέον μπαίνει αυτό στη θέση του Στρομ.

    Μάλλον κλίνω προς το Cb λόγω υψηλότερης διαδρομής αναρτήσεων, πράγμα που θεωρώ θα μου προσφέρει περισσότερη άνεση να περνάω τις λακουβαρες των ελληνικών δρόμων. Πραγματικά ήταν κάτι που με εκνεύριζε παρα πολύ όταν είχα το χορνετ

    Όποτε, θα τα κάνω και τα 2 ένα τεστ ραιντ αν υπάρχουν διαθεσιμα τα μοντέλα του 22 και πιστεύω να οδηγηθώ σε συμπέρασμα.
    Τελευταία τροποποίηση από sam4g; 06/11/2022 στις 22:34.

  8. #38
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Επίσης, μια σημαντική απορία. Βλέπω το NC έχει χαμηλώσει παρα πολύ. Ουσιαστικά έχει μικρότερη απόσταση απ το έδαφος συγκρινόμενο με το CB650R.

    Δεδομένου ότι ο κινητήρας του είναι τόσο χαμηλά τοποθετημένος, αν περάσεις κανα μεγάλο σαμαράκι ή αναγκαστείς να βγεις λίγο σε χωματόδρομο με πέτρες δεν θα υπάρχει θέμα; Με το χορνετ μια φορά προσπάθησα να κατεβω ένα πεζοδρόμιο και για ελάχιστα δεν βρήκε ο καταλύτης

  9. #39
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Αν είσαι ώριμος εγκεφαλικά και είσαι χορτασμένος από γκάζι πήγαινε στο 500. Είναι πολύ όμορφο και ότι πρέπει. Αν δεν έχεις χορτάσει από γκάζι ενδέχεται να μη σου φτάσει.

    Το nc χαμήλωσε αρκετά και το ground clearance πήγε στα 145 από 165mm ενώ του cb είναι στα 180mm

  10. #40
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Αν είσαι ώριμος εγκεφαλικά και είσαι χορτασμένος από γκάζι πήγαινε στο 500. Είναι πολύ όμορφο και ότι πρέπει. Αν δεν έχεις χορτάσει από γκάζι ενδέχεται να μη σου φτάσει.

    Το nc χαμήλωσε αρκετά και το ground clearance πήγε στα 145 από 165mm ενώ του cb είναι στα 180mm
    Ώριμος εγκεφαλικά είμαι. Χορτασμένος από γκάζι δεν είμαι, αλλά πρέπει να γίνει συμβιβασμός γιατί με 50χλμ καθημερινά με μοτοσικλέτα κι άλλα 80 με αυτοκίνητο, πρέπει τουλάχιστον η μηχανή να είναι οικομομικη. Γι αυτό άλλωστε, κοιτάζω για cb500X και NC750X.

    Έτσι κι αλλιως το χω πάρει απόφαση ότι το γκάζι που είχα με το χορνετ δεν θα το χω. Θα μου λείπει; Μπορεί. Αλλά κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις. Δυστυχώς, σ αυτό το price range, δεν μπορείς να τα χεις όλα

  11. #41
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    τοτε καλύτερα nc750x
    you rise you fall you're down then you rise again

  12. #42
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Παιδιά ειλικρινά η αγορά καινούριας μοτοσικλέτας στην Ελλάδα είναι αρκετά δύσκολη, καθώς, πραγματικά οι αντιπροσωπείες είναι άδειες.

    Για τεστ ραιντ δεν το συζητώ καν, πρέπει να έχεις πολλή υπομονή.

    Θες να δεις τη μηχανή που έχεις επιλέξει από κοντά, να ανέβεις, να την περιεργαστείς και, δυστυχώς, δεν έχεις τη δυνατότητα.

    Πήγα, λοιπόν, στον επίσημο εισαγωγέα της Honda, με σκοπό να δω και το CB500X αλλά και το NC750X από κοντά να δω ποιο μου κάνει το κλικ. Να ανέβω πάνω, να δω βρε αδερφέ, πως είναι έστω στατικά. Δυστυχώς, το NC από του ‘21 και μετά δεν υπήρχε να το δω και τα cb ήταν ήδη αγορασμένα, όποτε ναι μεν τα είδα αλλά δεν μ άφησε να ανέβω.

    Γενικά, δεν έμεινα ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση τους.

    Πήγα σ έναν άλλον αντιπρόσωπο στο Γουδί, όπου έλεγε στο καρ ότι έχει ένα μπλε του 21 μεταχειρισμένο βέβαια, αλλά τουλάχιστον θα το έβλεπα πως είναι από κοντά. Έφαγα άκυρο. Δεν υπάρχει. Μου είπε να μου το δείξει στον υπολογιστή. (Τι π@π@ρος)

    Κι αφού καθίσατε και διαβάσατε το σεντόνι....

    Στα ευχάριστα είναι ότι ο επιμένων νικά.

    Η αγορά έγινε. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.

  13. #43
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Παιδιά ειλικρινά η αγορά καινούριας μοτοσικλέτας στην Ελλάδα είναι αρκετά δύσκολη, καθώς, πραγματικά οι αντιπροσωπείες είναι άδειες.

    Για τεστ ραιντ δεν το συζητώ καν, πρέπει να έχεις πολλή υπομονή.

    Θες να δεις τη μηχανή που έχεις επιλέξει από κοντά, να ανέβεις, να την περιεργαστείς και, δυστυχώς, δεν έχεις τη δυνατότητα.

    Πήγα, λοιπόν, στον επίσημο εισαγωγέα της Honda, με σκοπό να δω και το CB500X αλλά και το NC750X από κοντά να δω ποιο μου κάνει το κλικ. Να ανέβω πάνω, να δω βρε αδερφέ, πως είναι έστω στατικά. Δυστυχώς, το NC από του ‘21 και μετά δεν υπήρχε να το δω και τα cb ήταν ήδη αγορασμένα, όποτε ναι μεν τα είδα αλλά δεν μ άφησε να ανέβω.

    Γενικά, δεν έμεινα ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση τους.

    Πήγα σ έναν άλλον αντιπρόσωπο στο Γουδί, όπου έλεγε στο καρ ότι έχει ένα μπλε του 21 μεταχειρισμένο βέβαια, αλλά τουλάχιστον θα το έβλεπα πως είναι από κοντά. Έφαγα άκυρο. Δεν υπάρχει. Μου είπε να μου το δείξει στον υπολογιστή. (Τι π@π@ρος)

    Κι αφού καθίσατε και διαβάσατε το σεντόνι....

    Στα ευχάριστα είναι ότι ο επιμένων νικά.

    Η αγορά έγινε. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.
    Καλορίζικο!!
    Καλά και πολλά χιλιόμετρα!
    Σχετικά με ότι γράφεις , το έχω φάει στο πετσί μου και εγώ αυτές τις μέρες.
    Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ για την εξυπηρέτηση του εισαγωγέα. Τραγελαφική.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  14. #44
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Καλορίζικο!!
    Καλά και πολλά χιλιόμετρα!
    Σχετικά με ότι γράφεις , το έχω φάει στο πετσί μου και εγώ αυτές τις μέρες.
    Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ για την εξυπηρέτηση του εισαγωγέα. Τραγελαφική.
    Ο οποίος εισαγωγέας μου είπε ότι ετοιμοπαράδοτο δεν υπάρχει κανένα απ τα δυο ούτε το nc ούτε το cb. Αναμονή, με παραγγελία 5 μήνες για το πρώτο, 2-3 για το δεύτερο. Μου είπε μάλιστα ότι δεν πρόκειται να τα βρω πουθενά ετοιμοπαράδοτα.

    Ευτυχώς διαψεύσθηκε γτ δεν άντεχα άλλο χωρίς μηχανή.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Στα ευχάριστα είναι ότι ο επιμένων νικά.

    Η αγορά έγινε. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.
    Καλορίζικο - καλές βόλτες

Σελίδα 3 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Tiger 955i VS Varadero MK1 VS V-Strom 650(without ABS)
    από panoswolf στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2011, 08:22
  2. V-Strom 650 vs Fazer 600 vs TDM 900
    από Raoulh79 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2009, 11:25
  3. Manual V Strom 650
    από table920 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2008, 21:17
  4. V-Strom 650 vs Multistrada 620
    από FILIPPOS στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2006, 06:45
  5. V strom 650 Vs FZ6 fazer
    από zoudis στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2004, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF