Σελίδα 1 από 12 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 179

Θέμα: NC750X Manual VS V-Strom 650

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456

    NC750X Manual VS V-Strom 650

    Για βοηθήστε ρε παλικάρια. Είμαι σε σκέψη για αγορά ενός εκ των δυο προαναφερθέντων. Για το NC μιλάμε για καινουριο μιας και απ το 21 και μετά εξελίχθηκε (και μ αρέσει και περισσότερο εμφανισιακά). Για το στρώμα δεν με ενοχλεί και ελαφρώς μεταχειρισμένο μοντέλο 2017 και μετά.

    Οι διαδρομές που κάνω πλέον είναι περι τα 50χλμ/ημέρα τα 40 εξ αυτών στον κηφισσο. Τα ΣΚ παίζει και καμία εκδρομουλα κοντινή του στυλ 200-300χλμ πήγαινε-έλα.

    Κύριοι παράγοντες που επηρεάζουν την αγορά είναι η οικονομία καθώς και η άνεση και η ανεμοκαλυψη, γιατί με το hornet που έχω τώρα, ειδικά τις τελευταίες μέρες έχω φάει πολύ αέρα.

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    Θεωρώ ότι το NC σε καλύπτει καλύτερα από θέμα οικονομίας.
    Άσε που θα το πάρεις και καινούριο.
    Και σ' αρέσει!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Θεωρώ ότι το NC σε καλύπτει καλύτερα από θέμα οικονομίας.
    Άσε που θα το πάρεις και καινούριο.
    Και σ' αρέσει!
    Από θέμα ανεμοκαλυψης και αναρτήσεις; Επίσης, ο μονός δίσκος μπροστά με προβληματίζει. Γενικά, τα φρένα με προβληματίζουν γιατί έχω συνηθίσει του χορνετ (κατά την άποψη μου φρενάρες) και σκέφτομαι μην έχω θέμα με τον μόνο δίσκο.

  4. #4
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    Ανεμοκάλυψη δεν μπορώ να συγκρίνω,παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες,σωματική διάπλαση-ύψος κλπ.Σαφή εικόνα μπορεί να δώσει μόνο κάποιος που έχει οδηγήσει και τα δύο.
    Από αναρτήσεις,εφ όσον δεν κάνεις απαιτητική οδήγηση (πίστα,χώμα) είναι μια χαρά.

    Μην τρελλαίνεσαι με το μονό δίσκο,για το βάρος και για την ιπποδύναμη είναι αρκετός.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Από θέμα ανεμοκαλυψης και αναρτήσεις; Επίσης, ο μονός δίσκος μπροστά με προβληματίζει. Γενικά, τα φρένα με προβληματίζουν γιατί έχω συνηθίσει του χορνετ (κατά την άποψη μου φρενάρες) και σκέφτομαι μην έχω θέμα με τον μόνο δίσκο.
    διάβασε εδω να καταλάβεις τα μειονεκτήματα του μονού δίσκου!!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Για 50 χιλιόμετρα τη μέρα το NC είναι μονόδρομος. Μην παίρνεις και όρκο ότι το V strom με δύο δίσκους φρενάρει καλύτερα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Έχωντας και τα 2 αυτή την στιγμή. Το ΝC εδώ και κανα 3μηνο απο κολλητό που έφυγε εξωτερικό και του το βαζω μπρος, καμια βολτα κλπ. μέχρι να ξαναγυρίσει και το στρώμα απο το 2018. Απλά θα σου πω ότι το μόνο πλεονέκτημα που έχει το ΝC έναντι του Vstrom είναι η οικονομία καυσίμου αλλά με μικρότερο τεπόζιτο, πράγμα που σε αυτονομία σε ταξίδια που καναμε παρέα ερχόταν σχεδόν μια ή άλλη, καθώς το στρώμα έχει 20λιτρο τεπόζιτο, τίποτα άλλο απολύτως. Σε όλα τα άλλα το στρώμα είναι κλάσεις ανώτερο. Προσοχή μην συγκρίνεις το παλιό με το νεότερο μοντέλο απο στρώμα.
    Λέω την άποψη μου και ας αφαιρούνε δίσκους και πικαπ όσους και όσοι θέλουν. Δεν μπαίνω σε αντιπαράθεση, δεν υπάρχει λόγος......
    Τελευταία τροποποίηση από kons; 22/10/2022 στις 10:26.
    Mil. Spec.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    767
    Όποιος θέλει καλύτερα φρένα στο Στρομ ας του αφαιρέσει τον ένα δίσκο μπροστά...

  9. #9
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Το NC δεν έχει ομαλότερη λειτουργία και περισσότερη ροπή στις χαμηλές στροφές, σε σχέση με το V-Strom;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Το nc δεν προσφέρει επαρκή ανεμοκάλυψη σε ψηλό αναβατη· εφόσον όμως έχεις συνηθίσει στο "ξύλο" του χόρνετ, το nc παίζει να σου φανεί μιά χαρά.
    Του 21 είναι λίγο μικρό σε διαστάσεις αλλά για εξορμήσεις 200 - 300 χλμ δε νομίζω να κουράσει.
    Τα φρένα του είναι μιά χαρά. Δεν υπάρχει περίπτωση η χόντα να βγάλει στην παραγωγή μηχανάκι με έστω και λίγο ανεπαρκή φρένα· αλλά και όταν τ οδήγησα, δεν ένιωσα να υστερούν πουθενά.
    Στρώμα έχω οδηγήσει μόνο το 1050, φαντάζομαι έχει μεγάλες διαφορές με το 650.
    Ανάμεσα στα 2 που σ ενδιαφέρουν θα επέλεγα το nc.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Ολα εξαρτώνται απο το τι προταιρεοτητες βαζεις. Παιζει ρολο και το σωματοτυπο σου. Αν εισαι πχ 1.90 καλυτερα θα ηταν να παρεις vstrom για να εισαι ποιο ανετος. Αν εισαι μεχρι 1.85 παιρνεις και το nc. Περα απο αυτο το nc θα καιει σχεδόν παντου τουλάχιστον 1λ/100 κατω απο το Vstrom. Ομως οταν θα χρειαστει να πας χωμα το vstrom θα παει ποιο ανετα και θα παιξεις και λιγο αν είναι βατος χωματοδρομος και οχι κατσικοδρομος. Απο φρενα νομιζω οτι ειναι στο ιδιο επιπεδο και τα 2 μηχανακια ασχετως που το vstrom εχει 2 δισκους μπροστα. Εγω εχω Vstrom 650 του 21. Πρόσφατα οδηγησα απο φιλο forza 750 του 21 και επαθα πλακα με το dct. Οποτε για εμενα αν εχεις την οικονομικη δυνατότητα παρε το dct αν καταληξεις σε Nc που είναι ενα μεγαλο + σε σχεση με το Vstrom. Τωρα απο καταναλωσεις με τον φιλο με το forza σε ιδιες διαδρομες εγω με το vstrom ειμαι παντα +1.2-1.5λ/100 πανω απλα εγω ειμαι 20 κιλα βαρυτερος και 10 ποντους ποιο ψηλος απο τον φιλο με το forza. Για να λαταλαβεις ποσο τρελαθηκα με το dct αν το Nt1100 ηταν ποιο ομορφο στα δικα μου ματια θα ηταν σιγουρα η επομενη μοτοσυκλέτα μου

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι πως κι εγώ κλείνω προς το NC, κυρίως για οικονομία καυσίμου, μιας και τα χιλιόμετρα που κάνω καθημερινά είναι αρκετά. Βέβαια θα προσπαθήσω να τα κάνω και τα 2 test ride για να πάρω την καλύτερη απόφαση. Το DCT το αποκλείω γιατί είμαι λίγο κολλημένο μυαλό και θέλω να έχω τον πλήρη έλεγχο και πιστεύω, όταν χρειαστεί να κάνεις κατέβασμα ταχύτητας, για να εκμεταλλευτείς το φρένο του κινητήρα, το manual υπερτερεί.

    Ο λόγος που κοιτάζω και το στρώμα, είναι αφενός το ότι θα μου παρέχει θεωρητικά καλύτερη κάλυψη απ τον αέρα (είμαι 1.80), δεύτερον μπορώ να το βρω ελαφρώς μεταχειρισμένο, γλυτώνοντας έτσι κάποια χρήματα και τρίτον έχω τον αδερφό μου που έχει το Strom του 2009 και μου λέει για απίστευτα μικρές καταναλώσεις. Του στιλ, 120χλμ βόλτα με 140-150 και να μην έχει κατέβει ούτε μια παύλα απ το δείκτη βενζίνης. Θεωρητικά το καινούριο μοντέλο που είναι Euro5 θα έχει ακόμα μικρότερη κατανάλωση.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Και εγω έτσι σκεφτόμουν για το dct πριν το οδηγησω αν μπορείς να δοκιμάσεις και dct ειδικα σε βουνίσιο στροφιλικι δοκιμασε το και θα αναθεωρήσεις. Τωρα για το Vstrom λαβε υποψιν οτι το παλιο εχει 22λιτρα τεποζιτο έναντι 20 στο καινούργιο. Απο κατανάλωση εγω δεν εχω δει καμια διαφορα σε σχεση με το παλιο με φίλους που παμε βόλτα παντα τα ίδια καιμε στην αντλια. Μια καλή καταναλωση για να ευχαριστιεσαι το Vstrom είναι 5.5-6λ/100 χωρις αυτό να σημαίνει οτι δεν μπορεί να κάψει και 3.5λ/100 αν το πας με 80 σταθερα χωρις απότομα ανοίγματα. Εκεί που ξεφεύγει η κατανάλωση του είναι στην εθνικη με τριβαλιτσο και δικαβαλο οπου καιει 7.8 στα 140 και 8.3 στα 150 με βαση την στιγμιαία καταναλωση του οργάνου παντα που δεν απέχει πολύ από τη πραγματικότητα. Δεν εχω δοκιμάσει να φουλαρω πριν μπω εθνική και να το κανω αυτό και να φουλαρω μόλις βγω γτ συνηθως πηγαινω απο επαρχιακούς εκτός αν δεν εχω χρόνο ή είναι νύχτα που θα μπω αναγκαστικά εθνικη .

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Μην πολυκολλάς στο μηχανόφρενο και στο manual κιβώτιο του NC για τα κατεβάσματα που λες.. δεν κόβει όσο περιμένεις. (Προσωπική άποψη)
    Κάνε τα test rides σου και δοκίμασε DCT πριν αποφασίσεις.
    (Κι εγώ θα προτιμούσα NC αντί για VStrom. Οκ καλό και άγιο το Σουζούκι αλλά από του χρόνου discontinued)

  15. #15
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Προσωπικά ήμουν ακριβώς στο ίδιο δίλημμα 2 χρόνια πριν. Κατέληξα στο nc manual ΠΑΝΤΑ (επίτηδες το γράφω κεφαλαία επειδή 97% των Ncδων θα σου πουν μόνο dct).
    Στο δια ταύτα.
    Αρνητικά, η βασική ζελατίνα, η βασική σελα και τα μαμά Λάστιχα δεν κάνουν για τίποτα. Αντε να αντέχει ο πισινός σου και να μην ασχοληθείς (εγώ έκανα 3500χλμ δεν με ενόχλησε σοβαρά η μαμά σέλα). Τα άλλα δύο λύνονται εύκολα και οικονομικά.
    Επίσης βασικό αρνητικό και πιστεύω θα το δεις και ίσως σε κουράσει η έλλειψη ιπποδύναμης. Ναι ναι δεν παίρνουμε μηχανάκι να σκίζει την ασφαλτο αλλά τα 10 άλογα πάνω κάτω του στρομ ίσως ήταν αρκετά. Επειδή έρχεσαι από μηχανάκι με χ άλογα (εγώ ήρθα από cbr600f και ήταν το πρώτο πράγμα που με ξένισε μετά από σοβαρά χιλιόμετρα ώστε να έχω σωστή οπτική).
    Θετικά
    Οικονομία. Οικονομία, Οικονομία. Ταξίδια με 3,3 πόλη με 4,3 πάνω κάτω.δεν θα σε νοιάξει τα 14 λίτρα τεποζιτο.
    Τα φρένα είναι υπέρ αρκετά για αυτό που είναι. Αν θες βελτίωση σωληνάκια υψηλής αλλά και πάλι όχι απαραίτητο αρκεί να βάζεις τακακια κατά προτίμηση γνήσια.
    Τρομερό συν το κουτί μπροστά, φουλ φεις κράνος η ψώνια η δε ξέρω τι.
    Μια χαρά παιχνίδι κάνεις αν θες και θα ευχαριστηθείς επαρχία όσο σου επιτρέπει το χέρι σου.

    Αν μπορώ κάπως αλλιώς να βοηθήσω πες μου, ευχαρίστως
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

Σελίδα 1 από 12 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Tiger 955i VS Varadero MK1 VS V-Strom 650(without ABS)
    από panoswolf στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2011, 08:22
  2. V-Strom 650 vs Fazer 600 vs TDM 900
    από Raoulh79 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2009, 11:25
  3. Manual V Strom 650
    από table920 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2008, 21:17
  4. V-Strom 650 vs Multistrada 620
    από FILIPPOS στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2006, 06:45
  5. V strom 650 Vs FZ6 fazer
    από zoudis στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2004, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF