Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 67

Θέμα: Πρώτη μηχανή για αρχάριο

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Έχουμε ακούσει για μονάδα μέτρησης κατανάλωσης σε παπί τα 5€/εβδομάδα, αλλά τώρα ανέβηκε ο πήχης με τα 4€/μήνα σε αμάξι.

    Έχει πλάκα να το λέμε σαν δόση υπερβολής, αλλά πραγματικά δεν βγαίνει άκρη με τέτοια μονάδα μέτρησης. Εδώ με την καθιερωμένη L/100 km και έχουμε θέμα να συνεννοηθούμε, διότι άλλος το πάει τάφος κι άλλος επιτάφιος.
    Το cng καιει βενζίνη κατά την εκκίνηση και μετά γυρνάει στο αέριο.
    Τα 3-4 ευρώ που είπα είναι η βενζίνη (με τωρινές τιμές) που καιει κατά την εκκίνηση του κινητήρα και για κανα λεπτό το πολύ μέχρι να γυρίσει στο αέριο.
    Μέσα στο λεπτό αυτό ίσα που προλαβαίνεις να βάλεις τη ζώνη σου, όχι να κινηθείς για να βγάλεις μέτρηση σε lt/100.

  2. #32
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    19/06/2012
    Μηνύματα
    68
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Έχει πλάκα να το λέμε σαν δόση υπερβολής, αλλά πραγματικά δεν βγαίνει άκρη με τέτοια μονάδα μέτρησης. Εδώ με την καθιερωμένη L/100 km και έχουμε θέμα να συνεννοηθούμε, διότι άλλος το πάει τάφο κι άλλος επιτάφιο.
    Θα συμφωνήσω ως προς την προσέγγιση. Ακόμα και εντός πόλης που θεωρητικά η κίνηση είναι ίδια για όλους, άλλος είναι νευρικός γκάζι φρένο και άλλος οδηγεί σαν ταξιτζής.
    Έχοντας πάντως πλέον οχήματα που καίνε Βενζίνη, Πετρέλαιο, Ρεύμα, CNG και LPG η σύγκριση είναι ακόμα πιο δύσκολη. 1 λίτρο πετρέλαιο, βενζίνης και υγραερίου δεν έχουν την ίδια θερμική απόδοση, οπότε δεν λέει τίποτα το να πει κάποιος το πετρέλαιο μου καίει τόσο ενώ η βενζίνη τόσο, το αέριο τόσο. Είναι σαν να συγκρίνει τις θερμίδες σε ένα μαγιονέζα, ένα κιλό μοσχάρι και ένα κιλό μπανάνες.
    Προτιμώ το €/100km χρησιμοποιώντας την μέση ή κατώτερη τιμή καυσίμου στην περιοχή μου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Το cng καιει βενζίνη κατά την εκκίνηση και μετά γυρνάει στο αέριο.
    Το έχω ακούσει από πολλούς ιδιοκτήτες Fiat αυτό.
    Ο τρόπος λειτουργίας στο δικό μου είναι εντελώς διαφορετικός. Λειτουργεί με βάση το CNG σαν καύσιμο και καταλαβαίνω πως ψεκάζει στιγμιαία βενζίνη επειδή ακούω έναν διακόπτη να ανοίγει και να κλείνει. Αλλά αυτό γίνεται αρκετά σπάνια. Χαρακτηριστικό δείγμα του γεγονότος πως δεν χρησιμοποιεί σχεδόν καθόλου βενζίνη είναι πως μπορείς να κινείσαι μήνες με CNG χωρίς να γυρίσει σε βενζίνη το αυτοκίνητο (το βλέπεις πότε γυρνάει) και αν πας σε πρατήριο να μην καταφέρεις να βάλεις ούτε λίτρο.
    Δεύτερος τρόπος να κάνεις τον ίδιο έλεγχο είναι μέσω της εφαρμογής της VW (σου δίνουν οι ίδιο BT adapter που διαβάζει από την OBD) όπου και σου γράφει το πόσο καύσιμο έχεις στο αυτοκίνητο ανά πάσα στιγμή. (Λογικό όταν σου δίνει 10 λίτρα ρεζερβουάρ)
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

  3. #33
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IliasBr Προβολή μηνύματος
    Θα συμφωνήσω ως προς την προσέγγιση. Ακόμα και εντός πόλης που θεωρητικά η κίνηση είναι ίδια για όλους, άλλος είναι νευρικός γκάζι φρένο και άλλος οδηγεί σαν ταξιτζής.
    Έχοντας πάντως πλέον οχήματα που καίνε Βενζίνη, Πετρέλαιο, Ρεύμα, CNG και LPG η σύγκριση είναι ακόμα πιο δύσκολη. 1 λίτρο πετρέλαιο, βενζίνης και υγραερίου δεν έχουν την ίδια θερμική απόδοση, οπότε δεν λέει τίποτα το να πει κάποιος το πετρέλαιο μου καίει τόσο ενώ η βενζίνη τόσο, το αέριο τόσο. Είναι σαν να συγκρίνει τις θερμίδες σε ένα μαγιονέζα, ένα κιλό μοσχάρι και ένα κιλό μπανάνες.
    Προτιμώ το €/100km χρησιμοποιώντας την μέση ή κατώτερη τιμή καυσίμου στην περιοχή μου.


    Το έχω ακούσει από πολλούς ιδιοκτήτες Fiat αυτό.
    Ο τρόπος λειτουργίας στο δικό μου είναι εντελώς διαφορετικός. Λειτουργεί με βάση το CNG σαν καύσιμο και καταλαβαίνω πως ψεκάζει στιγμιαία βενζίνη επειδή ακούω έναν διακόπτη να ανοίγει και να κλείνει. Αλλά αυτό γίνεται αρκετά σπάνια. Χαρακτηριστικό δείγμα του γεγονότος πως δεν χρησιμοποιεί σχεδόν καθόλου βενζίνη είναι πως μπορείς να κινείσαι μήνες με CNG χωρίς να γυρίσει σε βενζίνη το αυτοκίνητο (το βλέπεις πότε γυρνάει) και αν πας σε πρατήριο να μην καταφέρεις να βάλεις ούτε λίτρο.
    Δεύτερος τρόπος να κάνεις τον ίδιο έλεγχο είναι μέσω της εφαρμογής της VW (σου δίνουν οι ίδιο BT adapter που διαβάζει από την OBD) όπου και σου γράφει το πόσο καύσιμο έχεις στο αυτοκίνητο ανά πάσα στιγμή. (Λογικό όταν σου δίνει 10 λίτρα ρεζερβουάρ)
    Φίλε μου συγκρίνεις δύο εντελώς διαφορετικους τύπους οχημάτων. Δεν είναι μόνο η κατανάλωση το ζητούμενο. Εμένα και 0 ευρώ να καιει το αυτοκίνητο αναγκάζομαι και δίνω 5 ευρώ πάρκινγκ οποτε παίρνω το αυτοκίνητο στην εργασία μου επειδή δεν βρίσκω να παρκάρω. Οπότε και 10 l/100km να καίει η μοτοσυκλέτα και με την βενιζη στα 2 ευρώ και πάλι με συμφέρει γιατί δεν κάνω πανω από 100 χλμ την βδομάδα για την δουλειά οπότε με 20 ευρώ την βγάζω την βδομάδα ενώ με το αυτοκίνητο θέλω μόνο 25 ευρώ στο παρκινγκ. Συν ότι κερδίζω κάποιο χρόνο από την ζωή μου λόγο κίνησης που αυτό είναι ανεκτίμητο ειδικά όταν βλέπεις τα παιδιά σου μόνο 2-3 ώρες την μέρα λόγο δουλειάς και ωραρίων.Οπότε δεν συμφέρει πάντα και όλους το αυτοκίνητο ακόμη και αν καίει τόσο λίγο όσο το δικό σου. Επίσης πόσο ήταν το κόστος αγοράς του αυτοκινήτου και πόσο της μηχανής και πότε θα κάνεις τα παραπάνω χρήματα του αυτοκινήτου απόσβεση; Επίσης αν συγκρίνεις με ένα από τα πιο οικονομικά αυτοκίνητα τοτε γιατί δεν συγκρίνεις και με την πιο οικονομική μοτοσυκλέτα όπως πχ με ένα ηλεκτρικο σκούτερ που δεν καιει σχεδόν τίποτα. Αυτές οι συγκρίσεις είναι εντελώς ανούσιες.

  4. #34
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Αξια ανεκτιμητη να εισαι κολλημενος στην κινηση κ να τραβας τα βυζια σου...αλλα να καις λιγο εως καθολου.
    Ride(s) the wind of change...

  5. #35
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    19/06/2012
    Μηνύματα
    68
    Καλημέρα @mangelasakis και @DoctoR_k6.

    Θα ήθελα να παραθέσω το πρώτο μου post σε αυτό το topic:
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IliasBr Προβολή μηνύματος
    Με Trident 660 σαν πρώτη μηχανή από 1η Δεκέμβρίου, έχω στα πρώτα 11000χλμ μέση κατανάλωση 5l/100km.
    Δεν ξέρω τι κατανάλωση έχουν πραγματικά τα άλλα δύο, αλλά σου το γράφω για να έχεις μέτρο σύγκρισης.

    Για εμένα όσο και να έκαιγε θα ήταν περισσότερο σε κόστος από το αυτοκίνητό μου (και 3l/100km δηλαδή να ήταν πάλι το αυτοκίνητο είναι πιο οικονομικό), αλλά είναι τόσο ευχάριστη η ζωή πάνω στη μηχανή που δεν το σκέφτομαι λεπτό.
    Άσε που όσο τελικά χάσεις από χρήμα, θα το κερδίσεις σε χρόνο...
    Νομίζω πως και οι δύο δεν μπήκατε ποτέ στην διαδικασία να διαβάσετε τι πραγματικά ξεκίνησα να γράφω και με αδικήσατε αρκετά θεωρώ.

    Από εκεί και πέρα λοιπόν για να μπω στη διαδικασία να απαντήσω σε αυτά στα οποία αναρωτιέσαι @mangelasakis όλα είναι πολύ σχετικά και ο κάθε άνθρωπος θα βρει 100 λόγους στα στηρίξει τις επιλογές του.
    Στην δική μου περίπτωση λοιπόν:
    Το αυτοκίνητο μου κόστισε 13000€ καινούργιο το 2018 (πούλησα μια Alfa Romeo Giulietta τότε και το πήρα και μέχρι τώρα η διαφορά στα καύσιμα βάση των καταναλώσεων που είχα με το δικό μου πόδι στο γκάζι μου έχουν εξοικονομήσει 9000€). Η μηχανή μου κόστισε το Δεκέμβριο το 2021 8500€ και έχω δώσει άλλα 3500€ σε εξοπλισμό, συνεπώς 12000€ για την μηχανή ως τώρα.
    Πάρκινγκ έχω στο σπίτι και στη βασική μου δουλειά και κάνω καθημερινά 40km. Με τη μηχανή γλυτώνω περίπου ένα 10λεπτο πήγαινε και άλλο τόσο έλα καθώς δεν ρισκάρω με σφήνες και προσπαθώ να έχω υπομονή (όπως και στο αυτοκίνητο) Στην δεύτερη δουλειά μου δεν έχω πάρκινγκ και μετακινούμε αρκετά περισσότερο, οπότε εκεί γλιτώνω αρκετό χρόνο (σίγουρα όχι απαγορευτικά πολύ και άλλωστε επειδή δουλεύω βάση ραντεβού και έχω στάνταρ πρόγραμμα τα 10 λεπτά που θα γλυτώσω με τη μηχανή θα είναι χρόνος που θα κάτσω να πιω ένα καφέ, δεν είναι πως θα σχολάσω νωρίτερα)
    Συνεπώς για εμένα η μηχανή, κοστίζει περισσότερο και δεν μου γλιτώνει πρακτικά πολύ χρόνο.

    Ωστόσο από το Δεκέμβριο που έχω αγοράσει τη μηχανή έχω οδηγήσει το αυτοκίνητο 4-5 φορές. Ακόμα και διακοπές που πήγαμε και έπρεπε να κουβαλήσουμε πράγματα, έδωσα το αυτοκίνητο στη γυναίκα μου και πήγα με τη μηχανή. Η μηχανή βοηθά τη ψυχική μου υγεία και σταθερότητα σε καθημερινή βάση. Σε μια τόσο πιεσμένη καθημερινότητα, η ώρα που ανεβαίνω πάνω, είναι η ώρα που θα αποσυμφωρήσω την πίεση και το άγχος που μπορεί να έχω συγκεντρώσει μέσα στην ημέρα και είναι η ώρα που θα ζω για εμένα.
    Και για αυτούς τους λόγους έγραψα στο φίλο που ψάχνει πιο πάνω για καταναλώσεις να μην το σκέφτεται καθόλου.

    Η πρώτη φορά που είπα πως θέλω μηχανή ήταν το 2004 ή το 2005, αγόρασα τέλος του 2021 και το σκεφτόμουν όλα αυτά τα χρόνια.
    Πλέον απορώ πως ήταν η ζωή μου λιγότερο από ένα χρόνο πριν και γιατί περίμενα/φοβόμουν τόσο.

    Αυτά σε εντελώς φιλικό ύφος, απλά για να λυθεί η όποια παρανόηση...
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

  6. #36
    Μέλος Το avatar του/της DimisK
    Εγγραφή
    20/05/2019
    Μηνύματα
    129
    Ποτέ δεν κατάλαβα την άποψη του στυλ "θα το βαρεθείς γρήγορα"...σε έναν νέο οδήγο.
    Δηλαδή όλοι ξεκίνησαν με 1000cc και 100+ άλογα;
    Και αν ναι, πόσοι από αυτούς να οδηγούν ακόμα;

    Φίλε ReaperΧ πολύ ωραίο το cb, άνετο, οικονομικό, 48 αλογάκια επαρκέστατα για να κάνεις ότι ζητάς αλλά και να μάθεις να τα αξιοποιείς σωστά! Δεν είναι τυχαίο που το προτιμούν τόσοι αναβάτες.
    Σε 3-4 ή 54 χρόνια να είσαι καλά εσύ και θα πας και στο επόμενο και στο μεθεπόμενο!

    Το 390 το κτμ όπως ειπώθηκε πιο πάνω φοβερό. νομίζω αξίζει να του ρίξεις μια ματιά (γιατί όχι και μεταχειρισμένο)
    Το bmw το 310 επίσης πολύ ενδιαφέρον (34hp!)




    (φτου φτου φτου απεταξάμην τη Χόντα, θου Κύριε φυλακήν τω στόματί μου)

  7. #37
    In science we trust
    Εγγραφή
    17/10/2020
    Μηνύματα
    55
    Ταπεινή μου άποψη ως νέος και εγώ στον κόσμο της μοτοσυκλέτας, αν αποφασίσεις να μην πας για κούτα, είναι να προσανατολιστείς σε ένα μεταχειρισμένο που να έχει συντηρηθεί κάπως καλά. Στη θέση σου, ως εντελώς πρωτάρης σε δύο τροχούς, θα κοίταζα πρώτα ένα κάπου στα 250cc ώστε να σε πηγαίνει και λίγο άνετα κανένα μικρό ταξιδάκι. Δεν θες πολλά πράγματα, να έχει έναν αξιόπιστο κινητήρα, όχι πολλά ηλεκτρονικά μπλιμπλίκια, και να έχει ABS. Επίσης μην ξεχνάς και το κόστος του αρχικού εξοπλισμού (κλειδαριές, κουκούλα, συναγερμοί, μπουφάν, γάντια, μπότες, κράνος, καθαριστικά, λιπαντικά και ίσως λάστιχα) ότι φτάνει άνετα χιλιάρικο αν επιλέξεις αξιόπιστα πράγματα. Ότι και να επιλέξεις πάντως στην τελική, το σίγουρο είναι ότι σαν νέος οδηγός θα πηγαίνεις προσεκτικά. Το στοίχημα είναι να συνεχίσεις προσεκτικά και να μην υπερεκτιμάς τις δυνατότητές σου. Στην τελική ο αναβάτης κάνει το μηχανάκι, όχι το μηχανάκι τον αναβάτη. Υπάρχουν άτομα που κάνουν ταξίδια χιλιάδων χιλιομέτρων με μηχανές 125cc και άτομα που έχουν μηχανές 1000cc για commuter. Το Honda που σκέφτεσαι είναι εξαιρετική επιλογή και το προτείνει όλος ο ντουνιάς για all around bike που κάνει και για αρχάριους. Θα σου έλεγα ότι επειδή δεν έχεις εμπειρία ούτε από σκούτερ ή παπιά, θα ήταν προτιμότερο να πάρεις κάτι μικρότερο και πιο οικονομικό, να δεις αν όντως σου αρέσει να οδηγείς μοτοσυκλέτα, και μετά πήγαινε για ότι τραβάει η ψυχή σου. Παρόλα αυτά, αν δεις ότι δε σου αρέσει, δεν θα έχεις και θέμα να πουλήσεις το Honda με ελάχιστη χασούρα. Οπότε αν πας για κούτα, ΜΟΝΟ ΧΟΝΔΑ

  8. #38
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    221
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Έχουμε ακούσει για μονάδα μέτρησης κατανάλωσης σε παπί τα 5€/εβδομάδα, αλλά τώρα ανέβηκε ο πήχης με τα 4€/μήνα σε αμάξι.
    Με "τρελαίνει" όταν ακούω αυτή τη "μονάδα μετρήσης". Δηλ καλύτερα πες ρε αδερφε, δεν ξέρω-δεν απαντώ, παρά αυτό.

  9. #39
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2019
    Μηνύματα
    18
    Πριν αγοράσεις test ride ΌΛΑ όσα σε ενδιαφέρουν.

    Και κάποια λίγα σχόλια από έναν άσχετο.
    Ξεχνάς την αίσθηση ελευθερίας. Κράνος μπουφάν με προστασία ακόμα και το χειμώνα, χωρίς να ακουμπήσεις καλοκαίρι, και νιώθεις σα σαρδέλα σε κονσέρβα.
    Η επιτάχυνση της μηχανής από στάση δεν έχει καμιά σχέση με το αυτοκίνητο.
    Το cb500x του 19 που έχω εγώ, μια χαρά με καλύπτει σε Αττική οδό, ποτάμι κτλ. Του λείπει λίγη ροπή και φρένα, άλλα όχι κάτι τραγικό, χώρια που του 21 έχει διπλά δισκόφρενα. Είναι πάντως τρομερά μανιτζέβελο, έχουμε το ίδιο ύψος . Προτίμησε μεταχειρισμένο για να γλυτώσεις απο μεταπώληση και κάγκελα, top case... αν είσαι σίγουρος ότι δεν θα καταλήξεις με χρεπι. Αν δεν έχεις άνθρωπο πραγματικά εμπιστοσύνης να το δει, τότε καινούργιο.

  10. #40
    In science we trust
    Εγγραφή
    17/10/2020
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ferminpit Προβολή μηνύματος
    Πριν αγοράσεις test ride ΌΛΑ όσα σε ενδιαφέρουν.

    Και κάποια λίγα σχόλια από έναν άσχετο.
    Ξεχνάς την αίσθηση ελευθερίας. Κράνος μπουφάν με προστασία ακόμα και το χειμώνα, χωρίς να ακουμπήσεις καλοκαίρι, και νιώθεις σα σαρδέλα σε κονσέρβα.
    Η επιτάχυνση της μηχανής από στάση δεν έχει καμιά σχέση με το αυτοκίνητο.
    Το cb500x του 19 που έχω εγώ, μια χαρά με καλύπτει σε Αττική οδό, ποτάμι κτλ. Του λείπει λίγη ροπή και φρένα, άλλα όχι κάτι τραγικό, χώρια που του 21 έχει διπλά δισκόφρενα. Είναι πάντως τρομερά μανιτζέβελο, έχουμε το ίδιο ύψος . Προτίμησε μεταχειρισμένο για να γλυτώσεις απο μεταπώληση και κάγκελα, top case... αν είσαι σίγουρος ότι δεν θα καταλήξεις με χρεπι. Αν δεν έχεις άνθρωπο πραγματικά εμπιστοσύνης να το δει, τότε καινούργιο.
    Βασικά υπάρχει μεγάλος προβληματισμός για το test ride από αρχάριους που είναι άσχετοι με το συμπλέκτη και τις δύο ρόδες, ακόμα και μετά το πέρας των μαθημάτων. Π.χ. επειδή εγώ βρέθηκα σε αυτή τη θέση, δεν εμπιστευόμουν τον εαυτό μου να πάρω το μηχανάκι κάποιου άλλου για τεστάρισμα, για καινούργιο δεν το συζητάω. Οπότε καταλαβαίνω και τους νέους που φοβούνται το test ride, αλλά δυστυχώς στις εποχές που ζούμε, ειδικά το μεταχειρισμένο θέλει να έχεις άνθρωπο με γνώσεις που να τον εμπιστεύεσαι και να το περάσεις από κόσκινο.

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2014
    Μηνύματα
    31
    Η αλήθεια είναι ότι σαν άπειρος που είμαι με αγχώνει και εμένα το test ride.Άλλωστε περα από την θέση οδήγησης τι άλλο να δω..ούτε να το πιέσω μπορώ ούτε έχω κάποιο μέτρο σύγκρισης..

    Μεταχειρισμένο ειδικά για το συγκεκριμένο μοντέλο το έχω απορρίψει.Η διαφορά από το καινούριο είναι μαξ 1500€ και μιλάμε για παλαιότερα μοντέλα που υστερούν σε αναρτήσεις και φρένα συν την όλη ταλαιπωρία οπότε δε νομίζω πως αξίζει.

  12. #42
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    19/06/2012
    Μηνύματα
    68
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ReaperX Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια είναι ότι σαν άπειρος που είμαι με αγχώνει και εμένα το test ride.Άλλωστε περα από την θέση οδήγησης τι άλλο να δω..ούτε να το πιέσω μπορώ ούτε έχω κάποιο μέτρο σύγκρισης..
    Μην το σκέφτεσαι έτσι. Και εγώ αγχωνόμουν πάρα πολύ έχοντας μόλις 7 ώρες σε δίκυκλο μέσα στο πάρκιγκ του πάρκου Τρίτση.
    Με πίεσε ο πωλητής της Triumph να οδηγήσω τα μηχανάκια που με ενδιαφέρουν και τελικά είχε δίκιο.
    Οδήγησέ τα και ό,τι καταλάβεις.
    Αν δεν οδηγούσα και τα 3 μηχανάκια θα είχα καταλήξει με το CB650R, αλλά τελικά το Trident πέρα από το γεγονός πως στα μάτια μου από κοντά ήταν πιο όμορφο, είχε καλύτερο ήχο στις στροφές που το οδηγούσα και το βασικότερο ήταν πολύ πιο εύκολο να το χειριστώ λόγο του τρόπου λειτουργίας του τρικύλινδου.

    Αν με ρωτάς και τώρα μετά από 11000χλμ ακόμα μαθαίνω και ακόμα δεν μπορώ να αντιληφθώ πολλά πράγματα που άλλοι αναβάτες καταλαβαίνουν απευθείας.
    Ωστόσο όταν ανέβηκα πάνω σε 3 διαφορετικά μηχανάκια, ήμουν σε θέση με την μηδενική μου εμπειρία να καταλάβω κάτι ώστε να μπορέσω να αποφασίσω.
    Και αυτή μου την απόφαση δεν την έχω μετανιώσει ούτε λεπτό.
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

  13. #43
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2019
    Μηνύματα
    18
    Το καταλαβαίνω το άγχος αλλά η μηχανή δεν είναι σουβλάκι που αν δε σου αρέσει το δίνεις σε ένα αδέσποτο. Κοστίζει σε χρήμα η λάθος επιλογή και κυρίως είναι επικίνδυνη. Σίγουρα προβλήματα όπως λίγο παραπάνω ύψος η ένας λίγο βαρύς συμπλέκτης, σε μια εβδομάδα θα τα ξεπεράσεις αλλά αν σου φαίνεται μη διαχειρίσιμη πως θα την πας από τον έμπορο σπίτι σου; Και το μακραν σημαντικότερο είναι ότι θα συγκρίνεις τις μηχανές μεταξύ τους. Και ακριβώς επειδή είσαι άπειρος τότε θα καταλάβεις τι πρέπει να θεωρήσεις δεδομένο και ποια είναι για εσένα ζητούμενα.

  14. #44
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ReaperX Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια είναι ότι σαν άπειρος που είμαι με αγχώνει και εμένα το test ride.Άλλωστε περα από την θέση οδήγησης τι άλλο να δω..ούτε να το πιέσω μπορώ ούτε έχω κάποιο μέτρο σύγκρισης..

    Μεταχειρισμένο ειδικά για το συγκεκριμένο μοντέλο το έχω απορρίψει.Η διαφορά από το καινούριο είναι μαξ 1500€ και μιλάμε για παλαιότερα μοντέλα που υστερούν σε αναρτήσεις και φρένα συν την όλη ταλαιπωρία οπότε δε νομίζω πως αξίζει.
    Είναι πολύ σημαντικό να κάτσεις πάνω του να δεις πως κουμπώνεις.
    Όταν και εγώ ήμουν πριν 2 χρόνια στην θέση σου, κοίταζα διάφορες κατηγοριες.
    Είχα καταλήξει πως το πιο VFM μηχανάκι ήταν το Mt03 .
    Έλα μου όμως που δεν χωρούσα?
    Μετά δοκίμασα το GSR 600 Suzuki.
    Έλα μου όμως που είχε σκυφτή θέση και θα με σκότωνε ο αυχένας μου?
    Έτσι κατέληξα στην Transalp , 700 Κυβικά και 230 κιλά.
    Πλέον νιώθω σαν να οδηγώ ποδηλάτο. Την κάνω ότι θέλω, όπως θέλω όπου θέλω.
    Αλλά προσπάθησα πολύ.
    Έκανα πράγματα που ενστικτωδώς φοβόμουν. Με τον χρόνο, την εξάσκηση και πολλά χιλιόμετρα έμαθα.
    Έτσι θα μάθεις και εσύ.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  15. #45
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2014
    Μηνύματα
    31
    Διευκρίνιση..Στο μηχανάκι έχω ανέβει.
    Σαν θεση μου άρεσε αρκετά μόνο το ότι δεν πατάω όλο το πέλμα κάτω με προβλημάτισε λίγο.Και συμπλέκτης βούτυρο σε σχέση με CBF500 και hornet της σχολής.
    Βόλτα δεν το έχω κάνει όμως..

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρώτη μηχανή για αρχάριο μεγαλόσωμο
    από georgeapostolo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2021, 21:18
  2. Πρωτη μηχανη για αρχαριο Νο. 2354821
    από ghandee στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2020, 22:00
  3. Πρώτη μηχανή για τελείως αρχάριο,για πόλη (και εκδρομες )
    από tsouts στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2018, 21:11
  4. Πρώτη μηχανή για enduro ;
    από Bil στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2008, 16:09
  5. ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ
    από maitsos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2008, 19:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF