Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 67

Θέμα: Πρώτη μηχανή για αρχάριο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2014
    Μηνύματα
    31

    Πρώτη μηχανή για αρχάριο

    Καλησπέρα στην παρέα!!

    Πρόσφατα απέκτησα απεριόριστο δίπλωμα και ως αρχάριος είμαι στη δύσκολη φάση επιλογής μοτοσυκλέτας.

    Εμπειρία δεν έχω καθόλου,15 χρόνια μόνο αυτοκίνητο.Αυτο που θέλω είναι να κινούμαι άνετα και οικονομικά μέσα στην Αθήνα αλλά να μπορώ να βγαίνω και λίγο πιο έξω και γιατί όχι και κάποιο ταξιδάκι.

    Σε γενικές γραμμές μου αρέσουν πολύ τα γυμνά αλλά τα έχω απορρίψει λόγω της ανύπαρκτης ανεμοκαλυψης.

    Μετά από πολύ σκέψη και ψάξιμο έχω καταλήξει στο CB500X αν και σε τιμή φεύγει λίγο εκτός budget.(ξεκίνησα απ' το voge 500ds αλλά το απέρριψα λόγω εμφάνισης και "ονόματος" παρότι είναι πιο οικονομικό και πιο "ντυμένο").

    Πώς το βλέπετε σαν επιλογή?

    Κάποιοι με προβληματίζουν ότι μελλοντικά θα το βαρεθω λόγω δύναμης αλλά πιο δυνατό με φοβίζει για αρχή συν ότι η κατανάλωση θα είναι πιο μεγάλη..

    Ξέρω ότι ιδανικό θα ήταν να πάρω ένα μικρό μεταχειρισμενο για πρώτο αλλά δε θέλω να μπω σε διαδικασίες αγοραπωλησίας..

  2. #2
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Πολύ καλή επιλογή,αν σου αρέσει προχώρα.
    Τα γκάζια είναι σχετικά,για νόμιμες ταχύτητες είναι οκ.
    Για τέτοιο στυλ μοτοσυκλέτας με ''γκάζια'' πρέπει να αγοράσεις κάτι με αρκετά περισσότερα κ.ε και χρήματα.
    Φυσικά κάποιο 650κε θα είναι πιο ζωηρό στις προσπεράσεις.θα κρατάει πιο άνετα λίγα χλμ/ω παραπάνω πορεία αλλά ως εκεί.
    Εγώ θα έβλεπα και το ΚΤΜ 390 adventure ( )
    porca miseria.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2014
    Μηνύματα
    31
    Μου αρέσει πολύ και το 390 αλλά το άφησα εκτός λόγω του ότι είναι μονοκύλινδρο και λίγο πιο ψηλό.Στο CB πατάω με μισό πέλμα περίπου (1,77) και ήδη με αγχώνει λιγάκι σαν πρωτάρης.

    Εναλλακτικά είδα και το tiger 660 σε μεταχειρισμένο με λίγα χιλιόμετρα αλλά φοβάμαι μη μπλέξω συν ότι θα είναι χαλαρά +1l σε κατανάλωση.Αν και λατρεία ο ήχος του τρικύλινδρου..

  4. #4
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    18/06/2012
    Μηνύματα
    70
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ReaperX Προβολή μηνύματος
    Εναλλακτικά είδα και το tiger 660 σε μεταχειρισμένο με λίγα χιλιόμετρα αλλά φοβάμαι μη μπλέξω συν ότι θα είναι χαλαρά +1l σε κατανάλωση.Αν και λατρεία ο ήχος του τρικύλινδρου..
    Με Trident 660 σαν πρώτη μηχανή από 1η Δεκέμβρίου, έχω στα πρώτα 11000χλμ μέση κατανάλωση 5l/100km.
    Δεν ξέρω τι κατανάλωση έχουν πραγματικά τα άλλα δύο, αλλά σου το γράφω για να έχεις μέτρο σύγκρισης.

    Για εμένα όσο και να έκαιγε θα ήταν περισσότερο σε κόστος από το αυτοκίνητό μου (και 3l/100km δηλαδή να ήταν πάλι το αυτοκίνητο είναι πιο οικονομικό), αλλά είναι τόσο ευχάριστη η ζωή πάνω στη μηχανή που δεν το σκέφτομαι λεπτό.
    Άσε που όσο τελικά χάσεις από χρήμα, θα το κερδίσεις σε χρόνο...
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

  5. #5
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    να μπλέξεις με μτχ εννοείς;
    Τώρα μεταξύ μας αν μετράς και το 1λ/100χλμ και αγχώνεσαι γενικά κοίτα κάτι μικρότερο.
    Αν και γενικά δεν θέλει άγχος, και με τα 300-400ρια δεν θέλει προσοχή νομίζεις;
    Και με εκείνα ξεφεύγεις εύκολα και μαζεύεις χλμ ή κάνεις μ@λ@κίες μέσα σε πόλη ή στροφιλίκια σε βουνά και πεδιάδες.
    Για τον ήχο του τρυκύλινδρου δεν έχω άποψη,σαν μηχανή ,να σε πω κάτι;
    Μακάρι όταν εγώ ήμουν στην φάση της πρώτης ή των πρώτων οχημάτων να υπήρχαν τέτοια οχήματα.
    Είναι όλα πιο user friendly ,καλά φρένα,ηλεκτρονικά,rain modes και διάφορα άλλα.
    Όρμα στο CBX και καλά να περάσεις ,μια χαρά μηχανή είναι νο στρες!!!
    porca miseria.

  6. #6
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    η νομοθεσία απο τις λίγες φορές το έχει προβλέψει σωστά. ο αρχάριος στον χώρο με εμπειρία μόνο αυτοκινήτου θα μπορεί να ξεκινήσει οδηγώντας 125cc να μάθει και απο εκεί και μετά αν θέλει να συνεχίσει να πάει γραμμικά για να κατακτάει μία- μια βάση των οδηγικών του ικανοτήτων.

    Τι να το κάνεις τα 500cc όταν θα οδηγάς όρθιος σα καδρόνι φοβούμενος τις κλίσεις τις ανηφόρες κατηφόρες κλπ.... όταν θα ανοίξεις το γκάζι νομίζοντας οτι το έχεις πια, και βλέποντας την στροφή μπροστά σου ως μια αναπόφευκτη έξοδο με οτι συνεπάγεται.
    Τι να το κάνεις οταν δεν ξέρεις πως φρενάρεις με ασφάλεια πως φρενάρεις σε κατάσταση πανικού, πως φρενάρεις πάνω στην στροφή διορθωτικά κλπ πως θα συμπεριφερθείς όταν κάτσει συνεπιβάτης πίσω αλλάζοντας όλα τα δυναμικά χαρακτηριστικά...

    Αν σνόμπαρες τα 125cc, τα 250cc μαξ θα ήταν το άνω ταβάνι με άμεσα προγραμματισμένα μαθήματα σε εξειδικευμένα σχολεία οδήγησης.

    υ.σ. για να αντιληφθείς την δυναμική ενός 500cc 47hp η επιδοση του στα 100χαω είναι 6"
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2014
    Μηνύματα
    31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IliasBr Προβολή μηνύματος
    Με Trident 660 σαν πρώτη μηχανή από 1η Δεκέμβρίου, έχω στα πρώτα 11000χλμ μέση κατανάλωση 5l/100km.
    Δεν ξέρω τι κατανάλωση έχουν πραγματικά τα άλλα δύο, αλλά σου το γράφω για να έχεις μέτρο σύγκρισης.

    Για εμένα όσο και να έκαιγε θα ήταν περισσότερο σε κόστος από το αυτοκίνητό μου (και 3l/100km δηλαδή να ήταν πάλι το αυτοκίνητο είναι πιο οικονομικό), αλλά είναι τόσο ευχάριστη η ζωή πάνω στη μηχανή που δεν το σκέφτομαι λεπτό.
    Άσε που όσο τελικά χάσεις από χρήμα, θα το κερδίσεις σε χρόνο...
    Το 500ρι απ' όσο έχω δει από κατόχους παίζει γύρω στα 3,5-3,8 αν πας ήρεμα.

    Το tiger έχει ίδιο μοτέρ με το δικό σου.Και όσο έχω ψάξει παίζει γύρω στα 5 όπως κι εσύ..


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    να μπλέξεις με μτχ εννοείς;
    Τώρα μεταξύ μας αν μετράς και το 1λ/100χλμ και αγχώνεσαι γενικά κοίτα κάτι μικρότερο.
    Αν και γενικά δεν θέλει άγχος, και με τα 300-400ρια δεν θέλει προσοχή νομίζεις;
    Και με εκείνα ξεφεύγεις εύκολα και μαζεύεις χλμ ή κάνεις μ@λ@κίες μέσα σε πόλη ή στροφιλίκια σε βουνά και πεδιάδες.
    Για τον ήχο του τρυκύλινδρου δεν έχω άποψη,σαν μηχανή ,να σε πω κάτι;
    Μακάρι όταν εγώ ήμουν στην φάση της πρώτης ή των πρώτων οχημάτων να υπήρχαν τέτοια οχήματα.
    Είναι όλα πιο user friendly ,καλά φρένα,ηλεκτρονικά,rain modes και διάφορα άλλα.
    Όρμα στο CBX και καλά να περάσεις ,μια χαρά μηχανή είναι νο στρες!!!
    Και μεταχειρισμένο αλλά και με triumph που απ' όσο έχω ψάξει δεν έχει κ τους καλύτερους από θέμα σέρβις στην Αθήνα..


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    η νομοθεσία απο τις λίγες φορές το έχει προβλέψει σωστά. ο αρχάριος στον χώρο με εμπειρία μόνο αυτοκινήτου θα μπορεί να ξεκινήσει οδηγώντας 125cc να μάθει και απο εκεί και μετά αν θέλει να συνεχίσει να πάει γραμμικά για να κατακτάει μία- μια βάση των οδηγικών του ικανοτήτων.

    Τι να το κάνεις τα 500cc όταν θα οδηγάς όρθιος σα καδρόνι φοβούμενος τις κλίσεις τις ανηφόρες κατηφόρες κλπ.... όταν θα ανοίξεις το γκάζι νομίζοντας οτι το έχεις πια, και βλέποντας την στροφή μπροστά σου ως μια αναπόφευκτη έξοδο με οτι συνεπάγεται.
    Τι να το κάνεις οταν δεν ξέρεις πως φρενάρεις με ασφάλεια πως φρενάρεις σε κατάσταση πανικού, πως φρενάρεις πάνω στην στροφή διορθωτικά κλπ πως θα συμπεριφερθείς όταν κάτσει συνεπιβάτης πίσω αλλάζοντας όλα τα δυναμικά χαρακτηριστικά...

    Αν σνόμπαρες τα 125cc, τα 250cc μαξ θα ήταν το άνω ταβάνι με άμεσα προγραμματισμένα μαθήματα σε εξειδικευμένα σχολεία οδήγησης.

    υ.σ. για να αντιληφθείς την δυναμική ενός 500cc 47hp η επιδοση του στα 100χαω είναι 6"
    Καλά η νομοθεσία για τα 125 είναι τελείως ανούσια θεωρώ αφού με ουτεκαν εξετάσεις και πρακτικά μαθήματα στα χαρτιά μόνο σου επεκτείνουν το δίπλωμα λες και με 125 δε μπορείς να φας τα μούτρα σου..Αλλά απ' την άλλη σε περιορίζει να μην πάρεις 250 λες και θα είναι η σκοτωστρα..

    Κατανοώ απόλυτα ότι το σοφότερο θα ήταν ένα 250 για έστω ενα χρόνο αλλά δεν έχω την υπομονή να μπλέξω με αγγελίες συν τη μεγαλύτερη χασουρα χρημάτων σε βάθος χρόνου.Καινουριο δεν το σκέφτομαι καν σε αυτά κυβικά γιατί είναι αστεία τα ποσά..

    Έχω δει τι επιτάχυνση έχει ακόμα κ το 500ρι και παρότι παρόμοια έχω κ στο αμάξι η αίσθηση εκεί με όσο έχω καβαλήσει είναι x3
    Όπως και να έχει δε θέλω κάτι ούτε για να τρέχω ούτε για να κάνω κανιβαλισμους.Αποφασισα να μπω στο χώρο έστω και αργά για λόγους ευκολίας αλλά και για την αίσθηση ελευθερίας που δίνει μια βόλτα στη φύση με τη μηχανή.

    Απλά κάποιοι γνωστοί με προτρέπουν να μην δώσω τόσα χρήματα για κάτι τόσο "αργό" γιατί θα το μετανιώσω σύντομα για αυτό και προβληματίζομαι..

    *Τα μαθήματα σίγουρα είναι στα άμεσα σχέδια εφόσον αποκτήσω δίτροχο.

  8. #8
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Αν φθάνεις το CB500X, πάρε το. Εναλλακτικά, μεταχειρισμένο NC700/750X. Το 500άρι είναι πολύ καλό για χρήση πόλης, ευέλικτο, ελαφρύ και αρκετά καλό σε ταξίδια. Το 700/750άρι πολύ πιο ποιοτικό, οικονομικό σε κατανάλωση, καλύτερο σε ταξίδια, αλλά σαν αρχάριο θα προβληματίσουν στην αρχή το βάρος και οι διαστάσεις του, σε σημείο να έχεις μικρότερη ενεργητική ασφάλεια σε σχέση με το 500άρι. Δεν θα χρειάζεσαι όμως αλλαγή για χρόνια, αν πάρεις το μεγαλύτερο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #9
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    οκ δικό σου καρπούζι δικό σου μαχαίρι εμείς λέμε την αποψη μας μιας και την ζήτησες

    να προσέχεις τους συμβουλάτορες σου να φιλτράρεις τις απόψεις σχετικά με το τι είναι καλύτερο για εσένα

    η ασφάλεια η ομαλή εισαγωγή και η εκπαίδευση είναι μακράν καλύτερη μέθοδος στο να μάθεις ταχύτερα και να απολαύσεις τον μοτοσυκλετισμό
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    οκ δικό σου καρπούζι δικό σου μαχαίρι εμείς λέμε την αποψη μας μιας και την ζήτησες

    να προσέχεις τους συμβουλάτορες σου να φιλτράρεις τις απόψεις σχετικά με το τι είναι καλύτερο για εσένα

    η ασφάλεια η ομαλή εισαγωγή και η εκπαίδευση είναι μακράν καλύτερη μέθοδος στο να μάθεις ταχύτερα και να απολαύσεις τον μοτοσυκλετισμό
    +300....
    @ReaperX έχε τα καλά στο πίσω μέρος του μυαλού σου, αυτά τα λόγια.

    Οδηγώ μηχανή κάπου 40 χρόνια, είχα και παπάκια και 250αρια και 500, 600, 1000.... τώρα έχω ένα μονοκύλινδρο 300αράκι. Γυμνό κιόλας. Γιατί; διότι απλά δεν χρειάζεται μεγαλύτερο και κάνω αυτά ακριβώς που περιγράφεις......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2014
    Μηνύματα
    31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αν φθάνεις το CB500X, πάρε το. Εναλλακτικά, μεταχειρισμένο NC700/750X. Το 500άρι είναι πολύ καλό για χρήση πόλης, ευέλικτο, ελαφρύ και αρκετά καλό σε ταξίδια. Το 700/750άρι πολύ πιο ποιοτικό, οικονομικό σε κατανάλωση, καλύτερο σε ταξίδια, αλλά σαν αρχάριο θα προβληματίσουν στην αρχή το βάρος και οι διαστάσεις του, σε σημείο να έχεις μικρότερη ενεργητική ασφάλεια σε σχέση με το 500άρι. Δεν θα χρειάζεσαι όμως αλλαγή για χρόνια, αν πάρεις το μεγαλύτερο.
    Η αλήθεια είναι ότι εμφανισιακά δε μου πολυαρεσει το NC και λίγο που έχω ανέβει όντως μου φάνηκε πολύ πιο ζορικο απ' το CB σε όγκο/βάρος.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    οκ δικό σου καρπούζι δικό σου μαχαίρι εμείς λέμε την αποψη μας μιας και την ζήτησες

    να προσέχεις τους συμβουλάτορες σου να φιλτράρεις τις απόψεις σχετικά με το τι είναι καλύτερο για εσένα

    η ασφάλεια η ομαλή εισαγωγή και η εκπαίδευση είναι μακράν καλύτερη μέθοδος στο να μάθεις ταχύτερα και να απολαύσεις τον μοτοσυκλετισμό
    Ναι εννοείται και το εκτιμώ όπως και λαμβάνω υπόψιν όλες τις απόψεις ειδικά από άτομα που είναι χρόνια στο χώρο γι'αυτό και γράφτηκα εδώ.

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ReaperX Προβολή μηνύματος

    Ναι εννοείται και το εκτιμώ όπως και λαμβάνω υπόψιν όλες τις απόψεις ειδικά από άτομα που είναι χρόνια στο χώρο γι'αυτό και γράφτηκα εδώ.

    Μόλις κέρδισες πόντους εκτίμησης
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    708
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ReaperX Προβολή μηνύματος



    Ναι εννοείται και το εκτιμώ όπως και λαμβάνω υπόψιν όλες τις απόψεις ειδικά από άτομα που είναι χρόνια στο χώρο γι'αυτό και γράφτηκα εδώ.

    Καλα αυτο μην το δενεις και κομπο
    Το οτι καποιος ειναι χρονια στον χωρο δεν λεει απολυτως τπτ
    Εχουμε δει/διαβασει απειρα μαργαριταρια απο "παλιους" και "γνωστες"

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από husky21 Προβολή μηνύματος
    Καλα αυτο μην το δενεις και κομπο
    Το οτι καποιος ειναι χρονια στον χωρο δεν λεει απολυτως τπτ
    Εχουμε δει/διαβασει απειρα μαργαριταρια απο "παλιους" και "γνωστες"
    Αν μείνει, θα μάθει να τα ξεχωρίζει....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της DimisK
    Εγγραφή
    20/05/2019
    Μηνύματα
    130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IliasBr Προβολή μηνύματος
    Με Trident 660 σαν πρώτη μηχανή από 1η Δεκέμβρίου, έχω στα πρώτα 11000χλμ μέση κατανάλωση 5l/100km.
    Δεν ξέρω τι κατανάλωση έχουν πραγματικά τα άλλα δύο, αλλά σου το γράφω για να έχεις μέτρο σύγκρισης.

    Για εμένα όσο και να έκαιγε θα ήταν περισσότερο σε κόστος από το αυτοκίνητό μου (και 3l/100km δηλαδή να ήταν πάλι το αυτοκίνητο είναι πιο οικονομικό), αλλά είναι τόσο ευχάριστη η ζωή πάνω στη μηχανή που δεν το σκέφτομαι λεπτό.
    Άσε που όσο τελικά χάσεις από χρήμα, θα το κερδίσεις σε χρόνο...

    Με το συμπάθειο...τι αμάξι είναι και καίει κάτω από 3λ/100;

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρώτη μηχανή για αρχάριο μεγαλόσωμο
    από georgeapostolo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2021, 20:18
  2. Πρωτη μηχανη για αρχαριο Νο. 2354821
    από ghandee στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2020, 21:00
  3. Πρώτη μηχανή για τελείως αρχάριο,για πόλη (και εκδρομες )
    από tsouts στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2018, 20:11
  4. Πρώτη μηχανή για enduro ;
    από Bil στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2008, 15:09
  5. ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ
    από maitsos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2008, 18:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF