Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 21 από 21

Θέμα: KTM και ευρεση ανταλακτικων

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.614
    Ραγισμένες κεφαλές, βαρεμενα ρουλεμάν στρόφαλου αν το σκορτσαρε, λάθος εξαέρωση λαδιού αν δεν ήξερε ο μάστορας, βάλε και τις magura τρομπες συμπλέκτη,φρένου που σκορπούσαν, όπως και τους 2 αποσυμπίεστες και το κόμπλερ που επίσης χαλούσε, όλο το σύστημα μίζας ίσως, αλλά είχε κ μανιβελα

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    990
    Ναι, όλα αυτά που βγήκαν όταν κυκλοφόρησαν ευρέως γιατί λίγοι ήξεραν πως δεν θέλει 2.000 στροφές και πατ-πουτ κι ακόμα λιγότεροι πως έστω γίνεται μια σωστή αλλαγή λαδιών. Τα έχουμε πει αυτά.
    Μετά από 15 χρόνια όμως, έχουν μείνει μόνο οι Χάιλάντερς και οι Φρανκενστάιν.

  3. #18
    Banned
    Εγγραφή
    13/01/2022
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Κάπου εδώ μέσα, πριν αρκετά χρόνια είχε γράψει ο rein για το δικό του.
    Τώρα, 50 άλογα η μουλάρια, θα σε γελάσω... εγώ αν δεν το δω στο δυναμόμετρο δεν πιστεύω με τίποτα αύξηση ιπποδύναμης πάνω από 50% και με ίδια (όπως έλεγε) αξιοπιστία.
    μην αναλύσουμε τι πως και γιατί σε θέμα φταιξίματος (για όλα τα μοτέρ) ενδεικτικά 14:1 είχα σε 1 και ακόμα ζει (αλλαγμένα όλα βέβαια με αλλά για αυτή την συμπίεση αλλά €€€ όσο κάνει 1 μηχανή ακόμα)
    8:1 συμπίεση να γίνει 11.5:1 όπως το FMX650
    του reinmeister ασε να ξέρω εγώ τι ήταν τα 50 (μουλάρια ή αραβικά άλογα).

  4. #19
    Banned
    Εγγραφή
    13/01/2022
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Ραγισμένες κεφαλές, βαρεμενα ρουλεμάν στρόφαλου αν το σκορτσαρε, λάθος εξαέρωση λαδιού αν δεν ήξερε ο μάστορας, βάλε και τις magura τρομπες συμπλέκτη,φρένου που σκορπούσαν, όπως και τους 2 αποσυμπίεστες και το κόμπλερ που επίσης χαλούσε, όλο το σύστημα μίζας ίσως, αλλά είχε κ μανιβελα
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, θα κοιτάξω σε Japan μόνο κύλινδρο.

  5. #20
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.200
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RigasGR Προβολή μηνύματος
    μην αναλύσουμε τι πως και γιατί σε θέμα φταιξίματος (για όλα τα μοτέρ) ενδεικτικά 14:1 είχα σε 1 και ακόμα ζει (αλλαγμένα όλα βέβαια με αλλά για αυτή την συμπίεση αλλά €€€ όσο κάνει 1 μηχανή ακόμα)
    8:1 συμπίεση να γίνει 11.5:1 όπως το FMX650
    του reinmeister ασε να ξέρω εγώ τι ήταν τα 50 (μουλάρια ή αραβικά άλογα).
    Ο καθείς ξέρει τι έχει στην τσέπη του και, κυρίως, που και σε τι είναι πρόθυμος να τα χώσει, καμιά αντίρρηση επ' αυτού.
    Όπως επίσης το αν αξίζει η όχι.
    Εγώ όπως και η πλατιά βάση των καταναλωτών, εξετάζω το vfm κάθε πράγματος είτε είναι μηχανάκι (κατ' άλλους, μηχανή) είτε κινητό. Η εποχή του να πηγαίνει κάποιος στην καφετέρια και να λέει "έχω το πιο δυνατό μονοκύλινδρο 600αρι" καλώς η κακώς έχει πλέον παρέλθει ανεπιστρεπτί.
    Νόημα έχουν μόνο αν το κατεβάζεις πίστα είτε για την καύλ@ είτε αγώνες....
    Όπως είπα και πιο πάνω, δικό σου το μαχαίρι, δικό σου και το πεπόνι....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #21
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.461
    Ειλικρινά το Fmx και κάτι χτ600,660 κτλ δεν θα τα προτιμούσα σαν όχημα για διασκέδαση σε σχέση με ένα 640 ακόμα και αν είχαν ανάποδα τα μοτέρ,το κτμ με 35 άλογα και τούμπαλιν.
    Ο τρόπος που τσουλούσε το 640 το εντούρο το γνήσιο το ΚΤΜ στην άσφαλτο ήταν τόσο ηδονικός σαν πακέτο αμορτισέρ,φρένα και όλα τα υπόλοιπα που μετά καβαλούσα το ΧΤ και ένιωθα τι θα πει όχημα-ματρακάς στην κυριολεξία.
    when life gets complicated... i ride.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2007, 00:43
  2. Προς NLS και εύρεση εργασίας
    από Zanzibar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 12:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF