Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 34

Θέμα: Κλήση από Ιταλία

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Είτε αυτό που αναφέρεις είτε το διασταυρώνουν αφού εμφανιστεί το έμβασμα με αιτιολογία συναλλαγής για την αντίστοιχη κλήση.


    Από τον ΕΣ δεν γλιτώνεις ποτέ
    Λογικά η τελευταία αλλαγή απολυτηρίου τουλάχιστον έτσι συνέβη σε εμένα .

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TONYBANDIT Προβολή μηνύματος
    Λογικά η τελευταία αλλαγή απολυτηρίου τουλάχιστον έτσι συνέβη σε εμένα .
    Πράσινο μού ήρθε πάλι - είμαι σπέσιαλ περίπτωση έφεδρος υπολοχαγός ΕΔ, ό, τι χειρότερο μπορούσε να μου τύχει στρατευμένος και επίστρατος και μάλλον έπεται συνέχεια...

  3. #18
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    195
    Καλημέρα! Μέσα στην εβδομάδα που πέρασε έφτασε και η δεύτερη κλήση για είσοδο σε ζώνη ZTL στο Μιλάνο. Όσον αφορά το ύψος του προστίμου σε σχέση με την ημερομηνία πληρωμής, ισχύει το ίδιο με την προηγούμενη περίπτωση: €71,8 για πληρωμή εντός 5 ημερών από την παραλαβή του συστημένου, €96,7 αν πληρώσεις μεταξύ 6 και 60 ημερών ενώ μετά από 60 ημέρες το ποσό ανεβαίνει στα €179,7.

    Σε αντίθεση με την πρώτη κλήση (για παράβαση στη Μόντενα), μου έδινε τη δυνατότητα να πληρώσω και μέσω κάρτας και όχι μόνο με κατάθεση σε λογαριασμό τραπέζης, οπότε γλίτωσα τα 8 ευρώ προμήθεια για έμβασμα σε τράπεζα του εξωτερικού. Επιπλέον, το ειδοποιητήριο για αυτή την κλήση ήταν γραμμένο στα Ελληνικά, στην πρώτη ήταν γραμμένο στα Αγγλικά. Αυτές οι διαφορές μάλλον οφείλονται στο ότι οι κλήσεις προέρχονται από διαφορετικές κοινότητες, Comune di Modena και Comune di Milano.

    Συνολικός απολογισμός: 88,6 + 71,8 = €160,4 για τις παραβάσεις και €60 (30+30) στη Hertz για τη διαδικασία κοινοποίησης των στοιχείων του οδηγού στις αρχές. Η ειρωνεία της όλης υπόθεσης είναι ότι επειδή ήμουν σίγουρος ότι θα ισχύουν διαφορετικά πράγματα σε σχέση με εδώ, ρώτησα τους υπαλλήλους της Hertz τι πρέπει να προσέξω και αυτοί μου είπαν μόνο για το πάρκινγκ. Κακώς βασίστηκα μόνο στις δικές τους συμβουλές αλλά τι να κάνεις, το πάθημα μάθημα. Σε αντίστοιχη περίπτωση από εδώ και πέρα θα πέσει ένα καλό google-αρισμα και ερώτηση σε άτομα που γνωρίζουν!

  4. #19
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Τι ακριβώς είναι η ζώνη ζιτιελ;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    202
    Zona traffico limitato
    Μόνο για λεωφορεία, τραμ, ταξί, ασθενοφόρα, αστυνομία, πυροσβεστική, λιμουζίνες και κάποιες ζώνες επιτρέπουν και δίκυκλα.

  6. #21
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Με την ύπαρξη σχετικών σημάνσεων ή πρεπει να το ψυχανεμιζεται κανείς;

    Ρωτώ γιατί σε περιπετεια με τον καιρό στην Κροατία, ο τσεος που μας έγραψε ρώτησε "μα καλά, δεν είδατε τις πινακίδες;"... Μας ετρολαρε προφανως γιατί δυο σετ μάτια δεν είδαμε ποτε τίποτα ακόμα και όταν γυρίζαμε τα πισω μπρος.
    Ή επίσης στην Κροατία, κλήση για παρκινγκ όπου μας είχαν ενημερώσει λοκαλια ότι επιτρέπεται
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #22
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    202
    Έχει πινακίδες αναλυτικές κιόλας επισημαίνοντας τι οχημα μπορεί να μπει και τι όχι. Απλά αν δεν είσαι υποψιασμένος την πατάς εύκολα. Πήρα κάμποσες κλήσεις μέχρι να μάθω!

    Τουλάχιστον στο Μιλάνο έχει παντου

  8. #23
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    195
    Αυτό που είπε ο geioann, είναι κάτι σαν δακτύλιος στο κέντρο των πόλεων (ακόμα και σε μικρές για τα δεδομένα της Ιταλίας όπως η Mόντενα) όπου Δευτέρα - Παρασκευή απαγορεύεται η κυκλοφορία και ναι, υπάρχουν πινακίδες σε κάθε σημείο εισόδου, το είδα και στο street view. Η μόνη (oh the irony) διαφορά είναι ότι εκεί υπάρχουν κάμερες σε ΚΑΘΕ είσοδο/έξοδο στις περιοχές αυτές, όχι όπως εδώ που για να σου γράψουν κλήση στο δακτύλιο πρέπει να έχουν εντολή "βγείτε και κόψτε πρόστιμα". Οπότε αν σε πιάσει η κάμερα και η πινακίδα σου δεν είναι στην -ας την πούμε- λίστα εξαιρέσεων σου έρχεται κλήση. Όσο είχα ψάξει όταν πρωτοξεκίνησε η όλη ιστορία, μπορείς να κυκλοφορείς σε αυτές τις ζώνες αν για παράδειγμα είσαι μόνιμος κάτοικος της περιοχής ή αν δουλεύεις εκεί, ενώ σε κάποιες περιπτώσεις κάποιοι έλεγαν ότι μετά από έφεση τους διέγραψαν την κλήση γιατί νοίκιαζαν σε ξενοδοχείο που ήταν μέσα σε τέτοια ζώνη (μετά από επιβεβαίωση του ξενοδοχείου προφανώς). Στη δική μου περίπτωση θα μπορούσα να κάνω έφεση για την κλήση στο Mιλάνο καθώς το airbnb που νοικιάσαμε βρισκόταν εντός της ζώνης ZTL, στη Μόντενα δεν είχα δικαιολογία. Παρ' όλα αυτά την πλήρωσα για να τελειώνω καθώς το ποσό δεν ήταν ιδιαίτερα μεγάλο και είμαι σίγουρος ότι η όλη διαδικασία της έφεσης θα μου φάει πολύ περισσότερο χρόνο από αυτόν που θα ήθελα να αφιερώσω.

    Το ανέφερα και σε προηγούμενο σχόλιο, για εμένα θα έπρεπε να υπάρχουν περασμένες αυτές οι ζώνες στο google maps και να σε προειδοποιεί ότι μια διαδρομή διέρχεται μέσα από τέτοια ζώνη. Ειδικά από τη στιγμή που αποτελεί παράβαση του ΚΟΚ να εισέλθεις σε αυτές χωρίς δικαιοδοσία. Εδώ υπάρχουν διαθέσιμα τα δρομολόγια των αστικών (ακόμα και στην Ελλάδα), δεν νομίζω ότι είναι κάτι ακραίο το συγκεκριμένο.
    Τελευταία τροποποίηση από aris19; 27/05/2023 στις 11:51.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Το ανέφερα και σε προηγούμενο σχόλιο, για εμένα θα έπρεπε να υπάρχουν περασμένες αυτές οι ζώνες στο google maps και να σε προειδοποιεί ότι μια διαδρομή διέρχεται μέσα από τέτοια ζώνη. Ειδικά από τη στιγμή που αποτελεί παράβαση του ΚΟΚ να εισέλθεις σε αυτές χωρίς δικαιοδοσία. Εδώ υπάρχουν διαθέσιμα τα δρομολόγια των αστικών (ακόμα και στην Ελλάδα), δεν νομίζω ότι είναι κάτι ακραίο το συγκεκριμένο.
    Το google maps σε προειδοποιεί γι αυτές τις ζώνες αρκεί να έχεις ίντερνετ· όμως, αν χρησιμοποιείς "χάρτες εκτός σύνδεσης" μπορεί να μην σε προειδοποιεί.

  10. #25
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    202
    Αυτό που περιέγραψα είναι ας το πούμε δρόμοι μόνο για συγκεκριμένα οχήματα και συνήθως και μηχανές. Δεν εξαιρείται κανένας κάτοικος περιοχής. Αλλά ναι έχεις δίκιο πως ZTL είναι και ο ας το πούμε δακτύλιος. Στο Μιλάνο έχει 3 ζώνες Α, Β, C και μπορείς να μπεις ή όχι αναλόγως την εκπομπή ρύπων του αυτοκινήτου σου. Εξαιρούνται για την ώρα τα δίκυκλα. Η C είναι στο κέντρο και είναι η πιο αυστηρή. Δεν θυμάμαι ακριβώς τα όρια εκπομπών αλλά για παράδειγμα εγώ με καινούριο αυτοκίνητο υβριδικό μπορούσα να μπω μόνο τα 2 πρώτα χρόνια. Μπορώ ακόμα αλλά πρέπει να πληρώνω κάθε φορά κάτι σαν διόδια. ZTL επίσης μπορείς να βρεις και μικρές γραφικές και τουριστικές πόλεις όπου απαγορεύεται να κυκλοφορήσεις σε ολόκληρη την πόλη εκτός αν είναι μόνιμος κάτοικος ή αν δουλεύεις κλπ κλπ. Γενικά υπάρχουν διαφόρων ειδών ZTL όπου με λίγα λόγια αν μπεις την μαμησες!!

  11. #26
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Το google maps σε προειδοποιεί γι αυτές τις ζώνες αρκεί να έχεις ίντερνετ· όμως, αν χρησιμοποιείς "χάρτες εκτός σύνδεσης" μπορεί να μην σε προειδοποιεί.
    Ήταν ανέκαθεν έτσι ή είναι πρόσφατο feature; Ρωτάω γιατί επειδή δεν έχουμε καμία σχέση με Ιταλία (τουρισμό κάναμε) παντού πηγαίναμε με GPS. Το αυτοκίνητο ήταν ένα Polo διετίας που είχε Android Auto και Carplay, χρησιμοποιήσαμε και το δικό μου Android κινητό και το iPhone της συντρόφου, πάντα με ενεργοποιημένα τα δεδομένα. Μου κάνει εντύπωση να έβγαλε ειδοποίηση και να μην το πήραμε χαμπάρι δυο άτομα. Άντε εγώ που οδηγούσα να πεις ήμουν προσηλωμένος στην οδήγηση, να το αγνόησε και η σύντροφος; Εντάξει, δεν το αποκλείω σαν ενδεχόμενο αλλά μου φαίνεται απίθανο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    με λίγα λόγια αν μπεις την μαμησες!!
    Αυτό

  12. #27
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Ελλάδαρα ρε!! Με το που μπαίνουν στην γη της επαγγελίας οι ευρωπαϊκοί και εκεί που έχουν εκπαιδευθεί ποσό υπομονετικοί να ειναι στο τιμόνι, να σου, σε περνάει με 180χαω στην Εγνατία…

    Γατάκια δε ξέρουν

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Ήταν ανέκαθεν έτσι ή είναι πρόσφατο feature; Ρωτάω γιατί επειδή δεν έχουμε καμία σχέση με Ιταλία (τουρισμό κάναμε) παντού πηγαίναμε με GPS. Το αυτοκίνητο ήταν ένα Polo διετίας που είχε Android Auto και Carplay, χρησιμοποιήσαμε και το δικό μου Android κινητό και το iPhone της συντρόφου, πάντα με ενεργοποιημένα τα δεδομένα. Μου κάνει εντύπωση να έβγαλε ειδοποίηση και να μην το πήραμε χαμπάρι δυο άτομα. Άντε εγώ που οδηγούσα να πεις ήμουν προσηλωμένος στην οδήγηση, να το αγνόησε και η σύντροφος; Εντάξει, δεν το αποκλείω σαν ενδεχόμενο αλλά μου φαίνεται απίθανο.
    Πέρσι και φέτος που είχα βγει Ευρώπη υπήρχαν αυτές οι προειδοποιήσεις· πιο πριν δεν ξέρω. Μία από τις μορφές τους είναι η παρακάτω. Θυμάμαι ότι κατά την διάρκεια των ταξιδιών, κάθε μέρα που έφτιαχνα τους χάρτες η προειδοποίηση εμφανιζόταν συχνά πυκνά με διαφορες μορφές και με πιο έντονα χρώματα, κόκκινα θαυμαστικά κτλ, κάνανε μπαμ δηλαδή, όχι μόνο όπως η παρακάτω που χρωματικά είναι πιο ήπια. Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν έδωσα σημασία, από το περσινό ταξίδι που έγινε τον Απρίλιο στην Ιταλία και πού έκανα κάποιες αναπόφευκτες παραβάσεις στα όρια ταχύτητας και στις προσπεράσεις δεν μου ήρθε κάτι σπιτι, από το φετινό δεν ξέρω, οψόμεθα .

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20230527_135226_com.google.android.apps.maps.jpg 
Προβολές:	87 
Μέγεθος:	66,4 KB 
ID:	443634
    Τελευταία τροποποίηση από gior-gos; 27/05/2023 στις 16:43.

  14. #29
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Πέρσι και φέτος που είχα βγει Ευρώπη υπήρχαν αυτές οι προειδοποιήσεις· πιο πριν δεν ξέρω. Μία από τις μορφές τους είναι η παρακάτω. Θυμάμαι ότι κατά την διάρκεια των ταξιδιών, κάθε μέρα που έφτιαχνα τους χάρτες η προειδοποίηση εμφανιζόταν συχνά πυκνά με διαφορες μορφές και με πιο έντονα χρώματα, κόκκινα θαυμαστικά κτλ, κάνανε μπαμ δηλαδή, όχι μόνο όπως η παρακάτω που χρωματικά είναι πιο ήπια. Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν έδωσα σημασία, από το περσινό ταξίδι που έγινε τον Απρίλιο στην Ιταλία και πού έκανα κάποιες αναπόφευκτες παραβάσεις στα όρια ταχύτητας και στις προσπεράσεις δεν μου ήρθε κάτι σπιτι, από το φετινό δεν ξέρω, οψόμεθα .
    Το έψαξα λίγο μιας και πιάσαμε αυτή την κουβέντα και βρήκα τα παρακάτω: https://italybeyondtheobvious.com/do...ith-ztl-zones/ και https://support.google.com/maps/thre...tz-zones?hl=en

    Εν συντομία, ίσως ο λόγος που δεν τις έχουν οι εφαρμογές GPS είναι ότι δεν ισχύουν οι ίδιοι κανόνες για τις ZTL σε κάθε πόλη ενώ σε κάποιες πόλεις τις έχουν σαν δρόμο με διόδια που ούτε και αυτό είναι ακριβές. Για εμένα πάντως εξακολουθεί να είναι απλό, απλά ας έχουν περασμένες τις περιοχές που υπάρχει οποιοσδήποτε περιορισμός κυκλοφορίας και ας σε ειδοποιεί ότι ίσως να υπάρξει πρόστιμο αν μπεις και ας πάρεις εσύ την απόφαση. Αλλά το να τις έχουν περασμένες ως δρόμους με διόδια ή να μην αναφέρονται καθόλου ενώ η εφαρμογή σε πηγαίνει από εκεί για εμένα δεν είναι αποδεκτό.

  15. #30
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Έχει το Google Maps επιλογή πλοήγησης που να λαμβάνει υπόψη τον δακτύλιο της Αθήνας;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΗΡΑ ΚΡΑΝΟΣ ΑΠΟ ΙΤΑΛΙΑ
    από GTZ750 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2006, 00:14
  2. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2006, 21:55
  3. φωτο απο ιταλια-τοσκανη
    από dimitrioskosmas στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2005, 07:35
  4. Κουλή κλήση από μπάτσο ζαβό !!!
    από motoris στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2004, 12:37
  5. Κλήση από τροχαία
    από Nefeli στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 21:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF