Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Κλήση από Ιταλία

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189

    Κλήση από Ιταλία

    Καλησπέρα στην παρέα! Τον περασμένο Ιούλιο πήγα διακοπές στην Ιταλία όπου και νοίκιασα αυτοκίνητο από την Hertz. Μια φορά τον Σεπτέμβριο και μια δεύτερη σήμερα χρέωσαν στην κάρτα μου 31 ευρώ. Ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ μετά την πρώτη φορά (στη συνέχεια ακολούθησαν και e-mail από την Hertz) είδα ότι πρόκειται για χρέωση προκειμένου να κοινοποιήσουν στις Ιταλικές αρχές τα στοιχεία μου για να μου στείλουν πρόστιμο για παραβίαση του ΚΟΚ. Πρόκειται για είσοδο σε ζώνες ZTL, για τις οποίες παρεμπιπτόντως δεν μας προειδοποίησε κανένας παρ' όλο που ρώτησα την υπάλληλο της Hertz τι γίνεται με το πάρκινγκ και αν χρειάζεται να προσέξω κάτι άλλο.

    Όσο είδα, παίζει 30% έκπτωση αν πληρώσεις εντός 5 ημερών από την ειδοποίηση, μικρότερη έκπτωση αν πληρώσεις μεταξύ 5 και 60 ημερών ενώ πληρώνεις το πλήρες ποσό εφ' όσον παρέλθουν 60 μέρες από την ειδοποίηση με προσαύξηση 10% κάθε εξάμηνο. Όμως διάβασα και για περιπτώσεις που η ειδοποίηση ήρθε ακόμα και μετά από χρόνια. Η ειδοποίηση έρχεται ως συστημένη επιστολή; Φαντάζομαι πως αυτό γίνεται για να μπορεί να διαπιστωθεί η ημερομηνία παραλαβής, δεν μπορούν να στέλνουν την πρώτη ειδοποίηση τόσο καιρό μετά και να απαιτούν να πληρώσεις αυξημένο πρόστιμο. Τα e-mail της Hertz λένε να περιμένω την πρωτότυπη ειδοποίηση στο ταχυδρομείο πριν κάνω οτιδήποτε. Είμαι διατεθειμένος να τις πληρώσω, δεν ποστάρω για να ρωτήσω τι γίνεται αν δεν τις πληρώσω, όμως θα ήθελα να με ενημερώσει για τα διαδικαστικά του θέματος κάποιος που ξέρει ή είχε ανάλογη εμπειρία στο παρελθόν. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Δεν ήξερα για το θέμα, μόλις ενημερώθηκα από εσένα. Διάβασα μερικές λεπτομέρειες εδώ. Φαίνεται ότι είναι εύκολο να την πατήσει κανείς.

    Γενικά η οδήγηση στο εξωτερικό, έχει περισσότερες εκπλήξεις από όσες φαντάζεται κανείς. Πριν από πολλά χρόνια φίλος πήρε κλήση στην Πορτογαλία, επειδή οδηγούσε αμάξι στον αυτοκινητόδρομο, με τα φώτα σβηστά, ενώ ήταν μέρα. Είναι υποχρεωτικό στους αυτοκινητόδρομους εκεί να έχεις πάντοτε τα φώτα αναμμένα.

    Στις Η.Π.Α. υπάρχουν περιπολικά κρυμμένα εκεί που δεν το φαντάζεσαι. Δεν διανοείσαι μέσα σε οικισμό χωρίς κίνηση να κάνεις αναστροφή σε σημείο με διπλή γραμμή. Ούτε να μην ακινητοποιήσεις τελείως το αμάξι σε STOP. Αν τολμήσεις να περάσεις STOP σε διασταύρωση με καλή ορατότητα κόβοντας σε ταχύτητα 1 km/h, την πρώτη φορά παίρνεις σύσταση από τον τροχονόμο και τη δεύτερη φορά κλήση.

    Φίλος από Γερμανία έχει σιχαθεί την οδήγηση εκεί, διότι είναι μονίμως στο άγχος να μη φάει κλήση. Αν ξεπεράσεις το όριο ταχύτητας κατά 10%, υπάρχουν παντού κάμερες και παίρνεις αυτόματα κλήση, επειδή πηγαίνεις με 55 km/h.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #3
    Πάνε χρόνια που ενός φίλου του ήρθαν συστημένα από δικηγορικό γραφείο κλήσεις από την Ιταλία. θυμάμαι πως είχε περάσει με πιο πολλά μέσα από κάποια χωριά. Τα πλήρωσε. Λεπτομέρειες δεν θυμαμαι αλλά θα είναι ευκολο.
    done.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Είναι μεταξύ 8-10 χρόνια που ο αδελφός μου στην Ιταλία με νοικιάρικο αμάξι έφαγε 2 κλήσεις ταυτόχρονα. Για απαγορευμένη ζώνη (ούτε καν ξέρω τι σημαίνει αυτό) και ταυτόχρονα υπερβολική ταχύτητα. Μάλλον τον έπιασε κάποιο ρανταρ γιατί δεν ήξερε καν ότι τις είχε φάει μέχρι που 4-5 μήνες μετά την επιστροφή του του ήρθε συστημένη επιστολή στο σπίτι με όλα τα στοιχεία των παραβάσεων και ενσωματωμένη την επιταγή πληρωμής...
    Ξέρω ότι δεν ρίσκαρε περιπέτειες και τις πλήρωσε αλλά δεν ασχολήθηκα και δεν έμαθα λεπτομέρειες του τι και πως...

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην παρέα! Τον περασμένο Ιούλιο πήγα διακοπές στην Ιταλία όπου και νοίκιασα αυτοκίνητο από την Hertz. Μια φορά τον Σεπτέμβριο και μια δεύτερη σήμερα χρέωσαν στην κάρτα μου 31 ευρώ. Ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ μετά την πρώτη φορά (στη συνέχεια ακολούθησαν και e-mail από την Hertz) είδα ότι πρόκειται για χρέωση προκειμένου να κοινοποιήσουν στις Ιταλικές αρχές τα στοιχεία μου για να μου στείλουν πρόστιμο για παραβίαση του ΚΟΚ. Πρόκειται για είσοδο σε ζώνες ZTL, για τις οποίες παρεμπιπτόντως δεν μας προειδοποίησε κανένας παρ' όλο που ρώτησα την υπάλληλο της Hertz τι γίνεται με το πάρκινγκ και αν χρειάζεται να προσέξω κάτι άλλο.

    Όσο είδα, παίζει 30% έκπτωση αν πληρώσεις εντός 5 ημερών από την ειδοποίηση, μικρότερη έκπτωση αν πληρώσεις μεταξύ 5 και 60 ημερών ενώ πληρώνεις το πλήρες ποσό εφ' όσον παρέλθουν 60 μέρες από την ειδοποίηση με προσαύξηση 10% κάθε εξάμηνο. Όμως διάβασα και για περιπτώσεις που η ειδοποίηση ήρθε ακόμα και μετά από χρόνια. Η ειδοποίηση έρχεται ως συστημένη επιστολή; Φαντάζομαι πως αυτό γίνεται για να μπορεί να διαπιστωθεί η ημερομηνία παραλαβής, δεν μπορούν να στέλνουν την πρώτη ειδοποίηση τόσο καιρό μετά και να απαιτούν να πληρώσεις αυξημένο πρόστιμο. Τα e-mail της Hertz λένε να περιμένω την πρωτότυπη ειδοποίηση στο ταχυδρομείο πριν κάνω οτιδήποτε. Είμαι διατεθειμένος να τις πληρώσω, δεν ποστάρω για να ρωτήσω τι γίνεται αν δεν τις πληρώσω, όμως θα ήθελα να με ενημερώσει για τα διαδικαστικά του θέματος κάποιος που ξέρει ή είχε ανάλογη εμπειρία στο παρελθόν. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Ζω στην Ιταλία εδώ και 10 χρόνια περίπου. Έφαγα πολλές κλήσεις διαφόρων παραβάσεων μέχρι να μάθω πως λειτουργούν τα πράγματα εδώ!! Οι κλήσεις ακόμα και για εμάς που μένουμε Ιταλία μπορεί να έρθουν και μηνες αργότερα. Πάντα συστημένες επιστολές και η αντίστροφη μέτρηση για τις εκπτώσεις ξεκινάει απ' τη στιγμή που τις παραλαμβάνεις. Όντως έχει μια έκπτωση αν πληρώσεις μέσα σε 5 μέρες, μια μικρότερη έκπτωση αν πληρώσεις εντός 60 ημερων και ολόκληρο το ποσό μετά το πέρας και των 60 ημερων.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.312
    Καλημέρα φίλε μου, μού είχε έρθει κι εμένα κλήση συστημένη από Ιταλία Δεκέμβρη μήνα ενώ είχα πάει με τη μηχανή τέλη Μαΐου.

    Μες τη χαρά ήμουν, ποιος με θυμήθηκε έλεγα Χριστουγεννιάτικα

    Τελικά διασταύρωσα ότι ήταν αυθεντική και παρά τα παραδοσιακά λεγόμενα ότι η νότια Ιταλία είναι καφενείο κλπ, μπόρεσα να καταλάβω και πού την έφαγα με ώρα και ημερομηνία και φωτογραφία. Ήταν σε ένα σημείο αυτοκινητοδρόμου πριν τη Μεσσήνη όπου γίνονταν έργα κι εγώ έφτασα με πολλά πριν καταλάβω τι ακριβώς γίνεται.

    Όπως και στην περίπτωσή σου είχε έκπτωση αν πλήρωνα άμεσα και ακόμα περισσότερη γιατί πήγαινα με κάτω από 10χλμ/ώρα από το όριο ταχύτητας, οπότε πλήρωσα συνολικά είκοσι ευρώ μέσω ίντερνετ και καθάρισα - από τότε όλα καλά.

    Εννοείται δεν πήρα χαμπάρι πότε με μετρήσανε και με φωτογραφήσανε...

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά! Από αυτά που μου λέτε και εσείς, απλά θα περιμένω να τις παραλάβω και να τις πληρώσω άμεσα και για να γλιτώσω χρήματα και να ησυχάσω. Το πιο ενοχλητικό είναι το 30αρι για κάθε κλήση, δηλαδή τι διαδικασία έχει για να κοινοποιήσουν στις Αρχές τα στοιχεία του οδηγού; Ωραία, σου ζητάει η Αστυνομία τα στοιχεία του οδηγού την τάδε μέρα, στέλνεις ένα e-mail με συνημμένο το συμβόλαιο με όλα τα στοιχεία μου και ζήσανε αυτοί καλά και εμείς καλύτερα. Το κακό με αυτές τις χρεώσεις είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα διότι υπογράφοντας το συμβόλαιο αποδέχεσαι να γίνονται τέτοιες χρεώσεις σε ανάλογη περίπτωση.

    @νεοσσός Για τη Γερμανία τα ξέρω και εγώ, έχω φιλαράκια που ξενιτεύτηκαν τα τελευταία χρόνια αλλά ακόμα και χωρίς αυτούς, ήδη γνώριζα ότι στη Γερμανία απλά εφαρμόζονται οι νόμοι και τα όρια ταχύτητας. Για εμένα πάντως θα έπρεπε οι εταιρείες ενοικίασης αυτοκινήτων να σε ειδοποιούν για κάτι τέτοια, ειδικά όταν βλέπουν ότι είσαι ξένος. Εμάς δεν μας είπε κάτι η υπάλληλος παρ' όλο που ρώτησα αν πρέπει να προσέξω κάτι άλλο πέραν του θέματος πάρκινγκ. Αν δεν έχει κάποια τρελή γραφειοκρατία η όλη διαδικασία νομίζω ότι απλά βρήκαν τρόπο να βγάλουν κάτι παραπάνω. Επιπλέον, κατ' εμέ θα έπρεπε να υπάρχουν και στο google maps και να σε ειδοποιεί ότι η τάδε διαδρομή περνάει μέσα από τέτοια ζώνη. Όταν έχουν περασμένα (ακόμα και στην Ελλάδα) τα δρομολόγια των αστικών λεωφορείων δε νομίζω ότι είναι κάτι παράλογο.

    @Tsber Μπορεί να λέμε διάφορα του τύπου "una faccia una razza" αλλά η βασική διαφορά είναι ότι αυτοί έχουν κράτος και σε κάτι τέτοια δεν είναι καθόλου καφενείο. Όπως ανέφερα και παραπάνω, ξέρω ότι στις πιο σοβαρές χώρες επιβλέπεται η τήρηση των ορίων ταχύτητας και για αυτό στον αυτοκινητόδρομο είχα βάλει τον περιοριστή που είχε το Polo στα 120 km/h, 10 κάτω από το ανώτερο όριο. Σε πληροφορώ ότι λίγοι μας προσπερνούσαν και αυτοί που το έκαναν το έκαναν πολύ αργά, ζήτημα να πήγαιναν με 140. Η μόνη εξαίρεση ήταν μια περίπτωση που ένα GSXR 1000 κυνηγιόταν με μια 911 GT3

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    δηλαδή τι διαδικασία έχει για να κοινοποιήσουν στις Αρχές τα στοιχεία του οδηγού; Ωραία, σου ζητάει η Αστυνομία τα στοιχεία του οδηγού την τάδε μέρα, στέλνεις ένα e-mail με συνημμένο το συμβόλαιο με όλα τα στοιχεία μου και ζήσανε αυτοί καλά και εμείς καλύτερα.
    Από πλευράς κανονιστικής συμμόρφωσης, προστασίας προσωπικών δεδομένων & διαδικασιών, ειδικά σε μεγάλους οργανισμούς δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεις.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της aetomenios
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    139
    Κάτι αντίστοιχο έχει συμβεί και στην δίκη μου οικογένεια (δεν σε ξεχνάνε ποτε).
    Μ'ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι'αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει.

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Από πλευράς κανονιστικής συμμόρφωσης, προστασίας προσωπικών δεδομένων & διαδικασιών, ειδικά σε μεγάλους οργανισμούς δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεις.
    Δεκτό, εξάλλου για αυτό είπα "αν δεν έχει τρομερή γραφειοκρατία". Εντάξει είναι και ότι πονάει λίγο το γεγονός ότι θα πληρώσω τα πρόστιμα+60 ευρώ απλά για να πουν στην αστυνομία ποιος οδηγούσε, γιατί στην τελική περί αυτού πρόκειται

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Πάγια τακτική των γραφείων ενοικιάσεων. Και το αιτιολογούν σαν κόστος της εργατοώρας για την ενημέρωση της αστυνομίας γιατί απασχολήθηκε ο υπάλληλος.

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Καλημέρα! Ενημέρωση για να υπάρχει και για μελλοντική αναφορά: Παρέλαβα την πρώτη κλήση που αφορούσε την παράβαση στη Modena (μουσείο Ferrari ήθελες ) ως συστημμένη επιστολή την Παρασκευή που μας πέρασε. Ανέφεραν τα πάντα τυπικά και αναλυτικά, πότε, που και γιατί. Είχε και λινκ + κωδικούς για να δεις τη φωτογραφία από την κάμερα που κατέγραψε την παράβαση. Όσον αφορά το ποσό της πληρωμής ισχύουν τα περισσότερα που ανέφερα στο πρώτο ποστ, €88,6 για πληρωμή εντός 5 ημερών από την παραλαβή της επιστολής, €113,5 για πληρωμή μεταξύ 6-60 ημέρων και €196,5 για πληρωμή από 60 ημέρες και έπειτα. Βέβαια δεν έγραφε πουθενά για 10% προσαύξηση ανά εξάμηνο όπως είχα διαβάσει κάπου. Θα επανέλθω όταν παραλάβω και τη δεύτερη κλήση για την ίδια παράβαση στο Μιλάνο.

  13. #13
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Υποπτεύομαι πως με τη παραλαβή του συστημένου ενημερώνεται το σύστημα και αρχίζουν και τρέχουν οι ημερομηνίες για τις εκπτώσεις ή τις επιβαρύνσεις.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.312
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα! Ενημέρωση για να υπάρχει και για μελλοντική αναφορά: Παρέλαβα την πρώτη κλήση που αφορούσε την παράβαση στη Modena (μουσείο Ferrari ήθελες ) ως συστημμένη επιστολή την Παρασκευή που μας πέρασε. Ανέφεραν τα πάντα τυπικά και αναλυτικά, πότε, που και γιατί. Είχε και λινκ + κωδικούς για να δεις τη φωτογραφία από την κάμερα που κατέγραψε την παράβαση. Όσον αφορά το ποσό της πληρωμής ισχύουν τα περισσότερα που ανέφερα στο πρώτο ποστ, €88,6 για πληρωμή εντός 5 ημερών από την παραλαβή της επιστολής, €113,5 για πληρωμή μεταξύ 6-60 ημέρων και €196,5 για πληρωμή από 60 ημέρες και έπειτα. Βέβαια δεν έγραφε πουθενά για 10% προσαύξηση ανά εξάμηνο όπως είχα διαβάσει κάπου. Θα επανέλθω όταν παραλάβω και τη δεύτερη κλήση για την ίδια παράβαση στο Μιλάνο.
    Καλημέρα Άρη και ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

    Να συμπληρώσω κι εγώ ότι έναν χρόνο μετά την άμεση online πληρωμή όλα είναι κομπλέ.

    Μου ξαναήρθε βέβαια ειδοποίηση πριν τα Χριστούγεννα και ήμουν κάπως έτσι ...

    ...αλλά τελικά ήταν κάτι τυπικό από τον ΕΣ που δε λέει να αφήσει ήσυχο ούτε στα 43

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Υποπτεύομαι πως με τη παραλαβή του συστημένου ενημερώνεται το σύστημα και αρχίζουν και τρέχουν οι ημερομηνίες για τις εκπτώσεις ή τις επιβαρύνσεις.
    Είτε αυτό που αναφέρεις είτε το διασταυρώνουν αφού εμφανιστεί το έμβασμα με αιτιολογία συναλλαγής για την αντίστοιχη κλήση.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα Άρη και ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

    Να συμπληρώσω κι εγώ ότι έναν χρόνο μετά την άμεση online πληρωμή όλα είναι κομπλέ.

    Μου ξαναήρθε βέβαια ειδοποίηση πριν τα Χριστούγεννα και ήμουν κάπως έτσι ...

    ...αλλά τελικά ήταν κάτι τυπικό από τον ΕΣ που δε λέει να αφήσει ήσυχο ούτε στα 43
    Από τον ΕΣ δεν γλιτώνεις ποτέ

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΗΡΑ ΚΡΑΝΟΣ ΑΠΟ ΙΤΑΛΙΑ
    από GTZ750 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2006, 01:14
  2. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2006, 22:55
  3. φωτο απο ιταλια-τοσκανη
    από dimitrioskosmas στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2005, 08:35
  4. Κουλή κλήση από μπάτσο ζαβό !!!
    από motoris στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2004, 13:37
  5. Κλήση από τροχαία
    από Nefeli στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 22:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF