Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Νέος Οδηγός - Ελιγμοί στη κίνηση

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98

    Question Νέος Οδηγός - Ελιγμοί στη κίνηση

    Καλησπέρα σε όλους!

    Ήθελα για άλλη μια φορά να ζητήσω τα φώτα σας. Σαν άπειρος μοτοσυκλετιστής προσπαθώ γενικά να αποφεύγω τους πολλούς ελιγμούς, γιατι γενικά η οδήγηση στη πόλη είναι κάτι καινούργιο για μένα, και προτιμώ να αντιμετωπίζω τη μηχανή ως αμάξι. Δηλαδή αν υπάρχουν σταματημένα αμάξια μπροστά στη κίνηση σε γενικές γραμμές περιμένω και εγω. Δέν είναι μόνο η έλλειψη εμπειρίας, αλλα και το γεγονός οτι οδηγάω virago και νιώθω οτι είναι λίγο πιο ογκώδης απο τα παπάκια που χώνονται ευκολα παντού. Ήθελα να σας ρωτήσω 2 πράγματα:

    1) Αν περιμένω και εγώ στη κίνηση, άραγε αυτο ενοχλεί τους οδηγούς απο πίσω? Δηλαδή θεωρείται πως σαν μηχανή πρέπει να κάνω ελιγμούς ανάμεσα στις δύο λωρίδες για να προχωράνε και τα πίσω αμάξια πιο γρήγορα?

    2) Αν κάνω ελιγμούς και μπώ μπροστά απο αμάξι, και δεν συνεχίσω να προσπερνάω, αυτο θεωρείται αγένεια απο τον οδηγό που έκοψα?

    Γενικά δεν είμαι τύπος που τον απασχολεί αν οι άλλοι ενοχλούνται. Ρωτάω για να ξέρω ποιο είναι το οδηγικο ettiquette για τους μοτοσυκλετιστές. Να δείχνω σεβασμό γενικά με τον τρόπο που οδηγάω. Αν έχετε και άλλες συμβουλές γενικά για την σωστή οδηγική συμπεριφορά μη διστάσετε να μου πειτε!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    733
    1)Οχι μπορεις να κανεις οτι θελεις απο την στιγμη που εισαι στην λωριδα σου
    Δλδ αν δεν ησουν εκει τι θα εκανε το αμαξι;θα κερδιζε ενα μετρο;
    Ε και;

    2)Τα ιδια με το 1

    Κανε αυτο που σε κανει να νιωθεις πιο ανετα χωρις να πιεζεσαι

  3. #3
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Δεν υπάρχει αγένεια ή ευγένεια στον δρόμο .
    Υπάρχει το νόμιμο , το παράνομο και το εγκληματικά παράνομο.
    Γιατί κάνω 2 κατηγορίες παρανόμου? Γιατί λίγο πολύ , οι περισσότεροι αν όχι όλοι, διαπράττουμε αδικήματα που είναι είτε πταίσματα είτε εγκληματικά.
    Π.χ. το να είσαι στην κέντρο της λωρίδας σου με την μηχανή , είναι πταίσμα.
    Ο νομοθέτης αναφέρει πως τα δίκυκλα οφείλουν να κινούνται στο άκρο δεξίο ή αριστερό τμήμα της λωρίδας κίνησης.
    Είναι σοβαρό παράπτωμα?
    Όχι.
    Μάθε να οδηγείς πρώτα για να προσταυσεις εσένα και άσε τι νιώθουν οι γύρω σου.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Σε γενικές γραμμές δεν επιτρέπεις σε αυτοκίνητο να σε περάσει στην λωρίδα σου, δεν του αφήνεις χώρο.
    Ούτε σε αυτόν που είναι στη διπλανή να βγεί στη δική για να προσπεράσει.
    Όταν κινείσαι στη δεξιά λωρίδα πήγαινε ελαφρά προς τα αριστερά και το αντίθετο όταν είσαι σε αριστερή πήγαινε λίγο προς το δεξιό άκρο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Να οδηγεις οπως αισθανεσαι ασφαλης και δεν πιεζεσαι, οσο πιο κοντα μπορεις στο γραμμα του νομου. Οταν παρεις τον αερα αυτου που οδηγεις τοτε μπορεις να ακολουθεις και τους υπολοιπους στην παρανομια

    Σε συνεχεια του παραπανω για το "κοντα στο γραμμα του νομου" κοιτα να μπεις γρηγορα στο νοημα και για τους αγραφους νομους, κανονες και συμπεριφορες.

    π.χ. Δεν ξερω πως ακριβως εννοεις το "Γενικά δεν είμαι τύπος που τον απασχολεί αν οι άλλοι ενοχλούνται" αλλα δεν ακουγεται πολυ ορθολογικο. Ελπιζω να ηθελες να πεις κατι αλλο και οχι αυτο που εγραψες.

    Στο "Ρωτάω για να ξέρω ποιο είναι το οδηγικο ettiquette για τους μοτοσυκλετιστές" η απαντηση ειναι (κατα την αποψη μου παντα), οτι δεν υπαρχει και κοιτα να φτιαξεις εσυ το δικο σου ρχικα που θα το χαρακτηριζει κατι στο στυλ "ασφαλης για εμενα, και τους γυρω μου, χωρις να σπαω @@ και οσο γινεται εντος των βασικων οδηγιων του νομοθετη".

    have fun (με το virago βεβαια τι fun αλλα λεμε τωρα )
    Quod me nutrit... me destruit.....

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.262
    Να ξες παντως πως αν σε πλησιασει κανας τετοιος με κάνα xt μηχανάκι,οφείλεις να το καρυδώσεις το γκάζι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	index.jpg 
Προβολές:	145 
Μέγεθος:	6,1 KB 
ID:	438953

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    π.χ. Δεν ξερω πως ακριβως εννοεις το "Γενικά δεν είμαι τύπος που τον απασχολεί αν οι άλλοι ενοχλούνται" αλλα δεν ακουγεται πολυ ορθολογικο. Ελπιζω να ηθελες να πεις κατι αλλο και οχι αυτο που εγραψες.

    have fun (με το virago βεβαια τι fun αλλα λεμε τωρα )
    Ήθελα απλά να πώ οτι ο λόγος που σας ρωτάω εσάς τους πιο έμπειρους οδηγούς είναι για να μάθω πώς να είμαι σωστός, και όχι γιατι με απασχολεί η άποψη των άλλων, πχ να με βρίσουν αν κάνω κατι στραβα

    Σίγουρα το Virago δεν συγκρίνεται με τις δικές σας μηχανές! Αλλά ήταν το όνειρο μου αυτή η μηχανή εδώ και πολλά χρόνια και προσωπικά την απολαμβάνω πάρα πολύ

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Να ξες παντως πως αν σε πλησιασει κανας τετοιος με κάνα xt μηχανάκι,οφείλεις να το καρυδώσεις το γκάζι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	index.jpg 
Προβολές:	145 
Μέγεθος:	6,1 KB 
ID:	438953

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από White.Wolf Προβολή μηνύματος
    Ήθελα απλά να πώ οτι ο λόγος που σας ρωτάω εσάς τους πιο έμπειρους οδηγούς είναι για να μάθω πώς να είμαι σωστός, και όχι γιατι με απασχολεί η άποψη των άλλων, πχ να με βρίσουν αν κάνω κατι στραβα

    Σίγουρα το Virago δεν συγκρίνεται με τις δικές σας μηχανές! Αλλά ήταν το όνειρο μου αυτή η μηχανή εδώ και πολλά χρόνια και προσωπικά την απολαμβάνω πάρα πολύ

    Καλα μην δινεις σημασια.. Νομιζα η προταση σου ειχε μεσα ενα "ΔΕΝ" που τελικα δεν ειχε.... οποτε keep up the good work...
    Quod me nutrit... me destruit.....

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    306
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Δεν υπάρχει αγένεια ή ευγένεια στον δρόμο .
    Υπάρχει το νόμιμο , το παράνομο και το εγκληματικά παράνομο.
    Γιατί κάνω 2 κατηγορίες παρανόμου? Γιατί λίγο πολύ , οι περισσότεροι αν όχι όλοι, διαπράττουμε αδικήματα που είναι είτε πταίσματα είτε εγκληματικά.
    Π.χ. το να είσαι στην κέντρο της λωρίδας σου με την μηχανή , είναι πταίσμα.
    Ο νομοθέτης αναφέρει πως τα δίκυκλα οφείλουν να κινούνται στο άκρο δεξίο ή αριστερό τμήμα της λωρίδας κίνησης.
    Είναι σοβαρό παράπτωμα?
    Όχι.
    Μάθε να οδηγείς πρώτα για να προσταυσεις εσένα και άσε τι νιώθουν οι γύρω σου.
    Νομιζω αυτο το λενε για να εισαι εκτος του τυφλου σημειου των καθρεπτων των αυτοκινητων, οχι για καποιον αλλο λογο.

  11. #11
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Νομιζω αυτο το λενε για να εισαι εκτος του τυφλου σημειου των καθρεπτων των αυτοκινητων, οχι για καποιον αλλο λογο.
    Ναι προφανώς, ωστόσο αποτελεί υποχρέωση κάθε οχήματος να κινείται στο άκρο δεξίο της λωρίδας. Τα μηχανάκια μπορούν να το κάνουν και στο άκρο αριστερό.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.171
    Εν τω μεταξύ, το virago αλλά και τα υπόλοιπα του είδους, δεν είναι ακριβώς και τόσο πρακτικά στην κίνηση.
    Μακρύ σχετικά μεταξόνιο, τιμόνι που κόβει λίγο....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Π.χ. το να είσαι στην κέντρο της λωρίδας σου με την μηχανή , είναι πταίσμα.
    Ο νομοθέτης αναφέρει πως τα δίκυκλα οφείλουν να κινούνται στο άκρο δεξίο ή αριστερό τμήμα της λωρίδας κίνησης.
    Είναι σοβαρό παράπτωμα?
    Όχι.
    Μάθε να οδηγείς πρώτα για να προσταυσεις εσένα και άσε τι νιώθουν οι γύρω σου.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Ναι προφανώς, ωστόσο αποτελεί υποχρέωση κάθε οχήματος να κινείται στο άκρο δεξίο της λωρίδας. Τα μηχανάκια μπορούν να το κάνουν και στο άκρο αριστερό.
    Θα μπορούσες σε παρακαλώ να τεκμηριώσεις το παραπάνω;

    Διαβάζω στον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, Άρθρο 15 §3:
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KOΚ
    3. Τηρουμένων των διατάξεων της παραγράφου 1, σε oδoστρώματα πoυ είναι χωρισμένα σε δύo ή περισσότερες λωρίδες κυκλoφoρίας, κατά κατεύθυνση με κατά μήκoς διαγραμμίσεις, oι oδηγoί oχημάτων υπoχρεoύνται να oδηγoύν αυτά μέσα στα όρια μιας λωρίδας και κατά τo δυνατόν στo μέσo αυτής.
    Το παραπάνω άρθρο επικαλείται και απόφαση του Αρείου Πάγου, σε υπόθεση δικύκλου. Δεν ξέρω αν έχει γίνει κάποια αναθεώρηση έκτοτε.

    Αν ισχύουν τα παραπάνω, τότε σε δρόμους με περισσότερες της μίας λωρίδας κυκλοφορίας ανά κατεύθυνση, θα πρέπει να είσαι στο μέσον αυτής, αλλά σε όσο το δυνατόν πιο δεξιά λωρίδα κυκλοφορίας επιτρέπουν οι κυκλοφοριακές συνθήκες. Π.χ. στο μέσον της δεξιάς λωρίδας.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 27/10/2022 στις 18:47.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.151
    Όλοι έχουμε την τάση να κινουμαστε στη μέση. Παρόλα αυτά θεωρώ πιο ασφαλή την τοποθέτηση προς τα δεξιά. Ευνοείται η προσπέραση από πιο γρήγορα οχήματα (αν χρειαστεί) και αν κάποιος αργήσει να φρενάρει πιθανοτατα δεν θα μας τη φορέσει από πίσω.

  15. #15
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Όλοι έχουμε την τάση να κινουμαστε στη μέση. Παρόλα αυτά θεωρώ πιο ασφαλή την τοποθέτηση προς τα δεξιά. Ευνοείται η προσπέραση από πιο γρήγορα οχήματα (αν χρειαστεί) και αν κάποιος αργήσει να φρενάρει πιθανοτατα δεν θα μας τη φορέσει από πίσω.
    Σε δρόμους με περισσότερες της μίας λωρίδες ανά κατεύθυνση, όπου υπάρχει η δυνατότητα προσπέρασής μας από λωρίδα στα αριστερά μας, καλύτερα να καταλαμβάνουμε όλη τη λωρίδα, διαφορετικά υπάρχουν οδηγοί που παίρνουν το ρίσκο και μας προσπερνάνε στριμώχνοντάς μας. Μου έχει τύχει πολλές φορές με το ποδήλατο να με περνάνε ξυστά και λίγες με τη μοτοσυκλέτα, διότι συνήθως κινούμαι πιο γρήγορα από τη ροή. Αν είσαι στα δεξιά της δεξιάς λωρίδας, σε περνάνε οριακά και μπορεί να σε ρίξουν κάτω, δεν σε υπολογίζουν. Την παρασμένη εβδομάδα με πέρασε έτσι μία οδηγός, με τον καθρέφτη της να περνάει λίγα εκατοστά από το τιμόνι μου. Μετάνιωσα κατευθείαν που της έκανα χώρο.

    Υπήρχε σχετική ανάρτηση από την αστυνομία, όπου έγραφε:
    Κάποιες φορές είναι προτιμότερο να καλύπτω όλη τη λωρίδα κυκλοφορίας με το ποδήλατο, ώστε οι οδηγοί να με προσέχουν περισσότερο.
    https://www.triathlon.gr/lifestyle/n...n-greek-roads/
    https://www.podilates.gr/comment/277972
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Sos Νέος Οδηγός Cbf 250
    από tsofras στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2006, 08:41
  2. Νέος οδηγός: Transalp ή BMW 650
    από perastikos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2006, 09:22
  3. νέος οδηγός
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2006, 12:07
  4. Νέος οδηγος - ερωτήσεις
    από cbr125 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 18:30
  5. νέος οδηγός
    από mbjp στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2005, 11:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF