Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 20 από 20

Θέμα: Νέος Οδηγός - Ελιγμοί στη κίνηση

  1. #16
    In science we trust
    Εγγραφή
    17/10/2020
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από White.Wolf Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους!

    Ήθελα για άλλη μια φορά να ζητήσω τα φώτα σας. Σαν άπειρος μοτοσυκλετιστής προσπαθώ γενικά να αποφεύγω τους πολλούς ελιγμούς, γιατι γενικά η οδήγηση στη πόλη είναι κάτι καινούργιο για μένα, και προτιμώ να αντιμετωπίζω τη μηχανή ως αμάξι. Δηλαδή αν υπάρχουν σταματημένα αμάξια μπροστά στη κίνηση σε γενικές γραμμές περιμένω και εγω. Δέν είναι μόνο η έλλειψη εμπειρίας, αλλα και το γεγονός οτι οδηγάω virago και νιώθω οτι είναι λίγο πιο ογκώδης απο τα παπάκια που χώνονται ευκολα παντού. Ήθελα να σας ρωτήσω 2 πράγματα:

    1) Αν περιμένω και εγώ στη κίνηση, άραγε αυτο ενοχλεί τους οδηγούς απο πίσω? Δηλαδή θεωρείται πως σαν μηχανή πρέπει να κάνω ελιγμούς ανάμεσα στις δύο λωρίδες για να προχωράνε και τα πίσω αμάξια πιο γρήγορα?

    2) Αν κάνω ελιγμούς και μπώ μπροστά απο αμάξι, και δεν συνεχίσω να προσπερνάω, αυτο θεωρείται αγένεια απο τον οδηγό που έκοψα?

    Γενικά δεν είμαι τύπος που τον απασχολεί αν οι άλλοι ενοχλούνται. Ρωτάω για να ξέρω ποιο είναι το οδηγικο ettiquette για τους μοτοσυκλετιστές. Να δείχνω σεβασμό γενικά με τον τρόπο που οδηγάω. Αν έχετε και άλλες συμβουλές γενικά για την σωστή οδηγική συμπεριφορά μη διστάσετε να μου πειτε!
    Τσέκαρε και το κανάλι του Dan the Fireman στο youtube, έχει αρκετά βίντεο για το πως μπορείς να κινείσαι σωστά στην κίνηση της πόλης. Πολύ σημαντικό αν σταματάς ανάμεσα από αυτοκίνητα να υπολογίζεις έναν διάδρομο ελιγμού αριστερά ή δεξιά ώστε να μην γίνεις σάντουιτς από την απροσεξία κάποιοι που απασχολείται στο κινητό του. Πολύ προσοχή στις προσπεράσεις λεωφορείων και φορτηγών γιατί μπορεί να έχουν μπροστά τους μικρό όχημα που να θέλει να στρίψει αριστερά, έτσι έχω πάει να την πατήσω ήδη δύο φορές με νόμιμη προσπέραση. Και πάντα να κοιτάς τις αντιδράσεις των οδηγών μπροστά από το προπορευόμενο όχημα. Όπως λέει και ο μέντορας Fortnine, δεν χρειάζεται να βλέπεις το μέλλον για να αποφύγεις ένα ατύχημα, απλά να βλέπεις 20 μέτρα μπροστά σου. Το μόνο πλεονέκτημα απέναντι στους cagers είναι ότι έχεις τρομερά καλό οπτικό πεδίο έναντί τους.

  2. #17
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εν τω μεταξύ, το virago αλλά και τα υπόλοιπα του είδους, δεν είναι ακριβώς και τόσο πρακτικά στην κίνηση.
    Μακρύ σχετικά μεταξόνιο, τιμόνι που κόβει λίγο....
    Πραγματικά δεν είναι. Ντάξει κάνεις ελιγμούς και προσπεράσεις αν χρειαστεί αλλά θέλει στρατηγική σκέψη. Και θέλω να της βάλω και
    δερμάτινα βαλιτσάκια.. Λογικά θα γίνει ακόμα χειρότερη η ευελιξία της.

  3. #18
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Augotaraxos Προβολή μηνύματος
    Τσέκαρε και το κανάλι του Dan the Fireman στο youtube, έχει αρκετά βίντεο για το πως μπορείς να κινείσαι σωστά στην κίνηση της πόλης. Πολύ σημαντικό αν σταματάς ανάμεσα από αυτοκίνητα να υπολογίζεις έναν διάδρομο ελιγμού αριστερά ή δεξιά ώστε να μην γίνεις σάντουιτς από την απροσεξία κάποιοι που απασχολείται στο κινητό του. Πολύ προσοχή στις προσπεράσεις λεωφορείων και φορτηγών γιατί μπορεί να έχουν μπροστά τους μικρό όχημα που να θέλει να στρίψει αριστερά, έτσι έχω πάει να την πατήσω ήδη δύο φορές με νόμιμη προσπέραση. Και πάντα να κοιτάς τις αντιδράσεις των οδηγών μπροστά από το προπορευόμενο όχημα. Όπως λέει και ο μέντορας Fortnine, δεν χρειάζεται να βλέπεις το μέλλον για να αποφύγεις ένα ατύχημα, απλά να βλέπεις 20 μέτρα μπροστά σου. Το μόνο πλεονέκτημα απέναντι στους cagers είναι ότι έχεις τρομερά καλό οπτικό πεδίο έναντί τους.
    Τα έχω δεί όλα αυτά τα κανάλια και βοηθάνε πολύ. Προς το παρόν αποφεύγω να προσπερνώ λεωφορεία και φορτηγά (εκτός αν είναι μπλοκαρισμένα στη κίνηση). Τη πρώτη φορά που βγήκα εθνική είδα πόσο γρήγορα μπορούν να επιταχύνουν συγκριτικά με τον όγκο και τη μάζα τους και φοβάμαι πως το virago εύκολα μπορεί να χτυπηθεί στο υποθετικό σενάριο που ο οδηγός τους θα είναι απρόσεχτος σε αλλαγή λωρίδας και σε πλευρίσει.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από White.Wolf Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους!

    Ήθελα για άλλη μια φορά να ζητήσω τα φώτα σας. Σαν άπειρος μοτοσυκλετιστής προσπαθώ γενικά να αποφεύγω τους πολλούς ελιγμούς, γιατι γενικά η οδήγηση στη πόλη είναι κάτι καινούργιο για μένα, και προτιμώ να αντιμετωπίζω τη μηχανή ως αμάξι. Δηλαδή αν υπάρχουν σταματημένα αμάξια μπροστά στη κίνηση σε γενικές γραμμές περιμένω και εγω. Δέν είναι μόνο η έλλειψη εμπειρίας, αλλα και το γεγονός οτι οδηγάω virago και νιώθω οτι είναι λίγο πιο ογκώδης απο τα παπάκια που χώνονται ευκολα παντού. Ήθελα να σας ρωτήσω 2 πράγματα:

    1) Αν περιμένω και εγώ στη κίνηση, άραγε αυτο ενοχλεί τους οδηγούς απο πίσω? Δηλαδή θεωρείται πως σαν μηχανή πρέπει να κάνω ελιγμούς ανάμεσα στις δύο λωρίδες για να προχωράνε και τα πίσω αμάξια πιο γρήγορα?

    2) Αν κάνω ελιγμούς και μπώ μπροστά απο αμάξι, και δεν συνεχίσω να προσπερνάω, αυτο θεωρείται αγένεια απο τον οδηγό που έκοψα?

    Γενικά δεν είμαι τύπος που τον απασχολεί αν οι άλλοι ενοχλούνται. Ρωτάω για να ξέρω ποιο είναι το οδηγικο ettiquette για τους μοτοσυκλετιστές. Να δείχνω σεβασμό γενικά με τον τρόπο που οδηγάω. Αν έχετε και άλλες συμβουλές γενικά για την σωστή οδηγική συμπεριφορά μη διστάσετε να μου πειτε!
    Δεν μπορώ να καταλάβω με ακρίβεια, το νόημα των ερωτημάτων σου. Λίγο έτσι, λίγο αλλιώς, οι ερωτήσεις σου, ερμηνεύονται με πολλούς διαφορετικούς τρόπους, οπότε αφού δεν είναι σαφής η ερώτηση, δεν μπορεί να είναι σαφής και η απάντηση.


    ΓΕΝΙΚΑ ομως, προσπάθησε να οδηγείς με το ρυθμό που πάνε όλοι. Δεν λέμε αν όλοι πηγαίνουν σαν τον διάολο, πήγαινε κι εσύ κι ας μην μπορείς. Λέμε ότι όταν όλοι κινούνται με ένα ρυθμό, αν εσύ κινείσαι ανάμεσά τους με ένα πολύ διαφορετικό ρυθμό, τότε είναι πρόβλημα. Αν πηγαίνεις πολύ πιο αργά, τότε είσαι εμπόδιο και άρα αυξάνεις τις πιθανότητες να πέσει κάποιος πάνω σου. Αν πηγαίνεις πολύ πιο γρήγορα, αντίστροφα, αυξάνεις τις πιθανότητες να πέσεις εσύ σε κάποιον. Οτι κάνουν οι άλλοι, περίπου κάνε κι εσύ.

    ΓΕΝΙΚΑ, αυτοί που κλέβουν μια προτεραιότητα ενός που έρχεται στον δρόμο του, και μετά πηγαίνουν σαν χελώνες, δλδ δεν φτάνει που τον κόψανε, τον καθυστερούνε κιόλλας μετά, πρέπει ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΕ ΕΙΔΙΚΗ ΣΕΧΤΑ ΤΗΣ ΚΟΛΑΣΗΣ. Η βλακεία είναι η μεγαλύτερη αμαρτία, γιατί κάνει κακό σε όλους. Οταν θα κλέψεις μια προτεραιότητα από κάποιον, οκ, δεκτόν, μετά ΦΥΓΕ, δώσε γκάζι, εξαφανίσου μπροστά.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 28/10/2022 στις 14:31.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #20
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    ΓΕΝΙΚΑ, αυτοί που κλέβουν μια προτεραιότητα ενός που έρχεται στον δρόμο του, και μετά πηγαίνουν σαν χελώνες, δλδ δεν φτάνει που τον κόψανε, τον καθυστερούνε κιόλλας μετά, πρέπει ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΕ ΕΙΔΙΚΗ ΣΕΧΤΑ ΤΗΣ ΚΟΛΑΣΗΣ. Η βλακεία είναι η μεγαλύτερη αμαρτία, γιατί κάνει κακό σε όλους. Οταν θα κλέψεις μια προτεραιότητα από κάποιον, οκ, δεκτόν, μετά ΦΥΓΕ, δώσε γκάζι, εξαφανίσου μπροστά.
    +όσα, γιατί ένα βρουμ δε φτάνει

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Sos Νέος Οδηγός Cbf 250
    από tsofras στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2006, 08:41
  2. Νέος οδηγός: Transalp ή BMW 650
    από perastikos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2006, 09:22
  3. νέος οδηγός
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2006, 12:07
  4. Νέος οδηγος - ερωτήσεις
    από cbr125 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 18:30
  5. νέος οδηγός
    από mbjp στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2005, 11:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF