Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Ταξιδιωτικός Εξοπλισμός - Προτάσεις

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98

    Question Ταξιδιωτικός Εξοπλισμός - Προτάσεις

    Καλημέρα σε όλους!

    Όταν ταξιδεύετε με τη μηχανή, τι εξοπλισμό συνηθίζετε να κουβαλάτε μαζί σας? Σκέφτομαι να βαλω πλαινά βαλιτσάκια στη Virago μου και ένα μικρό κυλινδρικό πίσω απο το sissy bar.

    Μέχρι στιγμής έχω σκεφτεί έχω σκεφτεί πως σε περίπτωση ταξιδιου θα κουβαλούσα:

    - Κουκούλα μηχανής
    - Συναγερμούς, αλυσιδες κλπ
    - Κιτ Ά βοηθειών
    - Κιτ Εργαλείων (αν και οι γνώσεις μου δεν ειναι επαρκείς για επισκευές, οπότε αξίζει καν το κοπο?)
    - Τρόμπα για λάστιχα

    Και όσα προσωπικά αντικείμενα είχα θα τα εβαζα σε σακίδιο πλάτης.

    Άν ήθελα να πάρω σκηνή για κατασκήνωση, θα την έδενα με δυχτάκι στο πίσω κάθισμα αν είμουν μόνος.

    Πώς σας φαίνεται το set-up σαν ιδέα? Τι παραπάνω θα προσθέτατε?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Απέφυγε την τσάντα πλάτης (εκτός κι αν δεν την έχεις στην πλάτη σου)· θα σε κουράσει σε πολύωρη οδήγηση.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από White.Wolf Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα σε όλους!

    Όταν ταξιδεύετε με τη μηχανή, τι εξοπλισμό συνηθίζετε να κουβαλάτε μαζί σας? Σκέφτομαι να βαλω πλαινά βαλιτσάκια στη Virago μου και ένα μικρό κυλινδρικό πίσω απο το sissy bar.

    Μέχρι στιγμής έχω σκεφτεί έχω σκεφτεί πως σε περίπτωση ταξιδιου θα κουβαλούσα:

    - Κουκούλα μηχανής
    - Συναγερμούς, αλυσιδες κλπ
    - Κιτ Ά βοηθειών
    - Κιτ Εργαλείων (αν και οι γνώσεις μου δεν ειναι επαρκείς για επισκευές, οπότε αξίζει καν το κοπο?)
    - Τρόμπα για λάστιχα

    Και όσα προσωπικά αντικείμενα είχα θα τα εβαζα σε σακίδιο πλάτης.

    Άν ήθελα να πάρω σκηνή για κατασκήνωση, θα την έδενα με δυχτάκι στο πίσω κάθισμα αν είμουν μόνος.

    Πώς σας φαίνεται το set-up σαν ιδέα? Τι παραπάνω θα προσθέτατε?
    Τι εννοείς συναγερμούς και αλυσίδες ?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Απέφυγε την τσάντα πλάτης (εκτός κι αν δεν την έχεις στην πλάτη σου)· θα σε κουράσει σε πολύωρη οδήγηση.
    Χρήσιμη συμβουλη, ευχαριστώ!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Τι εννοείς συναγερμούς και αλυσίδες ?
    Εννοώ αλυσίδα με λουκέτο, λουκέτο δισκοφρένου που έχει συναγερμο κλπ. Το διατύπωσα μάλλον αστοχα

  6. #6
    Νέο μέλος Το avatar του/της Zodd
    Εγγραφή
    02/10/2009
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από White.Wolf Προβολή μηνύματος

    - Κιτ Εργαλείων (αν και οι γνώσεις μου δεν ειναι επαρκείς για επισκευές, οπότε αξίζει καν το κοπο?)
    Προσωπικά πιστεύω ότι ένα μικρό κιτ παντα αξίζει (είτε σε ταξίδι είτε στην καθημερινότητα). Θα είναι κρίμα να χαλάσεις τη βόλτα σου, επειδή χαλάρωσε μια βίδα και δεν είχες μαζί σου ένα κατσαβίδι ή ότι για να την σφίξεις.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από White.Wolf Προβολή μηνύματος
    - Κιτ Εργαλείων (αν και οι γνώσεις μου δεν ειναι επαρκείς για επισκευές, οπότε αξίζει καν το κοπο?)
    Αξίζει να έχεις μερικά εργαλεία μαζί σου, γιατί ακόμα κι αν δεν έχεις γνώσεις, οι γνώσεις σταδιακά ερχονται. Επιπλέον, ακόμα και να στερείσαι πλήρως γνώσεων, μπορεί να ξέρει κάποια πράγματα ένας συνταξιδιώτης σου ή και ένας τυχαίος που σταμάτησε να βοηθήσει. Είναι κρίμα σε αυτές τις περιπτώσεις να μην έχεις εργαλεία μαζί σου.

    Στο ασφαλιστήριό σου συμβόλαιο, να έχεις και οδική βοήθεια. Πλήρη οδική βοήθεια, που σε πάει όπου της πεις, όχι αυτές τις οδικές που σε πάνε μέχρι το πλησιέστερο συνεργείο, να στο διευκρινίσει αυτό η ασφαλιστική σου. Είναι ένα μικροποσό σαν έξοδο, και όμως, μόνο που ξέρεις ότι έχεις αυτό το μαξιλάρι βοήθειας, έχεις μια ανησυχία λιγότερη.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #8
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    549
    Καλησπερα φιλε.. υπαρχει παντα η περιπτωση να κουβαλας αχρειαστα πραγματα μαζι σου, αλλα φαντασου μια στο εκατομμυριο να χρειαστεις κατι και να μην το εχεις..
    για εσενα και συνοδηγο
    κρανος -παντελονι μηχανης-μπουφαν μηχανης-κρανος-γαντια-2α γαντια-αδιαβροχα-μποτες/μποτακια-ισοθερμικα(αναλογα με την εποχη και τον προορισμο)
    για την μηχανη
    κιτ επισκευης ελαστικου-κομπρεσερ αερα-κλειδαρια(ας υπαρχει)-σαμαρια/βαλιτσες-λιπαντικο αλυσιδας??
    εργαλεια
    ασε την φαντασια σου ελευθερη αλλα καλο να εχεις ιμαντα-μονωτικη ταινια-δεματικα καλωδιων-γαλλικο κλειδι???
    εγγραφα
    ταυτοτητα/διαβατηριο/διπλωμα/ασφαλεια/πρασινη/καρτα(ολα σε ισχυ)
    μεσα στη βαλιτσα
    ρουχα (οχι υπερβολες)παπουτσια για να ξεκουραζεις το ποδι απο την μποτα(παλι οχι υπερβολες) προσωπικα ειδη (εδω εννοειται χωρις καμια υπερβολη)

    προσπαθησε να αποφυγεις...τις υπερβολες σε ολα θα δεις οτι μετα το 1ο σου ταξιδι οταν θα φερεις πισω τα μισα αφορετα θα αναθεωρησεις...και εννοειται στο 2ο οταν χρειαστεις κατι που ειχες στο 1ο και δεν το χρησιμοποιησες και στην αναθεωρηση το εκοψες θα αναθεωρησεις παλι και παει λεγοντας..
    εξοπλισου με υπομονη γτ θα ακουσεις πολλα και θα αλλαξεις πολλες φορες γνωμη.. διασκεδασε το και ζησε το...

    καλες βολτες και προσοχη παντου.. η κουραση δεν ειναι συμμαχος.

    Υ.Γ. αν θυμηθω κατι αλλο (αχρειαστο εννοειται) θα σου πω
    ..without engineers, science is just philosophy..

  9. #9
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    '' - Κιτ Εργαλείων (αν και οι γνώσεις μου δεν ειναι επαρκείς για επισκευές, οπότε αξίζει καν το κοπο?)''

    Εγώ θα σταθώ σε αυτή την πρόταση με μια μικρή ιστορία.
    Aρκετά χρόνια πριν πήγαινα από Καβάλα προς ένα χωριό στα Σέρρας. ( με ΜΒΧ 125 )
    Σε μια ερημιά λοιπόν ένα πεταμένο κομμάτι σύρμα στο δρόμο μπλέχτηκε στον πίσω τροχό και το γρανάζι και έσφιξε κατά την περιστροφή της ρόδας με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο τροχός
    και να μην μπορώ να συνεχίσω.
    ΑΝ είχα μια ταπεινή πένσα μαζί μου θα ξεμπέρδευα σε λιγότερο από 5 λεπτά.Δεν είχα,δεν σταμάτησε κανένα διερχόμενο όχημα να με βοηθήσει έστω με την παροχή εργαλείου και
    αναγκάστηκα να το κόψω/ξεμπλέξω με το χέρι,γέμισα πληγές και γράσα αφού ζορίστηκα καμιά ώρα .
    Απαραίτητη η οδική όπως σου έγραψαν, κοστίζει ελάχιστα χρήματα σε συνδυασμό με την ασφάλεια.
    porca miseria.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.142
    Η υπάρχουσα εργαλειοθήκη της μηχανής (αν υπάρχει) δεν αρκεί;

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από airmav Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα φιλε.. υπαρχει παντα η περιπτωση να κουβαλας αχρειαστα πραγματα μαζι σου, αλλα φαντασου μια στο εκατομμυριο να χρειαστεις κατι και να μην το εχεις..
    για εσενα και συνοδηγο
    κρανος -παντελονι μηχανης-μπουφαν μηχανης-κρανος-γαντια-2α γαντια-αδιαβροχα-μποτες/μποτακια-ισοθερμικα(αναλογα με την εποχη και τον προορισμο)
    για την μηχανη
    κιτ επισκευης ελαστικου-κομπρεσερ αερα-κλειδαρια(ας υπαρχει)-σαμαρια/βαλιτσες-λιπαντικο αλυσιδας??
    εργαλεια
    ασε την φαντασια σου ελευθερη αλλα καλο να εχεις ιμαντα-μονωτικη ταινια-δεματικα καλωδιων-γαλλικο κλειδι???
    εγγραφα
    ταυτοτητα/διαβατηριο/διπλωμα/ασφαλεια/πρασινη/καρτα(ολα σε ισχυ)
    μεσα στη βαλιτσα
    ρουχα (οχι υπερβολες)παπουτσια για να ξεκουραζεις το ποδι απο την μποτα(παλι οχι υπερβολες) προσωπικα ειδη (εδω εννοειται χωρις καμια υπερβολη)

    προσπαθησε να αποφυγεις...τις υπερβολες σε ολα θα δεις οτι μετα το 1ο σου ταξιδι οταν θα φερεις πισω τα μισα αφορετα θα αναθεωρησεις...και εννοειται στο 2ο οταν χρειαστεις κατι που ειχες στο 1ο και δεν το χρησιμοποιησες και στην αναθεωρηση το εκοψες θα αναθεωρησεις παλι και παει λεγοντας..
    εξοπλισου με υπομονη γτ θα ακουσεις πολλα και θα αλλαξεις πολλες φορες γνωμη.. διασκεδασε το και ζησε το...

    καλες βολτες και προσοχη παντου.. η κουραση δεν ειναι συμμαχος.

    Υ.Γ. αν θυμηθω κατι αλλο (αχρειαστο εννοειται) θα σου πω
    Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε! Μήπως έχεις να προτείνεις κίτ επισκευής ελαστικών? Σήμερα μου έσκασε η σαμπρέλα στο πίσω λαστιχο εν τω μεταξυ...

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    '' - Κιτ Εργαλείων (αν και οι γνώσεις μου δεν ειναι επαρκείς για επισκευές, οπότε αξίζει καν το κοπο?)''

    Εγώ θα σταθώ σε αυτή την πρόταση με μια μικρή ιστορία.
    Aρκετά χρόνια πριν πήγαινα από Καβάλα προς ένα χωριό στα Σέρρας. ( με ΜΒΧ 125 )
    Σε μια ερημιά λοιπόν ένα πεταμένο κομμάτι σύρμα στο δρόμο μπλέχτηκε στον πίσω τροχό και το γρανάζι και έσφιξε κατά την περιστροφή της ρόδας με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο τροχός
    και να μην μπορώ να συνεχίσω.
    ΑΝ είχα μια ταπεινή πένσα μαζί μου θα ξεμπέρδευα σε λιγότερο από 5 λεπτά.Δεν είχα,δεν σταμάτησε κανένα διερχόμενο όχημα να με βοηθήσει έστω με την παροχή εργαλείου και
    αναγκάστηκα να το κόψω/ξεμπλέξω με το χέρι,γέμισα πληγές και γράσα αφού ζορίστηκα καμιά ώρα .
    Απαραίτητη η οδική όπως σου έγραψαν, κοστίζει ελάχιστα χρήματα σε συνδυασμό με την ασφάλεια.
    άσχημο... Πράγματι η οδική αξίζει το κόπο πιστεύω.. αν και προσωπικα θεωρώ την ασφαλεια γενικα πεταμένα χρήματα.. αλλα..

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Η υπάρχουσα εργαλειοθήκη της μηχανής (αν υπάρχει) δεν αρκεί;
    δέν υπαρχει

  14. #14
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από White.Wolf Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε! Μήπως έχεις να προτείνεις κίτ επισκευής ελαστικών? Σήμερα μου έσκασε η σαμπρέλα στο πίσω λαστιχο εν τω μεταξυ...
    Αυτο κουβαλάω μαζί μου στα ταξίδια, πιάνει λίγο χώρο και είναι και οικονομικό.
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    623
    Πολυ καλο, φτηνο αλλα αν ο φιλος εχει σαμπρελα δεν κανει.
    Λεβιεδες, κλειδια και σαμπρελα πιανουν αρεκτο χωρο
    Πουλανε ακομα μπαλωματα για μηχανες;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2004, 10:54
  2. Εξοπλισμός camping...
    από bikersonly στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2004, 01:20
  3. Παλιές και.........νέες προτάσεις !
    από takiskan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 14:20
  4. Προτάσεις για όμορφα μέρη ανά την Ελλάδα...
    από bikersonly στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 20:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF