Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Ταξίδι σε άλλη χώρα με μηχανή

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98

    Question Ταξίδι σε άλλη χώρα με μηχανή

    Τι χρειάζεται κάποιος για ταξίδι σε άλλη χώρα με τη μηχανή του?

    Να ξεκαθαρίσω πως είμαι και άπειρος με τη μηχανή, αλλα και δεν εχω ταξιδέψει ποτέ εκτός Ελλάδας. Δηλαδή ούτε διαβατήριο δεν έχω.

    Τι έγγραφα χρειάζεται κάποιος για ένα τέτοιο ταξίδι? Τι εξοπλισμό?

    Αν έχετε ταξιδέψει σε άλλη χώρα πως ήταν η εμπειρία σας και τι συμβουλές θα δίνατε σε καποιον που θελει να το κάνει για πρώτη φορά?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Αν θες να ταξιδέψεις Ευρώπη αρκεί η αστυνομική ταυτότητα που έχει τα στοιχεία σου και σε λατινικούς χαρακτήρες. Το ίδιο ισχύει και για τα περισσότερα Βαλκάνια εκτός ίσως από κάποιες εξαιρέσεις· δεν ξέρω σίγουρα, μην σε πάρω στον λαιμό μου. Επίσης, χρειάζεται πράσινη κάρτα για την ασφάλεια της μηχανής την οποία εκδίδει η ασφαλιστική σου χωρίς χρέωση. Καλό θα ήταν να βγάλεις και μιά Ευρωπαϊκή κάρτα υγείας αν ταξιδέψεις στην Ευρώπη, επίσης χωρίς χρέωση· κάνεις την αίτηση ηλεκτρονικά και στην στέλνουν σπίτι, γκούγκλαρέ το.
    Σε χώρες εκτός Ευρώπης, κάποιες χώρες θέλουν μόνο διαβατήριο πχ Μαρόκο, κάποιες άλλες θέλουν και βίζα.
    Εννοείται η μηχανή πρέπει να είναι σε καλή κατάσταση, το κράνος να εφαρμόζει καλά ώστε να μην αρχίσει και σε πονάει το κεφάλι μετά από κάποιες ώρες, καλο μπουφάν, καλά αδιάβροχα.
    Δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάποια ειδική συμβουλή· εκτός από τα προφανή (χρόνος, χρήμα) θέλει όρεξη και θέληση. Το οτι θα προσέχεις και θα σέβεσαι τον κοκ όπως οδηγείς στην Ελλάδα κι ακόμα παραπάνω πρέπει να θεωρείται δεδομένο.
    Είναι πολύ όμορφη εμπειρία, στο συστήνω ανεπιφύλακτα!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Αν θες να ταξιδέψεις Ευρώπη αρκεί η αστυνομική ταυτότητα που έχει τα στοιχεία σου και σε λατινικούς χαρακτήρες. Το ίδιο ισχύει και για τα περισσότερα Βαλκάνια εκτός ίσως από κάποιες εξαιρέσεις· δεν ξέρω σίγουρα, μην σε πάρω στον λαιμό μου. Επίσης, χρειάζεται πράσινη κάρτα για την ασφάλεια της μηχανής την οποία εκδίδει η ασφαλιστική σου χωρίς χρέωση. Καλό θα ήταν να βγάλεις και μιά Ευρωπαϊκή κάρτα υγείας αν ταξιδέψεις στην Ευρώπη, επίσης χωρίς χρέωση· κάνεις την αίτηση ηλεκτρονικά και στην στέλνουν σπίτι, γκούγκλαρέ το.
    Σε χώρες εκτός Ευρώπης, κάποιες χώρες θέλουν μόνο διαβατήριο πχ Μαρόκο, κάποιες άλλες θέλουν και βίζα.
    Εννοείται η μηχανή πρέπει να είναι σε καλή κατάσταση, το κράνος να εφαρμόζει καλά ώστε να μην αρχίσει και σε πονάει το κεφάλι μετά από κάποιες ώρες, καλο μπουφάν, καλά αδιάβροχα.
    Δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάποια ειδική συμβουλή· εκτός από τα προφανή (χρόνος, χρήμα) θέλει όρεξη και θέληση. Το οτι θα προσέχεις και θα σέβεσαι τον κοκ όπως οδηγείς στην Ελλάδα κι ακόμα παραπάνω πρέπει να θεωρείται δεδομένο.
    Είναι πολύ όμορφη εμπειρία, στο συστήνω ανεπιφύλακτα!
    Σε ευχαριστώ πολυ Γιώργο
    Μπερδεύτηκα σε ένα κομμάτι, διαβατήριο δηλαδη δεν χρειάζεται για Ευρώπη?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από White.Wolf Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ πολυ Γιώργο
    Μπερδεύτηκα σε ένα κομμάτι, διαβατήριο δηλαδη δεν χρειάζεται για Ευρώπη?
    Όχι, με την προϋπόθεση ότι η ταυτότητά σου έχει τα στοιχεία σου και με λατινικούς χαρακτήρες. Αν έχεις την παλιά ταυτότητα και δεν θέλεις να βγάλεις καινούρια τότε βγάζεις διαβατήριο. Γενικά χρειάζεσαι ένα επίσημο έγγραφο στο οποίο να αναγράφονται τα στοιχεία σου στα λατινικά.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ashton
    Εγγραφή
    13/02/2006
    Μηνύματα
    282
    Αν η ταυτοτητα ειναι παλιότερη της 15ετίας μπορεί να έχεις θέμα, γιατι έχει λήξει .

  6. #6
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Βγάλε διαβατήριο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο το σκανάρει ο τελωνειακός και έχεις φύγει σε 2 δευτερόλεπτα επίσης τώρα πια έχουν διάρκεια 10 χρόνια και θα είναι απαραίτητο ειδικά σε ευρωπαϊκές χώρες που δεν είναι σενγκεν. Αν θες να κάνεις το βήμα στο εξωτερικό ξεκινά κάποιες εκδρομές στην Ελλάδα να δεις τα όρια σου και τι αντοχές έχεις για να ξέρεις πόσο χρειάζεται να οδηγείς κάθε μέρα και να έχεις ένα ωραίο ισορροπημένο πρόγραμμα εκτός αν θες να είσαι όλη μέρα στη σέλα και να πας μακριά. Αν δεν έχεις μεγάλη εμπειρία γενικά απέφυγε για αρχή χώρες που είναι κάφροι οι οδηγοί όπως στην Τουρκία, Αλβανία η Νότια Ιταλία αλλιώς με προσοχή και αμυντική οδήγηση θα είσαι τζετ.
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Σας ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες συμβουλες!!

  8. #8
    Είχα φτιάξει ενα βίντεο για προετοιμασία ταξιδιού για μια εκπομπη , τα κοκκινα φεγγάρια. αν θες και δεν βαριέσαι. δες το. αν εχεις κάποια απορία εδω είμαστε

    https://www.youtube.com/watch?v=RJf4...KOKKINAFEGARIA

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Με ταυτότητα καθυστερεις περισσοτερο στα συνορα

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2012, 18:19
  2. Ασφάλεια μοτοσυκλέτας σε άλλη χώρα
    από Meyaleleth στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2010, 13:51
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2009, 20:11
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2008, 18:07
  5. ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΕ ΡΟΔΟ, ΓΥΡΟΣ ΝΗΣΙΟΥ ΜΕ ΜΗΧΑΝΗ
    από anixneyths στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2006, 23:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF