Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Σχετικά με τον εξοπλισμό Ενδοεπικοινωνίας

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98

    Question Σχετικά με τον εξοπλισμό Ενδοεπικοινωνίας

    Σκέφτομαι να πάρω εξοπλισμό ενδοεπικοινωνίας για το κράνος μου έτσι ώστε να μπορώ να μιλάω με συνεπιβάτες, ή άλλους αναβάτες με τους οποίους μπορεί να
    οδηγάμε μαζί.

    Εσείς τι μάρκα χρησιμοποιείτε? Ποιά είναι η εμπειρία σας με τις ενδοεπικοινωνίες γενικά?

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Είναι καλό που είσαι μεθοδικός και ρωτάς να μαθαίνεις πράγματα για τη μοτοσυκλέτα.
    Εάν δώσεις μια αναζήτηση στο φόρουμ θα σου επιστρέψει δεκάδες απαντήσεις στις απορίες σου,ακόμα και από χρήστες που ίσως να μη δουν τις σημερινές.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Είναι καλό που είσαι μεθοδικός και ρωτάς να μαθαίνεις πράγματα για τη μοτοσυκλέτα.
    Εάν δώσεις μια αναζήτηση στο φόρουμ θα σου επιστρέψει δεκάδες απαντήσεις στις απορίες σου,ακόμα και από χρήστες που ίσως να μη δουν τις σημερινές.
    ευχαριστώ! Δεν το έχω με τα φόρουμ

  4. #4
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    Παρε MIDLAND BTX2 S PRO και καθάρισες.
    The mountain is you

  5. #5
    Ο παππούς με τη γριά.
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    64
    Κάτι φθηνότερο π.χ. στα 150 ευρώ ?
    Να κοιτάς εκεί που θέλεις να πας , αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.

    ΤDM 850.

  6. #6
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Χρησιμοποιώ το FreedConn T-Max με την παρέα μου. Έχουμε πάρει 3 συνολικά και είμαστε σχετικά ευχαριστημένοι. Τα 60€ ανά τεμάχιο δεν είναι ποσό που πολυσκέφτεσαι να δώσεις. Το χρησιμοποιώ και για να ακούω οδηγίες πλοήγησης από Google Maps από το κινητό.

    Δουλεύει καλά σε αποστάσεις μέχρι 200 μέτρα με οπτική επαφή ή τα μισά αν δεν υπάρχει οπτική επαφή. Σε γυμνές μοτοσυκλέτες, λόγω του αεροδυναμικού θορύβου, για να ακούσεις καλά το συνομιλητή, πρέπει να κινείσαι με ταχύτητα κάτω από 80 km/h, ιδανικά μέχρι 70 km/h.

    Αν και το έχω χρησιμοποιήσει λίγες φορές, είναι από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει. Δεν αναφέρομαι στο μοντέλο, αλλά στο γεγονός της επικοινωνίας με τους άλλους. Πραγματικά ανεβάζει τον πήχη στην απόλαυση της βόλτας με συντρόχους.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #7
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    - Midland Mini

    ή

    Midland BTX 1pro
    The mountain is you

  8. #8
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    - Midland Mini

    ή

    Midland BTX 1pro
    Τώρα διάβαζα το μήνυμά σου, που σύγκρινες τα Midland με ένα της τάξης των 90€ και έγραφες ότι το ένα θέλει ταχύτητες 70 km/h, ενώ τα άλλα 120 km/h. Αν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά, ίσως αξίζουν τα επιπλέον χρήματα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex-kal Προβολή μηνύματος
    Κάτι φθηνότερο π.χ. στα 150 ευρώ ?
    Interphone Link

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Εγω παλι με το κινεζικο τον 60-70 ευρώ και σε γυμνο δεν ειχα ποτέ θέμα με την ταχύτητα. Άκουγα τους άλλους και στα 150+.

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    202
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Εγω παλι με το κινεζικο τον 60-70 ευρώ και σε γυμνο δεν ειχα ποτέ θέμα με την ταχύτητα. Άκουγα τους άλλους και στα 150+.
    +1
    Το ίδιο και εγώ. Με κινεζική ενδοεπικοινωνια άκουγα μουσική στην εθνική με 180. Φορούσα βέβαια ωτοασπιδες που κόβουν πολύ τον θόρυβο του αέρα.

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    +1
    Το ίδιο και εγώ. Με κινεζική ενδοεπικοινωνια άκουγα μουσική στην εθνική με 180. Φορούσα βέβαια ωτοασπιδες που κόβουν πολύ τον θόρυβο του αέρα.
    Geioann, δηλαδη η ενδοεπικοινωνία δεν απαιτεί συνδεση με ακουστικά εσωτερικα (αφου φόραγες και ωτοασπίδες)?

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Η αλήθεια είναι κι εγώ φοράω ωτασπίδες σε μεγάλες βόλτες. Αλλά και πριν τις πάρω δεν θυμάμαι να ειχα θέμα με τον ήχο και μάλιστα σε ξένη γλώσσα που κάνει την κατανόηση πιο δύσκολη.

    Τα ακουστικά είναι μέρος της ενδοεπικοινωνίας, μπαίνουν σε έτοιμες θήκες στο εσωτερικό του κράνους στο ύψος των αφτιών και συνδέονται ενσύρματα με το κυριο μοντουλάκι της ενδοεπικοινωνίας.

    Τώρα για το ποιο έχει την καλύτερη ένταση διαβάζεις κριτικές και αποφασίζεις.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Χρησιμοποιώ το FreedConn T-Max με την παρέα μου. Έχουμε πάρει 3 συνολικά και είμαστε σχετικά ευχαριστημένοι. Τα 60€ ανά τεμάχιο δεν είναι ποσό που πολυσκέφτεσαι να δώσεις. Το χρησιμοποιώ και για να ακούω οδηγίες πλοήγησης από Google Maps από το κινητό.

    Δουλεύει καλά σε αποστάσεις μέχρι 200 μέτρα με οπτική επαφή ή τα μισά αν δεν υπάρχει οπτική επαφή. Σε γυμνές μοτοσυκλέτες, λόγω του αεροδυναμικού θορύβου, για να ακούσεις καλά το συνομιλητή, πρέπει να κινείσαι με ταχύτητα κάτω από 80 km/h, ιδανικά μέχρι 70 km/h.

    Αν και το έχω χρησιμοποιήσει λίγες φορές, είναι από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει. Δεν αναφέρομαι στο μοντέλο, αλλά στο γεγονός της επικοινωνίας με τους άλλους. Πραγματικά ανεβάζει τον πήχη στην απόλαυση της βόλτας με συντρόχους.
    Το ίδιο έχω κ εγώ και το χρησιμοποιώ 5-6 χρόνια τώρα και για την τιμή του είναι vfm.
    Όταν το είχα πάρει εγώ αυτό που μας ενδιέφερε σαν παρέα είναι να μπορούμε να μιλάμε όλοι μαζί κ να μην απομονώνεις τη συζήτηση μόνο με έναν την φορά. Τότε και ιδικά σε αυτή την τιμή δεν βρήκαμε κτ παρόμοιο.
    Μέχρι 5που έχουμε συνδέσει μαζί δουλεύουν χωρίς κολλήματα. Λίγο μπελαλιδικο να τα συνδέσεις όλα μαζί αλλά μόλις το μάθεις το κάνεις πολύ εύκολα μετά.
    Όσο για τις ταχύτητες είναι τελείως σχετικό και έχει να κάνει κυρίως με το κράνος το πόσο καλά θα δουλέψει. Εγώ λόγο ότι εκεί που έχει το κράνος τις υποδοχές δεν κάθονται σχεδόν καθόλου στα αυτιά μου είχα πρόβλημα στο να ακούσω έστω κ λίγο. Το έλυσα φτιάχνοντας πατέντα βάζοντας κανονικά ακουστικά από hands free
    Πάτα το 0

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2009, 14:45
  2. Σχετικά με τον υδραυλικό συμπλέκτη στο ΚΤΜ
    από MikeG στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2008, 13:01
  3. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2006, 06:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF