Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 46

Θέμα: Πότε μπλοκάρουν οι τροχοί?

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    936
    Φυσικά είναι ασφαλές και αναγκαίο να κατεβάζουμε κατά το φρενάρισμα!
    Βοηθάει και μια γκαζιά ενδιάμεσα για να συνχρονιστούν οι στροφές.

  2. #32
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Ξεθάβω λίγο το θέμα χαριν οικονομίας νημάτων, επειδή σιγά σιγά είμαι στη φάση που τους επόμενους μήνες κοιτάζω για την απόκτηση μοτοσικλέτας μεσσαιας ισχύος και πιθανόν χωρίς abs( μου αρέσουν πολύ τα transalp 600>'95 και 650 )θέλω να ρωτήσω τις γνώμες σας σχετικά με το κατά πόσο θεωρείτε ότι είναι χρήσιμο/ασφαλές/αναγκαίο/περιττό όταν φρεναρουμε να κατεβάζουμε ανάλογα ώστε να έχουμε μια σχέση στο κιβώτιο που να εμπλέκει κάπως τέλος πάντων τον κινητήρα στο φρενάρισμα.
    Είναι κάτι που κάνετε γενικά όταν οδηγείτε; Τι κινδύνους έχει αυτή η πρακτική αν δεν γίνεται σωστά ή γίνεται αχρείαστα;

    Θενκς του ολ οφ γιου

    Υ.Γ.
    OP τελικά σχολείο έκανες;;;
    Αν τα τα χλμ. που έχει μαζέψει είναι αρκετά, ασφαλώς και βοηθάει να κατεβάσεις αλλά μην φανταστείς "από 6η που λέτε, κατέβασα 1η και...." το φρένο του κινητήρα βοηθάει πάρα πολύ αρκεί να μην το παρακάνεις διότι καραδοκεί το μπλοκάρισμα του πίσω με ολέθρια (συνήθως) αποτελέσματα. Και όπως είπε και ο από πάνω, λίγο παίξιμο τις στροφές του μοτέρ. ΠΟΛΥ σημαντικό: όταν φρενάρουμε ΔΕΝ κρατάμε πατημένο τον συμπλέκτη!!! (Ναι, έχω δει να γίνεται, με πολύ κακό αποτέλεσμα....)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #33
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από azar41 Προβολή μηνύματος
    Φυσικά είναι ασφαλές και αναγκαίο να κατεβάζουμε κατά το φρενάρισμα!
    Βοηθάει και μια γκαζιά ενδιάμεσα για να συνχρονιστούν οι στροφές.
    Ισχύει ότι οι στροφές του κινητήρα επηρεάζουν την πίεση στο δοχείο του υγρού φρένων;
    Για παράδειγμα έχω παρατηρήσει στο αυτοκίνητο ότι όταν ανεβάζουμε σε λογικά πλαίσια στροφές με το κατέβασμα παράλληλα με το φρενάρισμα, εκτός από την βοήθεια που παρέχει ο κινητήρας στο φρενάρισμα νιώθω ότι έχει καλύτερο δάγκωμα το φρένο, σαν να λέμε περισσότερο εύρος στο πενταλ πριν μπλοκάρει.
    Απλώς είμαι λίγο πιο χεσμένος γιατί προέρχομαι από 125 κυβικά που συγχωρούν πάρα πολύ οποιαδήποτε άγαρμπη κίνηση, φαντάζομαι όσο ανεβαίνουν τα κυβικά αυξάνεται και η ακρίβεια που θα πρέπει να υπάρχει στα χειριστήρια.
    Τελευταία τροποποίηση από asxetost; 13/11/2023 στις 15:11.

  4. #34
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αν τα τα χλμ. που έχει μαζέψει είναι αρκετά, ασφαλώς και βοηθάει να κατεβάσεις αλλά μην φανταστείς "από 6η που λέτε, κατέβασα 1η και...." το φρένο του κινητήρα βοηθάει πάρα πολύ αρκεί να μην το παρακάνεις διότι καραδοκεί το μπλοκάρισμα του πίσω με ολέθρια (συνήθως) αποτελέσματα. Και όπως είπε και ο από πάνω, λίγο παίξιμο τις στροφές του μοτέρ. ΠΟΛΥ σημαντικό: όταν φρενάρουμε ΔΕΝ κρατάμε πατημένο τον συμπλέκτη!!! (Ναι, έχω δει να γίνεται, με πολύ κακό αποτέλεσμα....)
    Ο συγχρονισμός στο γραναζωμα είναι κάτι που όλοι θα θέλαμε να κατέχουμε, είναι πιο advanced τεχνική σίγουρα και απαιτεί να έχεις την εμπειρία να λειτουργείς μηχανικά πλέον για τις πιο βασικές λειτουργίες της οδήγησης ώστε να έχεις το νου σου και για αυτό.
    Ακριβώς για αυτό που είπες με το φρενάρισμα με πατημένο συμπλέκτη έκανα το ποστ, γιατί βλέπω πολύ κόσμο και κάπως νιώθω ανασφάλεια όταν είμαι συνεπιβατης σε όχημα που φρενάρει με νεκρά ή παίρνει στροφή με κρεμασμένο μοτερ.
    Τελευταία τροποποίηση από asxetost; 13/11/2023 στις 15:19.

  5. #35
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Ο συγχρονισμός στο γραναζωμα είναι κάτι που όλοι θα θέλαμε να κατέχουμε, είναι πιο advanced τεχνική σίγουρα και απαιτεί να έχεις την εμπειρία να λειτουργείς μηχανικά πλέον για τις πιο βασικές λειτουργίες της οδήγησης ώστε να έχεις το νου σου και για αυτό.
    Ακριβώς για αυτό που είπες με το φρενάρισμα με πατημένο συμπλέκτη έκανα το ποστ, γιατί βλέπω πολύ κόσμο και κάπως νιώθω ανασφάλεια όταν είμαι συνεπιβατης σε όχημα που φρενάρει με νεκρά ή παίρνει στροφή με κρεμασμένο μοτερ.
    Δεν είναι κάτι δύσκολο ο συγχρονισμός, θα σου έρθει ασυναίσθητα, όσο οδηγείς την μηχανή. Όλοι τέτοιες σκέψεις κάναμε στα πρώτα μας χλμ. Μην αγχώνεσαι και απλά κοίτα να απολαύσεις την οδήγηση κυρίως και όλα θα έρθουν μόνα τους.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #36
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Κατέβασμα ταχυτήτων σε φρενάρισμα, κάνω συστηματικά. Αλλά σε φάση προβλέψιμης επιβράδυνσης.

    Νομίζω θέλει πολύ προχωρημένες δεξιότητες για να σου πεταχτεί ξαφνικά καγκουρό κι ενώ πας ντουγρού πάνω του τσαρουχωμένος με το ABS να λυσσομανάει και το καγκουρό να σταυροκοπιέται σαστισμένο, να έχεις την ψυχραιμία να κατεβάζεις σχέσεις στο κιβώτιο με προοδευτικό άφημα του συμπλέκτη και ξερογκαζιές για να μην μπλοκάρει ο πίσω τροχός.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #37
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Καλά μιλάμε γενικότερα για καταστάσεις λελογισμένης οδηγικής συμπεριφοράς που σε κάθε περίπτωση το φρενάρισμα προηγείται της στροφής και άντε να γίνουν μικροδιορθώσεις μέσα, όπως και λογικές ταχύτητες γενικότερα ώστε να αφήνουμε περιθώριο απροόπτου αν μιλάμε και για ευθεια.
    Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω τον κόσμο που δοκιμάζει τα όρια του στο δημόσιο δρόμο.

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.859
    Στις μηχανές που κοιτάς, ο κινητήρας δεν είναι συνδεμένος με τα φρένα με σύστημα υποπίεσης (σέρβο). Λειτουργούν ανεξάρτητα.
    Σέρβο υπάρχει σε όλα τα αυτοκίνητα και σε κάποιες μηχανές BMW. (Ίσως και σε κάποιες άλλες που μου διαφεύγουν).

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.752
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Ισχύει ότι οι στροφές του κινητήρα επηρεάζουν την πίεση στο δοχείο του υγρού φρένων;
    Για παράδειγμα έχω παρατηρήσει στο αυτοκίνητο ότι όταν ανεβάζουμε σε λογικά πλαίσια στροφές με το κατέβασμα παράλληλα με το φρενάρισμα, εκτός από την βοήθεια που παρέχει ο κινητήρας στο φρενάρισμα νιώθω ότι έχει καλύτερο δάγκωμα το φρένο, σαν να λέμε περισσότερο εύρος στο πενταλ πριν μπλοκάρει.
    Απλώς είμαι λίγο πιο χεσμένος γιατί προέρχομαι από 125 κυβικά που συγχωρούν πάρα πολύ οποιαδήποτε άγαρμπη κίνηση, φαντάζομαι όσο ανεβαίνουν τα κυβικά αυξάνεται και η ακρίβεια που θα πρέπει να υπάρχει στα χειριστήρια.
    Τα αυτοκίνητα, εδώ και πάρα πολλά χρόνια, έχουν υποβοήθηση στο φρένο, από την υποπίεση του κινητήρα. Οσο δουλεύει ο κινητήρας, το ''ρουφηγμα'' που κάνει στις εισαγωγές του, οδηγείται σε ένα εξάρτημα που μοιάζει με καμπάνα, το οποίο από την υποπίεση αυτή, βάζει δύναμη στο φρένο ΜΑΖΙ με το πόδι σου.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Νέα εικόνα (2).jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	52,6 KB 
ID:	448055
    Πόσο δύναμη βάζει, θα το καταλάβεις αν σβήσεις τον κινητήρα σε κάποια κατάβαση, και δοκιμάσεις να φρενάρεις μερικές φορές. Τις πρώτες δύο-τρεις φορές, έχει λίγο απόθεμα υποπίεσης το σύστημα και φρενάρει όπως έχεις μάθει, όμως στο τρίτο-τέταρτο φρενάρισμα, αυτή τελειώνει, και δεν έχει πια υποβοήθηση το φρένο. Τότε θα δεις ότι πρέπει να βάλεις πολύ δύναμη στο πόδι για να φρενάρεις το ίδιο.

    Μόλις βάλεις μπροστά, επανέρχεται η υποπίεση και μάλιστα αν βάζοντας μπροστά φρενάρεις την ίδια στιγμή, νοιώθεις το πεντάλ να ''φουσκώνει''.

    Ολο αυτό είναι και ερώτηση στις εξετάσεις του ΚΟΚ, πως ελέγχουμε το φρένο όταν βάζουμε μπροστά ή κάπως έτσι.


    Στις μοτοσυκλέτες, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τέτοιο πράγμα. Μπορεί ακόμα και να έχεις αφαιρέσει ΠΛΗΡΩΣ τον κινητήρα και να ρολάρει στην κατηφόρα, και ΠΑΛΙ τα φρένα θα δουλεύουν κανονικά. Εξαίρεση οι μοτοσυκλέτες με υποβοήθηση, βλέπε BMW και κάτι τεράστιες τουριστικές.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 13/11/2023 στις 18:03.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #40
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Στις μηχανές που κοιτάς, ο κινητήρας δεν είναι συνδεμένος με τα φρένα με σύστημα υποπίεσης (σέρβο). Λειτουργούν ανεξάρτητα.
    Σέρβο υπάρχει σε όλα τα αυτοκίνητα και σε κάποιες μηχανές BMW. (Ίσως και σε κάποιες άλλες που μου διαφεύγουν).

    Που κολλάει το σέρβο;
    Ο άνθρωπος εννοεί το "κόψιμο" η "γονάτισμα" που κάνει το μοτέρ όταν κλείνεις το γκάζι αλλά και (ακόμα περισσότερο) όταν κατεβάζεις ταχύτητες.....αυτά σε 4χρονα μοτέρ.
    Στα δίχρονα όταν κλείνεις το γκάζι πάνε πιο πολύ
    Το σέρβο είναι εντελώς άλλο ανέκδοτο.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #41
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Όχι εννοώ και το σερβο από οτι κατάλαβα με όσα εξηγήθηκαν.
    Από ότι βλέπω όσον αφορά το φρενάρισμα στην ευθεία Ίσως είναι και περισσότερο ρίσκο από ότι κέρδος για μηχανάκια χωρίς σερβόφρενο, πέρα από μια μικρή υποβοήθηση που μπορεί να παρέχει στην επιβράδυνση περιλαμβανομενων και των αναρτήσεων, αφού σε μηχανάκια(ειδικά χωρίς abs) από την απειροελαχιστη μου εμπειρία είδα οτι αν το πίσω αμορτισερ είναι τελείως ξέχυλο και δεν το κρατάει κάποιου είδους αντίθετη ώθηση (φρένο ή φρένο κινητήρα) λίγο κάτω πρώτα, έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να χάσεις πρόσφυση στον μπροστινό τροχό ειδικά αν πας να φρενάρεις λίγο πιο δραστικά.

    Τώρα η στροφή μάλλον είναι άλλη ιστορία...
    Τελευταία τροποποίηση από asxetost; 14/11/2023 στις 06:57.

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Τα δίχρονα μια χαρά φρενάρουν άμα κατεβάσεις 3-4-5 ταχύτητες,αν έχουν και υψηλή συμπίεση, πολύ ποιο λίγο από 4τ βεβαια, και μπορεί να μείνει και μόνιμα φρεναρισμενο μετά.

    Όταν κλείνεις το γκάζι σε 2τ συνεχίζει με την ίδια ταχύτητα, δεν μειώνει η μειώνει ελάχιστα.

  13. #43
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Αμανε εχεις slipper clutch κατεβασε οσες θες χωρις φοβο και παθος.
    Αν δεν εχεις θελει κοντρολ για να μην αρχισει τα κλειδωματα.
    Αλλα το κατεβασμα μαζι με το φρενο κινητηρα παντα βοηθαει σε καταστασεις δυσκολες...
    Ride(s) the wind of change...

  14. #44
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Εεεε αρχηγέ μου προσπαθούμε να μην φέρνουμε τον εαυτό μας σε δύσκολες καταστάσεις όσο γίνεται, κρίμας είναι

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Από ότι βλέπω όσον αφορά το φρενάρισμα στην ευθεία Ίσως είναι και περισσότερο ρίσκο από ότι κέρδος για μηχανάκια χωρίς σερβόφρενο, πέρα από μια μικρή υποβοήθηση που μπορεί να παρέχει στην επιβράδυνση
    Το κατέβασμα στο φρενάρισμα, εκτός της επιβράδυνσης από τον ίδιο τον κινητήρα ,(στην περίπτωση του τετράχρονου βενζινοκινητήρα) προσφέρει και μια μεγάλη βοήθεια στο να μην μπλοκάρεις τον πίσω τροχό με το φρένο.
    Ουσιαστικά πρέπει να φρενάρεις τόσο δυνατά ώστε να σταματήσεις και τον κινητήρα και τον τροχό για να μπλοκάρεις. Όλα με μέτρο βέβαια

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποτε γιορταζουν οι βρυκολακες και οι λυκανθρωποι; ;
    από el_hymador στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2010, 12:24
  2. Τι Θελουν οι γυναίκες !!!!
    από niko13g στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 15:50
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2006, 16:07
  4. Οι παλιες αγαπες δεν ξεχνιουνται ποτε
    από AFTER στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2006, 20:32
  5. πότε γιορτάζουν οι ρουφιάνοι
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 04:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF