Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 46

Θέμα: Πότε μπλοκάρουν οι τροχοί?

  1. #16
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Τώρα που μαθαίνεις, απόφυγε σε κάθε περίπτωση το φρενάρισμα υπό κλίση.
    Οκ! Ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν έπαθα τίποτα αλλά θα το θυμάμαι

  2. #17
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Όσο έμπειρος και να γίνεις και να μάθεις να μπλοκάρεις και να ξεμπλοκαρεις το φρένο δεν θα γίνεις γρήγορος ούτε στο 1/10 του abs.Οποτε το Αbs είναι μονόδρομος για όλους ειδικά στις ελληνικές συνθήκες.ΤΕΛΟΣ.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από White.Wolf Προβολή μηνύματος
    Τηλέγονε ευχαριστώ πολύ! Πολύ βοηθητική η απάντησή σου!

    Δηλαδή αυτή είναι η μόνη περίπτωση που μπλοκάρουν οι τροχοί? Μου έχουν πεί για παράδειγμα να μην φρενάρω στις στροφές και νομίζω έχω διαβάσει στο ιντερνετ πως οταν κάνεις coasting (δηλαδή πάς με συμπλέκτη πατημένο στις κατηφόρες) πως τότε επίσης υπάρχει πιθάνοτητα να μπλοκάρουν. Ισχύουν αυτα?
    Προσπάθησε να νοιώθεις λίγο τα πράγματα, δεν είναι και τόσο δύσκολα να τα σκεφτείς μόνος σου.

    Είσαι λάστιχο, σου έχει βγει η ψυχή να κρατήσεις στην στροφή, και εκεί που λες ''λιγο ακόμα και έφυγα'' ο οδηγός πατάει ΚΑΙ φρένο. Ε τι θα κάνεις, δεν θα γλυστρήσεις;

    Ενα λάστιχο δεν θα μπλοκάρει σε μια τέτοια περίπτωση, απλά θα γλυστρήσει. Αν είναι λίγο το γλύστρημα, π.χ. για κάθε ένα μέτρο απόσταση που κινείται μπροστά το λάστιχο, κινείται και 10 πόντους προς το πλάι, θα ανοίξει η τροχιά της μηχανής. Αν είναι πιο πολύ το γλύστρημα, θα πέσεις. Εχει μια περιοχή ''μετάβασης'' όλο αυτό, από το γλυστράει ελάχιστα που ούτε καν το νοιώθεις π.χ. για ένα μέτρο προς τα μπρος, ο τροχός κάνει και 1 πόντο προς το πλάι, μέχρι το γλυστράει τόσο πολύ που χάνει τελείως την πρόσφυση και πέφτω, έχει όλες τις ενδιάμεσες καταστάσεις. Ολα αυτά, ο οδηγός, τα κατανοεί με την εμπειρία, που έρχεται με αργό ρυθμό και πολύ εξάσκηση.

    Επισης όταν κρατάς τον συμπλέκτη πατημένο, ο πίσω τροχός είναι τελείως ελεύθερος να ακολουθήσει τον δρόμο. Ούτε ο κινητήρας τον σπρώχνει (ανοικτό το γκάζι), ούτε ο κινητήρας τον φρενάρει(κλειστό το γκάζι). Το όποιο πρόβλημα είναι αν αμολήσεις ΠΟΛΥ ατσαλα τον συμπλέκτη, την στιγμή που οι στροφές του κινητήρα είναι π.χ. για 20χλμ/ω και η μοτοσυκλέτα κινείται με 100χλμ/ω. Αν τύχει και κακή άσφαλτος, κλίση της μοτοσυκλέτας, μέχρι η ρόδα να επιταχύνει τον κινητήρα, θα βρεθεί το λάστιχο να ''σβαρνίζεται'' για λίγο, οπότε απώλεια πρόσφυσης, οπότε μπορεί και να πέσεις.

    Ετσι γενικά και αόριστα ''μπλοκάρισμα'' οπως το λες εσύ όμως, δεν γίνεται με την αυστηρή έννοια του μπλοκαρίσματος, δλδ να σταματήσει η περιστροφή του τροχού.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #19
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Για αρχή προσπάθησε να μην πατήσεις απότομα τέρμα και με όλη σου την δύναμη το μπροστινό κυρίως στην περίπτωση που θα τρομάξεις για τον Α,Β λόγο ( πχ όχημα που πετάχτηκε μπροστά σου)
    σε φρενάρισμα πανικού που λένε.Το μυαλό δίνει τέτοια εντολή σχεδόν ασυναίσθητα και ''καρυδώνεις'' την μανέτα του φρένου χωρίς να το καταλάβεις σαν πρώτη κίνηση.
    Ακόμα και έτσι να γίνει θα πρέπει να το αφήσεις μόλις νιώσεις τον μπροστινό τροχό να γλιστράει,πολλές φορές όμως δεν προλαβαίνεις να βγάλεις κιχ και συμβαίνει.
    porca miseria.

  5. #20
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Εγω λεω να πας σε κανα σχολειο γιατι καλως η κακως δεν το εχεις ακομα το ''θεμα'' κ το να διαβαζεις γενικως προτροπες μεσα απο ενα φορουμ δεν ειναι οτι το καλυτερο.
    Δεν λεω πως δεν θα σε βοηθησουν μερικα σχολια αλλα στη θεση εγω θα πηγαινα σε riding school αμεσα.
    Ride(s) the wind of change...

  6. #21
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Εγω λεω να πας σε κανα σχολειο γιατι καλως η κακως δεν το εχεις ακομα το ''θεμα'' κ το να διαβαζεις γενικως προτροπες μεσα απο ενα φορουμ δεν ειναι οτι το καλυτερο.
    Δεν λεω πως δεν θα σε βοηθησουν μερικα σχολια αλλα στη θεση εγω θα πηγαινα σε riding school αμεσα.
    Φιλε μου άμα είχα χρήματα θα πήγαινα. Αλλα δεν περισσεύουν για αυτο το σκοπο. Φοιτητής ειμαι.
    Τι πάει να πεί δεν το έχω? Το διπλωμα μου το πήρα και χωρίς να λαδώσω, ενώ απ'οτι κατάλαβα όλοι εκει πέρα λάδωσαν... Και είχα και απίστευτη πίεση.. Αν κοβόμουν θα έδινα απο την αρχή
    γιατί την επόμενη μέρα η καρτέλα μου έληγε.. Τώρα αν έχω κενά επειδή ο δάσκαλός μου δεν νοιαζόταν για μένα και χρειάστηκε να τα μάθω μόνος μου, και ρωτάω τους έμπειρους για να μαθαινω, εσενα τι σε πειράζει?
    Για αυτο το σκοπό δεν είναι τα φόρουμ?

  7. #22
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Μην παρεξηγείσαι, για την ασφάλεια σου το προτείνει όπως και όλοι μας.

    Δεν είναι δυνατόν να αναπτύξεις μόνος τεχνική και ένστικτο με εκπαίδευση "άδειας οδήγησης στην ελλάδα".
    Αν νοιάζονταν ο δάσκαλος σου θα σε πήγαινε ο ίδιος.

    Το φόρουμ μπορεί να σε βοηθήσει αλλά δεν είναι δίπλα σου να δεί τα λάθη που κάνεις.
    Υπάρχει και η motothesis που είναι πιο κοντά στις ανάγκες σου και πιο οικονομικά.

    Το ότι έχεις νόμιμο δικαίωμα να οδηγείς δεν λέει κυριολεκτικά τίποτα ανάμεσα μας.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    606
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από White.Wolf Προβολή μηνύματος
    Φιλε μου άμα είχα χρήματα θα πήγαινα. Αλλα δεν περισσεύουν για αυτο το σκοπο. Φοιτητής ειμαι.
    Τι πάει να πεί δεν το έχω? Το διπλωμα μου το πήρα και χωρίς να λαδώσω, ενώ απ'οτι κατάλαβα όλοι εκει πέρα λάδωσαν... Και είχα και απίστευτη πίεση.. Αν κοβόμουν θα έδινα απο την αρχή
    γιατί την επόμενη μέρα η καρτέλα μου έληγε.. Τώρα αν έχω κενά επειδή ο δάσκαλός μου δεν νοιαζόταν για μένα και χρειάστηκε να τα μάθω μόνος μου, και ρωτάω τους έμπειρους για να μαθαινω, εσενα τι σε πειράζει?
    Για αυτο το σκοπό δεν είναι τα φόρουμ?
    Κενα εχεις οχι λογω δασκαλου αλλα λογω διαδικασιας. Δεν εμαθες να οδηγεις μηχανη στα μαθηματα εμαθες να την χειριζεσαι, κατι πολυ διαφορετικο.

    Τα σχολεια θα σε βοηθησουν πολυ περισσοτερο απο ωρες σε αλανες να προσπαθεις να μαθεις αυτο που δεν ξερεις. Αλλα πως θα το μαθεις; Στο σχολειο σου δειχνουν το σωστο, σε βαζουν να το κανεις, παρακολουθουν τι λαθη κανεις και σε διορθωνουν.
    Εδω πηγαν ανθρωποι με χρονια εμπειριας σε μηχανες και επαθαν σοκ απο το ποσο λαθος οδηγουσαν.

    Μαζεψε χρηματα και κανε καποιο σχολειο. Μετα ειναι χρησιμες οι αλανες για να εφαρμοσεις αυτα που εμαθες εκει.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από White.Wolf Προβολή μηνύματος
    Φιλε μου άμα είχα χρήματα θα πήγαινα. Αλλα δεν περισσεύουν για αυτο το σκοπο. Φοιτητής ειμαι.
    Τι πάει να πεί δεν το έχω? Το διπλωμα μου το πήρα και χωρίς να λαδώσω, ενώ απ'οτι κατάλαβα όλοι εκει πέρα λάδωσαν... Και είχα και απίστευτη πίεση.. Αν κοβόμουν θα έδινα απο την αρχή
    γιατί την επόμενη μέρα η καρτέλα μου έληγε.. Τώρα αν έχω κενά επειδή ο δάσκαλός μου δεν νοιαζόταν για μένα και χρειάστηκε να τα μάθω μόνος μου, και ρωτάω τους έμπειρους για να μαθαινω, εσενα τι σε πειράζει?
    Για αυτο το σκοπό δεν είναι τα φόρουμ?
    Ο ντοκτορ σου έδωσε την καλύτερη συμβουλή που θα μπορούσε να σου δώσει κάποιος ,κακώς δεν το εκτίμησες.
    Καλή η θεωρία αλλά οι ανησυχίες που έχεις δεν θα φύγουν διαβάζοντας σεντονάκια.
    Ολοι ξερουμε οτι δεν πρέπει να χουφτώνουμε με λύσσα τη μανέτα αλλα αμα σου σκάσει το αμάξι στα 5 μέτρα απο στοπ δεν θα καταλάβεις για ποτε έχει μπλοκάρει ο τροχος.
    Οι σωστοι χειρισμοι γινονται χωρις να το σκεφτεις γιατι πολύ απλα αν πας να σκεφτεις εχεις στουκάρει,πρεπει να σου βγαίνουν ασυναισθητα και αυτο απαιτει εξάσκηση.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.105
    Καλά μην τον πέρνετε και από τα μούτρα επειδή δεν το φυσάει τόσο πολύ σαν φοιτητης! Όλοι κάναμε φοιτητές (ή έστω κάποιοι), μην ξεχνάμε τις αφραγκίες που είχαμε! Το παλικάρι μπορεί να στερείται μερικούς καφέδες για να βάζει βενζίνη και να χαίρεται την μοτοσυκλέτα του.

    Σαφώς και νουμερο ενα είναι το σχολείο (το έχω κι εγώ στα πλάνα μου τους επομενους μήνες) αλλά από το τίποτα καλή και η εξάσκηση σε αλάνα.
    Πιστεύω μια χαρά εκτίμησε την συμβουλή, να εκτιμάμε όμως κι εμείς σε τι κατάσταση βρίσκεται ο άλλος και τις προσπάθειες που κάνει με τα μέσα που διαθέτει.

    Ολοι από κάπου ξεκινάμε.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Κοιτα με το πληκτρολογιο δεν εμαθε να οδηγει ποτε κανεις.. Αυτο που ειπε ο doctor ειναι μεγαλη αληθεια και οταν μπορεσεις να κανεις ενα σχολειο. Ακομη και οταν νομιζεις οτι "το χεις" θα δεις οτι δεν ειχες ιδεα για πολλα πραγματα.

    Το οτι εχεις διπλωμα δεν λεει τιποτα απολυτως. το οτι δεν λαδωσες για να το παρεις, επισης.

    Ανοιγεις διαφορα θεματα τις τελευταιες μερες. Δεν ειναι κακο που ρωτας, ισα ισα, ο τροπος σου, μου θυμιζει τον νεοσσο εδω μεσα και αλλους κατα καιρους, που ρωτησαν, εμαθαν, ακουσαν, "τα ακουσαν" και λιγο και σε συνδιασμο με χιλιομετρα πρακτικης, μεταμορφωθηκαν.

    Ωστοσο για την ωρα "φαινεται" οτι εχεις μεγαλα κενα στον τροπο που λειτουργει(ς) το μοτοσακο (σου). Ακου τι σου λενε, προσπαθησε να ξεχωρισεις τι διαβαζεις, γιατι οι γνωμες ειναι σαν συγκκριμενες οπες, και γραψε χιλιομετρα.

    Στο ποτε, πως και γιατι μπλοκαρουν οι τροχοι στα ειπανε. Συνδιασμος καταστασεων, και αντιδρασεων αναβατη. Προσωπικα δεν θα προσθεσω κατι παραπανω, περα απο το φροντισε να εχεις το πακετο συστημα πεδησης/αναρτησεις/ελαστικα στην καλυτερη δυνατη κατασταση. Επισης φροντισε εσυ να εξοικειωθεις με το σπορ. Αυτα εξαρτωνται απο εσενα και αυτα ελεγχεις και φυσικα πως αντιδρας σε συνθηκες πανικου.

    Ολα τα υπολοιπα, οδοστρωμα, καιρος, λοιποι οδηγοι, ειναι αυτα που δεν ελεγχεις και οφειλεις να μαθεις να αναγνωριζεις, διαχειριζεται και να προλαμβανεις.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=160987

    Εδώ έχω ενα θέμα για το μοτοθεσις. Διαβασέ το μπορει να σε βοηθήσει με τρόπους που δεν φανταζεσαι.
    Πάτα το 0

  13. #28
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Εγω λεω να πας σε κανα σχολειο
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει και η motothesis
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Μαζεψε χρηματα και κανε καποιο σχολειο.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Ο ντοκτορ σου έδωσε την καλύτερη συμβουλή που θα μπορούσε να σου δώσει κάποιος
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Σαφώς και νουμερο ενα είναι το σχολείο
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    οταν μπορεσεις να κανεις ενα σχολειο.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=160987

    Εδώ έχω ενα θέμα για το μοτοθεσις. Διαβασέ το μπορει να σε βοηθήσει με τρόπους που δεν φανταζεσαι.
    Μήπως να του προτείνουμε να πάει σε κανένα σχολείο;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #29
    Σίγουρα σαν φοιτητής δεν θα του περισσεύουν ,αλλά το καλύτερο είναι να κάνει ένα σχολείο , θα τον βοηθήσει σε όλα τα επίπεδα και θα ευχαριστηθεί την μοτοσυκλέτα του με ασφάλεια.
    Οι μεγαλύτεροι μάθαμε με τον δύσκολο τρόπο φίλε μου, τούμπες βοήθεια από τον θεό + άγνοια κινδύνου και μπόλικη τύχη .
    Αλλάξαν πια οι εποχές, τα νέα παιδιά μπορούν να έχουν μια μεγάλη γκάμα πληροφόρησης από το internet και βοήθειας από σχολές Riding School - CS .
    Σε έπρηξαν οι από πάνω αλλά στο λέω και εγώ κάνε ένα σχολείο , όταν θα πας θα καταλάβεις.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  15. #30
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    293
    Ξεθάβω λίγο το θέμα χαριν οικονομίας νημάτων, επειδή σιγά σιγά είμαι στη φάση που τους επόμενους μήνες κοιτάζω για την απόκτηση μοτοσικλέτας μεσσαιας ισχύος και πιθανόν χωρίς abs( μου αρέσουν πολύ τα transalp 600>'95 και 650 )θέλω να ρωτήσω τις γνώμες σας σχετικά με το κατά πόσο θεωρείτε ότι είναι χρήσιμο/ασφαλές/αναγκαίο/περιττό όταν φρεναρουμε να κατεβάζουμε ανάλογα ώστε να έχουμε μια σχέση στο κιβώτιο που να εμπλέκει κάπως τέλος πάντων τον κινητήρα στο φρενάρισμα.
    Είναι κάτι που κάνετε γενικά όταν οδηγείτε; Τι κινδύνους έχει αυτή η πρακτική αν δεν γίνεται σωστά ή γίνεται αχρείαστα;

    Θενκς του ολ οφ γιου

    Υ.Γ.
    OP τελικά σχολείο έκανες;;;

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποτε γιορταζουν οι βρυκολακες και οι λυκανθρωποι; ;
    από el_hymador στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2010, 13:24
  2. Τι Θελουν οι γυναίκες !!!!
    από niko13g στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 16:50
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2006, 17:07
  4. Οι παλιες αγαπες δεν ξεχνιουνται ποτε
    από AFTER στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2006, 21:32
  5. πότε γιορτάζουν οι ρουφιάνοι
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 05:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF