Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: Πότε μπλοκάρουν οι τροχοί?

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98

    Question Πότε μπλοκάρουν οι τροχοί?

    Καλημέρα παιδιά!

    Αυτό μου με απασχολεί περισσότερο στο θέμα της ασφάλειας με τη μοτοσυκλετα ειναι το μπλοκάρισμα των τροχών. Ήθελα να σας ρωτήσω πότε και πώς ειναι πιθανό να μπλοκάρουν οι τροχοί,
    είτε ο μπροστινός είτε ο πίσω. Μέχρι στιγμής ξέρω οτι το απότομο φρενάρισμα (χωρις abs) μπορεί να το προκαλέσει.

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    13/01/2022
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από White.Wolf Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα παιδιά!

    Αυτό μου με απασχολεί περισσότερο στο θέμα της ασφάλειας με τη μοτοσυκλετα ειναι το μπλοκάρισμα των τροχών. Ήθελα να σας ρωτήσω πότε και πώς ειναι πιθανό να μπλοκάρουν οι τροχοί,
    είτε ο μπροστινός είτε ο πίσω. Μέχρι στιγμής ξέρω οτι το απότομο φρενάρισμα (χωρις abs) μπορεί να το προκαλέσει.
    απο πόλους παράγοντες και ανάλογα την μηχανη τα λαστιχα και το οδόστρωμα.
    Συνήθως από το οδόστρωμα , εκτός αν γίνει κάτι απρόσμενο και πατήσεις φρένο παρά πολύ απότομα.

    οταν μαθεις που αρχιζει να φευγει το μπροστινο (να το προκαλεις εσκεμενα να χασει την προσφυση, τοτε εχεις πληρη ελεγχο του φρενου)

    το ABS παρεπιπτοντος ειναι για τους newbies και αταλαντους, και δεν σε γλυτωνει οταν το παρακανεις.
    Η μανετα θα κλωτσαει, αλλα οταν εχει αρχισει να φευγει το μπροστινο τοτε ειναι αργα.
    Τελευταία τροποποίηση από RigasGR; 30/10/2022 στις 11:06.

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RigasGR Προβολή μηνύματος
    ,...
    το ABS παρεπιπτοντος ειναι για τους newbies και αταλαντους, και δεν σε γλυτωνει οταν το παρακανεις.
    Η μανετα θα κλωτσαει, αλλα οταν εχει αρχισει να φευγει το μπροστινο τοτε ειναι αργα.
    Δηλαδη οι έμπειροι δεν το χρειάζονται?
    Όταν φύγει το μπροστινό πλάγια (ειτε από γλίτσα ειτε από λάδια) δεν το σώζει ούτε ο Ρόσσι, δεν έχει να κάνει με το abs, εκτός και αν είναι τελευταίας γεννεάς cornering, και αυτό υπό προϋποθέσεις.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.454
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RigasGR Προβολή μηνύματος
    απο πόλους παράγοντες και ανάλογα την μηχανη τα λαστιχα και το οδόστρωμα.
    Συνήθως από το οδόστρωμα , εκτός αν γίνει κάτι απρόσμενο και πατήσεις φρένο παρά πολύ απότομα.

    οταν μαθεις που αρχιζει να φευγει το μπροστινο (να το προκαλεις εσκεμενα να χασει την προσφυση, τοτε εχεις πληρη ελεγχο του φρενου)

    το ABS παρεπιπτοντος ειναι για τους newbies και αταλαντους, και δεν σε γλυτωνει οταν το παρακανεις.
    Η μανετα θα κλωτσαει, αλλα οταν εχει αρχισει να φευγει το μπροστινο τοτε ειναι αργα.
    Μαρκ.....εσύ;;;;;;;;

  5. #5
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RigasGR Προβολή μηνύματος
    απο πόλους παράγοντες και ανάλογα την μηχανη τα λαστιχα και το οδόστρωμα.
    Συνήθως από το οδόστρωμα , εκτός αν γίνει κάτι απρόσμενο και πατήσεις φρένο παρά πολύ απότομα.

    οταν μαθεις που αρχιζει να φευγει το μπροστινο (να το προκαλεις εσκεμενα να χασει την προσφυση, τοτε εχεις πληρη ελεγχο του φρενου)

    το ABS παρεπιπτοντος ειναι για τους newbies και αταλαντους, και δεν σε γλυτωνει οταν το παρακανεις.
    Η μανετα θα κλωτσαει, αλλα οταν εχει αρχισει να φευγει το μπροστινο τοτε ειναι αργα.
    Και το κράνος για τους ηλίθιους που πέφτουν είναι.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από White.Wolf Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα παιδιά!

    Αυτό μου με απασχολεί περισσότερο στο θέμα της ασφάλειας με τη μοτοσυκλετα ειναι το μπλοκάρισμα των τροχών. Ήθελα να σας ρωτήσω πότε και πώς ειναι πιθανό να μπλοκάρουν οι τροχοί,
    είτε ο μπροστινός είτε ο πίσω. Μέχρι στιγμής ξέρω οτι το απότομο φρενάρισμα (χωρις abs) μπορεί να το προκαλέσει.
    Το απάντησες μόνος σου. Οταν η δύναμη του φρένου που προσπαθεί να φρενάρει την μοτοσυκλέτα, ξεπεράσει την δύναμη πρόσφυσης του ελαστικού, ο τροχός γλυστράει μπλοκάροντας. Επειδή η τριβή αφού έχει αρχίσει το σύρσιμο, έχει μικρότερη τιμή από την τριβή πριν αρχίσει το σύρσιμο, όταν το μπλοκάρισμα συμβεί, αν ΔΕΝ μειωθεί η δύναμη στο φρένο Η' ΔΕΝ βελτιωθεί το σημείο επαφής του δρόμου, δεν υπάρχει επιστροφή, ο τροχός θα συνεχίσει μπλοκαρισμένος και χωρίς ουσιαστικό έλεγχο, οπότε η πτώση έρχεται.

    Η εμπειρία του πότε να αφήσεις λίγο την μανέτα όταν μπλοκάρει ο μπροστά τροχός, είναι από τα πιο δύσκολα και σε μακρύ χρόνο πράγματα να μάθεις στην οδήγηση μοτοσυκλέτας. Ακόμα και έμπειροι οδηγοί όμως, μπορεί να την πατήσουν, αν τύχει συνδυασμός καταστάσεων που είναι έξω από το σύνηθες που έχουν αντιμετωπίσει ξανά. Για παράδειγμα, μπορεί να έχεις μάθει να ξεμπλοκάρεις το φρένο, σε καλή άσφαλτο, με καλές συνθήκες, με καλό λάστιχο και εσένα σε ψυχολογία ότι το κυνηγάς εκείνη την ώρα. Μια άλλη στιγμή όμως, μπορεί να είσαι λίγο χαμένος στις σκέψεις σου, να οδηγείς σε χάλια άσφαλτο με ελάχιστη πρόσφυση, με κακό λάστιχο και να σου πεταχτεί κάτι μπροστά ξαφνικά. Εχοντας εκπαιδεύσει τον ευατό σου να χειρίζεται καλά την πρώτη κατάσταση, δεν σου εξασφαλίζει ότι θα τα καταφέρεις και στην δεύτερη.

    Για αυτό υπάρχουν τα συστήματα ABS που γίνονται όλο και καλύτερα, τα οποία ούτε αφηρημένα είναι, ούτε ψυχολογία αλλάζουν. Είναι πάντα εκεί, να ρυθμίσουν την δύναμη στο φρένο, έτσι ώστε να μην φτάσει να μπλοκάρει ο τροχός ή να μπλοκάρει μόνο για πολύ λίγο.


    Τι μπορείς να κάνεις χωρίς ABS; Μπορείς να μάθεις σιγά σιγά τον ευατό σου, να αισθάνεται το μπλοκάρισμα και να έχει έτοιμη αντίδραση για αυτό. Ο ασφαλέστερος τρόπος, είναι να βρεις μια χωμάτινη έκταση. Με 10χλμ/ω πιέζεις ξαφνικά το φρένο, με όλη σου την δύναμη, για ένα μικρό χρονικό διάστημα, μικρότερο του ενός δευτερολέπτου, και αμέσως μετά το αμολάς. Ο τροχός θα μπλοκάρει αλλά μην φοβηθείς, δεν θα πέσεις. Κατά την ώρα του μπλοκαρίσματος, η μοτοσυκλέτα θα ''πει'' στις αισθήσεις σου, τι συμβαίνει όταν μπλοκάρει ο τροχός. Θα το μάθεις, και επαναλαμβάνοντας το πείραμα πολλές φορές, θα ''μαθει'' ο εγκέφαλος το πότε έχει μπλοκάρει ο τροχός, και θα το αναγνωρίζει χωρίς να κάνεις συνειδητή σκέψη για αυτό.

    Επαναλαμβάνεις πολλές φορές, σταδιακά αυξάνοντας λίγο-λίγο την ταχύτητα και προσπαθώντας να καταλαβαίνεις σε ποιό σημείο έχει μπλοκάρει ο τροχός, και να το αμολάς.

    Με αρκετή εξάσκηση, θα έχεις εκπαιδεύσει τον ευατό σου, 1) να φρενάρει στο μέγιστο δυνατό ώστε να μην μπλοκάρει ο τροχός 2) να αμολάς ότι νοιώθεις ότι μπλόκαρε και ίσως το σημαντικότερο 3) όλο αυτό να μην σε πανικοβάλει.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Πολύ εύστοχες οι παρατηρήσεις του Τηλέγονου.

    Θα ήθελα μόνο να επισημάνω ότι στις δοκιμές εκμάθησης μπλοκαρίσματος που προτείνει, θα πρέπει να κινείσαι ευθεία, όχι να είσαι πάνω σε στροφή, ούτε με τη μοτοσυκλέτα υπό κλίση. Ιδανικά στην αρχή να είσαι σε οριζόντιο έδαφος, χωμάτινο όπως έγραψε, ώστε να μπλοκάρει εύκολα.

    Με την εξαίρεση του trail braking, γενικά δεν συνιστάται να φρενάρεις όντας υπό κλίση σε στροφή. Ο χειρισμός υπό κλίση σε στροφή είναι το πιο δύσκολο σημείο και δεν ξέρω αν κάποιος μπορεί να εξασκηθεί στην περίπτωση αυτή να προλαβαίνει να απελευθερώνει μπλοκαρισμένο τροχό, πριν βρεθεί να σέρνεται ο ίδιος και η μοτοσυκλέτα στο έδαφος.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #8
    Banned
    Εγγραφή
    13/01/2022
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Μαρκ.....εσύ;;;;;;;;
    Έχω γεράσει για τέτοια (43) , αλλά ρολαριστος endo κάνω ακόμα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Το πίσω μπορεί να μπλοκάρει και από απανωτά κατεβάσματα, πχ από 6η σε 1η πολυ γρήγορα, το εμπρός μπορεί να μπλοκάρει μόνο του,αν ζεσταθεί πολύ τα φρένα,υγρά,δαγκάνες η αν κολλήσουν από σκόνη τα έμβολα δαγκάνας, τότε αρχίζει και πάει φρεναριστο μέχρι να μπλοκάρει εντελώς μετά από λιγο

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Βεβαίως, παίζει ρόλο και η ποιότητα του πακέτου "φρένα"...
    Έχοντας οδηγήσει πάρα πολλές μηχανές και.... Μηχανάκια
    Για μένα το εμπρός φρένο του Πήγασου, απλά κορυφή. Ημίπλευστος 320 mm δίσκος, 4εμβολη δαγκάνα, τρόμπα, όλα της brebo την αίσθηση του πότε έρχεται το μπλοκάρισμα δεν την έχω συναντήσει σε άλλο! Μιλάμε πάντα για απλά, πολιτικά μηχανάκια. Τα κλιπονάτα είναι άλλο κεφάλαιο....
    Τελευταία τροποποίηση από Bowleno; 30/10/2022 στις 17:12.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Το απάντησες μόνος σου. Οταν η δύναμη του φρένου που προσπαθεί να φρενάρει την μοτοσυκλέτα, ξεπεράσει την δύναμη πρόσφυσης του ελαστικού, ο τροχός γλυστράει μπλοκάροντας. Επειδή η τριβή αφού έχει αρχίσει το σύρσιμο, έχει μικρότερη τιμή από την τριβή πριν αρχίσει το σύρσιμο, όταν το μπλοκάρισμα συμβεί, αν ΔΕΝ μειωθεί η δύναμη στο φρένο Η' ΔΕΝ βελτιωθεί το σημείο επαφής του δρόμου, δεν υπάρχει επιστροφή, ο τροχός θα συνεχίσει μπλοκαρισμένος και χωρίς ουσιαστικό έλεγχο, οπότε η πτώση έρχεται.

    Η εμπειρία του πότε να αφήσεις λίγο την μανέτα όταν μπλοκάρει ο μπροστά τροχός, είναι από τα πιο δύσκολα και σε μακρύ χρόνο πράγματα να μάθεις στην οδήγηση μοτοσυκλέτας. Ακόμα και έμπειροι οδηγοί όμως, μπορεί να την πατήσουν, αν τύχει συνδυασμός καταστάσεων που είναι έξω από το σύνηθες που έχουν αντιμετωπίσει ξανά. Για παράδειγμα, μπορεί να έχεις μάθει να ξεμπλοκάρεις το φρένο, σε καλή άσφαλτο, με καλές συνθήκες, με καλό λάστιχο και εσένα σε ψυχολογία ότι το κυνηγάς εκείνη την ώρα. Μια άλλη στιγμή όμως, μπορεί να είσαι λίγο χαμένος στις σκέψεις σου, να οδηγείς σε χάλια άσφαλτο με ελάχιστη πρόσφυση, με κακό λάστιχο και να σου πεταχτεί κάτι μπροστά ξαφνικά. Εχοντας εκπαιδεύσει τον ευατό σου να χειρίζεται καλά την πρώτη κατάσταση, δεν σου εξασφαλίζει ότι θα τα καταφέρεις και στην δεύτερη.

    Για αυτό υπάρχουν τα συστήματα ABS που γίνονται όλο και καλύτερα, τα οποία ούτε αφηρημένα είναι, ούτε ψυχολογία αλλάζουν. Είναι πάντα εκεί, να ρυθμίσουν την δύναμη στο φρένο, έτσι ώστε να μην φτάσει να μπλοκάρει ο τροχός ή να μπλοκάρει μόνο για πολύ λίγο.


    Τι μπορείς να κάνεις χωρίς ABS; Μπορείς να μάθεις σιγά σιγά τον ευατό σου, να αισθάνεται το μπλοκάρισμα και να έχει έτοιμη αντίδραση για αυτό. Ο ασφαλέστερος τρόπος, είναι να βρεις μια χωμάτινη έκταση. Με 10χλμ/ω πιέζεις ξαφνικά το φρένο, με όλη σου την δύναμη, για ένα μικρό χρονικό διάστημα, μικρότερο του ενός δευτερολέπτου, και αμέσως μετά το αμολάς. Ο τροχός θα μπλοκάρει αλλά μην φοβηθείς, δεν θα πέσεις. Κατά την ώρα του μπλοκαρίσματος, η μοτοσυκλέτα θα ''πει'' στις αισθήσεις σου, τι συμβαίνει όταν μπλοκάρει ο τροχός. Θα το μάθεις, και επαναλαμβάνοντας το πείραμα πολλές φορές, θα ''μαθει'' ο εγκέφαλος το πότε έχει μπλοκάρει ο τροχός, και θα το αναγνωρίζει χωρίς να κάνεις συνειδητή σκέψη για αυτό.

    Επαναλαμβάνεις πολλές φορές, σταδιακά αυξάνοντας λίγο-λίγο την ταχύτητα και προσπαθώντας να καταλαβαίνεις σε ποιό σημείο έχει μπλοκάρει ο τροχός, και να το αμολάς.

    Με αρκετή εξάσκηση, θα έχεις εκπαιδεύσει τον ευατό σου, 1) να φρενάρει στο μέγιστο δυνατό ώστε να μην μπλοκάρει ο τροχός 2) να αμολάς ότι νοιώθεις ότι μπλόκαρε και ίσως το σημαντικότερο 3) όλο αυτό να μην σε πανικοβάλει.
    Τηλέγονε ευχαριστώ πολύ! Πολύ βοηθητική η απάντησή σου!

    Δηλαδή αυτή είναι η μόνη περίπτωση που μπλοκάρουν οι τροχοί? Μου έχουν πεί για παράδειγμα να μην φρενάρω στις στροφές και νομίζω έχω διαβάσει στο ιντερνετ πως οταν κάνεις coasting (δηλαδή πάς με συμπλέκτη πατημένο στις κατηφόρες) πως τότε επίσης υπάρχει πιθάνοτητα να μπλοκάρουν. Ισχύουν αυτα?

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Πολύ εύστοχες οι παρατηρήσεις του Τηλέγονου.

    Θα ήθελα μόνο να επισημάνω ότι στις δοκιμές εκμάθησης μπλοκαρίσματος που προτείνει, θα πρέπει να κινείσαι ευθεία, όχι να είσαι πάνω σε στροφή, ούτε με τη μοτοσυκλέτα υπό κλίση. Ιδανικά στην αρχή να είσαι σε οριζόντιο έδαφος, χωμάτινο όπως έγραψε, ώστε να μπλοκάρει εύκολα.

    Με την εξαίρεση του trail braking, γενικά δεν συνιστάται να φρενάρεις όντας υπό κλίση σε στροφή. Ο χειρισμός υπό κλίση σε στροφή είναι το πιο δύσκολο σημείο και δεν ξέρω αν κάποιος μπορεί να εξασκηθεί στην περίπτωση αυτή να προλαβαίνει να απελευθερώνει μπλοκαρισμένο τροχό, πριν βρεθεί να σέρνεται ο ίδιος και η μοτοσυκλέτα στο έδαφος.
    Όταν λές όντας υπο κλίση εννοείς μεγάλη κλίση (πχ 45 μοιρες?). Αν έχω ελάφριά κλίση, πάω με μικρή ταχύτητα και φρενάρω λιγο?

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της White.Wolf
    Εγγραφή
    28/09/2022
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Το πίσω μπορεί να μπλοκάρει και από απανωτά κατεβάσματα, πχ από 6η σε 1η πολυ γρήγορα, το εμπρός μπορεί να μπλοκάρει μόνο του,αν ζεσταθεί πολύ τα φρένα,υγρά,δαγκάνες η αν κολλήσουν από σκόνη τα έμβολα δαγκάνας, τότε αρχίζει και πάει φρεναριστο μέχρι να μπλοκάρει εντελώς μετά από λιγο
    Χίλια ευχαριστώ Κώστα, δεν είχα ιδέα για την αλλαγή ταχυτήτων.. Και να φαντάστεις απότομα τις αλλάζω και γώ όντας άπειρος.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RigasGR Προβολή μηνύματος
    απο πόλους παράγοντες και ανάλογα την μηχανη τα λαστιχα και το οδόστρωμα.
    Συνήθως από το οδόστρωμα , εκτός αν γίνει κάτι απρόσμενο και πατήσεις φρένο παρά πολύ απότομα.

    οταν μαθεις που αρχιζει να φευγει το μπροστινο (να το προκαλεις εσκεμενα να χασει την προσφυση, τοτε εχεις πληρη ελεγχο του φρενου)

    το ABS παρεπιπτοντος ειναι για τους newbies και αταλαντους, και δεν σε γλυτωνει οταν το παρακανεις.
    Η μανετα θα κλωτσαει, αλλα οταν εχει αρχισει να φευγει το μπροστινο τοτε ειναι αργα.
    εγώ πάντως ούτε για πλάκα δεν θα πρότεινα σε κάποιον να μπλοκάρει επίτηδες το μπροστινό για να..."προπονηθεί" για μια τέτοια κατάσταση...

    ΥΓ Παρεπιμπτόντως, σαφώς και το ABS δεν είναι πανάκεια και δεν θα "σώσει" όλες τις πιθανές καταστάσεις.
    Θα σώσει όμως το +90% αυτών και αυτό μου είναι αρκετό για να το θεωρώ απαραίτητο σε μια σύγχρονη μοτό...
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 30/10/2022 στις 16:07.

  15. #15
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από White.Wolf Προβολή μηνύματος
    Όταν λές όντας υπο κλίση εννοείς μεγάλη κλίση (πχ 45 μοιρες?). Αν έχω ελάφριά κλίση, πάω με μικρή ταχύτητα και φρενάρω λιγο?
    Τώρα που μαθαίνεις, απόφυγε σε κάθε περίπτωση το φρενάρισμα υπό κλίση.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποτε γιορταζουν οι βρυκολακες και οι λυκανθρωποι; ;
    από el_hymador στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2010, 12:24
  2. Τι Θελουν οι γυναίκες !!!!
    από niko13g στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 15:50
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2006, 16:07
  4. Οι παλιες αγαπες δεν ξεχνιουνται ποτε
    από AFTER στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2006, 20:32
  5. πότε γιορτάζουν οι ρουφιάνοι
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 04:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF