Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Ώρα για εκδρομές, αναζητώντας την σύντροφο!

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444

    Ώρα για εκδρομές, αναζητώντας την σύντροφο!

    Καλησπέρα στην ομάδα είμαι στην αναζήτηση νέας μηχανής για την ερχόμενη σαιζόν και θα ήθελα την βοήθεια σας. Τα δεδομένα:
    - Έχω το ΜΤ-07 από 6/2015. Το έχω ευχαριστηθεί, δεν έχει ζητήσει τίποτε πέραν των καθιερωμένων service, οπότε θα ήθελα αντίστοιχη αξιοπιστία.
    - Υπάρχει το Moto Guzzi Breva 750 στην οικογένεια, λατρεύουμε την μάρκα, εμένα μου αρέσει πάρα πολύ ο ήχος του V2 και η "ηρεμία" του άξονα. Ειδικά σε αντίθεση με την θορυβώδη αλυσίδα του ΜΤ (παρά την αλλαγή σε χρυσή DID). Χώρια την έλλειψη ταλαιπωρίας καθάρισε/λάδωσε αλυσίδα κάθε τόσο και την βρωμιά που μαζεύεται.
    - Πλέον η καθημερινή χρήση της μηχανής έχει ελαχιστοποιηθεί (remote work σε υβριδικό μοντέλο και συνήθως πηγαίνω με το αμάξι), οπότε η μηχανή κατά κύριο λόγο θα χρησιμοποιείται για εκδρομές ΣΚ, ταξίδια Αθήνα - Καλαμάτα στο χωρίο κλπ.
    - Δεν ξέρω ακόμα αν θα δώσω το MT-07 ή αν θα το κρατήσει ο πατέρας μου. Θα είναι και ένα συν στην τιμή αν χρησιμοποιηθούν τα χρήματα της πώλησης για την αγορά καινούριας.

    Με βάση τα παραπάνω ψάχνω νέα μηχανή, με άξονα ιδανικά, που να μπορώ να πάρω και την σύζυγο και 3βάλιτσο και να πεταχτούμε μαζί, ή απλά να βάλω το κράνος και ένα backpack και να πάω μία μονοήμερη με φίλους, διήμερο χωριό κλπ. Το μάτι κατευθείαν πάει στην V85TT, που καλύπτει τα θέλω μου και μου αρέσει πάρα πολύ: https://www.motoguzzi.com/gr_EL/mode...-twin-4s-2022/ Σε πράσινο ματ είναι και κούκλα, στα 12300.

    Η R1250 GS ξεκινάει από 20000 χωρίς κανένα πακέτο, και σίγουρα θέλει 1-2, πχ αυτό με τις ακτινωτές ζάντες. Μου φαίνεται αχρείαστη τόσο μεγάλη σε όγκο (αν και είμαι ψηλός και ογκώδης), το ΤΤ είναι πολύ μαζεμένη μηχανή. Ιδανικά θα ήταν μια F800 με άξονα αντί για αλυσίδα. Έχει βέβαια το κλασσικό καλό χρηματοδικό baloon.
    Θα σκεφτόμουν και το ΝΤ1100 της Honda αλλά είναι με αλυσίδα και οκ δεν είναι τόσο ωραίο όσο το Guzzi. Δεν βγαίνει και κανένα VFR πλέον που κάθε φορά που το πετυχαίνω στον δρόμο γυρίζω να το χαζέψω.
    Το Tenere το είδα και δεν θα ήθελα πάλι ίδιο μοτέρ και αλυσίδα. Καλή και τίμια η ΜΤ-07 αλλά οκ θεωρώ ότι δεν αξίζει τα λεφτά του το Tenere.

    Οποιαδήποτε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη.

  2. #2
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.094
    V100 Mandello..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cdd5a021aef45e14a308a7a6a446d0d0_XL.jpg 
Προβολές:	278 
Μέγεθος:	103,7 KB 
ID:	439052

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Να φανταστώ ότι κοιτάς μόνο για καινούργιο.
    Αν όχι υπάρχουν μεταχειρισμένα gs 1200,αξιοπρεπή, με αφετηρία τα 8.000 και LC από 12.000

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Ε αφού guzzi θα πάρεις ή v85 ή v100.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    759
    V85 με βαλίτσες χωράει συνεπιβάτη;
    Ρωτάω γιατί όσες φωτογραφίες έχω δει οι βαλίτσες είναι πολύ μπροστά,χωράνε τα πόδια του/της πίσω;

  6. #6
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Χωράνε,επιβεβαιωμένο.

  7. #7
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Έχετε την breva γνωρίζεται την φάση νομίζω ότι είσαι για V85TT και η τιμή στα 12500 είναι πολύ ανταγωνιστική για την μοτοσυκλέτα που αγοράζεις. Γιατι αγοράζεις χειροποίητο πράμα, ξεχωριστό, με μικρές παραγωγές και μερίδιο αγοράς και όνομα με παράδοση πάνω των 100 ετών και ακόμη ανεξάρτητο από κινεζικά φαντς. Και με ένα μοτερ σήμα κατατεθέν μόνο σε γκουτσι

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Να φανταστώ ότι κοιτάς μόνο για καινούργιο.
    Αν όχι υπάρχουν μεταχειρισμένα gs 1200,αξιοπρεπή, με αφετηρία τα 8.000 και LC από 12.000
    Ναι δεν θέλω να μπλέξω με μεταχειρισμένα.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    V85 με βαλίτσες χωράει συνεπιβάτη;
    Ρωτάω γιατί όσες φωτογραφίες έχω δει οι βαλίτσες είναι πολύ μπροστά,χωράνε τα πόδια του/της πίσω;
    Χωράνε μια χαρά, τώρα το καλοκαίρι είδα δύο ζευγάρια Ιταλών που είχαν έρθει εκδρομή Καλαμάτα και πιάσαμε κουβέντα!

    Το V100 μηχανάρα φαίνεται απλά επειδή είναι εντελώς νέος ο κινητήρας (μάλιστα έχει τεχνολογία απευθείας από την RSV4) θα περίμενα 1-2 χρόνια μέχρι να δείξει τι κάνει από πλευράς αξιοπιστίας κλπ.

    Από moto:
    {Ο V2 του V100 Mandello των 1042 κυβικών έχει ονομαστική απόδοση 115 ίππους στις 8.700 στροφές και 10,7kg/m στις 6.750 στροφές.
    Πρόκειται για έναν υπερσύχρονης τεχνολογίας Euro 5 κινητήρα, με δύο επικεφαλής εκκεντροφόρους, τέσσερεις βαλβίδες σε κάθε κύλινδρο και ενδιάμεσα κοκκοράκια μεταξύ εκκεντροφόρων και βαλβίδων, όπως δηλαδή τα τελευταίας γενιάς superbike.
    Η τροφοδοσία του γίνεται μέσω ride by wire ψεκασμού που έχει δύο σώματα με διάμετρο 52mm και ελέγχεται από την καινούρια ECU 11MP της Marelli, δηλαδή την ίδια ακριβώς που χρησιμοποιεί η Aprilia στο τελευταίο RSV4 1100 Factory.
    Χάρη σε αυτή τη νέα ECU με την τετραπλάσια ταχύτητα επεξεργασίας δεδομένων που συλλέγει από την IMU των έξι αξόνων, τα ηλεκτρονικά βοηθήματα του V100 Mandello είναι κορυφαία σε αντιδράσεις και συμπεριφορά.}


    Γενικά έχω σχεδόν αποφασίσει απλά είπα να δω αν υπάρχει και κάτι άλλο που μπορεί να με καλύψει και μου διαφεύγει.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Το V100 είναι και στα δικά μου μάτια πανέμορφο, το αλλο δείχνει τρακτερ μπροστά του.
    Δεν ξέρω αν (και πόσο) άνετο είναι σε σχέση με το V85 αλλά αν δεν προβλέπονται χωμάτινες διελεύσεις το 100 θα είναι πιο διασκεδαστικό.

    Επιπλέον κάνει την κατοχή του ΜΤ περιττή καθώς φαίνεται να μπορεί να το αντικαταστήσει και στην καθημερινή χρήση.

    Ξέρουμε σε τι τιμή αναμένεται;

  11. #11
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.094
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Το V100 είναι και στα δικά μου μάτια πανέμορφο, το αλλο δείχνει τρακτερ μπροστά του.
    Δεν ξέρω αν (και πόσο) άνετο είναι σε σχέση με το V85 αλλά αν δεν προβλέπονται χωμάτινες διελεύσεις το 100 θα είναι πιο διασκεδαστικό.

    Επιπλέον κάνει την κατοχή του ΜΤ περιττή καθώς φαίνεται να μπορεί να το αντικαταστήσει και στην καθημερινή χρήση.

    Ξέρουμε σε τι τιμή αναμένεται;
    15.500€ η βασική και 18.000€ η S

    https://www.bikeit.gr/gia-moto-diafo...0-mandello?m=1

Παρόμοια θέματα

  1. Αναζητώντας την καλύτερη προστασία ακοής για τους μοτοσικλετιστές
    από AntonioMartha στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 123
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2023, 21:22
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2005, 19:16
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 13:47
  4. Για Να Δω Την Σκεψη Σας!!!!!
    από zoropatra στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2005, 19:14
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2004, 14:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF