Σελίδα 52 από 76 ΠρώτοΠρώτο ... 242474849505152535455565762 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 766 έως 780 από 1132

Θέμα: Πάμε σιγά σιγά για την αλλαγή.

  1. #766
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Έχεις δίκιο. Απάντησα κάνοντας πολύ χονδρική αναγωγή στην αναμενόμενη ροπή που θα έχει ένας κινητήρας, για δεδομένη ιπποδύναμη. Αλλά τα μεγέθη δεν είναι ανάλογα, ούτε το πώς βγαίνει η ροπή είναι κάτι που καταλαβαίνει κάποιος από τη μέγιστη ισχύ. Άλλωστε υπάρχουν κι άλλες παράμετροι, όπως το βάρος της μοτοσυκλέτας και οι σχέσεις μετάδοσης.

    Έχοντας όμως μιλήσει λίγο περισσότερο με τον CorpseAlive και βλέποντας πώς οδηγεί, νομίζω ότι θέλει κάτι σχετικά δυνατό ή έστω ροπάτο, που συνήθως δεν απαντάται σε κινητήρες κάτω από 80 ίππους. Διαφορετικά νομίζω ότι θα το βαρεθεί γρήγορα κι ας είναι πιο ισχυρό από το Transalp. Π.χ. το NC 750Χ μπορεί να είναι ιδανικό για την καθημερινή χρήση που κάνει, αλλά δεν θα του δώσει το γκάζι που θέλει, παρόλο που θα του δώσει επιπλέον ροπή χαμηλά και ομαλή λειτουργία, στοιχεία χρήσιμα για ενδοαστική μετακίνηση.
    Στα καθημερινά μου είμαι ήσυχο παιδί μην με βλέπεις έτσι στα βουνά...
    Αλλά ναι, ένα NC με 90 Ιππους δεν θα με χάλαγε καθόλου.
    Και πριν πεταχτεί κάποιος και πει Transalp 750
    OXI.
    Δεν θα αποδίδει 90 άλογα ΠΟΤΕ .
    Αν τα δίνει θα τα δίνει στι 9.000 στροφές και μετά συγχωρήσεως να τα χέσω τότε.

    Υ.γ.
    Νεοσσέ, με το που σκάσει αρνητικό τέστ κανονίζουμε την επόμενη βόλτα (ίσως και λίγο μεγαλύτερη οψόμεθα)
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  2. #767
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    964
    Και εγώ πάντως όπως τον είδα τον δικηγόρο, συμφωνώ με τον νεοσσο.

    Θέλει κάτι περι τα 100 άλογα με ροπή κυρίως στις μεσαίες και τις ψηλές για να βγάζει γούστα στο βουνό, αλλά να δουλεύει και τη πόλη σχετικά άνετα...

    Πάνε αγόρι μου και πάρε ένα multi 950s μεταχειρισμένο... μια χαρά θα είσαι...

  3. #768
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    964
    Btw, τον όγκο τον συνηθίζεις για τις διεισδύσεις. Το να κολλήσεις ανάμεσα στα αυτοκίνητα σε κάποιο φανάρι δεν μειώνει το χρόνο που θα φτάσεις στο προορισμό σου γιατί ούτως ή άλλως θα σταματούσες στο φανάρι.
    Δεν είναι τόσο το πρόβλημα ο όγκος. Το κουμαντάρεις αυτό. Τα προβλήματα είναι 2.
    Η κατανάλωση εντός πόλης είναι πολύ ψηλά δεδομένου ότι δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί καλά καλά μέχρι να φτάσω στη δουλειά μου.
    Το καλοκαίρι, ανεβάζει θερμοκρασίες αν σταματάς συνέχεια. Μόλις ανοίξεις λίγο για 20 μέτρα ή θερμοκρασία πέφτει στους 85, αλλα μόλις σταματήσεις, σκάνε κάτι 120αρες....

  4. #769
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Και εγώ πάντως όπως τον είδα τον δικηγόρο, συμφωνώ με τον νεοσσο.

    Θέλει κάτι περι τα 100 άλογα με ροπή κυρίως στις μεσαίες και τις ψηλές για να βγάζει γούστα στο βουνό, αλλά να δουλεύει και τη πόλη σχετικά άνετα...

    Πάνε αγόρι μου και πάρε ένα multi 950s μεταχειρισμένο... μια χαρά θα είσαι...
    Μετά και από κουβέντα με τον Χορχόδειλο, το μεταχειρισμένο φαίνεται πιο Safe επιλογή, κυρίως από την άποψη ότι αν αλλάξω γνώμη δεν θα χάσω σε μεταπώληση και ότι μπορώ να παίξω μπάλα σε πολύ καλύτερες τιμές αφού θα πληρωθούν Cash.
    Γρήγορη ερώτηση το Multi 950 S του 2018 με του 2020 είναι άλλα μοντέλα? Αν ναι τι διαφορές έχουν γνωρίζει κάποιος?
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  5. #770
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    964
    Αν δεν κάνω λάθος το 2019 έγινε αλλαγή στο μοντέλο και προσέθεσαν ηλεκτρονικά βοηθήματα ίδια με του μεγάλου.
    Γκρίνιαζαν οι ντουκατεοι ότι το παλιό (πριν το 19) δεν είχε τόσα ηλεκτρονικά όσα έπρεπε...

  6. #771
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Αν δεν κάνω λάθος το 2019 έγινε αλλαγή στο μοντέλο και προσέθεσαν ηλεκτρονικά βοηθήματα ίδια με του μεγάλου.
    Γκρίνιαζαν οι ντουκατεοι ότι το παλιό (πριν το 19) δεν είχε τόσα ηλεκτρονικά όσα έπρεπε...
    Άρα σε αναζήτηση για μοντέλα μετά το 19.
    Ευχαριστώ !
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  7. #772
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Άρα σε αναζήτηση για μοντέλα μετά το 19.
    Ευχαριστώ !
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...ultistrada-950
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...ultistrada-950

    (δεν έχει και πολλά...)
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  8. #773
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2021
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Μετά και από κουβέντα με τον Χορχόδειλο, το μεταχειρισμένο φαίνεται πιο Safe επιλογή, κυρίως από την άποψη ότι αν αλλάξω γνώμη δεν θα χάσω σε μεταπώληση και ότι μπορώ να παίξω μπάλα σε πολύ καλύτερες τιμές αφού θα πληρωθούν Cash.
    Γρήγορη ερώτηση το Multi 950 S του 2018 με του 2020 είναι άλλα μοντέλα? Αν ναι τι διαφορές έχουν γνωρίζει κάποιος?
    Του 21 νομίζω και μετά που οδήγησες ΑΛΛΑΞΕ σε διάφορα σημεία.
    Σέλα (έγινε πιο χαμηλή και πιο στενή στο καινούργιο) και έχει τεράστια διαφορά
    Συμπλέκτης (ο παλιός ήταν λίγο πιο ατσούμπαλος και πού και πού δεν έμπαινε ταχύτητα)
    (...) δεν θυμάμαι σε τί άλλο

    Δεν είναι μεγάλες οι διαφορές για εμένα αλλά η σέλα σίγουρα για πιο κοντούς είναι σημαντική.
    πχ. στο δικό μου φίλος με το ζόρι το σήκωνε απο την πλαινή στέκα (ήταν με τις μύτες) ενώ το καινούργιο του φαινόταν πανεύκολο γιατί πλέον πατάει όλο το πόδι.

    Προσωπικά μόνο το S θα κοιτούσα (που το έχω). Οι αναρτήσεις είναι καταπληκτικές. Τα υπόλοιπα είναι φρού φρού και αρώματα. Το BT και να καταφέρεις να το δουλέψεις δεν προσφέρει τίποτα για παράδειγμα.

    Το δικό μου για να ξέρεις απο τιμές το βρήκα 13.000-14.000 (γιατί ήθελε λάστιχα - σερβις) με τα πάντα όλα.

    Βρές να οδηγήσεις και το παλιό μήπως κάτι σε ενοχλεί.
    Και δεν έχω ακούσει καλά λόγια για την "αστεία" αντιπροσωπεία. Μπορεί να κάνω λάθος.

  9. #774
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    αν το μεταχειρισμένο κάνει 16k και το καινουργιο 19k, θα πήγαινα στο καινούργιο

    αν απο τα '18ρια που κοστίζουν 10-12k ειναι προσεγμένα, πρώτα χέρια κλπ θα είχε βάση για μπατζετ μεταχειριμένου
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #775
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    αν το μεταχειρισμένο κάνει 16k και το καινουργιο 19k, θα πήγαινα στο καινούργιο

    αν απο τα '18ρια που κοστίζουν 10-12k ειναι προσεγμένα, πρώτα χέρια κλπ θα είχε βάση για μπατζετ μεταχειριμένου
    Άσχετο, είδα σήμερα ένα μες στη βροχή στην Αττική Οδό, κύμβαλον, να πηγαίνει αγέρωχα και να μη μασάει μία στις στροφές, κουκλί._
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  11. #776
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    αν το μεταχειρισμένο κάνει 16k και το καινουργιο 19k, θα πήγαινα στο καινούργιο

    αν απο τα '18ρια που κοστίζουν 10-12k ειναι προσεγμένα, πρώτα χέρια κλπ θα είχε βάση για μπατζετ μεταχειριμένου
    Δεν έχω παρακολουθήσει τις τιμές, είναι στο χέρι των ενδιαφερόμενων να τα βρουν. Καλως ή κακώς, μτχ 2019+ είναι ελάχιστα στο car.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  12. #777
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Μετά και από κουβέντα με τον Χορχόδειλο ...
    Αυτος ειναι αυτοκινητας...μην του μιλας.
    Ride(s) the wind of change...

  13. #778
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Αυτος ειναι αυτοκινητας...μην του μιλας.
    2 Nc είδα εγώ πάντως να καβαλάει. Δεν ξέρω τι λες.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  14. #779
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481


    Επίσης έχει το ιστορικό ρεκόρ να αγοράσει και να πουλήσει μοτοσυκλέτα μέσα σε 4 μέρες.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #780
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    605
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    2 Nc είδα εγώ πάντως να καβαλάει. Δεν ξέρω τι λες.
    Αν πιστεύεις ότι οι "40ρες ίσον με δύο 20ρες" έχεις δίκιο.

    ΥΓ. Ο χορχοδειλος δεν είχε Φιέστα;
    Το Jazz πόθεν προέκυψε;

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 15/02/2019, 00:44
  2. Για να ετοιμαζομαστε για Ιουλιο σιγα-σιγα!
    από Vstrommer71 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2010, 18:05
  3. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2007, 18:24
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2006, 23:14
  5. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2005, 18:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF