Σελίδα 54 από 76 ΠρώτοΠρώτο ... 444495051525354555657585964 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 796 έως 810 από 1132

Θέμα: Πάμε σιγά σιγά για την αλλαγή.

  1. #796
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Θα δώσω που θα δώσω ένα ποσό σοβαρό, ας είναι κάτι άψογο.
    Είμαι αυτής της άποψης και για αυτό δεν κοίταζα μεταχειρισμένη.
    Τέσπα οψόμεθα , δεν βιάζομαι θα την πετύχω όπως την θέλω.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  2. #797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω να είναι πέσιμο.σαν τσαμπουκάς από τη μπότα μου φαίνεται.
    Αν ήταν πέσιμο θα είχε και κάποιο άλλο σημαδάκι κάπου από τη δεξιά πλευρά αλλά ακόμα και το ίδιο το σημάδι το δείχνει.
    Το οτι είναι χανιά δεν είναι πρόβλημα.στη βάζει στο καράβι και πρωί πρωί την παραλαμβάνεις από τον πειραιά.
    Πριν κανά 6μήνο την είχε 14.500 και την ήθελε ένα φιλαράκι μου που του έκανε πρόταση στα 14000 και θα την αγόραζε με κλειστά μάτια αλλά τότε δεν κατέβαζε ούτε 1 ευρώ.
    Σε αυτήν την τιμή και με την μπαγκαζιέρα είναι πολύ καλό deal.
    Καθαρα μποτα ειναι αυτο , οπως λεει και ο peterTHErider
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  3. #798
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Η προσωπική μου γνώμη για τη Ducati της αγγελίας είναι πως είτε δεν είναι μια προσεγμένη μοτοσυκλέτα, είτε... τα χιλιόμετρα δεν είναι τα αναφερθέντα. Μπορεί -πάντα- να κάνω και λάθος στις εκτιμήσεις μου αλλά το παρουσιαστικό της δεν με εμπνέει θετικά.

  4. #799
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    202
    Παρά το ότι έχεις κολλήσει με το Multi, εγώ επιμένω και σε αυτό: https://www.car.gr/classifieds/bikes...9-bmw-f-850-gs . Με όλο τον προαιρετικό εξοπλισμό της BMW. Για να το έχει στο car λογικά είναι ετοιμοπαράδοτο. Mην σε ανησυχεί το "Stock Center", είναι η επίσημη αντιπροσωπεία BMW (αυτοκίνητα και μοτο) στη Θεσσαλονίκη, από εκεί πήρα και τη δική μου. Ο πωλητής γενικά είναι φιλικός και χωρίς το αφ' υψηλού στυλάκι που έχουν οι συνάδελφοι του στις πωλήσεις αυτοκινήτων, οπότε αν ενδιαφέρεσαι πάρε ενα τηλέφωνο. Μου έχει αναφέρει ότι έχει πουλήσει και μηχανάκια εκτός Θεσσαλονίκης χωρίς να έχει δει τον αγοραστή, οπότε αν δεις το μηχανάκι και το πάρεις απόφαση μπορεί να μη χρειαστεί καν να ανέβεις. Αν χρειαστείς κάτι μπορώ να περάσω μια βόλτα απο εκεί. Οπότε το κλείνεις τώρα και το παίρνεις Γενάρη, μην πληρώνεις και τέλη 2022

    Edit: Μάλλον άκυρο αυτό που είπα για ετοιμοπαράδοτο. Στις αγγελίες τους έχει δυο αγγελίες για 1250 GS που αναφέρει στον τίτλο ότι είναι ετοιμοπαράδοτα, στην συγκεκριμένη αγγελία δεν το γράφει.
    Τελευταία τροποποίηση από aris19; 10/12/2022 στις 10:47.

  5. #800
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2022
    Μηνύματα
    57
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Άσχετο...ο ανεμοθώρακας της 750 στη φωτό είναι εργοστασιακός, ή aftermarket;


    Aftermarket (MRA Vario touring).
    Είχα δοκιμάσει και έναν givi airflow αλλά μου έκανε buffeting (οποίος ενδιαφέρεται είναι προς πώληση).
    Ο μαμά ανεμοθώρακας μάλλον είναι κάποιο εσωτερικό αστείο της BMW.

  6. #801
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Για 950 κοιτάω MAX .
    Δεν ανεβαίνω πάνω από 1000ρι.
    Αν και σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αγορά δεύτερης για πίστα/βόλταδικη.

    H βόλτα στην Πεντέλη με έκανε να θέλω να κυνηγήσω πολύ παραπάνω την εκπαίδευση μου στην πιο γρήγορη οδήγηση.

    Εκεί δεν έχω καταλήξει μέσα μου ακόμα απόλυτα, γιατί το να έχω δύο μηχανές είναι και αυτό κάτι που μου αρέσει σαν σκέψη και να το έχω πιο χομπίστικα και να μην εγκλωβιστώ σε μία μηχανή για όλα.
    .
    Είχα για λίγο καιρό bmw scarver + gsxr1000(μου το κλέψανε μετά) και ήταν η χρυση τομή.Οποτε ένιωθα κουρασμένος ή εβρεχε έπαιρνα το σκαρβερ για να πάω στη δουλεια,οπότε είχα ορεξη για μλκιες ή βόλτα στα ρεπο έπαιρνα το gsxr.
    Τώρα πια έχω αμάξι + σκαρβερ και δεν με παίρνει για τρίτο όχημα οπότε αναγκαστικά κάποια στιγμή θα φύγει το σκαρβερ να πάρω πάλι ss.
    Κοίτα λες έχεις ένα ένστικτο προς τη σπορ οδήγηση.Εγω σου λέω επειδή ήμουν στη θέση σου παλια,πάρε ss,τα περιθώρια βελτίωσης του εαυτού σου θα σου φαίνονται ανεξάντλητα γιατί χρειάζεσαι και σωματική προσπάθεια για να τα ευχαριστηθες και να ξεκλειδώσεις κι άλλα level οδήγησης στο μέλλον.
    Τελευταία τροποποίηση από Xlitos; 13/12/2022 στις 18:56.

  7. #802
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xlitos Προβολή μηνύματος
    Είχα για λίγο καιρό bmw scarver + gsxr1000(μου το κλέψανε μετά) και ήταν η χρήση τομή.Οποτε ένιωθα κουρασμένος ή εβρεχε έπαιρνα το σκαρβερ για να πάω στη δουλεια,οπότε είχα ορεξη για μλκιες ή βόλτα στα ρεπο έπαιρνα το gsxr.
    Τώρα πια έχω αμάξι + σκαρβερ και δεν με παίρνει για τρίτο όχημα οπότε αναγκαστικά κάποια στιγμή θα φύγει το σκαρβερ να πάρω πάλι ss.
    Κοίτα λες έχεις ένα ένστικτο προς τη σπορ οδήγηση.Εγω σου λέω επειδή ήμουν στη θέση σου παλια,πάρε ss,τα περιθώρια βελτίωσης του εαυτού σου θα σου φαίνονται ανεξάντλητα γιατί χρειάζεσαι και σωματική προσπάθεια για να τα ευχαριστηθες και να ξεκλειδώσεις κι άλλα level οδήγησης στο μέλλον.
    Είναι στις σκέψεις και αυτό το ενδεχόμενο.
    Για δεύτερη αλλά ιδανικά 600ρι και καθαρά για πίστα.
    Ούτως ή άλλως είμαι στο ψάξιμο αλλά θέλω να πάρω τον χρόνο μου για το ποιο μονοπάτι θα ακολουθήσω.
    Υ.γ. θυμάστε που έλεγα ότι ένα μουλτι 1260 παρκάρει κάτω από το γραφείο μου και δίπλα από την δική μου?
    Την παρασκευή του την φάγανε.
    Είδα περιπολικά και λέω όχι ρε πούστη μου την φάγανε και τελικά η δική μου ήταν εκεί περήφανη και αργή και η μούλτι έλειπε δυστυχώς .
    where was Gondor when the Westfold fell?

  8. #803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Είναι στις σκέψεις και αυτό το ενδεχόμενο.
    Για δεύτερη αλλά ιδανικά 600ρι και καθαρά για πίστα.
    Ούτως ή άλλως είμαι στο ψάξιμο αλλά θέλω να πάρω τον χρόνο μου για το ποιο μονοπάτι θα ακολουθήσω.
    Υ.γ. θυμάστε που έλεγα ότι ένα μουλτι 1260 παρκάρει κάτω από το γραφείο μου και δίπλα από την δική μου?
    Την παρασκευή του την φάγανε.
    Είδα περιπολικά και λέω όχι ρε πούστη μου την φάγανε και τελικά η δική μου ήταν εκεί περήφανη και αργή και η μούλτι έλειπε δυστυχώς .
    Transalp and dried bread, λοιπόν.
    Παίρνεις κι ένα tuono V4 κ το έχεις χωμένο κάπου βαθιά να μην το βλέπει ο ήλιος μόνο για τα σκ
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #804
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Transalp and dried bread, λοιπόν.
    Παίρνεις κι ένα tuono V4 κ το έχεις χωμένο κάπου βαθιά να μην το βλέπει ο ήλιος μόνο για τα σκ
    Θέλει σκέψη, ο πατέρας μου π.χ. αφήνει την δική του σε πάρκινγκ με 70/μηνα για γραφείο , σπίτι υπάρχει Γκαραζ. Δεν μου είναι κάτι να δίνω για πάρκινγκ απλά είναι λίγο ταλαιπωρία βάλε βγάλε μέσα στην μέρα που εγώ προσωπικά το κάνω 5-6 φορές στάνταρ .

    Επίσης τελειώνω τώρα το δικό μου Garage και έχω βάλει στόχο να μαζέψω εργαλεία και λοιπά και να μάθω να κάνω βασικά πράγματα για δική μου απόλαυση.
    Πρώτο που έκανα και χάρηκα είναι να λύσω μόνος μου ποδιά και κάγκελα γιατί έκαναν ένα παράξενο ήχο και το έφτιαξα. Επομένως επειδή αισθάνθηκα πολύ περήφανος που δεν έδωσα 50-70 ευρώ που μου ζήταγαν για να ''ψάξουν'' από που έρχεται ο ήχος θέλω να λερώσω και εγώ τα χέρια μου εξού και το να πάρω μια δεύτερη μεταχειρισμένη για να την έχω και σαν Project.
    Είναι πολλά τα σενάρια και επειδή δεν βιάζομαι ιδιαίτερα θέλω να πάρω όσον το δυνατόν την πιο καλοραμμένη απόφαση στα δικά μου θέλω και μέτρα.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  10. #805
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Θέλει σκέψη, ο πατέρας μου π.χ. αφήνει την δική του σε πάρκινγκ με 70/μηνα για γραφείο , σπίτι υπάρχει Γκαραζ. Δεν μου είναι κάτι να δίνω για πάρκινγκ απλά είναι λίγο ταλαιπωρία βάλε βγάλε μέσα στην μέρα που εγώ προσωπικά το κάνω 5-6 φορές στάνταρ .

    Επίσης τελειώνω τώρα το δικό μου Garage και έχω βάλει στόχο να μαζέψω εργαλεία και λοιπά και να μάθω να κάνω βασικά πράγματα για δική μου απόλαυση.
    Πρώτο που έκανα και χάρηκα είναι να λύσω μόνος μου ποδιά και κάγκελα γιατί έκαναν ένα παράξενο ήχο και το έφτιαξα. Επομένως επειδή αισθάνθηκα πολύ περήφανος που δεν έδωσα 50-70 ευρώ που μου ζήταγαν για να ''ψάξουν'' από που έρχεται ο ήχος θέλω να λερώσω και εγώ τα χέρια μου εξού και το να πάρω μια δεύτερη μεταχειρισμένη για να την έχω και σαν Project.
    Είναι πολλά τα σενάρια και επειδή δεν βιάζομαι ιδιαίτερα θέλω να πάρω όσον το δυνατόν την πιο καλοραμμένη απόφαση στα δικά μου θέλω και μέτρα.
    θέλει κ λίγο παρορμητισμό το πράγμα, κι ας μην είναι η πιο (θεωρούμενη εκ των προτέρων) "καλοραμμένη" απόφαση που θα πάρεις. ίσως να μην γνωρίζεις τί χάνεις αποκλείοντας κάποιες μοτοσυκλέτες.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #806
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.587
    Επειδή είμαι παθών...καλοραμμένη απόφαση ΔΕΝ υπάρχει.(εκτός αν μπορείς να έχεις 5 high level μηχανές).υπάρχει αυτό που θα μας καλύψει αυτό που βλέπουμε τώρα ως ανάγκη.
    Αν κρατήσεις το τρανσαλπ και πάρεις ένα 2ο πολύ σπορ και στημένο στην αρχή θα λες πως είσαι κομπλέ.σύντομα πάλι θα γίνουν πιο έντονες οι αδυναμίες του χόντα και θα αρχίσει πάλι το ψάξιμο.
    Γιατί αν θυμάμαι καλά ο αρχικός λόγος του ψαξίματος ήταν ότι δεν σε καλύπτει το τρανσαλπ.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  12. #807
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    202
    Πάντως, επειδή από sport touring ή on/off για δικάβαλος με τη γυναίκα πήγαμε σε τελείως διαφορετικά σενάρια (πήρε το μάτι μου μέχρι και το ενδεχόμενο να πάρεις εσύ μεσαίο γυμνό και μικρότερο -τύπου ΜΤ03- η σύζυγος), θα ήθελα να προσθέσω μια παράμετρο που ίσως δεν είχες σκεφτεί. Μένω Θεσσαλονίκη, τον Μάιο πήγα για την εμπειρία σε ένα track day στις Σέρρες και θα ήθελα να σου μεταφέρω τα παρακάτω: Κατ' αρχάς, για να μπεις στην πίστα χρειάζεσαι -τυπικά τουλάχιστον- δερμάτινη φόρμα (διαιρούμενη ή ολόσωμη), μπότες και δερμάτινα γάντια. Βέβαια, σε ελεύθερη προπόνηση για να μη χάσουν τα χρήματα ίσως σε αφήσουν να μπεις με τα καθημερινά μοτοσυκλετιστικά σου ρούχα αλλά δεν μπορώ να το πω με σιγουριά, ίσως ξέρουν τα πιο έμπειρα μέλη. Σε track day πάντως είναι προϋπόθεση. Αν υποθέσουμε ότι δεν θα κοιτάξεις για μεταχειρισμένο εξοπλισμό και όχι απαραίτητα από τα μεγάλα brand, θα χρειαστείς επιπλέον εξοπλισμό τουλάχιστον 800-1000 ευρώ που πιθανώς θα χρησιμοποιείς μία στο τόσο. Επιπλέον, υπάρχει το ζήτημα του ελεύθερου χρόνου. Από τη στιγμή που μένεις Αθήνα, φαντάζομαι όταν μιλάς για πίστα αναφέρεσαι στα Μέγαρα. Όπου και να μένεις στην Αθήνα, μαζί με την κίνηση φαντάζομαι το πήγαινε-έλα είναι τουλάχιστον ένα 3ωρο. Πρόσθεσε και τον χρόνο παραμονής σου στο trackday/ελεύθερη προπόνηση και φεύγει ολόκληρη η μέρα.

    Από όσα έχουν ειπωθεί σε αυτό το θέμα, έχω καταλάβει ότι το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα, όμως υπάρχει περιορισμός ελεύθερου χρόνου. Οπότε εγείρονται τα εξής ερωτήματα:

    1. Πόσες μέρες έχεις κάθε μήνα που θα μπορείς να πεις "Σήμερα δεν κάνω τίποτα άλλο και πάω πίστα";
    2. Αξίζει η επένδυση αυτών των χρημάτων (προφανώς αν πας σε γνωστά brands οι τιμές είναι πολύ υψηλότερες από αυτές που ανέφερα) για κάτι που πιθανώς θα κάνεις μία στο τόσο;


    Γράφω επειδή είμαι σε επάγγλεμα που δουλεύω ΣΚ/αργίες και ήμουν και εγώ σε ανάλογη φάση που έλεγα να πάρω μια μη-επώνυμη/μεταχειρισμένη φόρμα για να μπαίνω μια στο τόσο, όμως μετά από το track day απογοητεύτηκα λίγο από την όλη διαδικασία. Εφ' όσον το θέλεις πολύ και το γουστάρεις προφανώς είναι εφικτό.
    Τελευταία τροποποίηση από aris19; 12/12/2022 στις 21:41.

  13. #808
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.147
    Ετσι ακριβώς. Το πρόβλημα δεν ειναι πάντα τα λεφτά αλλά ο χρόνος. Αν και η επένδυση σε μια στολή (επώνυμη ή μη) δεν θα πάει απαραίτητα στράφι, μπορείς να τη βάλεις και για μια γρήγορη βόλτα στο βουνό (έτσι έκανα εγώ) αλλά το ερώτημα είναι, θα πας τελικά έστω και στο βουνό; Πόσες φορές πήγες ως τώρα για να ξέρεις με τι ρυθμό θα συνεχίσεις να πηγαίνεις;

    Το πιθανότερο είναι ότι οι φορές αυτές θα είναι ελάχιστες γιατί πάντα κάτι θα συμβαίνει μέχρι να τεθεί και το οικονομικό.

    Πολλοί βέβαια ικανοποιούνται και μόνο που βλέπουν το αντικείμενο του πόθου τους και ας μην το αξιοποιούν όσο θα ήθελαν, αρκεί που είναι εκεί. Αν το αντιλαμβάνεσαι και το κάνεις συνειδητά έχει καλώς.

  14. #809
    πως έζησα εγώ τον μοτοσυκλετισμό:
    • π.δ.
    • μ.δ.

    (προ δερμάτων και μετά δερμάτων)

    δεν συγκρίνεται με τίποτα η αίσθηση του δέρματος. (ή ακόμα πιο σωστά, του πλήρους εξοπλισμού υψηλής ποιότητας)
    ελλοχεύει βέβαια ο κίνδυνος του να αισθανθείς άτρωτος,ιδιαίτερα στον δρόμο. κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με τα ηλεκτρονικά βοηθήματα. risk compensation λέγεται.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  15. #810
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    588
    Δεν εχω γράψει τόσο καιρό γιατί είμαι λίγο εκτός θέματος.
    Προχώρατο τώρα που μπορείς και πάρε αυτό που θέλεις για να πηγαίνεις στην δουλειά σου , γενικότερα για τον χρόνο που έχεις σήμερα και μπορείς να χαρείς το μηχανάκι που ονειρέυεσαι και θέλεις.
    Κάποια στιγμή θα φτάσεις να έχεις κάμποσα οχήματα και να χρησιμοποιείς αναγκαστικά μόνο το ένα. Και θα σκέφτεσαι γιατί όταν μπορούσες δεν έκανες την κίνηση.
    Ο μόνος αποτρεπτικός παράγοντας για εμένα το θέμα κλοπής.
    LIVE FREEEEE!!!!!

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2019, 23:44
  2. Για να ετοιμαζομαστε για Ιουλιο σιγα-σιγα!
    από Vstrommer71 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2010, 17:05
  3. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2007, 17:24
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2006, 22:14
  5. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2005, 17:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF