Σελίδα 55 από 76 ΠρώτοΠρώτο ... 545505152535455565758596065 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 811 έως 825 από 1132

Θέμα: Πάμε σιγά σιγά για την αλλαγή.

  1. #811
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2012
    Μηνύματα
    47
    Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι θα ήταν καλύτερα να προχωρήσεις σε αυτό που πραγματικά επιθυμείς τώρα που μπορείς και να την χαρείς και να την συντηρείς σωστά.Αλλα αυτό που έγραψες με την κλοπή της Μουλτιστραντα δίπλα στο τρανσαλπ σου,ήταν μαχαιριά στην καρδιά.
    Αν δεν έχεις τροπο να την εξασφαλίσεις 100%,πράγμα που σημαίνει σπίτι-βολτα-σπιτι χωρίς να την πάρεις λεπτό από τα μάτια σου,χίλιες φορές να πάρεις κάτι ενδιάμεσο να κάνεις την δουλειά σου παρα να είσαι με τον φόβο καθημερινά.Εγω προσωπικά έχω ένα ταπεινό παλιο f 650 και νιώθω ότι δεν με περιοριζει πουθενά στο ποιο μέρος θελω να επισκεφτώ και κυρίως που να την αφησω.Πάω παντού και για τα πάντα χωρίς το άγχος κλοπής,ανεβαινω Αθήνα,κάνω ταξίδια και την παρατάω με ένα λουκετακι και συναγερμό και όταν την αφήνω λέω οκ έκανα ότι μπορούσα από τη μεριά μου, αν εξαφανιστεί κάποια μέρα δεν θα την πολυκλαψω.Για πιο άγριες καταστάσεις έχω 600rr αλλά έχω γκαράζ, μονοκατοικία και ζω επαρχία.Με το καλό σου εύχομαι ο,τι κι αν αποφασίσεις.

  2. #812
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Ευχαριστώ τα παιδιά για τις απαντήσεις.
    Το θέμα με την κλοπή μου έχει κάτσει κάπως γιατί το παιδί μου έδειξε σε πόσα λεπτά του την σήκωσαν και έπαθα λίγο σοκ.
    Τους έπιασε η κάμερα από το President Να σταματάνε , να την περιεργάζονται και να την καβαλάνε με νεκρά? και να φεύγουν. 6 λεπτά .
    Σπάσανε λουκέτο και αλυσίδα στον πίσω τροχό.
    Αναμένω να γίνουν κάποια πράγματα στην δουλειά και μάλλον θα πάω προς Ιταλία και μάλλον σε κούτα εκτός αν βρω κάτι τρελό σε ευκαιρία.
    Εκτός αν κάνει η BMW καμιά πράφ και με αφήσει να δοκιμάσω και τα μηχανάκια που θέλω από κείθε μεριά και αλλάξω άποψη.
    Η δεύτερη τελικά δεν βολεύει καθόλου και για φορολογικούς λόγους .
    where was Gondor when the Westfold fell?

  3. #813
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.147
    Αυτο με το φορολογικό μπορείς να το αναλύσεις λίγο;
    Δεν γνωρίζω άλλη επιβάρυνση πέρα των τελών, που ειτε 2 600αρες έχεις είτε μια 1000αρα τα συνολικά τέλη είναι ίδια.
    (Κάπου στα 780 αλλάζει η κλίμακα αν θυμαμαι καλά και από 55 γίνονται 110, σωστά; )

  4. #814
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Αυτο με το φορολογικό μπορείς να το αναλύσεις λίγο;
    Δεν γνωρίζω άλλη επιβάρυνση πέρα των τελών, που ειτε 2 600αρες έχεις είτε μια 1000αρα τα συνολικά τέλη είναι ίδια.
    (Κάπου στα 780 αλλάζει η κλίμακα αν θυμαμαι καλά και από 55 γίνονται 110, σωστά; )
    Δυστυχώς δεν μπορώ να το αναλύσω για ευνόητους λόγους.
    Ας πούμε ότι δεν βγαίνουν τα κουκιά.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  5. #815
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Στα μοτοσακά μπορεί να σε πιάσει το πόθεν έσχες. Κάποιες φορές οι ενδιαφερόμενοι θέλουν να προσθέσουν στο ετήσιο εισόδημά τους τα χρήματα της πώλησης του παλαιού μοτοσακού, στο ίδιο οικονομικό έτος με την αγορά του καινούριου.

    Οπότε θα πεις, πούλησα το παλιό 7 χιλιάρικα και για το νέο πρόσθεσα άλλα 12 χιλιάρικα από τα ετήσια κέρδη και φυσικά κάποια χρήματα από ανάλωση κεφαλαίου περασμένων ετών. Κάποιοι το λύνουν με δόσεις σε επόμενα έτη.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #816
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Στα μοτοσακά μπορεί να σε πιάσει το πόθεν έσχες. Κάποιες φορές οι ενδιαφερόμενοι θέλουν να προσθέσουν στο ετήσιο εισόδημά τους τα χρήματα της πώλησης του παλαιού μοτοσακού, στο ίδιο οικονομικό έτος με την αγορά του καινούριου.

    Οπότε θα πεις, πούλησα το παλιό 7 χιλιάρικα και για το νέο πρόσθεσα άλλα 12 χιλιάρικα από τα ετήσια κέρδη και φυσικά κάποια χρήματα από ανάλωση κεφαλαίου περασμένων ετών. Κάποιοι το λύνουν με δόσεις σε επόμενα έτη.
    Το οποίο αν πάρω Cash χωρίς να πουλήσω δεν βγαίνει
    where was Gondor when the Westfold fell?

  7. #817
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.587
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Στα μοτοσακά μπορεί να σε πιάσει το πόθεν έσχες. Κάποιες φορές οι ενδιαφερόμενοι θέλουν να προσθέσουν στο ετήσιο εισόδημά τους τα χρήματα της πώλησης του παλαιού μοτοσακού, στο ίδιο οικονομικό έτος με την αγορά του καινούριου.

    Οπότε θα πεις, πούλησα το παλιό 7 χιλιάρικα και για το νέο πρόσθεσα άλλα 12 χιλιάρικα από τα ετήσια κέρδη και φυσικά κάποια χρήματα από ανάλωση κεφαλαίου περασμένων ετών. Κάποιοι το λύνουν με δόσεις σε επόμενα έτη.
    Για αυτό όταν αγοράζειε μεταχειρισμένο μπορείς να κουβεντίασεις τι θα δωθεί και πως και τι θα φανεί και πως.
    Ακόμα και στο καινούργιο αν θέλεις το δηλώνεις.η μοτο δεν αποτελεί τεκμήριο.δεν την δηλώνεις σε καμία φορολογική δήλωση.απλά μπορεί σε τυχαίο έλεγχο να σε τσιμπήσουν.
    Ξέρω πάρα πολλούς που δεν εχουν δηλώσει ποτέ πώληση ή αγορά μοτό.
    Είναι σαν να αγοράζεις μια πάρα πολύ ακριβή τηλεόραση.αν θες το δηλώνεις.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  8. #818
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Το οποίο αν πάρω Cash χωρίς να πουλήσω δεν βγαίνει
    Εχω την εντυπωση οτι η προταση για 2 μοτο αφορα δυο μεταχειρισμενες μοτο στο κοστος της μιας καινουργιας με ταυτοχρονη πωληση φυσικα του ΤΑ.

    Αν ειναι να παρεις και το Ιταλικο κουτα και καποιο αλλο μεταχειρο, δεν λεει κατα την γνωμη μου. Πολλα λεφτα για την μιση χρηση.

    Απο την αλλη το Duc θελει γκαραζ οπως και τα BMW, οπως και καθε καινουργια μοτοσυκλετα. Μην κοιτας το ΤΑ. Ειναι παλιοτερο, κυκλοφορουν πολλα, το κλεφτρονι θα χτυπησει καποιο λιγοτερα προστατευμενο.

    Στα καινουργια μοντελα ομως δεν ισχυει αυτο. Θα χτυπησουν οποιο τους γυαλισει

  9. #819
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.130
    Σε μοτοσυκλέτες που είναι σχετικά δυσεύρετες πρέπει να υπολογίζουμε ότι ίσως κλέβονται κατά παραγγελία.
    Τα στοιχεία όσων έχουν την αντίστοιχη διασταυρώνονται μέσω ασφαλιστικών κ.λπ.

  10. #820
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Εν τω μεταξύ αυτά που θεωρητικά κοιτάζει ducati, bmw , tracer είναι και αυτά που προτιμούν συνήθως οι κλέφτες. Του κάναμε την καρδιά περβόλι.

  11. #821
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Ακόμα και στο καινούργιο αν θέλεις το δηλώνεις.η μοτο δεν αποτελεί τεκμήριο.δεν την δηλώνεις σε καμία φορολογική δήλωση.απλά μπορεί σε τυχαίο έλεγχο να σε τσιμπήσουν.
    Ξέρω πάρα πολλούς που δεν εχουν δηλώσει ποτέ πώληση ή αγορά μοτό.
    Είναι σαν να αγοράζεις μια πάρα πολύ ακριβή τηλεόραση.αν θες το δηλώνεις.
    Δε νομίζω ότι είναι προαιρετικό. Πίνακας 5, §2α.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #822
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Εν τω μεταξύ αυτά που θεωρητικά κοιτάζει ducati, bmw , tracer είναι και αυτά που προτιμούν συνήθως οι κλέφτες. Του κάναμε την καρδιά περβόλι.
    Οι κλοπές είναι από τα βασικότερα θέματα που δυσκολεύουν τη χρήση της μοτοσυκλέτας. Είναι δύσκολο να βρεις ασφαλή και αξιόπιστη μοτοσυκλέτα που να μην είναι στόχος κλοπής. Ειδικά αν βάλεις στην εξίσωση την εμφάνιση και τις επιδόσεις. Όπως έγραψα και πιο πάνω, αν είναι πολύ ακριβή, τότε την παίρνουν απ' όπου κι αν βρίσκεται, ακόμα και από κλειστό γκαράζ.

    Γνωστός μου είχε χάσει δύο μοτοσυκλέτες (V-Strom, TDM) από κλοπή στην πυλωτή της πολυκατοικίας που έμενε και στην επόμενη αγορά έβαλε ως πρώτο κριτήριο να μην είναι εμπορικό μοντέλο. Κατέληξε στο ροπάτο Bandit 1250, που δεν του το πήραν ποτέ, αλλά ταλαιπωρούνταν με το βάρος της και την υπερβολική κατανάλωση καυσίμου.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #823
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.587
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δε νομίζω ότι είναι προαιρετικό. Πίνακας 5, §2α.
    Όσο υποχρεωτική είναι η δήλωση μιας οποιασδήποτε ακριβής αγοράς.από την στιγμή που δεν αποτελεί τεκμήριο διαβίωσης όπως πχ ένα αυτοκίνητο είναι προαιρετικό.ή να το πω αλλιώς...δεν θα ασχοληθεί κανείς αν το δηλωσες...
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  14. #824
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Δεν έχω δηλώσει ποτέ αγορά ή πώληση μοτοσυκλέτας στη ζωή μου.

  15. #825
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Όσο υποχρεωτική είναι η δήλωση μιας οποιασδήποτε ακριβής αγοράς.από την στιγμή που δεν αποτελεί τεκμήριο διαβίωσης όπως πχ ένα αυτοκίνητο είναι προαιρετικό.ή να το πω αλλιώς...δεν θα ασχοληθεί κανείς αν το δηλωσες...
    Eιναι συγκεκριμενος ο πινακας κ στο τι ζηταει.
    Δεν λεει για ακριβες αγορες (τηλεορασεις, κινητα κ κουζινες).
    Το αν το βαζει ο καθενας ειναι αλλο με το αν ειναι σωστο.
    Ουτως η αλλως ο καθενας οτι θελει δηλωνει απλα το μετα ειναι το θεμα...

    Εγω παντα εβαζα κ αγορα κ πωληση 2 τροχου.
    (Νταξει δεν αγοραζουμε κ πουλαμε καθε χρονο)
    Ride(s) the wind of change...

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2019, 23:44
  2. Για να ετοιμαζομαστε για Ιουλιο σιγα-σιγα!
    από Vstrommer71 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2010, 17:05
  3. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2007, 17:24
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2006, 22:14
  5. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2005, 17:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF