Σελίδα 56 από 76 ΠρώτοΠρώτο ... 646515253545556575859606166 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 826 έως 840 από 1132

Θέμα: Πάμε σιγά σιγά για την αλλαγή.

  1. #826
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Σε μοτοσυκλέτες που είναι σχετικά δυσεύρετες πρέπει να υπολογίζουμε ότι ίσως κλέβονται κατά παραγγελία.
    Τα στοιχεία όσων έχουν την αντίστοιχη διασταυρώνονται μέσω ασφαλιστικών κ.λπ.
    Οσο κλεβονται κ μεσω συνεργειων...Αντε να το αποδειξεις.
    Ride(s) the wind of change...

  2. #827
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.587
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω δηλώσει ποτέ αγορά ή πώληση μοτοσυκλέτας στη ζωή μου.
    Αυτό.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  3. #828
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω δηλώσει ποτέ αγορά ή πώληση μοτοσυκλέτας στη ζωή μου.
    Έχεις αγοράσει πρόσφατα καινούρια μοτοσυκλέτα; Δήλωσα κανονικά τη δική μου στο Ε1.

    Χωρίς να γνωρίζω συγκεκριμένα, επειδή πλέον έχουν ενωθεί διάφορες υπηρεσίες του κράτους, ενδέχεται να δηλώνεται από την αντιπροσωπεία ο Α.Φ.Μ. σου και το ποσό της αγοράς. Υπόθεση αυτό.

  4. #829
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Αυτό.
    δηλαδή αν δεν δηλώσεις την αγορά εξαρχής και κατά συνέπεια ούτε την πώληση όταν έρθει η ώρα , αλλά ο αγοραστής της μοτοσυκλέτας σου αποφασίσει να δηλώσει την αγορά, εσύ δεν έχεις πρόβλημα ;

  5. #830
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.587
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    δηλαδή αν δεν δηλώσεις την αγορά εξαρχής και κατά συνέπεια ούτε την πώληση όταν έρθει η ώρα , αλλά ο αγοραστής της μοτοσυκλέτας σου αποφασίσει να δηλώσει την αγορά, εσύ δεν έχεις πρόβλημα ;
    αυτό το κανονίζεις από πριν.σαν πωλητής πρέπει να δώσεις υπεύθυνη δήλωση με το ποσό που εισέπραξες μαζί με το καταθετήριο ο αγοράστης το καταθέτει.αν δεν έχει αυτά δεν μπορεί να δηλώσει τίποτα.μόνο ότι την έχει χωρίς ποσό.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  6. #831
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.587
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Έχεις αγοράσει πρόσφατα καινούρια μοτοσυκλέτα; Δήλωσα κανονικά τη δική μου στο Ε1.

    Χωρίς να γνωρίζω συγκεκριμένα, επειδή πλέον έχουν ενωθεί διάφορες υπηρεσίες του κράτους, ενδέχεται να δηλώνεται από την αντιπροσωπεία ο Α.Φ.Μ. σου και το ποσό της αγοράς. Υπόθεση αυτό.
    αυτό γίνεται.η αντιπροσωπεία πάντα το δηλώνει.εσύ αν δεν το δηλώσεις μπορεί να έχεις κάποιο θέμα εάν πέσεις σε τυχαίο έλεγχο.αυτόματες διασταυρώσεις σε αυτό ακόμα δεν υπάρχουν.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  7. #832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Όσο υποχρεωτική είναι η δήλωση μιας οποιασδήποτε ακριβής αγοράς.από την στιγμή που δεν αποτελεί τεκμήριο διαβίωσης όπως πχ ένα αυτοκίνητο είναι προαιρετικό.ή να το πω αλλιώς...δεν θα ασχοληθεί κανείς αν το δηλωσες...

    αλλο το ''προαιρετικο'' και άλλο το ''δεν ελέγχεται''.
    χωρις να θέλω να ειμαι ο σπασικλας της υποθεσης, καλό ειναι να μιλάμε ξεκάθαρα γιατί πολλοί διαβάζουν και η κριτική ικανότητα του καθενός, διαφέρει.

    ο νεοσσος έχει δίκιο πως
    παρολο που η κατοχή μοτοσυκλετας δεν αποτελεί τεκμήριο διαβιωσης, η αγορά της αποτελει και ειναι υποχρεωτικο να δηλωθει. επίσης, οι αγορες ανω των 10Κ αποτελούν τεκμήριο και ειναι υποχρεωτικο να δηλώνονται, οι μικρότερες όχι.

    ο πιτερδεραιντερ έχει δίκιο πως, ως ώρας δεν ασχολειται καποιος αν θα το δηλώσεις. οι περισσότεροι παρανομουμε/φοροδιαφευγουμε και δεν δηλωνουμε την αγορα, οι έλεγχοι είναι ελάχιστοι και αν δεν σε τσιμπησουν σε έλεγχο, ως ωρας ξαναγραφω, δεν το διασταυρώνουν με το μηχανολογικο, οπότε δεν σου κάνουν τίποτα. σαν τις τροχαίες παραβάσεις πριν τις καμερες ένα πράγμα, την υποχρεωτική ασφάλιση των οχημάτων πριν την ηλεκτρονική διασταυρωση και ολες τις παρανομίες που δεν ελεγχονται. ο παραβατης δεν τιμωρειται.
    teenage angst has paid off well,now I'm bored 'n' old.......

  8. #833
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Το θέμα ζορίζει εμένα προσωπικά ως εταίρο σε δικηγορική εταιρεία.
    Είναι λεπτό ζήτημα και δεν με παίρνει να κάνω παράτυπες ή έκνομες ενέργειες σχετικά με την δήλωση μου.
    Όταν λέω αγορά δεύτερης εννοώ κρατάω την TA700 και αγοράζω μεταχειρισμένη 2η 5ετίας.
    Αυτά τα ολίγα.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  9. #834
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    997
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Έχεις αγοράσει πρόσφατα καινούρια μοτοσυκλέτα; Δήλωσα κανονικά τη δική μου στο Ε1.

    Χωρίς να γνωρίζω συγκεκριμένα, επειδή πλέον έχουν ενωθεί διάφορες υπηρεσίες του κράτους, ενδέχεται να δηλώνεται από την αντιπροσωπεία ο Α.Φ.Μ. σου και το ποσό της αγοράς. Υπόθεση αυτό.
    Ναι, αγόρασα το benelli καινούριο.

  10. #835
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2022
    Μηνύματα
    57
    Ξέχνα τη δεύτερη. Πάρε μια μηχανή που θα την χαίρεσαι κάθε ώρα και στιγμή.
    Η κατηγορία που κοιτάς τα κάνει όλα. Από την χρήση εντός πόλης μέχρι ταξίδι το γύρο του κόσμου με συνεπιβάτη.
    Bάλε ένα καλό συναγερμό και GPS, λουκέτο, κάνε και μία ασφάλεια κλοπής, πρόσεχε που την αφήνεις και τέλος.
    Αν είναι να σου κάτσει η στραβή, τουλάχιστον θα αποζημιωθείς στο μεγαλύτερο ποσό.

  11. #836
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Έχω την πεποίθηση πως από τη στιγμή που πληρώνονται τέλη κυκλοφορίας η μοτοσυκλέτα φαίνεται στη δήλωση θες δε θες (από 125cc και άνω). Αυτό που μπορείς να αποφύγεις είναι το ποσό της αρχικής αγοράς, δε ξέρω κατά πόσο είναι σωστό, εγώ επειδή ήθελα να δικαιολογώ τη νέα αγορά δήλωνα πάντα και τη πώληση (για να κάνω χρήση του ποσού) και την αγορά.

  12. #837
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Έχω την πεποίθηση πως από τη στιγμή που πληρώνονται τέλη κυκλοφορίας η μοτοσυκλέτα φαίνεται στη δήλωση θες δε θες (από 125cc και άνω). Αυτό που μπορείς να αποφύγεις είναι το ποσό της αρχικής αγοράς, δε ξέρω κατά πόσο είναι σωστό, εγώ επειδή ήθελα να δικαιολογώ τη νέα αγορά δήλωνα πάντα και τη πώληση (για να κάνω χρήση του ποσού) και την αγορά.
    Προφανώς και φαίνεται ότι έχεις μηχανή.
    Αν δεν το δηλώνεις απλά κάποια στιγμή σε κάποιον έλεγχο θα σε γράψουν και για αυτό αναδρομικά για μέχρι και 5 έτη.(αν την είχες προφανώς για τόσο διάστημα). Οι ιδιωτικοί υπάλληλοι δεν έχουν μεγάλο βαθμό επικινδυνότητας. Εγώ που δεν είμαι όμως μισθωτός έχω.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  13. #838
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Μικρό Update .
    Θα πάω να δω την V100 Mandello .
    Τι έχω να περιμένω από την Moto guzzi σαν εταιρεία?
    Συχνά θέματα , προβλήματα με αντιπροσωπεία , διαθεσιμότητα/κόστος ανταλλακτικών , δίκτυο εξουσιοδοτημένων Moto guzzi?
    where was Gondor when the Westfold fell?

  14. #839
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.660
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Μικρό Update .
    Θα πάω να δω την V100 Mandello .
    Τι έχω να περιμένω από την Moto guzzi σαν εταιρεία?
    Συχνά θέματα , προβλήματα με αντιπροσωπεία , διαθεσιμότητα/κόστος ανταλλακτικών , δίκτυο εξουσιοδοτημένων Moto guzzi?
    δεν εχουμε θεμα με διαθεσιμοτητες,η πιατζιο ειναι απο πισω και μονο σου βλεπεις on line τη διαθεσιμοτητα,αλλιως ερχεται σε μια βδομαδα απ ιταλια
    ενδεικτικα
    https://www.piaggiopap-parts.gr/c,68...lo-e5-abs-2022
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  15. #840
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    δεν εχουμε θεμα με διαθεσιμοτητες,η πιατζιο ειναι απο πισω και μονο σου βλεπεις on line τη διαθεσιμοτητα,αλλιως ερχεται σε μια βδομαδα απ ιταλια
    ενδεικτικα
    https://www.piaggiopap-parts.gr/c,68...lo-e5-abs-2022
    Σχετικά με το Δίκτυο Εξουσιοδοτημένων στην Αττική και το κόστος συντήρησης τι γνωρίζουμε για την συγκεκριμένη?
    where was Gondor when the Westfold fell?

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2019, 23:44
  2. Για να ετοιμαζομαστε για Ιουλιο σιγα-σιγα!
    από Vstrommer71 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2010, 17:05
  3. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2007, 17:24
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2006, 22:14
  5. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2005, 17:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF