Σελίδα 9 από 76 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910111213141959 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 1132

Θέμα: Πάμε σιγά σιγά για την αλλαγή.

  1. #121
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Διαβάζοντας τα πάντα θα γίνω αιρετικός και θα σου πω τι θα αγόραζα εγώ στη θέση σου (εντός μπάτζετ πάντα) και ας βγαίνω εκτός θέματος...
    Suzuki gsxs 1000 gt .
    Μοτοσυκλέτα με τα όλα της , κινητήρας απαιχτος, ασπαστος και χρόνια γνωστός , ωραία θέση οδήγησης , άνετα τη βάζεις και σε track day , 150 αλογαρες εύκολα διαθέσιμες , made in japan και βαλίτσες στάνταρ . Σε συνδιασμό με κάποια riding school θα σου δώσει συγκινήσεις που σε αυτό το μπάτζετ δεν νομίζω να βρεις εύκολα άλλου .

    Κλείσε test ride αν μπορείς , και θα με θυμηθείς
    εχεις οδηγησει καποιο απο τα δυο μηχανακια ;
    κουκουρουκουκου

  2. #122
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Μηχανάρα,συμφωνούμε,αλλά.. ??
    Ε ναι .. αλλά ότι κοιτάει μέχρι στιγμής ξεπερνάει τους 100 ίππους και τα 220 Κιλα , προφανώς η ευελιξια σε αστικό περιβάλλον είναι ψιλόαδιάφορη , η συντήρηση και τα έξοδα το ίδιο αρα... Why not ?

    Προσωπικα συμπαθώ περισσότερο τα σπορ Τούρινγκ παρά τα μεγάλα νέο / ψευτο ον οφφ που στην ουσία παίζουν ίδια κατηγορία .

  3. #123
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    εχεις οδηγησει καποιο απο τα δυο μηχανακια ;
    Έχω οδηγήσει gsx1000 f ( το προηγουμενο μοντέλο) , δεύτερο ποιο εννοείς , το agusta?

  4. #124
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Έχω οδηγήσει gsx1000 f ( το προηγουμενο μοντέλο) , δεύτερο ποιο εννοείς , το agusta?
    οταν συμβουλευεις την προτιμηση σου μεταξυ δυο μοτοσυκλετων,θελωντας να βοηθησεις καποιον υποψηφιο που ειναι σχεδον κατασταλαγμενος ,θεωρω πιο αρτιο να εχεις οδηγησει και τις δυο μοτοσυκλετες για ευνοητους λογους .Πουλησα στους 3 μηνες το πρωτο gt που αγοραστηκε στην Ελλαδα.
    κουκουρουκουκου

  5. #125
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    οταν συμβουλευεις την προτιμηση σου μεταξυ δυο μοτοσυκλετων,θελωντας να βοηθησεις καποιον υποψηφιο που ειναι σχεδον κατασταλαγμενος ,θεωρω πιο αρτιο να εχεις οδηγησει και τις δυο μοτοσυκλετες για ευνοητους λογους .Πουλησα στους 3 μηνες το πρωτο gt που αγοραστηκε στην Ελλαδα.
    Καταρχήν να πω ότι μένω άφωνος που διάλεξες suzuki... (Τουλάχιστον από όσα έχω διαβάσει από εσένα στο φόρουμ). Από την άλλη δεν μένω άφωνος όταν λες ότι το πουλήσες στο τρίμηνο ...

    Αν έχει κατασταλαξει σε ντουκατι μια χαρά , το να προτρέπω να κάνει τεστ ραιντ μια άλλη κατηγορία δεν νομίζω να είναι κάτι το δραματικό , στη τελική θα το οδηγήσει και θα βγάλει τα συμπεράσματά του .

  6. #126
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Καταρχήν να πω ότι μένω άφωνος που διάλεξες suzuki... (Τουλάχιστον από όσα έχω διαβάσει από εσένα στο φόρουμ). Από την άλλη δεν μένω άφωνος όταν λες ότι το πουλήσες στο τρίμηνο ...

    Αν έχει κατασταλαξει σε ντουκατι μια χαρά , το να προτρέπω να κάνει τεστ ραιντ μια άλλη κατηγορία δεν νομίζω να είναι κάτι το δραματικό , στη τελική θα το οδηγήσει και θα βγάλει τα συμπεράσματά του .
    ducati αγορασα πρωτη φορα το 2010 σε ηλικια 53 χρονων Μεχρι τοτε απο τα 18 μου καβαλαγα μονο ιαπωνικα-ολου του κοσμου τα ιαπωνικα .Ολοι ξεκιναμε απο ιαπωνα και καποια στιγμη ειναι πιθανο να παμε σε ευρωπη.Το αντιθετο ειναι δυσκολο και εαν συμβει θα ειναι λογοι budget.
    κουκουρουκουκου

  7. #127
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    ducati αγορασα πρωτη φορα το 2010 σε ηλικια 53 χρονων Μεχρι τοτε απο τα 18 μου καβαλαγα μονο ιαπωνικα-ολου του κοσμου τα ιαπωνικα .Ολοι ξεκιναμε απο ιαπωνα και καποια στιγμη ειναι πιθανο να παμε σε ευρωπη.Το αντιθετο ειναι δυσκολο και εαν συμβει θα ειναι λογοι budget.
    Άμα πας από το v4 στο Σουζούκι λογικό να ξενερωσεις .
    Με τι το άλλαξες τελικά ;

  8. #128
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Ειρήνη ημών.

    Το Suzuki δεν με πολύ αρέσει λόγω τύπου μηχανής και 4 κυλίδρων. Δεν θα έμπαινα καν στο κόπο.
    Αλλά αν έψαχνα για καθαρά ταξιδιωτική , τέτοιο στύλ θα κοιτούσα.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  9. #129
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2019
    Μηνύματα
    49
    Τώρα είδα το νήμα. Επιτρέψτε μου να καταθέσω την άποψή μου ως κάτοχος μιας multi 950s.
    Το μηχανάκι το πήρα 2 χρόνια πριν (Ιανουάριος 2021). Κόστιζε €17.900,00 και σχεδόν πλήρως εξοπλισμένο (δεν έχει τάπα ρεζερβουάρ χωρίς κλειδί και μετρητή πίεσης ελαστικών), έφτασε €20.000,00. Έχει τριβάλιτσο μαμά με τις εσωτερικές της τσάντες, κάγκελα, tanklock της givi (όχι το tankbag), προστασίες στα ψυγεία, κεντρικό ορθοστάτη, γενικά ότι είχει η ducati σαν έξτρα εκτός των 2 προαναφερθέντων και του συναγερμού, ένα έξτρα προστατευτικό για την μπροστινή εξάτμιση (το πήρα εγώ μετά), scottoiler (επίσης το έβαλα εγώ μετά, είναι το ακριβό με το επιταχυνσιόμετρο, θυμάμαι κόστισε €300)κλπ. Τα γράφω γιατί είναι μέσα στα 20. Αυτό που έχει και είναι εντελώς άχρηστο κατ' εμέ είναι το module σύνδεσης του κινητού με το μηχανάκι. Δεν με βόλεψε και το χρησιμοποίησα μόνο μια βδομάδα πριν το καταργήσω.
    Γενικά, τα αξεσουάρ στη ducati δεν ήταν ιδιαίτερα ακριβά, δεν είχαν δηλαδή μεγάλη διαφορά από aftermarket που θα έβαζα εγώ.
    Το μηχανάκι έχει τώρα 14.000km, εκ των οποίων τα 11.000 είναι σε ταξίδια (ως επί το πλείστον στο εξωτερικό). Έχω την αγαπημένη μου γιαγιά (Honda cb 250rs) για την καθημερινή μπουγάδα. Κατ' εμέ είναι καλό να αποφεύγονται τα "πεζά" καθημερινά χιλιόμετρα γιατί κοστίζουν σε service, αναλώσιμα και ταλαιπωρία. Η κατανάλωσή της σε ταξίδι με 130km/h είναι 5,5-6,0lt/100km, φορτωμένη μέχρι τα αυτιά και διπλός. Δεν μου παρουσίασε κάποιο θέμα αξιοπιστίας (άλλωστε είναι φρέσκια ακόμα), ούτε κάποια "παραξενιά". Εκτός από λαμπάκι κινητήρα στα 300km και ξανά με τις ίδιες συνθήκες στα 800km. Οι συνθήκες ήταν ταχύτητα 90km/h εκτός πόλης και απότομα άνοιγμα του γκαζιού. Και τις 2 φορές πήγα στην αντιπροσωπεία, όπου άμεσα το μηχανάκι μπριζώθηκε και το σφάλμα ήταν την πρώτη φορά αστοχία ανάφλεξης στον οριζόντιο κύλινδρο και την 2η και στους 2 κυλίνδρους. Μετά από προτροπή τους άλλαξα βενζινάδικο και δεν ξανασυνέβη. Εδώ να πω πως η συμπεριφορά της αντιπροσωπείας στη Θεσσαλονίκη ήταν άψογη, το είδαν άμεσα, παράτησαν το μηχανάκι στη ράμπα και ασχολήθηκαν με το δικό μου και μου είπαν πως αν ξαναγινόταν θα ζητούσαν από τη ducati οδηγίες για τα περαιτέρω και δεν υπάρχει περίπτωση να αδιαφορούσαν εώς ότου το θέμα λυνόταν. Ευτυχώς δεν χρειάστηκε να διαπιστώσω αν είναι αλήθεια. Το εκνευριστικό είναι ότι λαμπάκι μένει αναμμένο μέχρι να σβηστεί από την αντιπροσωπεία / συνεργείο, παρ' όλο που το μηχανάκι δουλεύει σωστά και αφορά στιγμιαίο λάθος.
    Στο δρόμο όσον αφορά τη συμπεριφορά το μηχανάκι είναι ότι λένε τα test, απολαυστικό και σου δίνει τρομερή αίσθηση εμπιστοσύνης και ασφάλειας. Τα λάστιχα είναι ακόμα τα μαμά (τώρα θα αλλάξω, το πίσω έχει πει το ποίημα) και θα βάλω πάλι ίδια. Το quickshifter αξίζει στη γρήγορη οδήγηση, όταν πας χαλαρά καλύτερα με συμπλέκτη, γιατί αλλιώς οι αλλαγές είναι κάπως ατσούμπαλες. Θέμα με σκορτσαρίσματα χαμηλά υπάρχει, αλλά δεν είναι κάτι τραγικό, χρειάζεται απλά εξοικείωση για να αποφεύγονται. Ο ήχος από το φιλτροκούτι στην επιτάχυνση είναι πόρωση σε συνδυασμό με qs. Οι αναρτήσεις και τα φρένα είναι υπεράνω κριτικής. Τα ηλεκτρονικά του είναι παραμετροποιήσιμα σε πολύ μεγάλο βαθμό και πραγματικά το μηχανάκι μεταμορφώνεται. Η ποιότητα κατασκευής είναι άψογη , ακόμα και σε σημεία που δεν βλέπει κανείς.
    Συνεχίζεται, τέλος πρώτου σεντονιού.

  10. #130
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2019
    Μηνύματα
    49
    Κόστος χρήσης: η ducati ζητά αλλαγή λαδιών κάθε 15.000km, εγώ της έχω κάνει μέχρι στιγμής στα 1.000 (υποχρεωτικό), στα 4.750 (μόνος μου, γιατί θα πήγαινα μεγάλο ταξίδι), στις 9320 (μόνος μου γιατί γύρισα από ταξίδι) και στις 10.300 (λόγω συμπλήρωσης ενός έτους από την προηγούμενη αλλαγή στη ducati, τζάμπα τα λεφτά για 1000km αλλά εγγύηση γαρ). Το κόστος στην αντιπροσωπεία για λάδια και φίλτρο είναι €120, μόνος μου (δηλαδή σε φιλικό συνεργείο, με motul) 80. Για να τεντώσεις την αλυσίδα θες το τεράστιο κλειδί για το τεράστιο παξιμάδι του πίσω τροχού.
    Στην πόλη το μηχανάκι θα την κάνει τη δουλειά, αλλά το λυπάσαι. Είναι υπερβολή, αν και αρκετά ευέλικτο για τον όγκο του. Το τιμόνι περνά πάνω από καθρέπτες (έχεις θέμα μόνο με τα van). Η ζέστη το καλοκαίρι ενοχλεί μόνο στα φανάρια, εκτός κι αν φοράς βερμούδα, οπότε αρχίζει να μυρίζει σουβλάκι. Στους επιτόπιους ελιγμούς το βάρος και ο όγκος είναι θέμα (έχω και κάποια ηλικία) και πρέπει να προνοεί κανείς (ή να έχεις φίλους κοντά).
    Στο ταξίδι, η σέλα του αναβάτη είναι πολύ άνετη αν και όχι τέλεια, αλλά είμαι και 53 ετών. Ο συνεπιβάτης έχει εξίσου άνετη σέλα αλλά οι Ιταλοί έχουν κάνει το εργονομικό τους θαύμα και οι πλαϊνές βαλίτσες εμποδίζουν τα πόδια του επιβάτη να πάνε πίσω και δεν μπορεί να αλλάξει στάση. Το ταξίδι είναι άνετο με cruise control και θερμαινόμενα grips με πολύ καλή απόδοση. Η ζελατίνα είναι θορυβώδης, χωρίς στροβιλισμούς μεν αλλά πάνω από τα 120km/h δεν μπορώ να καταλάβω τι μουσική ακούω (ενδοεπικοινωνία cardo packtalk bold και κράνος shoei NXR). Πολλές φορές με βολεύει να την έχω κατεβασμένη για λιγότερο θόρυβο, αλλά τότε έχεις περισσότερη ανεμοπίεση. Έχω ύψος 1,80m.
    Να πω και λίγα πράγματα για την εμπειρία μου σαν μοτοσυκλετιστής: οδηγώ πάνω από 30 χρόνια αδιαλείπτως και όχι από υποχρέωση (δηλαδή μ' αρέσει και το ψάχνω όσο μπορώ), έχω κάνει και τα 3 levels του riding school και θεωρώ ότι έχω μέσες ικανότητες αλλά μεγάλη εμπειρία (άτιμο γήρας, έχει και τα καλά του). Το μηχανάκι είναι πάντως πολύ φιλικό και σε προστατεύει σε μεγάλο βαθμό από την ανοησία (την δική σου και των άλλων). Δεν χρειάζεται να είσαι τρομερά έμπειρος, απλά σοβαρός, και δεν σε τρομάζει ποτέ.
    Ελπίζω να βοήθησα.

  11. #131
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Ποιο είναι το ηθικό δίδαγμα οέο;


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    ducati αγορασα πρωτη φορα το 2010 σε ηλικια 53 χρονων Μεχρι τοτε απο τα 18 μου καβαλαγα μονο ιαπωνικα-ολου του κοσμου τα ιαπωνικα .

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xbul Προβολή μηνύματος
    ...να καταθέσω την άποψή μου ως κάτοχος μιας multi 950s...Έχω την αγαπημένη μου γιαγιά (Honda cb 250rs) για την καθημερινή μπουγάδα. ...
    είμαι και 53 ετών. ...οδηγώ πάνω από 30 χρόνια αδιαλείπτως και όχι από υποχρέωση

    Ducati στα 53 έτη και τα πρώτα 30 χρόνια οδήγησης γιαπωνέζικο.

    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #132
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Άμα πας από το v4 στο Σουζούκι λογικό να ξενερωσεις .
    Με τι το άλλαξες τελικά ;
    Το σουζουκι παρθηκε ανταλλαγη με αυτοκινητο .Ειναι ξεπερασμενο για να μην πω απαραδεκτο τουλαχιστον για την τουριστικη χρηση την οποια προοριζεται.Δεν ειναι τυχαιο που τα ον οφ εχουν παρει την μεριδα του λεοντος στον τουρισμο εξαιρουμενων των αμιγως τουριστικων κατασκευων.Το μονο θετικο που εχει ειναι το χαμηλο κεντρο βαρους στο ταξιδι που δινει αισθημα κοντρολ της μαζας του σε ψηλες ταχυτητες καθως και η οδηγησιμοτητα του καθως φορτιζει το μπροστινο δινωντας καλη πληροφορηση.Κατα τα λοιπα αχρουν-αοσμο-αγευστο.Το αντικατεστησα με το 750 το Forza που ειναι ΤΟ εργαλειο.
    κουκουρουκουκου

  13. #133
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Το σουζουκι παρθηκε ανταλλαγη με αυτοκινητο .Ειναι ξεπερασμενο για να μην πω απαραδεκτο τουλαχιστον για την τουριστικη χρηση την οποια προοριζεται.Δεν ειναι τυχαιο που τα ον οφ εχουν παρει την μεριδα του λεοντος στον τουρισμο εξαιρουμενων των αμιγως τουριστικων κατασκευων.Το μονο θετικο που εχει ειναι το χαμηλο κεντρο βαρους στο ταξιδι που δινει αισθημα κοντρολ της μαζας του σε ψηλες ταχυτητες καθως και η οδηγησιμοτητα του καθως φορτιζει το μπροστινο δινωντας καλη πληροφορηση.Κατα τα λοιπα αχρουν-αοσμο-αγευστο.Το αντικατεστησα με το 750 το Forza που ειναι ΤΟ εργαλειο.
    Συγνώμη αλλα το υποκειμενικό αυτό συμπέρασμα έχει να κάνει με τις προσωπικές σου προτιμήσεις.
    Το GT είναι ένα τιμονατο sport touring, και θα έπαιρνε μερίδιο από αναβάτες με προτιμήσεις από z1000sx, 1000xr, μέχρι busa είτε ακόμη και fjr1300.
    Αυτοί που θέλουν να έχουν adve look για τουρισμό μπορεί να είναι οι πολλοί πια μπορεί να πήραν μέριδιο των sport touring, αλλά δεν αντικαθιστούν τον άλλοτε Μότο-τουρισμό με υψηλές μουαγιε(ξέρω το τελευταίο ακούγεται περίεργο στις μέρες μας).
    Και φυσικά το πάτημα τους στην άσφαλτο η γενικότερα στο ταξίδι δε ειναι συγκρίσιμο με αυτά που έχουν διαδρομές 180-200mm


    Επίσης αυτό που ανέφερες περί ευρωπαϊκών vs ιαπωνικών πάλι έχει να κάνει με προσωπικές προτιμήσεις
    Το μοντέλο του κατασκευαστή αν είναι καλό φαίνεται και από τα νούμερα που κάνει ανεξάρτητου κόστους
    Ετσι για παράδειγμα ως αντιπαραβολή σε αυτό που ανέφερες τα Africa1100, tracer900, hayabusa 1300 θα κάνουν υψηλά νούμερα πωλήσεων ανταγωνίζονταν τα best seller είτε είναι best seller τα ίδια μεσα σε ναυαρχιδες ευρωπαϊκων μοντέλων. Όχι γιατί είναι φθηνότερα αλλά γιατί είναι καλά μηχανάκια και κέρδισαν επάξια την σειρά τους στη κατάταξη

  14. #134
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Συγνώμη αλλα το υποκειμενικό αυτό συμπέρασμα έχει να κάνει με τις προσωπικές σου προτιμήσεις.
    Το GT είναι ένα τιμονατο sport touring, και θα έπαιρνε μερίδιο από αναβάτες με προτιμήσεις από z1000sx, 1000xr, μέχρι busa είτε ακόμη και fjr1300.
    Αυτοί που θέλουν να έχουν adve look για τουρισμό μπορεί να είναι οι πολλοί πια μπορεί να πήραν μέριδιο των sport touring, αλλά δεν αντικαθιστούν τον άλλοτε Μότο-τουρισμό με υψηλές μουαγιε(ξέρω το τελευταίο ακούγεται περίεργο στις μέρες μας).
    Και φυσικά το πάτημα τους στην άσφαλτο η γενικότερα στο ταξίδι δε ειναι συγκρίσιμο με αυτά που έχουν διαδρομές 180-200mm


    Επίσης αυτό που ανέφερες περί ευρωπαϊκών vs ιαπωνικών πάλι έχει να κάνει με προσωπικές προτιμήσεις
    Το μοντέλο του κατασκευαστή αν είναι καλό φαίνεται και από τα νούμερα που κάνει ανεξάρτητου κόστους
    Ετσι για παράδειγμα ως αντιπαραβολή σε αυτό που ανέφερες τα Africa1100, tracer900, hayabusa 1300 θα κάνουν υψηλά νούμερα πωλήσεων ανταγωνίζονταν τα best seller είτε είναι best seller τα ίδια μεσα σε ναυαρχιδες ευρωπαϊκων μοντέλων. Όχι γιατί είναι φθηνότερα αλλά γιατί είναι καλά μηχανάκια και κέρδισαν επάξια την σειρά τους στη κατάταξη
    Φυσικα εχει να κανει με τα δικα μου υποκειμενικα θελω αλλα το θελω μου το συνεριζεται πλεον η μεγαλυτερη μαζα μοτοσυκλετιστων που χρησιμοποιουν την μοτοσυκλετα για τουρισμο .



    Τουρισμος τι σημαινει;Χαμηλομεσαιες ταχυτητες ,συνηθεστατα αφορα υποθεση δυο αναβατων που μαζι τους θα κουβαλησουν τις αποσκευες τους καθισμενοι σε αφθονο πιθανα θερμαινομενο αφρωδες ,προστατευμενοι απο καθε φυσεως αεροενοχλητικη προστασια με το gps να τους δειχνει την διαδρομη η οποια μπορει να περιλαβει και 3 χιλιομετρα δασικου δρομου.

    Σπορ Τουρινγκ εως και hyper turing ειναι η παρανομη ταχεια διελευση μιας διαδρομης ,την οποια αφου την περασεις δεν μπορεις να ανακαλεσεις στην μνημη σου ,γιατι η προσοχη σου δεν περιλαμβανει τπτ αλλο απο περα σπο το οδοστρωμα.Συνηθως ο οδηγος ειναι μονος του και δεν μπορει να κουβαλησει μαζι τιποτε εκτος απο την οδοντοβουρτσα του για αποσκευη. Αεροπροστασια εχει ενα ανεκδοτο αστειο μινι διπλης φυσαλιδας ζελατινα και για αεροβοηθηματα το μπρελοκ απο τα κλειδια του.
    Προσωπικα πια δεν με ενδιαφερουν τα best seller ειτε αυτα λεγονται ιταλικα γιαπωνεζικα γερμανικα η οπως αλλοιως .Εγω ταξινομω τις μοτοσυκλετες με βαση τα δικα μου γουστα και οχι των περιοδικων η των κατευθυνομενωνδημοσιογραφων.Στο παρελθον μου εχω αγορασει σχεδον ολα τους στρητ θρυλους καθως ειχα αυτην την δυνατοτητα και πλεον εχω κατασταλαξει χωρις να σπαζοκεφαλιαζομαι για το τι πιστευουν αλλοι και τι οριζουν σαν κατηγορια μοντελων μοτοσυκλετας.
    Πλεον για εμενα το στρητ εχει παρει δρομο (μαζι με τα νιατα μου ) και καλως εχει φυγει απο την μοδα και εχει ερθει το ADV γιατι κυριως μπορει να κουμπωσει μια μοτοσυκλετα σε ρολο πολλων κατι που καμμια busα-ZZR-H2 δεν μπορει να κανει.Ορθια θεση οδηγησης και ελεγχος της μοτοσυκλετας με το σωμα.Ταξιδευεις Αθηνα-Μετσοβο και ειναι λες και εχεις βγει για καφε.
    κουκουρουκουκου

  15. #135
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Τουρισμος τι σημαινει;Χαμηλομεσαιες ταχυτητες ,συνηθεστατα αφορα υποθεση δυο αναβατων που μαζι τους θα κουβαλησουν τις αποσκευες τους καθισμενοι σε αφθονο πιθανα θερμαινομενο αφρωδες ,προστατευμενοι απο καθε φυσεως αεροενοχλητικη προστασια με το gps να τους δειχνει την διαδρομη η οποια μπορει να περιλαβει και 3 χιλιομετρα δασικου δρομου.


    Πλεον για εμενα το στρητ εχει παρει δρομο (μαζι με τα νιατα μου ) και καλως εχει φυγει απο την μοδα και εχει ερθει το ADV γιατι κυριως μπορει να κουμπωσει μια μοτοσυκλετα σε ρολο πολλων κατι που καμμια busα-ZZR-H2 δεν μπορει να κανει.Ορθια θεση οδηγησης και ελεγχος της μοτοσυκλετας με το σωμα.Ταξιδευεις Αθηνα-Μετσοβο και ειναι λες και εχεις βγει για καφε.
    Να πούμε εδώ πως οι μοτοβιομηχανίες παρακολουθούν τις τάσεις και έτσι έχουυμε πλέον και στρητ μοτοσυκλέτες με όρθια θέση οδήσης που μπορούν να ανεβάσουν ψηλές μουαγιέν αλλά και να οδηγηθούν χαλαρά μια χαρά και ξεκούραστα.

    Επίσης στα επαρχιακά στροφιλίκια ο 17άρης τροχός συνεχίζει να παραμένει απολαυστικότερος χωρίς να μπαίνεις σε παράνομες ταχύτητες.
    Να σημειώσω πως το μεγαλύτερο μέρος της μοτοσυκλετιστικής μου καριέρας υπήρξα On/Off-ας και αυτό γιατί στη χώρα μας ταιριάζει καλύτερα η On/Off μοτοσυκλέτα, αλλά κατά τη γνώμη μου αυτό δεν ισχύει για τα ασφάλτινα Ευρωπαϊκά ταξίδια.

Σελίδα 9 από 76 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910111213141959 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2019, 23:44
  2. Για να ετοιμαζομαστε για Ιουλιο σιγα-σιγα!
    από Vstrommer71 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2010, 17:05
  3. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2007, 17:24
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2006, 22:14
  5. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2005, 17:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF