Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 113

Θέμα: Χειμωνιάτικο μπουφάν και αδιάβροχα

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Η αδιαβροχοποιηση υπάρχει και οι ανάγκες μου θα είναι για σύντομη διαδρομή των είκοσι λεπτών κάτι που μπορεί να με πιάσει ξαφνικά, καθώς στις πολύ βροχερές ημέρες υπάρχει και αυτοκίνητο.

    Για τα αδιάβροχα ναι για να έχεις το κεφάλι ήσυχο, αλλά είμαι με naked και χωρίς βαλίτσα, όπου δεν προβλέπεται να μπει κάτι, όχι τουλάχιστον στην παρούσα φάση.

    Το ένα το rev it το Williamsburg είναι 3/4 και μάλιστα πιο μακρύ από το spidi και dainese.

    Πάντως ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, όλα λαμβάνονται πολύ σοβαρά υπόψη.

    Τέλος εάν αγόραζα τώρα θερινό ξανά, ίσως κοιτούσα κάτι με εσωτερική αφαιρούμενη αδιαβροχοποιηση και ας ήταν λίγο πιο ακριβό.

  2. #17
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Θυμάμαι λάθος ότι ήσουν με τρεησερ εφτακοσα;
    Το ρεβιτ με την κουκούλα δε θα το επέλεγα, εκτός κι αν αυτή ήταν αφαιρουμενη. Τα αδιάβροχα, τα βάζεις και σε ένα μπακπακ/τανκμπαγκ. Κι εγώ με γυμνό είμαι, αν θυμάσαι.
    Δες μήπως βρεις και σε Σκοττ κάτι. Πολυ ζεστά και καλη αδιαβροχοποιηση.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Με το clx της cfmoto είμαι, το οποίο κάποια στιγμή θα γίνει προσθήκη βάσεων για πλαϊνά σαμάρια....αλλά προτεραιότητα έχουν τα της ασφάλειας πρώτα.

  4. #19
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Μπουφάν να κρατάει έξω το νερό πλην πολύ ψιλόβροχου δεν παίζει, ότι και να λένε... Μόνο το δερμάτινο θα κρατήσει και αυτό για λίγο. Και θέλει περιποίηση μετά για να μην γίνει κώλος. Αδιάβροχο και μόνο....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #20
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Για ξαφνική δυνατή βροχή, υπάρχουν πολύ λεπτά αδιάβροχα, χαμηλής ποιότητας, σαν σακούλες. Χωράνε μέχρι και σε κωλότσεπες και μπορεί να σε σώσουν αν σε πιάσει μπόρα. Από αυτά δεν περιμένεις αντοχή στον χρόνο, είναι για λίγες χρήσεις και τα βρίσκεις φθηνά. Σκίζονται για πλάκα, αλλά τη δουλειά τους την κάνουν.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #21
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Για ξαφνική δυνατή βροχή, υπάρχουν πολύ λεπτά αδιάβροχα, χαμηλής ποιότητας, σαν σακούλες. Χωράνε μέχρι και σε κωλότσεπες και μπορεί να σε σώσουν αν σε πιάσει μπόρα. Από αυτά δεν περιμένεις αντοχή στον χρόνο, είναι για λίγες χρήσεις και τα βρίσκεις φθηνά. Σκίζονται για πλάκα, αλλά τη δουλειά τους την κάνουν.
    Ένα τέτοιο σετακι αδιαβροχα/αντιανεμικό έχω μόνιμα κάτω από τη σέλα, το καθένα πιάνει χώρο όσο μια χούφτα. Είναι θέμα δευτερολεπτων να τα φορέσεις σε μια ξαφνική βροχή.
    Υπάρχουν και στα Jumbo 3-4 ευρώ το παντελόνι και 5-6 το μπουφάν.

  7. #22
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Ζεσταίνω λίγο το θέμα καθώς αφήνουμε πίσω μας το καλοκαίρι και ερχόμαστε σε πιο επίκαιρες ενδυμασίες.

    Κοιτάω πολύ καιρό τώρα σε Σκρουτζ κλπ μαγαζιά για χειμωνιάτικο μπουφάν μηχανής.

    Έως τώρα έχω τον υπόλοιπο εξοπλισμό, μποτάκια, γάντια και προφανώς κράνος και έχω εμπειρία από το rev it eclipse 2 ως αμιγώς θερινό μπουφάν.

    Από αυτό είμαι ευχαριστημένος και ως εφαρμογή άνεση κλπ με μόνο μείον προφανώς την έλλειψη αδιαβροχοποιησης και το γεγονός ότι με την βασική προστασία πλάτης ιδρώνω (σε αυτό δεν φτάνει το μπουφάν αλλά η προστασία καθώς είδα ότι υπάρχει και νέα πιο αεριζόμενη).

    Anyway, το προς εξέταση νέο μπουφάν θα πρέπει να είναι διακριτικό, μάκρος το συζητάμε και να έχει μια α ανοχή σε νερό.

    Έχω δει αρκετά στο ίντερνετ της rev it, πχ από lucid έως και Williamsburg, της spidi το gamma και το beta (μου έχει μείνει και μια προστασία πλάτης της spidi από άλλη λάθος αγορά) και της dainese το Sheffield.

    Μέχρι τώρα έχω κάπως στο μυαλό μου λοκαρει, τα εξής:

    https://www.skroutz.gr/s/13108732/Re...T222-1010.html

    https://www.skroutz.gr/s/3846062/Spi...cho-Mayro.html

    https://www.skroutz.gr/s/25392495/Re...T284-0890.html

    https://www.skroutz.gr/s/31554103/Da...54636-011.html

    Από αυτά εάν έχετε εμπειρία από κάποιο βοηθήστε και οποίο σχόλιο ή άλλη πρόταση καλοδεχούμενο.

    Το budget έως 250 περίπου.

    Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά
    Κάτοχος του revit williamsburg 2, δηλώνω απόλυτα ικανοποιημένος όσον αφορά το κρύο και την άνεση που προσφέρει. Σε καταιγίδα δεν κυκλοφορώ με μηχανή, αλλά σε έντονη βροχόπτωση για λίγα χιλιόμετρα παραμένεις στεγνός.

    Εγώ χειμώνα το φοράω καθημερινά, είτε οδηγώ τη μηχανή είτε είμαι με τ αμάξι (όταν έχω τ αμάξι αφαιρώ την πλάτη).

    Από άποψη προστασίας, προφανώς, δεν σε καλύπτει όπως ένα level 2, αλλά επειδή το χρησιμοποιώ πήγαινε-έλα στη δουλειά 50χλμ τη μέρα έδωσα προτεραιότητα στην άνεση.

    Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την εταιρία.

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Αντίστοιχη χρήση θα κάνω και εγώ και πραγματικά είναι πολύ ενθαρρυντικά όλα αυτά.

    Με την Revit και εγώ έχω καλή σχέση καθώς θεωρώ ότι έχουν καλό value for money.

    Είμαι ευχαριστημένος και από το μπουφάν eclipse αλλά και κάποια δερμάτινα καλοκαιρινά γάντια που έχω.

    Το Williamsburg από εφαρμογή πως είναι και εάν στην οδήγηση ενοχλεί το μάκρος του θέλω να ρωτήσω.

    Πάντως πιστεύω ότι αυτά τα 3, Williamsburg, της spidi αλλά και της dainese πιστεύω θα με καλύψουν απόλυτα σε αυτό που θέλω.

    Αυτό που λένε βέβαια και οι συμφορουμιτες για ένα πρόχειρο αδιάβροχο έχουν απόλυτο δίκιο και είναι καλοδεχούμενη συμβουλή

  9. #24
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Σίγουρα και οι 3 εταιρίες είναι κορυφαίες. Δεν έχω φορέσει ποτε spidi όποτε δεν έχω άποψη. Dainese έχω φορέσει μόνο σπορ μπουφάν όπου σαφώς οι προστασίες ήταν ανώτερες (level 2). Από εφαρμογή το ίδιο μου φαίνονται και τα dainese και τα revit, δηλαδή άψογα. Καμία σχέση με κάτι nordcode ls2 κλπ. Το αγόρασα για αντικατάσταση ενός nordcode που είχα, και μου είχε βγάλει την ψυχή να γίνομαι αερόστατο όσο είχα γυμνή μηχανή και πράγματι όταν φόρεσα το ρεβιτ και βγήκα εθνική με το χορνετακι που είχα, καταλαβα ποσο σημαντική είναι η σωστη εφαρμογή του εξοπλισμού, ειδικά σε γυμνή μοτοσικλέτα.

    Όσον αφορά το μάκρος του, το είχα κι εγώ απορία πριν το πάρω αν θα βολεύει. Εμένα με βολεύει γιατί έχει τη δυνατότητα και το σηκώνεις λίγο από κάτω, όποτε ανοίγει το κάτω μέρος όσο θέλεις για να μπορέσεις να είσαι καβαλα στο μοτορι.

    Όπως είπα και πριν η άνεση είναι τρομερή για κάθε μέρα και δεν φαίνεται επουδενί για μπουφάν μηχανής (αν δεν φοράς την πλάτη).

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Ευχαριστώ πολύ...δεν έχω λόγια

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Και τα macna νομίζω είναι στο μπάτζετ σου, αλλά δεν θυμάμαι αν έχουν τόσο casual εμφάνιση σαν αυτά που κοιτάς.

  12. #27
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Όλα τα μπουφάν μου είναι κοντά, αλλά όταν η θερμοκρασία πέφτει κάτω από 5°C, δεν προστατεύουν από το κρύο που μπάζουν από τη μέση. Ωραία εμφανισιακά τα κοντά, αλλά για Γενάρη & Φλεβάρη χρειάζεσαι μακρύ, αν κάνεις μεγάλες διαδρομές.

    Αν χρειαζόταν να κάνω διαδρομές πάνω από 45' λεπτά τον χειμώνα, θα είχα αγοράσει σίγουρα και ένα μακρύ χειμερινό jacket.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.471
    Για δες κι αυτό
    https://papastavroushops.gr/barcelon...18-c-2223.html

    Το έχω από πέρσι, είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ποιοτικό, καλή εφαρμογή για city μπουφάν, αρκετά ζεστό. Πρίν είχα το metropolis της Nordcode που ήταν τιμιότατο, πολύ ζεστό αλλά η διαφορά σε ποιότητα και εφαρμογή των δύο μπουφάν είναι μέρα με την νύχτα.

  14. #29
    https://www.motodirect.gr/el-gr/prod...O/?Org=3385779

    Προσανατολίζομαι σε κάτι τέτοιο, που η διαστασή του φαίνεται να είναι ενδιάμεση από τα κοντά και τα 3/4. Καλύπτει τη μέση και μπορείς να πάρεις πιο σκυφτή θέση οδήγησης. Το θέμα βροχής το λύνω με φθηνά αδιαβροχα

  15. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    @lospsi
    Έχει ωραίο στυλ, είναι στα υποψήφια, χωρίς ωστόσο να είναι φθηνό (εννοώ ότι παίζει στη τιμή των spidi και dainese)

    @yes-u
    Φαίνεται ωραίο και για τα γούστα μου είναι οριακά τόσο όσο μηχανής (εννοώ διακριτικά χρώματα κλπ)

    Επίσης αυτό μάκρος φαντάζει ιδανικό, καθώς είναι τόσο μακρύ ίσα ίσα για να καλύπτει τη μέση.

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 23:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF